Parallax
SD : 48439.7
N : 103
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Navazuje na pilot VOY:"Caretaker"
Na ošetřovně Doctor ošetřuje poručíka Carreyho, jednoho se starších důstojníků ve strojovně. Má vážně rozbitý nos poté, co se nepohodl s B'Elannou a ona měla evidentně navrch. Chakotay a Tuvok jsou na ošetřovně a po vyslechnutí zprávy odejdou. Tuvok chce B'Elannu uvěznit, ale Chakotay ji chce povýšit, ovšem ona mu k tomu zatím nedává prostor. Nakonec Chakotay jako první důstojník dá Tuvokovi rozkaz, aby vlastně zastavil vyšetřování. Poté se Chakotay potkává se dvěma Makisty, kteří mu sdělují podporu, kdyby chtěl převzít loď. Chakotay jim vynadá a řekne jim, že o tom již nechce ani slyšet a odejde.
Chakotay přijde k B'Elanně do kajuty. Ta ho přivítá hozením jakéhosi šálku k jeho nohám (B'Elanna vůbec nemohla vědět, kdo je za dveřmi). Chakotay ji dá zprávu o Carryho stavu, ale B'Elanně to vůbec nevadí a nevidí důvod proč by se měla omluvit. Chakotay ji však důvod dá, řekne ji, že chce aby byla hlavním inženýrem. Torres mu na to řekne, že nerozumí jeho smyslu pro humor, ale on jí řekne, že to vůbec není humor a podle něj je nejlepším inženýrem na Voyageru. Je tu ještě malý detail. Kapitán o tom ještě neví.
Později na poradě důstojníků. Voyager má problémy s energií, potravinami... a vyřešení problému není snadné. Pak přijde Neelix a Kes. Janeway je chce vyhodit, že to je jenom pro starší důstojníky, ale Neelix se ohradí, že on je nejstarší Talaxian a Kes nejstarší Ocampa na lodi. A hned se ukážou prospěšní. Kes navrhne vybudovat hydroponickou farmu, která by ulevilo problému z potravinami a Neelix se navrhne, že bude vařit. Jelikož to byl jejich nápad, Janeway je tím pověří. Dále Janeway jmenuje Parise pomocníkem na ošetřovně, protože Paris absolvoval 2 semestry biochemie na akademii. Paris nevypadá, že by ho to nadchlo. Pak přijde na řadu jmenování šéfa strojovny. Janeway navrhne Carryho, ale Chakotay B'Elannu. Janeway s tím nesouhlasí, ale Chakotay jí řekne, že by měla také dosazovat na funkce Makisty, jinak nezíská jejich důvěru a ona je nejlepší pro to místo. Janeway si to ještě nechá projít hlavou.
Janeway si zavolá Torres do své pracovny. Tam jí přečte její záznam z Akademie: 4 disciplinární přestupky a jedno podezření. Janeway se snaží poznat B'Elannu a proto chce vědět proč odešla z Akademie. B'Elanna jí řekne, že se jí nelíbil systém a rozhodla se, že nikdy nechce mít nic společného s Flotilou. Když se jí Janeway zeptá, zda-li by chtěla být šéfem strojovny, sama B'Elanna se vyjádří, že asi ne. A pak odejde.
Za chvíli Voyager dostane nouzový signál. Letí tam a za chvíli se otřese nárazem. Posádka zjistí, že jsou v blízkosti singularity. Také zaznamenají jinou loď na horizontu. Nemůžou s ní navázat spojení, ale pokusí se ji odtamtud dostat. Jenže klasický tažný paprsek nefunguje. Chakotay se zeptá do strojovny B'Elanny, jak by to vyřešila a ona navrhne modifikaci paprsku. Pak se Janeway pak zavolá do strojovny a explicitně zeptá Carryho. Ten vyjádří názor, že by to šlo. Pak se Janeway podívá na Chakotaye a pošeptá mu, aby šel s ní do pohotovostní kajuty si popovídat.
Janeway mu okamžitě vytkne jeho chování. Chakotay protestuje,že jenom pracuje s lidmi, které zná, a dále argumentuje o tom, že se pouze snaží integrovat obě posádky. Janeway se to nelíbí, přece nemůže chtít od důstojníků Flotily, aby sloužili pod Makisty bez výcviku. Chakotay na to argumentuje, že jeho přijali. Na to mu Janeway odpoví, že o něho je to jiné, protože on vystudoval Akademii. Chakotay odpoví, že již nadále odmítá být vzorovým Makitský důstojníkem.
