Remember
SD : 50203.1
N : 148
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Hvězdný čas 50203.1 : Voyager převáží cestující Enarany, z jedné jejich kolonie do domovského světa. Jsou velmi laskaví, přátelští a na oplátku poskytují posádce drobné technologické vylepšení. Ve strojovně na tom pracují dvě Eneranky : Jedna mladá, a jedná starší. Jelikož pro dnešek stačilo, B'Elanna jde do své kajuty se vyspat. Lehne si do postele (má na sobě celkem hezké lehce průsvitné pyžamko - žádné Klingonské bojové) a v zápětí usne.
Někdo klepe. B'Elanna vstane s postele a jde otevřít okno (stoprocentně to není na hvězdné lodi). Ukáže se tam mladý muž - určitě Enaran - a když sleze, B'Elanna ho začne vášnivě líbat a sen pokračuje.
Najednou se ozve "Vstávej B'Elanno!". B'Elanna se probudí a uvidí Chakotaye, který ji oznamuje, že již 20 minut má být ve službě. B'Elanna si tvrdí, že je v pořádku, ale stále je trocha zmatená.

Příští den se jdou Chakotay a B'Elanna, která opět zaspala, do strojovny. B'Elanna mu popisuje svoje krásné (milostné) sny. Jsou to ty nejrealističtější sny jaké, kdy měla, ale v tom snu ona není ona (jmenuje se tam Corrinna) a ten chlapec nyní určitě není na palubě Voyageru. Chakotay slíbí B'Elanně, že nic neprozradí a zanechá ji ve strojovně. [Zvuková záznam...]
Ten večer Neelix uspořádal v jídelně Enaranskou párty - vše je Enaranské - jídlo, dekorace,... Starší Enaran hraje na jakýsi hudební nástroj nádhernou skladbu. Janeway to tak nadchne, že si to chce taky zkusit. Posadí se k nástroji, Enaran dá svoji ruku za kapitánovi záda a na pár sekund Janeway zahraje nádherou skladbu. Náhle skončí a překvapeně se dívá na Enarana. Ten ji záhy řekne, že jelikož posádka ví, o Eneranských telepatických schopnostech, předpokládal, že chce Janeway s ním sdílet radost s nástroje a v zápětí se omluví. Janeway mu odpoví, že nic se nestalo, jenom byla trocha překvapená. Pak se od Enarana dovídá, že Enarané se umí podělit o své zážitky nebo vzpomínky. Chakotay se na to dívá u baru. Trocha se nudí - čeká na B'Elannu.
Jenže ta již dnes nepřijde, protože prožívá další sen.
B'Elanna/Corrinna se baví se svým otcem, který ji žádá, aby se již víckrát s tím Dathanem nestřetávala. B'Elanna/Corrinna argumentuje, že je jiný než ostatní, ale otec trvá na svém a odchází pryč s její místnosti. Jen co odejde Dathan přistoupí k Corrinně ze skrytého místa a začnou se líbat. Když Corrinna opět otevře oči, vykřikne hrůzou - Dathanova tvář je totálně znetvořená. Corrinna začne křičet. B'Elanna se probere a křičí taky.
Na druhý den je B'Elanna v Chakotayově kanceláři. Když skončí B'Elanna s oficiální části, přijde řeč opět na B'Elanniny sny. Řekne mu o nehezkém snu dnes v noci, ale zároveň jedním dechem dodá, že chce vědět jako to dopadne a proto se těší na každý další sen. B'Elanna pak zamíří do strojovny, ale již během cesty ji přepadne další sen.
Tento krát se ocitá na jakémsi ceremoniálu. Corrinnin otec mluví ke skupině mladých lidí. Zářivě mluví o budoucnosti Enary, ale také o Zpátečnících, kteří nechtějí přizpůsobit pokroku. (Nyní je jasné, že Corrinna patří k oné naději Enary, zatímco její chlapec Dathan patři k těm Zpátečníkům.) Nakonec Corrinnin otec vyvolá svoji dceru ze zástupu a udělí ji vyznamenání.
Po ceremoniálu se Corrinna setkává s Dathanem. Oba mají radost ze svého setkání, ale trápí je otázka, jak se bude jejich vztah vyvíjet dál. Za chvíli se však musí rozloučit - Zpátečníci musí opustit město, skrz takovou velkou bránu. Při východu je jim strážemi zkontrolována identita. Corrinna se na to dívá a vůbec se jí to nelíbí. B'Elannina reakce - je v bezvědomí. Kes ji najde a okamžitě volá na ošetřovnu. 
B'Elanna se probere na ošetřovně a tvrdí, že měla další sen. Jenže Doctor s ní nesouhlasí. Podle něho to není sen, spíš je to nějaké telepatické působení a jelikož se jí zdá o Enaranech vystává otázka, zda-li za její sen je nějaký Eneran zodpovědný. Doctor se obává dalších a proto dá B'Elanně nuerokotikátor, který by měl zabránit B'Elanně, aby snila.
Později Janeway a Tuvok vyslýchají toho staršího Enerana. Ten však nevěří, že by za to nějaký Eneran by zodpovědný, porušil pravidla a vměšoval se do soukromí někoho jiného bez jeho svolení, podle něho je to spíš jakýmsi mixem různých zážitků a s realitou to nemá nic společného, protože to, co popisuje, se na jejich planetě nikdy nestalo. Torres mu nevěří, ale Janeway i Tuvok akceptují jeho vysvětlení. 
Hvězdný čas 50211.4 : Voyager ne orbitě kolem Enary a posádky připravuje rozloučkový večírek. Jenže Torres chce vědět, co ty mají znamenat a proto si sejme nuerokotikátor, ulehne a okamžitě začne snít.
Corrina vyzvídá, zda-li přesídlování Zpátečníků je správné a tím si vyřešit dilema, do kterého ji dostali její otec a její milenec. Otec ji říká, že přesídlení Zpátečníků je pro ně samotné to nejlepší a v nové kolonii budou šťastní. Otec pokračuje v naléhavém vysvětlování - Zpátečníci nechtějí žit podle pravidel moderní společnosti, nemyjí si ruky, jsou špinaví a proto je zázrak, že nerozšířili epidemii. Corrinna je mlčí, neumí svému otci říct ne.
Později Corrinna pomáhá při přesídlování Zpátečníků. Všechno jde hladce, vyvolávají se jména a ona kontroluje identitu. Jedna žena se ptá, co se s nimi bude a Corrinna ji dá vysvětlení, které ji dal její otec, ale žena je stále nervózní. Pak uslyší jméno svého milovaného. Podívá se k bráně, ale nevidí ho. Otec se ji zeptá, zda-li ho varovala, ale ona mu odpoví, že až nyní se dozvěděla, že jeho jméno je na seznamu. Její argument je však přerušen běžícím Zpátečníkem, který do Corrinny narazí, svalí ji na zem a zanechá ji nehezký šrám na obličeji.
B'Elanna se probudí a dotkne se své tváře. Pak si nechá od počítače zjistit, kde je Jora Morrel. Když se obleče jde za ní. Zvoní, aby ji otevřela, ale starší dáma neodpovídá. Pak si otevře kajutu a uvidí ji na zemi. B'Elanna ji chce zavést na ošetřovnu, ale Jora Morrel ji přeruší ze slovy : "Ne, musím vám dát zbytek!" B'Elanna pochopí: "Vy jste Corrinna!" V zápětí se ji Jora Morrel dotkne a B'Elanna začne prožívat pokračování.
Corrina hraje na nástroji, když ji přeruší klepání na okno - Dathan. Pustí ho dovnitř. Dathan začne prosit, aby šla s ním, ale ona vypadá, že nechce. Dathan přitvrdí s argumenty. Začne ji vykládat o táborech, vysídlování a hlavně, že všemi, kteří byli vyhoštěni, se nedá spojit a nikdo již o nich neslyšel.
Jdou řeči, že jsou někam transportováni, ale pasažéři se pak vypaří v nějaké plazmové vlně nebo něco takového. Jenže to Corrinna nedokáže přijmout - nedokáže přijmou, že její otec je masový vrah, nedokáže si představit, že to je pravda. Ale Dathanův hlas je upřímný a oči plně strachu.
Otec začne klepat na dveře. Dathan se schová (nebo je schován) a až pak Corrinna vpustí otce. Pak se ho jemně otáže na Zpátečníky. Otec ji řekne, že jsou nebezpečím pro společnost a to, co říkají Zpátečníci není pravda. Coriina nedokáže uvěřit, že by tvoje rodina, její přátelé byli vrazi. 
 
