Nemesis
SD : 51082.4
N : 171
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Noc v džungli. Několik mužů v maskáčích se samopaly se tiše pohybuje - někoho hledají. Za chvíli ho i najdou. Je to černovlasý muž v červené uniformě Hvězdné Flotily - Chakotay.
Zatknou ho a předvedou ho s roubíkem v ústech před velitele jejich skupiny. Velitel jim ovšem vyčte, že nevypadá jako Kredinská Bestie, není to Nemesis, a proto ho odvážou. Velitel se představí jako Brone, velitel 4. Virijského obranného kontingentu. Chakotay se mu také představí. Brone mu vysvětlí, že jsou ve válce proti Kredinům a zeptá se ho, co tady chtěl dělat. Chakotay mu odpoví, že byl na průzkumné misi kvůli omikronovému záření v atmosféře, ale byl sestřelen. Brone mu odpoví, že Kredinové střílí po všem co nemá jejich znaky. Chakotay chce kontaktovat Voyager, ovšem nefunguje mu komunikátor a tak chce najít trosky svého raketoplánu (pozn. další zničen) a pomocí nich něco sestrojit. Jenže Brone ho nechce pustit, za 2 dni se mají střetnou se 7. Kontingentem, který má komunikační zařízení a dále mu řekne, že není rozumné jít teď do džungle, všude kolem jsou Nemesis a určitě by ho zabili. Chakotay je však neústupný a tak Brone souhlasí, že ráno něco vymyslí.
Chakotay se přisedne k nováčkovi jménem Rafin, který mu nabídne něco k jídlu a zeptá se ho, zdali někdy viděl Kredinské bestie. Chakotay odpoví, že ne. Do rozhovoru se vmíchá i jeden starší mazák, který si začne z Rafina dělat srandu, že ne jenom Nemesis nikdy nezabil, on ji dokonce ani nikdy neviděl. Rafin pak opíše Chakotayovi Kredina - v jeho očích prostě hrůza. Chakotay mu pak snaží říct, že strach děla nepřítele horším než ve skutečnosti je a že Kredinové mají možná větší strach než on. Rafin s ním ovšem nesouhlasí a prozradí mu, že bestie mu vyvraždili rodinu ve spánku.
Pak se znovu objeví Brone a ptá se skupiny, kdo půjde ráno jako dobrovolník s Chakotayem. Chakotay si říká, že to není nutné, ale Brone trvá na svém. Rafin má strach a tak se přihlásí Namon, mladík který si před chvílí dělal z Rafina srandu a urážel ho.
Ráno jsou, během cesty, ozbrojený Namon a neozbrojený Chakotay v džungli. Namon se ptá, zdali někdy někoho zabil. Chakotay odpoví, že zabíjení je nejhorší věc jakou kdy dělal. Namoc však namítne, že bestie vůbec není těžké zabíjet. Po chvíli Namon navrhne, že by se měli vrátit, protože je pozdě, ale Chakotay je neoblomný.
Pak si Namon všimne kousku trupu na zemi. Chakotay k němu přiklekne - nelíbí se mu to, moc z raketoplánu nezbylo. Namon proto zopakuje svůj návrh vrátit se. Pak se objeví 2 Kredinové (pozn.: vypadají jako z filmu Predátor) a hned bez varování začnou střílet. Zasáhnou Namona, ale ten ještě stačí jednoho zabít. Mrtvý Kredin svalí i druhého na zem, což dá Chakotayovi čas, aby rychle přiběhl a vzal mu zbraň. Chakotay na něj namíří a Kredin se vzdá.
Za chvíli se ozve palba a Kredin padne mrtvý na zem. Jsou to muži z 4. Kontingentu a hned začnou kontrolovat situaci. Chakotay rychle přiběhne s ležícímu Namonovi, u kterého již klečí Rafin. Namon je mrtev.