Po zhotovení modifikace vyzkouší nový paprsek, ale nefunguje to. A tak se Janeway rozhodne přijmout Neelixův návrh a letět do blízkého systému pro pomoc. Proto vydá rozkaz odletět. Ovšem po chvilce letu se Voyager opět otřese a ocitnou se v další singularitě. Jenže podle zjištění Parise a Tuvoka je to ta samá!
Během toho všeho se dějí i další věci. Doctorův obraz se zmenšuje a několik členů posádky trpí závratěmi, na které Doctor nezná lék. Janeway se situace nelíbí a svolá poradu. Chakotay se jí zeptá, kdo tam bude za strojovnu a ona mu řekne, že poručík Carry. Chakotay jí navrhne, aby pozvala i B'Elannu a kapitán souhlasí.
Později se koná ona porada. Nikdo nemá žádný návrh (B'Elanně Carry zakázal na poradě mluvit, jenom když se jí na něco někdo zeptá). Pak se Chakotay obrátí na B'Elannu a zeptá se ji na názor. B'Elanna vyjde z chyby holografického zobrazovače a z toho odvodí její návrh. Janeway se to její návrh zalíbí a nechá ho realizovat. Janeway zavelí rozchod. Všichni odejdou, jenom Chakotay se zastaví ve dveřích a podívá se na kapitána. Kapitán na něho mrkne očkem a usměje se. Chakotay ji úsměv vrátí. Vše je jasné - B'Elanna bude hlavním inženýrem. (Pozn. Nádherná scénka)
Návrh se povede a získaný neskreslený záznam právy z té druhé lodi znějící: "Tady kapitán Janeway s Federální lodi Voyager, potřebujete naši pomoc?" (Tady něco není v pořádku.) Pak se jim podaří vylepšit i visuální spojení a uvidí sami sebe - druhý Voyager.
Později opět v konferenční místnosti. Torres přednese pravděpodobnou hypotézu, co se tady děje. Z ní vyplyne, že již od začátku jsou to oni, co jsou v horizontu, ta druhá loď je pouhý časově skreslený obraz a jediná možnost, jak se odtud dostat, je najít trhlinu v horizontu. Ale jak? Janeway jako bývalý vědec se přidá k B'Elanně a spolu navrhnou jak najít trhlinu: pomocí částic tedy - vystřelí paprsek.
Pak všichni odejdou na můstek a úspěšně provedou plán - trhlinu našli, ale je příliš úzká, než aby jí mohl proletět Voyager. A tak se Janeway rozhodne spolu s B'Elannou tam letět raketoplánem a zvětšit trhlinu.
Během cesty se B'Elanna omluví Janeway za své jednání. Janeway ji pak prozradí, že ne všichni profesoři byli rádi, když odešla. Několik profesorů (včetně jednoho, který se B'Elannou neustále hádal a shazoval ji) se domnívali, že je výborným studentem a podpořili by ji, kdyby se chtěla vrátit. Janeway to ukonči tím, že měla na Akademii víc přátel než si myslela. Pak se jim podaří zvětšit trhlinu, ale jejich raketoplán se během toho poškodí a tak se musí vrátit. Jenže na jednou uvidí Voyagery dva. Jeden letí k trhlině (nalevo) a jeden stojí zadkem k nim (napravo). Který je správný. B'Elanna se domnívá, že ten nalevo, protože míří k trhlině, ale Janeway ji přemluví, že ten napravo, protože se postavili tak, aby mohli co nejrychleji přistát. A tak letí k tomu pravému. Vybrali si správně a úspěšně přistanou.
Na můstku zjistí, že štěrbina není dost velká (chybí asi 2 metry na každé straně), ale Janeway se rozhodne ji prorazit a vydá rozkaz letět na plný impuls. Cesta skrz otvor nebyla snadná, ale nakonec se to podařilo. B'Elanna se poté stane šéfem strojovny a Paris se jde podívat na Doctora, který je nyní velký asi jako větší plyšový medvídek. A Voyager letí domů...

Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]