Coda
SD : 50518.6
N : 158
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Janeway a Chakotay letí v raketoplánu na průzkum nedaleké planety. Všechno jde podle plánu, Chakotay, aby zabil čas, se ptá, na kapitánův názor ohledně včerejšího večírku. Janeway se líbil. Chakotay říká, že Harryho hra na klarinet byla dobrá, ale horší to bylo s Tuvokovou Vulkanskou poezií, ovšem podle něho zlatým hřebem byla Janeway tančící labutí jezero. Janeway se zeptá svého prvního důstojníka, co umí on, ale Chakotay se staví skepticky k předvádění. Janeway mu navrhne, aby například střílel phaserem na jablko, které bude mít ona na hlavě. Chakotay žertovně poznamená: "A když se netrefím, budu kapitánem."
Najednou se vyskytnou problémy. V atmosféře planety se vyskytne neočekávaná bouře a raketoplán se zřítí (pozn.: Už ani nepočítám po kolikáté). Chakotay se probere, ale Janeway je v bezvědomí. Okamžitě začne oživovací pokusy a nazývá kapitána Kathryn (pozn.: sblížení těchto dvou pokračuje...) 
Jelikož se raketoplán plní jedovaným plynem Chakotay je nucen Janeway vynést ven. Tam pokračuje v pokusem probudit Janeway. To se mu podaří. V komunikátoru zapnou nouzový signál, aby je Voyager našel. Ale Chakotay hlásí špatnou novinku. Kousek od raketoplánu se nacházejí cizinci - Vidiiani. Nouzový signál proto radší vypnou a ukryjí se do nedaleké jeskyně (pozn.: blízko přistání je vždy jeskyně :-)) Jenže Vidiiani je brzy najdou, Chakotay střelí phaserem. Pak se jeden Vidiian vrhne na Janeway a uškrtí ji. Najednou jsou Chakotay a Janeway opět raketoplánu a letí k planetě. Oba si záhy uvědomí, že tu něco nehraje...
Oba začnou hledat časové anomálie, ale bezvýsledně. Brzy senzory zaznamenají Vidiianskou loď mířící přímo k nim. Raketoplán nemá šanci a po krátké přestřelce exploduje.
Chakotay a Janeway jsou opět v raketoplánu. Tentokrát, aby zabránili působení časové anomálie aktivují tachyonový puls. O několik sekund později senzory zaznamenají 2 blížící se Vidiianské lodě. Janeway zavolá na Voyager, aby okamžitě přiletěl a pokusil se je zachránit. Když už jsou Vidiianské lodě na dostřel obě náhle zmizí. Za chvíli se Voyager přiblíží a raketoplán přistane.
Na můstku Tuvok přivítá Janeway a Chakotaye. Janeway stručně shrne, že několikrát zemřeli a zase se objevili v raketoplánu. Tuvok tomu příliš nevěří, protože Voyager nezaznamenal žádné časové anomálie. Ovšem i Chakotay se podivuje kapitánově příběhu. Sice potvrzuje, že havarovali a byli napadeni Vidiiany, ale podle něho se jim podařilo utéct a vrátit se na Voyager. Janeway poté radši sama odejde na ošetřovnu.
Doctor na ošetřovně prozradí diagnózu - Janeway má Phage (Chakotay nemá). Doctor ji prozradí, že halucinace bývají častými prvními příznaky choroby. Pak ji dá nějaké uspávací prostředky a umístí ji do karantény a začne vyvíjet lék. Za 40 hodin se Janeway probudí. Její kůže již nese známky nákazy a Doctor ji prozradí špatnou správu. Nepodaří se mu virus zahubit, protože se jedná o velmi agresivní mutaci viru. Pak řekne Janeway, že ji následuje smrt v hrozných bolestech a tak se mu zdá jediné humánní řešení - eutanásie. To odmítá Janeway akceptovat a začne navrhovat možnosti. Doctor zapne smrtící plyn, Janeway v panice se snaží smazat EHM, ale neúspěšně. Po několika dalších sekundách se udusí.
Janeway a Chakotay jsou opět v raketoplánu a vedou rozhovor o večírku. Za chvíli se před nimi objeví zářící světlo. Chakotay navrhne do něj letět, ale Janeway to nechce. Za chvíli se raketoplán začne rozpadat...