4. Kontingent rituálně pochová Namona (tváří do země - to je podstatné) a Chakotay to sleduje. Po obřadu Brone přistoupí k Chakotayovi a nabídne mu maskáče a zbraň. Chakotay je však odmítne:"Tohle není moje válka!" Ale Brunt mu to dá rozkazem, červená barva je v džungli příliš nápadná. Chakotay si teda vezme zbraň a dál již neodporuje. Pak řekne Brone Rafinovi, aby Chakotayovi vysvětlil, jak střílí Vorijské zbraně.
Během tréninku je už Chakotay v maskáčích. Rafin je dobrý střelec. Chakotay ale není schopen s Vorijským samopalem nic trefit. Během jejich rozhovoru Chakotay vytuší, že Rafin má strach před bojem a tak se mu snaží říct, že to není hanba. On měl taky strach před každým bojem proti Cardassianům. Rafin však tyto city nechce, střelí do několika terčů, podá Chakotayovi zbraň a odejde. 
V noci. 4. Kontingent a Chakotay jsou v džungli. Chakotay na zemi objeví mrtvého muže (muž leží na zemi s rozpaženýma rukama a napjatý drát má na krku - když se člověk pohne, drát mu rozřeže krk, a ten muž se před časem určitě pohnul. Navíc se muž po smrti dívá vzhůru, což je zneuctění). Brone prozradí, že podle uniformy byl ze 7. Kontingentu. Proto se s nimi pokusí pomocí vysílačky spojit, ale neodpovídají. Rafin se nabídne, že půjde napřed a zjistí situaci.
Za chvíli se rozrušený Rafin vrátí. Brone se ho zeptá, co se stalo. A Rafin takřka nedokáže říct, že 7. Kontingent je povražděn - stejným způsobem jako před chvíli onen objevený muž. Brone se otočí na Chakotaye a zeptá se ho, zda-li nyní ví, proč Kredinům říkají bestie a ne lidi. Chakotay to již pochopil. Brone pak hlučně (pokřiky) dodá své jednotce odvahy. Ale náhle se ozve palba. Nepřítel však není vidět. Kontingent rychle zaujme postavení a opětuje palbu. Ztráty jsou velké. Rafin dostane zásah. Chakotay ho chce ukrýt do bezpečí, ale také dostane zásah - do ramene. Rafin požádá, aby ho Chakotay po smrti otočil tváří do země. Rafin naposledy vydechne a Chakotay dodrží, o co ho Rafin požádal. Chakotay vstane a zmizí v džungli. Ráno už raněný Chakotay běží v lese - sám. Narazí na Vorijskou vesnici, kde ho ženy, děti a starci radostně uvítají. Malé děvče dá Chakotayovi na krk věnec a po pár sekundách Chakotay omdlí.
Hvězdného data 51082.4: Trup Voyageru je již kompletně deborgizován. V pohotovostní kajutě jsou všichni vyšší důstojníci. Tuvok oznamuje Janeway, že raketoplán byl sestřelen a havaroval na jižním kontinentu uprostřed válečné zóny a navíc kvůli interferencím nemohou Chakotaye najít. Janeway se pak zeptá Neelixe, co ví o té válce. Neelix odpoví, že je to děsivá válka. Lid vyslance Treena se brání vůči agresorům již víc než deset let. Treen by rád pomohl, ale jejich zdroje jsou omezené, ale kdyby ho nalezli, pošlou ho nejbližším transportem.
Janeway nařídí Tuvokovi, aby opět kontaktoval Treena a získal od něho všechny možné taktické informace a B'Elanně, aby se pokusila proniknou interferencemi a dodá, že dřív než bude riskovat další životy (případný výsadek), chce vědět, co mohou očekávat.
Chakotay ve vesnici je ošetřen a nasycen. Snaží se jim vysvětlit, že není jejich obránce, ale že byl do boje zatáhnut. Ale vesničanům to nevadí - pro ně je jejich obránce. Chakotay však nechce bojovat, ale chce kontaktovat Voyager. Stařec (jménem Penno) si vzpomene, že asi 10000 kroků je nějaké komunikační zařízení. Chakotay se tam hned chce vydat, ale vesničané ho přemluví, aby počkal do rána. Chakotay souhlasí. Když všichni odejdou, přijde holčička, která mu dávala věnec - Karya - a začne ho různě vyptávat. Řekne mu, že její bratr je u 7. Kontingentu a zeptá se ho zda-li ho nepotkal. Chakotay ji řekne, že ne a neřekne jí, že její bratr je patrně po smrti. Karya ho pak přesvědčí, že napíše bratrovi dopis a aby mu ho Chakotay předal.
