Displaced
SD : 50912.4
N : 166
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum
Tom a B'Elanna vycházejí ze simulátoru (patrně se jednalo o tu výhru, v VOY:"Distant Origin"). B'Elanna drží bat'telh a křičí na Toma, Tom zase křičí na B'Elannu - evidentně se jim nezdařil Klingonský holografický program. Jejich vyhrocená diskuse se zastaví, když pár metrů před nimi se materializuje muž se slovy:"Kde to jsem?"
Muž, evidentně vyplašený, jim po chvilce vysvětlí, že pochází z kolonie Nyria III. Začne mu být zima a tak ho B'Elanna a Tom zavedou na ošetřovnu.
Doctor prozradí, že zvýšil teplotu a snížil osvětlení, což se cizinci líbí a poděkuje za to. Tuvok a Janeway se snaží zjistit příčinu, ale nedaří se jim to. Jedním z důvodů je také, že posádka Voyageru nezná tuto část Galaxie. Tuvok začne být divné, proč tady není Kes. Počítač oznámí, že Kes není na palubě a dokonce zmizela ve stejný část jako se objevil cizinec. Záhada je na světě.
Kim a B'Elanna se snaží ve strojovně zjistit, co tento jev zapříčinilo, ale během jejich snažení zmizí Harry. Pak zmizí někdo v červené uniformě, Tuvok na můstku,... a vždy přijde jeden návštěvník.
Zanedlouho zatímco Doctor zkoumá přicházející návštěvníky na ošetřovně, Chakotay konstatuje při zasedání důstojníků, že zmizelo již 22 lidí. B'Elanna se přizná, že nemá zdůvodnění. Janeway se to nelíbí a je dokonce mírně podezřívavá a tak nařídí, aby byli Nyriani shromážděni na jednom místě.
Později Janeway konstatuje do deníku (50912.4), že jev trvá již 12 hodin a zatím neznají vysvětlení.
S Chakotayem navštíví strojovnu, kde jim B'Elanna ukáže svoji první teorii: Podle jednoho z Nyrianských vědců, objevili nedaleko jejich systému prostorovou gravitační anomálii a když do důkladně prozkoumala našla červí díru a navrhne, aby jeden z Nyrianských vědců mohl s ní spolupracovat. Janeway souhlasí a během svého rozhovoru s Neelixem, aby ho přivedl zmizí. Takže to hlášení musí dokončit Chakotay.
Později na můstku je Chakotay a jedna praporčíčka - nikdo jiný. Praporčíčka za chvíli ohlásí, že zmizel Neelix. Chakotay nařídí, aby minimalizovala počet používaných palub a systémů a důležité z nich opatřila silovými poli. Mezitím B'Elanna a Nyrianský vědec diskutují o vlastnostech oné červí díry. Je tam něco, co by tam vůbec nemělo být. Nyrianský vědec, hrozně klidný, navrhuje, že je to možná supraum anomálie. B'Elanna však vidí, podle záznamů, že to není. Najednou vědec praští jednoho z ochranky vezmu mu phaser a začne mířit na B'Elannu. B'Elanně je nyní vše jasné - je to řízená a plánová akce, jak zlikvidovat posádku Voyageru a obsadit loď. Vědec ji za chvíli expeduje pryč. B'Elanna se objeví mezi svými lidmi v jakési zahradě (nebo něco takového) a hned řekne Janeway, co ví. Jenže ta už to také ví a ukáže B'Elanně dva ozbrojené strážce.
Zatímco B'Elanna konstatuje, že toto není Nyrianská kolonie, protože tu je hodně světla, Chakotay s prapočíčkou jsou na můstku. Prapočíčka oznámí (mimo jiné), že je již pouze 12 členů posádky na lodi.
Za chvíli se ozve jeden z bezpečnostních důstojníků a sděluje, že objevil svého kolegu omráčeného ve strojovně a po vědci ani stopy. Chakotay odejde s můstku, že si jde s Nyriany popovídat. Chakotay vejde do místnosti, kde by měli být Nyriani umístněni, ale najde ji prázdnou. Nyní to jasné i jemu. Nyriani se snaží obsadit loď.
Nyriani obsadí můstek,...strojovnu. Pak si Chakotay zjistí špatnou správu: na lodi je jenom on a Genarro. Chakotay mu nařídí sabotovat, co nejvíc systémů. Mezitím Nyriani se již zabydleli na můstku. Vědec konstatuje, že někdo sabotoval navigaci. Zanedlouho Chakotay vypne warp-jádro a pak rozsvítí ve strojovně ostré světlo, aby to měli Nyriani těžší.
