The Inner Light
SD : 45944.1
N : 225
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise objeví primitivní sondu, která však rychle z Enterprise srovná rychlost a kurz. Sonda začne vysílat paprsek, který proniká i přes štíty a náhle kapitán upadá do bezvědomí. Když se probere zjišťuje, že je v neznámem prostředí a dívá se na něj mladá žena a nazývá ho Kaminem. Picard nejdřív chce ukončit program, ale počítač se neozývá, pak se zeptá ženy, kde je a ona mu odpoví, že doma!
Picard domnívaje se, že je vězeň se pokouší utéct, ale nikdo mu nebrání. Vyjde z svého domu a zamíří doprostřed vesnice, ve které se ocitl. Uprostřed vesnice se potká z mužem, který prohlašuje, že je jeho přítel, ale Picard neví jak se ten muž jmenuje. Muž mu vysvětlí, že byl dlouho nemocen a jelikož si nepamatuje ani svoje ani jeho jméno měl by si jít ještě lehnout. Picard se dozvídá, že se jmenuje Kamin, ale jeho přítel Batai je předák vesnice. Dále mu vysvětlí, že je v komunitě Ressic na planetě Kataan, a ta mladá žena je jeho žena Eline. Picardovi to pořád nesedí, a tak se jde projít do blízkých hor.
Po návratu domů mu Eline poskytne další informace. Jsou již tři roky svoji, on pracuje jako tkadlec železa a velmi rád hraje na flautu. Poděkuje jí za večeří, kterou mu dá a všimne si, že má na krku přívěšek, který vypadá přesně jako ta sonda, kterou viděl, před tím, než se sem dostal.
Mezitím Riker na můstku volá ošetřovnu.
O pět let později na Kataanu. Večer Picard sleduje hvězdy teleskopem, ale Enine mu vyčítá, že již 5 let musí snášet život s někým, kdo si myslí, že se nepatří. Picard to ví a začne si plánovat, že to změní. Ráno do vesnice přijde správce a Picard od něj chce, aby začal prosazovat výstavbu atmosférického kondenzátoru vody, protože na planetě je již několik let hrozné sucho. Správce to sice odmítá, ale Batai řekne Picardovi, že je to prvně za 5 let, kdy ho slyší mluvit, jako pravého člena komunity. Picard ho pozve na večeři. Večer oba sedí na zápraží, Picard hraje flautu a po odchodu Bataie se zeptá Eline, zda-li by nemohl vybudovat dětský pokoj. Eline je šťastná.
Mezitím na můstku Geordi zjistí, že sonda zanechává za sebou radiační stopu, a tak by bylo možné vystopovat, odkud sonda pochází, Riker mu řekne ať to udělá, Data zjistí, že lze přerušit paprsek, který se upoutal na kapitána a uvedl ho do kómatu, ale Bev naléhá, že by to mohlo být nebezpečné. Riker se to rozhodne zkusit.
O několik let později na Kataanu Kamin s manželkou mají křtiny svého druhého dítěte. Venku si hraje dcerka Maribor. Kamin dá novorozenci jméno Batai na památku přítele, který před rokem umřel. Během křtin však Kamina zasáhne srdeční slabost a Eline zavolá doktora. - Na můstku Bev není schopna stabilizovat kapitána, a proto není jiné naděje než, aby Data obnovil paprsek ze sondy.
Dalších 10 let v budoucnosti, Maribor je již pěkná vyspělá slečna, která pokračuje v otcových šlépějích. Zjišťuje, že v půdě nejsou anaerobní bakterie a tím planeta umírá. Kamin na ni naléhá, aby žila naplno. Přítomnosti se nikdy nevrátí.
Na můstku Geordi zjišťuje, že sonda pochází ze systému zvaného Kattan. Nyní tam nejsou již žádní obyvatelé, protože před stovkami let se z temnějšího slunce stala nova.
Zase o asi o 10 let v budoucnosti, Kamin sleduje hvězdy a Batai hraje na flétnu. Kamin chce, aby se rozhodl, co bude v životě dělat. Batai odhaluje, že chce dělat muziku. Kaminovi se to nejdřív nelíbí, ale souhlasí. Na druhý den ráno, Kamin mluví ze správce a předloží mu důkazy, že planeta umírá. Ale správce to již ví, jeho vědci to objevili, před 2 lety. Když tu náhle přiběhne Batai a řekne "matka". Kamin běží domů, tam najde doktora, který mu řekne, že jeho žena umírá. Po rozhovoru s Kaminem Eline naposledy vydechne.
O několik let později, již velmi starý Kamin si hraje ze svým vnukem a Batai s Maribor mu řeknou, aby se šel podívat na start rakety. Nejdřív nechce, ale nakonec jde.

Kamin si sedne na zápraží a ptá se : "Co to vlastně startuje?"
Maribor : "Ty to víš otče, už si to viděl"
Kamin : "Viděl, o čem to mluvíte, nikdy jsem neviděl žádnou raketu"
"Ale ano viděl, nepamatuješ si, starý příteli". Kamin se otočí a tam uvidí svého starého přítele Bataie.
Batai : "Viděl si to ještě dřív než si se přišel, Doufali jsme, že naše sonda v budoucnosti někoho potká, kdo by

mohl být učitelem, někoho kdo by mohl říct ostatním o nás"
Kamin : "Ah, opravdu?, to jsem já koho jste našli. Teď startuje sonda ,která mě pak najde."
"Ano, moje lásko", řekla Eline, která je opět mladá a žije.
"My všichni jsme již dávno mrtví, ale když si zapamatuješ, kdo jsme byli a jak jsem žili, tak budeme žít dál"
Kamin : "Eline..." a podívá se jak raketa startuje.
Eline : "Teď žijeme v tobě, řekni jim o nás...můj drahý"
Picard se probere na můstku. Je velmi dezorientovaný , ale pamatuje si kdo je. Řeknou mu, že byl v kómatu asi 20-25 minut a Bev si ho odvede na ošetřovnu. 
Později Riker navštíví kapitána ve své kajutě a přináší mu malou škatulku, kterou našli na palubě sondy. Poté co Riker odejde, Picard ji otevře a nejde tam flautu. Postaví se k oknu a začne tiše hrát.
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]