Next Phase
SD : neuvedeno
N : 224
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise zachytí volání o pomoc z Romulanské vědecké lodi a vydá se jim na pomoc. Když k nim přiletí, zjistí, ze loď je značně poškozená a nemá energii. Picard se rozhodne dodávat Romulanům energii pomocí paprsku na podporu životně důležitých systémů a vyšle na loď záchranný tým. Při prohlídce lodi Geordi zjistí, že jeden z generátorů je potřeba vyměnit. On a Ro se připraví na transport zpět na Enterprise, aby replikovali nový.
Transport se ale nezdaří a po dematerializaci na Romulanské lodi se již nezmaterializují na Enterprise a z paprsku se vytratí. Posádce je oznámeno, že Geordi a Ro jsou mrtví.
 
Opravy Romulanské lodi pokračují, ale Picard nařídí, aby se všichni lidé a materiál přepravoval pomocí raketoplánů, dokud se nevyšetří nehoda s transportérem. Později se Ro probere na chodbě blízko ošetřovny, kde právě Picard s doktorkou Crusher vystavují Geordimu a Ro úmrtní listy. Ro vstane a začne oba přesvědčovat, že určitě není mrtvá, její snaha se však nesetká s odezvou, protože ani jeden z nich ji neslyší ani nevidí. Picard poté odejde z ošetřovny přímo skrz Ro. Ona je tím pádem přesvědčena o své smrti. 
Ve strojovně potká Geordiho a zjistí, že oni dva se vidí, slyší a mohou se dotknout, zatímco pro vše ostatní jsou nehmotní. Ro řekne Geordimu, že si myslí, že jsou oba mrtví, a že se vrátili na Enterprise jako duchové, aby se rozloučili se světem živých, což je podle její Bajorské víry možné. Geordi tomu ale nevěří a snaží se najít nějaké řešení nehmotnosti. Ro se jde rozloučit s posádkou a přáteli.
Když je u kapitána v pracovně, Riker právě žádá Picarda zda by mohl pronést na rozlučkové slavnosti řeč o Ro. Ro popadne strašlivá zvědavost a chodí všude za Rikerem, aby se dozvěděla, co o ni chce říkat, ale Riker to neřekne a tak to Ro vzdá.
Data je pověřen vyšetřováním jejich smrti a zároveň se dobrovolně zhostí přípravy rozlučkové slavnosti. Geordi Data sleduje a pátrá s ním po příčině nezdaru transportu, když Data zjistí, že příčina nehody musí souviset s pokusy na Romulanské lodi. Worf se vydá zpět k Romulanům do strojovny, následován neviditelnou dvojicí a hledá něco, co mohlo nehodu způsobit. Romulané nejsou velmi sdílní a zdá se, že něco tají.
Poté co Data s Worfem opustí Romulanskou strojovnu, slyší Geordi s Ro, že Romulané testovali nové maskování pracující na principu dematerializace, které způsobilo poškození jejich lodi. Romulané se bojí vyzrazení svého tajemství a tak se rozhodnou Enterprise zničit pomocí nuonove vlny vyslané zpět po energetickém paprsku, tak aby se Enterprise přetížili warp motory při dosažení warp 1. Geordiho napadne, že to souvisí i s jejich nehodou transportéru a že budou s Ro pravděpodobně pouze maskovaní dematerializací a nikoliv mrtví. Vrátí se zpět na Enterprise, aby se nějakým způsobem pokusili materializovat a upozornit posádku na Romulanskou zákeřnou sabotáž.

Později na palubě Enterprise se Ro setká Romulanem, což ji krapet vyvede z míry, ještě více ji však překvapí, že ji vidí a míří na ni disruptorem. Romulan vysvětlí, že je stejná obět nehody s maskováním jako ona a že disruptor měl při sobě když se to stalo, takže ji muže klidně zranit. Ro před ním začne zdrhat a volá na pomoc Geordiho, po krátké honičce Romulan Ro dostihne a postřelí ji do nohy, pak ho zpacifikuje Geordi a vykopne ho do vesmíru skrz plášť Enterprise.
Mezitím co si Ro hrála na honěnou, Data zjistil na některých palubách zvýšený výskyt chronitonovych částic, které používají Romulané k maskování a začne zamořené oblasti postřikovat antichronitonovým sprejem, jelikož kapitánovi nedoporučil cestovat rychlostí warp, dokud se chronitonové částice budou vyskytovat na palubě.
Geordi je přitom a všimne si, že chronitonové částice se objevují tam kde prošel nějakým zařízením nebo zdí a také že Datův sprej na něj působí. Řekne to Ro, hned poté, co ji zachrání před tím Romulanem.
V baru už je rozlučková slavnost v plném proudu, když tam přijde kapitán s komandérem Rikerem, který se hned chopí pozounu a začne troubit s kapelou. Přijdou tam i Ro s Geordim. Ro se diví, že jsou všichni veselí, když je to slavnost na počest jejich smrti.
Geordi ale naopak prohlásí, že jde o skvělou párty a pochválí Data, že se vyznamenal. Pak ji vysvětlí, že právě v prostoru baru musí vytvořit co nejvíce chronitonových částic, protože je tam nejvíc lidí a pokud je antichronitonový plyn alespoň na chvíli zviditelní, tak je šance, že je někdo zahlédne. Geordi potom začne pobíhat po baru a Ro střílet z Romulanova disruptoru. Mimo jiné to taky napálí Rikerovi přímo do čela, za to že neřekl, co o ní chtěl vyprávět na slavnosti.
Zatím co se Data baví s Picardem, je mu oznámeno ze strojovny, že v baru se objevilo velké množství chronitonů, Data rozkáže naplnit bar antichronitonem o řídkém množství. A náhle se před ním a Picardem zjeví mlhaví Geordi a Ro. Data i Picard je vidí a tak Data opakuje rozkaz, ale několikanásobně zvýší hustotu antichronitonu. Na zemi se před nimi zmaterializuje klepající dvojice a Geordi ihned rozkáže zastavit motory, dokud se neodstraní Romulanská sabotáž nuonovou vlnou, poté všichni teprve začnou pořádně oslavovat jejich obživnutí.
Geordi se začne cpát jídlem, jelikož dva dni nejedli a Ro mu řekne, že nyní, po té události, přemýšlí o Bajorské teorii posmrtného života, které od malička nevěřila.

Copyright © 1998 Petr Poláček

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]