Chakotay chce kontaktovat Genarra, ale ten neozývá se. Je sám. Teda je tady ještě Doctor a tak jde za ním. Na ošetřovně aktivuje EHM a vysvětlí Doctorovi situaci. Pak přemístí Doctora do přenosného holoemitéru. Za pár sekund, když už na něj dva Nyriani míří phaserem, zmizí.
Celá loď je obsazena...
Později. B'Elanna něco provádí Doctorovi na přenosném emitéru, přivítá jich jedna Nyrianka a označí to místo jako jejich nový domov. Janeway o to nemá zájem, ale Nyrianka ji vysvětlí, že tímto způsobem obsazují lodě, kolonie i stanice - je to velmi efektní a lepší než krvavé války. Janeway a Chakotay ji naznačí, že naleznou cestu ven, ale Nyrianka je ubezpečí, že není kam jít a spolu s dvěmi strážemi se transportují. Za chvíli se ze zdi objeví cizinec a vysvětlí, že jejich "soused" v jiném habitátu. Cizinec Jarlath prozradí, že objevil metodu jak se chodit mezi habitáty a za jídlo se o ní s Janeway podělí.
Později večer B'Elanna upraví Doctorovi vidění, aby mohl vidět zdroje energie, což komentuje slovy:"A tak začne moje kariéra jako trikordér". Pak přijde Tom a vzájemně se s B'Elannou omluví jak se chovali v simulátoru. Doctor jim neustále skáče do řeči blbýma poznámkami a tak mu B'Elanna vypne zvuk.
Na druhý den ráno objeví Doctor otvor (změnu energetického pole), který vypadá jako dveře. Jarlath zapne svůj přístroj, kterým se přemísťuje a funguje to. Janeway, Tuvok, Tom, B'Elanna a Jarlath vstoupí dveřmi do nějakých chodbičkových prostor. Tom, B'Elanna a Jarlath jdou jedním směrem, kdežto Janeway a Tuvok druhým. Po chvilce Tom objeví podobné dveře jakými vstoupili a za nimi se ukáže džungle. B'Elanna najde druhé a za nimi jakési město nad vodou. Mezitím Janeway a Tuvok objeví ovládací panel a zjistili přibližně totéž. Existuje velké množství habitátů (94), v kterých vždy někdo žije. Pak Janeway zjistí, že doopravdy jsou na lodi a tak se pokusí nalézt můstek. Zatím bezúspěšně. Jediné, co se jim podařilo, je spustit sirénu.
Později Nyrianka hlásí na můstek Voyageru, že se někdo neoprávněně přistupoval k ovládacímu panelu a již zahájila pátrání. Jarlatha brzy chytí, kdežto Janeway a Tuvokovi se podaří dostat k jinému terminálu - translokační terminál, pomocí kterého by bylo možné se dostat zpět na Voyager. B'Elanna a Tom jsou v problémech - pod těžkou palbou Nyrianů. Jediným únikem je otevřít dveře do jednoho z habitátů a tam se ukrýt. Nevybrali si příliš dobře - zima, mráz, sníh. Ale nemají na výběr. Nyrianka nařídí svým lidem, kterým se do zimy moc nechce, aby je tam pronásledovali.
Tom po nich vystřelí phaserem (který v jejich habitátu večer zkonstruoval Tuvok) a tím utrhne kus sněhové skály, což pronásledovatele na chvíli zastaví. Po chvíli nastane jiný problém - zima. B'Elannina Klingonská polovička není zvyklá na tak nízké teploty a začne ji být hrozná zima. Za chvíli se objeví další dva útočníci. Jeden již zmrzlý, druhý takřka, ale B'Elanna ho schladí phaserem napořád.
Mezitím Janeway a Tuvok objeví, že B'Elanna (již hodně zmrzlá) a Tom jsou uvězněni v tom zimním habitátu (v každém habitátu jsou biosenzory) a jelikož je tam -20°C, moc dlouho to nevydrží. Za chvíli se podaří aktivoval transportér a transportovat Toma a B'Elanna do Federálního habitátu. Na jejich místo se transportovali 2 velící muži z Voyageru. Tam je navštíví Janeway a dá jim ultimátum, protože má pod kontrolou jejich translokační systém. Nyriani nakonec neochotně kapitulují a Janeway může posléze zapsat do deníku (50929.6), že Voyager je opět pod její kontrolou.
B'Elanna přijde do simulátoru za Tomem (karibický program). Sedne si na vedlejší lehátko a pochválí si teploučko. Pak se oba na sebe umějí.
Pozn. B'Elanna a Tom mají k sobě stále blíž...
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]