Vis A Vis
SD : 51762.4
N : 188
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Dílna. Auto uprostřed. Pod autem chlap v modrých montérkách. Z rádia se line hudba 60. let 20. století. (pozn.: vedla kuličky SAT1, je značka SURROUND - to jsem si musel splést program, pomóóóc). Za chvilku se ozve známé bzzzt a objeví se Doctor (fajn, program jsem nespletl). Doctor přijde k autu a zatroubí na klakson. Muž se nelibě vytáhne zpod auta a hle je to Paris - kdo jiný. Jde vypnout rádio a zeptá se Doctora, co to mělo znamenat.
Doctor klidně odpoví: "Jen sluchový test. A vaše reakce mě vede k přesvědčení, že když jsem vás ráno žádal, abyste ke mě zašel, tak jste slyšel." Paris připustí, že slyšel, ale zapomněl.
Doctor mu začíná připomínat, že by měl studovat zdravotnické materiály a neztrácet čas v simulátoru. Ale Toma to vůbec nezajímá a snaží se Doctorovi představit své nové auto. Posadí se za volant a se zápalem pronese: "Jen si to představte. Severní Kalifornie, konec 20. století, plujete po Dálnici 1, Motor řve, vítr čechrá vaše vlasy..." Podívá se na Doctora a uvědomí si, že vítr těžko může čechrat Doctorovy vlasy. 
Doctor to přejde bez poznámky a začne scanovat motor lékařským trikordérem. Zjistí, že motor produkuje smrtelnou úroveň CO. "Možná by vás tohle mohlo konečně dostat na ošetřovnu." Paris teda slíbí, že se na ošetřovně ukáže a Doctor zmizí. Tom má ještě na malý moment možnost vychutnávat klid, když ho zavolá Janeway na můstek.

Paris se na můstku objeví v montérkách ze slovy: "Potřebuje tady někdo šoféra?" Janeway si ho nevšímá a řekne mu, aby převzal kormidlo. Paris se zadívá na monitor, ale nechápe proč je tady. Harry začne hlásit, že se něco děje s prostorem. Janeway nařídí štíty na maximum.
Náhle se z ničeho nic objeví loď na jejímž povrchu přeskakují blesky. Harry ohlásí jednu bytost na palubě. Paris se zadívá a řekne: "Kapitáne, vypadá to, že tato loď je poháněná koaxiálním warp pohonem (coaxial warp drive). Je to hypotetický pohonný systém. Inženýři Flotily o tom sní už mnoho let. Teoreticky, může přesně zakřivit strukturu prostoru (literally fold the fabric of space) - a umožňuje tak lodi skákat okamžitě velké vzdálenosti." 
Nikdo na můstku neví o čem Paris mluví. Tuvok ale oznámí, že s tím warp pohonem té lodě něco zjevně není v pořádku. Paris oznámí:"Teoreticky, exploze koaxiálního pohonu může způsobit kolaps prostoru na vzdálenost miliard kilometrů.....teoreticky." (takový pohon by stejně u Flotily z bezpečnostních důvodů neprošel)
Janeway nařídí červený poplach.