Slzy. Bolest ze zrady.
Corrinna se upřeně podívá k závěsu a otec to pochopí. Jde tam a najde ho.
Později na náměstí. Chycení Zpátečníci jsou připoutáni ke kůlu. Corrinni otec zahájí řeč o Zpátečnících a o nebezpečí, které představují. Pak vydá rozkaz. Dathan a ostatní mladí muži jsou probiti nějakým polem, které je upálí k smrti.
Dav pokřikuje. Corrinna se stále divá a jen mlčí. Ale dav je silnější a za chvíli i Corrinna začne řvát: "Smrt!!!" 
O několik let později. Corrinna stojí před bránou a vysvětluje malým dětem, proč je tam ta brána - aby nikdo nebyl zpátečnický nebo tvrdohlavý. Pak jim vysvětlí, že Zpátečníci již nejsou - buď se navzájem vyvraždili, nebo zahynuli na nemoce. Zamapujte si to. A děti to slíbí: "Budeme si to pamatovat."
Sen skonči. Torres se probudí, ale Jora Morrel již nikdy.
V jídelně pronáší starší Eneran přípitek. BÉlanna ram vtrhne se slovy: "Vrazi!!!" Celá posádka je překvapená, ale pak jim Torres emotivně prozradí, co zažila [Zvuková záznam...]. Zatímco posádka postupně B'Elanně uvěří, (první se ji zastane Harry [Zvuková záznam...]) Enarané nikoliv, dokonce mladá Eneranka, která pracovala ve strojovně se velmi rozzlobí.
Později v pohotovostí kabině. Torres se snaží, aby se o tom Enarané dozvěděli, ale Janeway ji připomíná Primární direktívu. Torres namítá, že se do toho nyní mohou plést, protože Jora Morrel byla zavražděna, ale Janeway ji ukáže Doctorovi nálezy, které ukazují, že tomu podle něho nebylo. Pak ještě Janeway dodá, že Enarané se brzy transportují na povrch, ale ve strojovně je někdo, kdo tu ještě chvíli bude. 
Torres tam zamíří. Najde tam mladou naštvanou Enaranku, která odmítá s B'Elannou o čemkoliv mluvit. Ale B'Elanna ji přemluví, a mladá Eneranka začne prožívat celý příběh od začátku.
 
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]