Ráno se Chakotay rozloučí a zmizí v džungli. Již nějakou dobu jde, když uslyší hluk. Na obloze zahládne 2 letadla a pak zaslechne palbu - vše mu je jasné - Kredinové napadli onu vesnici. Rozběhne se zpět. Když se tam Chakotay vrátí uvidí jak Kredinové zničili vesnici a všechny někam odvádějí. Chakotay chce zahájit střelbu, ale v tom mu někdo píchne samopalem do zad. Jsou to Kredinové a děsně dušeným hlasem mu sdělí, aby se vzdal. Chakotay neodporuje a Kredinové ho odvedou někam do lesa.
Voyager stále obíhá kolem planety. V pohotovostí kajutě Tuvok a Paris hlásí Janeway, že v troskách raketoplánu nenašli pozůstatky Chakotayova těla a tak je naděje, že žije. Tuvok ale dodá, že ho mohli zatknout Nemesis. Janeway se tomu slovu podiví a Paris ji vysvětlí, že Nemesis používají biochemické zbraně a masakrují civilisty. Janeway navrhne, aby vyslali team. Tuvok s tím nesouhlasí a navrhne, že by bylo lepší, kdyby se pouze jeden člen posádky stal součástí skupiny, kterou vyslanec Treen souhlasil vytvořit. Paris se dobrovolně přihlásí, ale Tuvok řekne, že je logické, aby šel on.
Již večer je Chakotay hozen k ostatním vězňům do nějaké jeskyně. Tam opět potká Karyu, která nemůže najít svého dědečka. Rozhodnou se ho najít, ale až ráno. Pak se oba lehnou a usnou.
Ráno se probudí. Chakotay a Karya vyjdou z jeskyně a zpozorují, jak Kredinové odvádějí dědečka do eliminačního tábora. Karya se rozběhne za dědečkem aspoň se rozloučit. Ale jeden Kredin ji chytí a nedovolí jí to. 
Karya dále křičí a tak se Kredin rozhodne, že je příliš otravná na to, aby žila. To Chakotaye naštve a rozběhne se Karyu zachránit. Jenže Kredinové jsou v přesile a brzy ho dostanou a omráčí.
Janeway a Tuvok vstoupí do transportní místnosti. Vyslanec Treen a jeho dva společníci se za moment materializují na plošině a Janeway je mile přivítá:"Vítejte na palubě, vyslanče Treene. Děkuji, že jste souhlasil s pomocí najít člena naší posádky." Ale vyslanec je Kredin!!! (pozn.: aha, problém, něco tady nehraje) Treen přistoupí k Janeway a oním hrubým dušeným hlasem odpoví: "Vaše díky nejsou potřeba, kapitáne. Každá oběť krvežíznivých Vorijských Nemesis vždy najde přátele u Kredinského národa." A podají si ruce, Janeway má usměv od ucha k uchu.
Chakotay si užívá hezkého dne s drátem kolem krku. Ale za chvíli se objeví Brone (patrně přežil) a vysvobodí ho. Chakotay mu poděkuje a řekne mu, že měl pravdu - jsou to opravdu bestie. Brone mu řekne, že se přidal k 5. Kontingentu a pokusí se zachránit civilisty. Chakotay se k němu přidá.
Noc. Střílí se všude. Boj se nevyvíjí dobře a musí ustoupit. Jenomže i tam jsou obklíčeni. Najednou oslnivý výbuch a všichni padnou na zem. Za chvíli se ozve :"Vorijští vojáci. Jste obklíčeni. Položte zbraně a vzdejte se. Složte zbraně."