Loď začíná mít na sobě stále více blesků. Tuvok navrhuje, aby okamžitě zmizeli, ale Paris trvá na tom, že pilota té lodě nemohou nechat napospas. Pilota nelze transportovat kvůli interferencím a ani komunikace nefunguje. Paris jeho jediný na můstku má nápad:"Symetrické warp pole. To by mělo udržet nestability v jeho jádře, které teď rozkládá prostor."
"Proč jste si tak jistý?" ptá se Chakotay.
"Pokročilé partie podprostorové geometrie. To byl jediný kurz na Akademii, kterému jsem věnoval pozor," vysvětlí mu Paris.
Janeway teda plán schválí a Tom ho po chvilce úspěšně provede. Pak otevřou komunikační kanál, na kterém je uvítá typický humanoid (pozn.: má něco udělaný z nosem a čelem) jménem Steth. Odmítne lékařskou pomoc, ale přivítá technickou. Janeway je ráda, že může pomoci a pozve ho, aby se přenesl k nim.
Tuvok a Janeway přivítají Stetha v transportní místnosti. Tuvok považuje Stethův riskantní způsob cestování za nelogický, ale cizinec mu odpoví, že kdyby se bál, nemohl by se stát testovacím pilotem. Janeway pro to má narozdíl do Tuvoka pochopení. Steth pak prozradí, že přichází ze systému Benthan - asi 20 světelných let daleko. Janeway mu nabídne nějaké inženýry, protože bez jeho koaxiálního pohonu, by to k jeho domovu trvalo dost dlouho.
Tom přijde za Chakotay a řekne, že chce pomoci Stethovi s opravou lodě. Chakotay si však nemyslí, že je to dobrý nápad, protože právě čte Doctorovo hlášení o Parisově neochotě spolupracovat. Tom si začne lehce stěžovat, ale jelikož vidí, že s Chakotay nepohne, sám navrhne, že se radši bude hlásit na ošetřovně. Chakotay odvětí, že se za ty roky změnil. Pak se usměje a Tomův návrh zamítne a k jeho překvapení řekne ať se okamžitě hlásí na Stethově lodi. "Na takovou práci přece potřebujeme našeho nejlepšího člověka."
Paris pracuje na Stethově lodi a baví se s ním o různých věcech. V jednu chvíli, když je Paris k Stethovi otočen zády se Stethova tvář náhle začne měnit - a Steth se změní na exoticky vyhlížející cizinku. Když se ale Tom otočí zpět, ze Stetha je opět muž. Zatímco Paris řeší problém, Steth ho láká, ať odletí s ním. Tomovi se myšlenka určitě trocha líbí, ale snaží se odmítnout:"Lidé se mnou tady počítají. A B'Elanna by byla šílená..."
Náhle si vzpomene, že má s B'Elannou schůzku. Lehce zpanikaří a omluví se.

Hned jak Tom přijde do jídelny, se opět omluví, tentokrát B'Ellaně. B'Elanna je patrně tak unavená, že mu ani nezačne nadávat, ale místo toho se zeptá, jak to jde. Paris odpoví, že moc dobře ne a že má problém s částicemi, které přetěžují systém. B'Elanna něco navrhne, ale Tom jí odpoví, že to je první věc, kterou zkusili. Torres opět změní téma a zeptá se jak dlouho to bude trvat. On ji odpoví, že to lze pouze odhadovat a nemá ponětí. B'Elanna se pak zeptá, zda-li se náhodou neděje něco špatného. Tom se naštve a vyčítavě se zeptá, proč se každý o něho tak zajímá a obviní ji, že si ho snaží monopolizovat pro sebe.
Pak se začnou hádat a úplně ignorují Neelixe, který právě přišel k jejich stolu a nabídl pomoc. B'Elanna mu naštvaně popřeje dobrou noc a odejde. Neelix si vymění pohled s Parisem.
Na své lodi je Steth nyní sám. Pracuje, ale začne se náhle opět měnit na ženu a zpět. Má prostě problém udržet svůj mužský vzhled. Pak se zeptá počítače, kolik času mu ještě zbývá. Počítač odpoví, že 3 hodiny a 13 minut.

Na Voyageru Paris zavede Stetha do simulátoru - do jeho programu - garáž. Tam mu ukazuje, jak ho auta 20. století inspirují v řešení problému 24. století. A opravdu i nyní se zdá, že toto pojetí by mohla vyřešit Stethův problém s motorem. Tentokrát je to myšlenka karburátoru.
Paris pokračuje ve skládání svého autíčka. Steth chodí po garáži, chválí Voyager a říká Tomovi, že má určitě vše co chce. Mírně naštvaný Tom ironicky poznamenává, že má všechno co chce - je pilot, má přítelkyni, je respektován... No a Steth pokračuje v lákání Parise, po změně života a Paris přiznává, že již jednou vedl nespoutaný způsob života a část jeho sama by ho určitě chtěla znova. Mezitím Steth zmorfuje do ženy a když se na něj Paris opět podívá, je Steth zase mužem.
Steth navrhne, aby šli Tomův nápad s karburátorem vyzkoušet. Tom si vyžádá ještě 5 minut, aby něco dodělal na autíčku a tak Steth odejde. Když Paris skončí, začne ve svém nářadí hledat jeden klíč. Nemůže ho najít, protože s ním Steth odešel.
 