Zpět na planetě. Chakotay se pokouší ležící umírající Janeway probrat s bezvědomí. Nedaří se mu to. Jenže na to vše se dívá ještě jedna Janeway - úplně zdravá. Křičí na Chakotaye, ale on ji asi neslyší. Pak se ho i dotkne, ale její ruka projde skrz jeho rameno. 
Na ošetřovně Doctor a Kes se snaží umírající Janeway probrat. Bezúspěšně. Doctor konstatuje smrt. Živá Janeway-Duch se na to dívá a nevěří vlastním očím. Přece nemůže být mrtvá.
Janeway začne křičet na Kes, protože její neobvyklé schopnosti, aby ji mohli vycítit. Kes smutná nad ztrátou kapitána vyjde z ošetřovny, Janeway za ní. Janeway ji předběhne a Kes ní projde. Kes se otočí, jako kdyby na krátký okamžik vycítila přítomnost Janeway.
Později při poradě důstojníků, Kes přesvědčí všechny, aby jí věřili a pokračovali v hledání kapitána. A tak Torres a Kim ve strojovně se snaží jak to jen může.
Najednou se začne u dveří strojovny tvořit ona anomálie, do které Janeway a Chakotay havarovali, a vyjde s ní muž ve uniformě Flotily. (Pro ostatní je to neviditelné.) Janeway nevěří vlastním očím:"Tati?" Ano je to on - admirál Janeway.
Když se Janeway probere s úvodního šoku, začne být skeptická a odmítá uvěřit tomu, co ji otec říká - že je mrtvá a že nyní je něco jako duch. Otec jí řekne, že opravdu odejde na druhý svět, až když bude připravená nato. Později se Tuvok a Kes snaží najít Janeway, ale bezúspěšně. Přijde admirál a řekne stále nevěřící Janeway:"Zítra to bude pro tebe snazší." "Vzpomínková slavnost", zašeptá pro sebe Janeway.
Při vzpomínková slavností mluví Torres a Kim. Oba mají slzy v očích. Pak následuje vystřelení tělesných pozůstatků Janeway do vesmíru. Otec řekne Janeway-Duchovi, že již dál zde nemá důvod zůstávat. Janeway to si o i nadále nechce připustit a chce zůstat na lodi, chce vidět jak Kes dospěje a B'Elanna s Tomem se přestanou popichovat a vznikne mezi nimi opravdové přátelství. Otec ji řekne, že to vše je nyní zbytečné a začne na ní naléhat, aby šla s ním.
Najednou uvidí Janeway Tuvok, Chakotaye a Doctor jak se nad ní naklánějí. Záblesk a vše se vrátí. Janeway si začne uvědomovat, že tu něco nehraje. Admirál se to snaží zamluvit jako něco nedůležitého, ale Janeway to již celé prokoukla. Doopravdická ona je tam na té planetě bojující o život, další skládačku si položí, když si uvědomí, že její otec by na ní nikdy nenaléhal a tak si definitivně dopěje k závěru, že on není její otcem. A zeptá se ho, co je zač, je nějaký cizinec. "Otec" ani nemusí odpovídat. Opět záblesk a vidí nad sebou Doctora a slyší Tuvoka jak něco mluví o nějaké cizí bytosti, která ji působí v mozkové kůře. Záblesk zpět. Admirál vytvoří za sebou jakési světlo a vysvětlí Janeway, že jsou bytostí, která přichází těsně před smrtí a zavede umírající do nějaké matice. Janeway se ho zeptá, proč jí to neřekl hned, ale cizinec ji odpoví, že tento způsob je efektivnější a říká jak nádherné je žít tam odkud přichází.
Záblesk. Opět na povrchu planety. Janeway zaslechne, jak ji Chakotay říká, aby bojovala. A tak když se vrátí k cizinci ještě jednou mu zdůrazní, že nejde s ním a pak si uvědomí, že kdy mohl dávno ji do matice dostal. Hlavní příčinou proč to neudělal, že ona musí chtít jít. Cizinec se otočí a odejde do matice. Záblesk. Janeway se probere na povrchu planety a krátce jí řekne o cizinci - ovšem zamlčí, že převzal podobu jejího otce.
Později již úplně zdravá Janeway (ale psychicky ještě úplně ne) přijme Chakotayovo pozvání si odpočinout. Janeway navrhne jízdu za měsíčka na lodičce a budou oslavovat, přece každý den se nepodaří přelstít smrt. Oba ze smíchem odejdou z pohotovostí kajuty. Jejich vztah se vyvíjí dál...

Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]