Chakotay se rychle postaví na nohy a pokračuje v palbě. Kredinský hlas pokračuje: "Nestřílejte, Chakotayi. Zastavte palbu, komandére." Pak z křoví vystoupí neozbrojený Kredin s rukama nad hlavou.
"Odkud známe moje jméno?" ptá se Chakotay a neustále míří na Kredina.
"Jsem poručík Tuvok!!!", odpoví Kredin (Evidentně se Tuvokovi nepodobá), "Chci Vás vzít na Voyager", pokračuje. Brone se probere a zařve na Chakotaye, aby ho zabil, protože to je klasická Kredinská taktika. Jenže Kredin trvá na tom, kdo je. Kredinové odvedou Brona. Zůstane tam Chakotay a Kredin. Chakotay ho nazývá bestií a chce ho zabít, ale Kredin tvrdí, že mu Vori vymyli mozek. Obraz Kredina se na moment zamlží a hlas již nezní tak uměle. Kredin dále sděluje, že ho Vori zajali. Chakotay se brání, podle něj ho zachránili. Kredin pokračuje a vysvětluje, že to je přesně to, co Vori chtějí. Kredinova tvář se pomalu mění. Tuvok už tam je trochu rozeznatelný. Kredin pokračuje:"Jste komandér Chakotay z lodi Voyager. Jste vědec a badatel. Ne zabiják." Pak se Kredin definitivně promění na Tuvoka oblečeného v Kredinské uniformě. Chakotay nemůže uvěřit vlastním očím, stále míří na Tuvoka a tvrdí, že Kredinové jsou bestie a vrazi.
Tuvok mu ale řekne, že opak je pravdou:"Kredini jsou ti, kteří nám pomohli Vás najít. Nalezli jsme Vorijský výcvikový tábor. Infiltrovali jsme se do toho zařízení, ale Vy už jste byl pryč. Přidali jste se k tomuto boji. Vše co jste prožívat až do včerejška nebylo reálné. Je to Vorijská metoda jak naverbovat a vycvičit vojáky." Chakotay mu však stále nevěří a Tuvok řekne, že pokud složí zbraň přesvědčí ho.
Ráno Chakotay a Tuvok opět vstoupí do oné vesnice. Vesničané ho přivítají úplně stejně, jako by ho vůbec neznali. Nyní je to již jasné.
Později hvězdného data 51096.5: Na ošetřovně Doctor dává Chakotaye dohromady. Říká, že Vori používají kombinace fotometrické projekce, silných emocionálních stimulů a psychotropní manipulace. Janeway mu ještě jednou řekne, že to vše byla simulace, až do té bitvy, kdy ho našel Tuvok. Chakotay se ptá proč zrovna on, ale Janeway mu vysvětlí, že to byla náhoda. Ale Vori mají více než tucet těchto tréninkových zařízení, jak pro svoje lidi, tak i pro cizince. Doctor dodá, že se nachytal na výborně vymyšlenou propagandu. Chakotay se zeptá, zda-li Kradinové tedy nezabíjejí civilisty a neznesvěcují Vorijské mrtvé. Janeway mu odpoví, že neví, ale Kredinové obviňují Vori z stejných zvěrstev. Chakotay řekne, že nenáviděl všechny Krediny a chtěl je všechny zabít. Janeway mu na tohle odpoví: "Jasně. To byl záměr."
Na ošetřovnu vstoupí Neelix a vyslanec Treen, který řekne, že ho těší, že ho zachránili a velmi se omlouvá, že ho nezachránili dřív před jejich Nemesis. Chakotay se však zadívá na Treena s očividnou nenávistí. Když to Treen uvidí zeptá se: "Řekl jsem něco špatně?"
Chakotay radši odejde z ošetřovny. Janeway se rozběhne za ním a na chodbě ho zastaví. Chakotay se na ní zadívá a řekne: "Přeji si, aby bylo stejně lehké přestat nenávidět, jako začít!", a odejde zanechaje Janeway na chodbě.
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]