Steth vejde do nákladového prostoru 2. Přijde k panelu a začne si pomocí jakéhosi zázračného PADDu kopírovat všechny data o Tomovi. Vtom přijde Seven a začne se vyptávat, co tady dělá, přece nemá oprávnění k používání počítače. Steth se vymluví, že Tom chtěl pouze nějaká data a tak mu je chtěl opatřit. Je jasné, že s Seven v zádech se toho moc udělat nedá a tak se Steth otočí a chce odejít. Seven ho ale zastaví a sdělí mu, aby se seznámil s hierarchií na Voyageru (pozn.: to je ta pravá na poučování o hierarchii). Steth poděkuje a odejde.

Opravy jsou hotové a tak si Paris balí svoje nářadíčko na Stethově lodi. Ke svému překvapení tam nejde klíč, který hledal na simulátoru. Tom se zeptá, na co ten klíč potřeboval a Steth k němu přistoupí a oznámí, že podle zbytku na klíči mohl porovnat jeho DNA. Tom začne ustupovat. Něco není v pořádku. Steth pokračuje:" Mám dobrou zprávu..." a rychle chytí Parise pod krkem, "jsme kompatibilní."
Pak se začne morfovat nebo lépe řečeno si vymění těla. Steth na sebe namorfuje Parisovo tělo a Paris (již v bezvědomí) obdrží Stethovo tělo. Steth mu pak Tomovým hlasem poděkuje a přislíbí ležícímu Parisovi, který není schopen pohybu, že se o jeho loď dobře postará. Pak Steth střelí Parise nějakým paprskovou zbraní.
Paris/Steth mírně nejistý dorazí na můstek. Harry oznámí, že Stethova loď aktivuje motor. Paris/Steth se zadívá na obrazovku a dívá se jak jeho bývalá loď mizí.
Janeway si všimne, mírně podivného chování a zeptá se ho:"Něco se děje, Tome?"
Paris/Steth odpoví, že ne. Pak přebere kormidlo a dodá:"Jen mi ten chlap bude chybět."

Chakotay si chce se svým replikátorovým přídělem přisednout na kus řeči k Parisovi. "Nemám nic proti...Komandére," odpoví Paris.
Chakotay ucukne nad Parisovou formalitou a řekne:" 'Chakotay', bude stačit, Tome." Chakotay pak prozradí, že se Janeway zajímá o koaxiální pohon a ptá, zda-li by nemohl být nainstalován na loď - nejprve pochopitelně na nějaký raketoplán. Tom odpoví, že s tím nebudou žádné problémy.
Chakotayovi se to líbí, ale řekne, že Tom musí nejprve dokončit svou službu u Doctora. Paris je trocha zaskočen, ale řekne, že to je samozřejmé, vstane a odejde.

No jo, ale Paris/Steth neví, kde ošetřovna je. A tak bloumá po lodi a hledá ji. V jedné chodbě zahlédne Seven of Nine, ale to je ten poslední člověk, kterého by chtěl potkat. Náhle ho překvapí Harry:"Vím, že se vyhýbáš Doctorovi, ale neříkej mi, že jsi zapomněl, kde je ošetřovna." Paris se snaží nevzbudit v Harrym podezření ale Harry naštěstí nastoupí do výtahu a zmizí.
Parisovi se přece jenom podaří objevit ošetřovnu. Doctor je úplně nadšen, když ho tam vidí a dá mu nějakou práci. Ovšem Tom/Steth je na tom s medicínou přibližně stejně jako opravdový Paris. Doctor po chvíli vytuší, že s Tomem něco je a tak si Tom musí vymyslet, že se necítí dobře. Doctor ho chce nadšeně scanovat, ale Paris viditelně zpanikaří. Proto nadhodí jinou taktiku a řekne Doctorovi, že už je toho na něj příliš. On je pilot, kdežto Doctor byl naprogramován, aby byl lékařský génius. Paris zjistí, že tato strategie funguje. Prozradí, že se vedle něj vlastně cítí méněcenný. Doctor ho takřka ze slzou na krajíčku pochopí a řekne mu, aby si odpočinul.Tom ho poplácá po rameni, poděkuje a odejde.

Po dlouhém zničujícím dni se Torres vrací do své kajuty. Jaké je její překvapení, když tam najde Parise, jak hraje golf. "Co si myslíš, že děláš," vyhrne ze sebe hlavní inženýr.
"Odpočívám."
"V mé kajutě?"
"Copak nemohu odpočívat ve tvé kajutě?"
"Ne!"
"Od kdy?"
Torres zjišťuje, že to takhle nepůjde a zeptá se, co tím chce dokázat. Ovšem Paris je klidný a vlastně ji ignoruje. Až se vykecá, Paris ji chytí za ruku, omluví se jí a odhalí, že jelikož vyžadonil od Doctora volno, má čas, který chce strávit s ní. Pak ji políbí, a ona jeho....
 
Opravdový Paris se probere na Stethově lodi. Je totálně grogy, ale jeho útrapám není konec. Vzápětí zjistí, že nemluví svým hlasem. Další problém je, že počítač mu sice chytře oznámí, že jsou v Kotabanském prostoru. Ovšem pohon nefunguje a počítač byl Stethem naprogramován, aby patrně na Parisovi příkazy nereagoval. Aby toho nebylo dost - objeví se dvě lodě, která okamžitě požaduje jeho kapitulaci.
 
Avšak náhle přiletí jiná větší loď a zažené ty dvě. Zdá se, že je Paris zachráněm, na palubu se transportuje žena. (Tuto ženu, jsme již viděli, je to ta co se do ní dříve morfoval Steth.) Žena ale na něj míří nějakou ruční zbraní a Paris komentuje situaci:"Proč se mě dnes snaží všichni zastřelit."
Žena tvrdí, že je Steth a chce svoje tělo zpět:"Podívej se na mě. Měl jste toto tělo skoro rok, než jste ho zaměnil za moje. To je moje tělo, ve kterém teď jste. A já jej chci zpět."
Paris s rukama nad hlavou pronese:"Mějte se mnou strpení...na sekundu. Možná máme víc společného než si myslíte."
(Takže 'Paris' na lodi je doopravdy Paris/někdo, Paris je Steth/Paris a tato žena je Někdo/Steth - první je vzezření a druhé je osobnost)


Voyager obíhá kolem velké modré plaenty planety (tradičně noname)
Torres vběhne do transportní místnosti, kde na ní čeká Paris. Navrhne ji, že si udělají volno, protože Voyager zatím tuto soustavu neopustí. Torres je nadšená, a souhlasí, že celý týden volna by byl mnohem lepší.
"Co nám Janeway může udělat, popravit nás?" zeptá se lákavě Paris. Torres si ale uvědimí, že to Paris myslí vážně a namítne, že mají svoji zodpovědnost. Tomu se ale Paris vysměje. Chytí ji za zápěstí.
"Tome, ubližuješ mi," řekne B'Elanna.
"Jsi pro mně opravdové zklamání. Víš to? Nevím co jsem v tobě viděl dřív," řekne naštvaně Paris a odejde z místnosti. Torres tam zůstane a neví co si má myslet.

V prázdné potemnělé jídelně sedí Paris nad PADDama. Za moment dorazí Seven a ptá se proč se nedostavil na jejich schůzku v doku a poznamená, že je opilý a neefektivně flirtuje.
Tom pak odmítne jít s ní pracovat na raketoplánu. To ovšem Seven moc nevadí, dokončí práci sama. Pak si všimne ještě jedné věci:"Dříve než odejdu, mohu vědět, proč čtete kapitánův osobní deník." Paris to odmítne, ale Seven ho upozorní, že viděla PADD. Paris se pak víc naštve a propukne hádka. Tom ji chytí za ruku a požaduje, aby se nepletla do věcí, do kterých jí nic není. Seven pouze řekne, ať pustí její ruku. Paris ji tedy pustí a Seven naštvaně odejde.

Na druhý den ráno Janeway sedí v své pracovně. Když přijde Paris, Janeway mu řekne, že četla znepokojující hlášení od Seven o včerejší noci. Tom se snaží vše svalit na to, že byl zmatený po tom co se pohádal s B'Elannou. To by možná Janeway pochopila, ale nemůže pochopit proč četl její osobní deník. Paris to odmítne. Janeway mu ale nevěří, protože slyšela stížnosti od Chakotaye, Doctora i Seven of Nine.
Tom teda pochopí, že musí změnit taktiku:"Máte pravdu, kapitáne. Potřebuji odpočinek. Půjdu přímo do své kajuty." Janeway to odmítne a řekne, že by měl jít na ošetřovnu, kde mu Doctor udělá nějaké testy. Paris se k ní začne rychle přibližovat.
V ten samý okamžik na můstku stojí Tuvok za svou stanicí. Ozve se Janeway lehce přiškrceným hlasem:"Bezpečnost, potřebuji pomoc v své pracovně." Za několik sekund později Tuvok vběhne do kapitánovy pracovny a najde Parise jak škrtí Janeway. Rychle ho střelí phaserem, Paris zkolabuje a zůstane v bezvědomí.
Janeway se s kašláním postaví na nohy.
"Nejste zraněná," zeptá se Tuvok.
"Ne," odpoví Janeway. "Odveďte ho na ošetřovnu a nechte u něj bezpečnost."
Mezitím na palubě Stethovy lodě Steth/Paris a Daelen/Steth (jméno získáno z titulků) odblokují poslední kód a připravují se stíhat Voyager. Za malý moment aktivují koaxiální pohon a začnou hledat Voyager.
Na ošetřovně Voyageru leží Paris - stále v bezvědomí. Doctor informuje Janeway o svých závěrech z krevního testu. Objevil stopy jiné DNA - patrně zbytky po nějakém viru. Tuvok se zeptá, jestli by to mohlo vysvětlovat jeho chování, ale Doctor na to nedokáže odpovědět.
Přeruší je Chakotay, když zavolá z můstku. Přibližuje loď z koaxiálního prostoru. Janeway a Tuvok zamíří na můstek.
Janeway hned jak vstoupí na můstek nechá otevřít komunikační kanál. Na obrazovce Stethovy lodi je Steth a Daelen.
"Kapitán Janeway," pozdraví Steth/Paris.
"Vítejte zpět, pane Stethe," odpoví Janeway.
"Vím, že to zní bláznivě, kapitáne...ale já nejsem Steth, ale Tom Paris."
Janeway ani Chakotay nechápou a tak začne Steth a Daelen vysvětlovat, že mají co do činění s bytostí, která je zlodějem identit a prosí, aby je transportovali na palubu.
Janeway požádá o strpení a ukončí vysílání. Pak vydá rozkaz Harrymu zachytit loď vlečným paprskem a odchází k turbovýtahu. Janeway pak vyjádří myšlenku, že Steth a jeho nová přítelkyně jsou asi za tím co se stalo Tomovi.
Chakotay nechápe, ale Janeway mu to odmítne zdůvodnit, že na to není čas. Pouze řekne, že jde na ošetřovnu.

Seven pracuje v raketoplánu (asi ten koaxiálně zlepšený). Náhle se za ní objeví Janeway. S phaserem v ruce. Seven si uvědomí, že za ní někdo je. Otočí se:"Kapitáne?"
Žádná odpověď. Janeway ji střelí phaserem.
(pozn.: moment...že by Janeway byla teď ten zloděj identit?)

Na můstku Harry oznamuje, že Janeway právě odlétá s raketoplánem, na kterém pracoval Tom. Chakotay se spojí s Stethovou lodí a řekne, že sice neví kdo je, ale chce vědět co se děje. Steth/Paris se zeptá, kdo na tom raketoplánu je. Když se doví, že Janeway, prozradí, že to musí být ten cizinec. Chakotay však nevěří, nevěří ničemu. Steth žádá, aby jich pustil, Voyager nedokáže stíhat loď s koaxiálním pohonem.
Chakotay tomuhle uvěří, ale stále nevěří, že Steth je Tom. "Jednou jste mi ve své pracovně řekl," říká Steth/Paris, "že jsem změnil svůj způsob života." Chakotay si pamatuje, ale je šokován, když ta slova slyší z úst cizího člověka. "Dejte mi šanci to dokázat. Nechte mě sledovat ten raketoplán! Je to jediná šance jak dostat všechny zpět do jejich právných těl."
Chakotay se rozhodne a řekne Harrymu, aby deaktivoval vlečný paprsek.
 
Stethova loď dohoní raketoplán s Janeway. Začne se střílet. Problém je však v tom, že Steth/Paris a Daelen/Steth si nemůžou dovolit riskovat a zabít ho. Střelba pokračuje, Daelen po chvíli oznamuje, že jejich štíty jsou dole. Janeway je klidná, protože její štíty drží:"O, Tome, určitě pošlete můj osobní pozdrav B'Elanně," a maniakálně se zasměje. Chudák Tom.
Raketoplán s Janeway se začíná obalovat do koaxiálního pole. Steth/Paris však dostane nápad - "karburátor". A začne něco programovat na panelu. Pak se přiblíží a torpédem zničí "karburátor" na raketoplánu. Koaxiální pole raketoplánu se zhroutí a Janeway kapituluje.

 
Později na ošetřovně. Steth, opravdový Steth děkuje za navrácení života.
"To pro mě není nic neobvyklého," odpovídá Doctor.
Tom je taky šťasten, že má svoje tělo. Janeway se zeptá Stetha, co má v plánu. Řekne, že se vrátí do systému Bentha a pokusí se najít osobu, které patří toto tělo a ukáře na Daelen. Doctor ho přeruší a položí akademickou otázku:"Ale kdo ví, kde to má konec. Nemáme ponětí jak dlouho ona nebo on mění svoje tělo?"
"Bude to chvíli trvat, ale udělám vše co můžu, abych našel všechny, kterým bylo ublíženo."
Pak je Daelen pod těžkou ochranou odvedena na Stethovu loď....
Později Paris v montérkách otevře dveře od garáže. Uvnitř je krásné nablýskané auto.
"Takže tady se skrýváš celou tu dobu? Nějaká Garáž?" řekne Torres.
"To je víc než garáž. Je to monument stovek a stovek hodin ... které jsem asi měl raději strávit s tebou." Torres sice potvrdí, že je to hezká garáž, ale pořád nechápe proč ji tam zavedl.
Paris řekne, že je to symbolické gesto, jak ji přivést do jeho života.
"Rozumím, dáváš mi vědět, že pro tebe znamenám skoro tolik jako tohle cam-a-ro," přečte si B'Elanna název.
Paris správně vysloví jak se auto jmenuje a oba nesednou Paris pokračuje, že ona pro něj znamená daleko víc.
Pak se políbí.
A znova a za zvuku saxofonu opouštíme Toma a B'Elanna stále se ještě líbajíc.

Copyright © 1999 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]