The Omega Directive
SD : 51781.2
N : 189
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Seven ukončí svou regeneraci. Počítač oznámí, že je 6 hodin a Seven začne zapisovat do svého deníčku, co bude dnes dělat: Denní záznam, Seven of Nine, Hvězdný čas 15781.2. (Pozn.: Chybička se vloudila - určitě myslela 51781.2, jak je patrno s detailů na konzolách, ale je hezké vidět, že i Borgové mají těžké rána.)
Dnes já a praporčík Kim chceme provést zevrubnou kontrolu záďových senzorů. Vyhradila jsem si pro tento úkol 3 hodiny a 20 minut a dalších 17 minut pro obvyklé konverzační odbočky praporčíka Kima. V 15 hodin jsem si naplánovala vzít potravinový doplněk, pak se hodinu zabývat kardiovaskulární činností a zamýšlím si prostudovat text navržený Doctorem pojmenovaný Vánoční koleda. Věří, že bude mít pro mně pedagogickou hodnotu. Konec záznamu.
 
O malinkou chvilku později v jídelně. Harry a Tuvok hrají Vulkanské šachy (kal-toh). Harry s hrací tyčinkou v ruce ví, že jediným tahem je schopen Tuvoka porazit, a tak chodí kolem stolu a nahlíží na "mnohostěn" s různých úhlů a pohledů. V tom dorazí Seven a požaduje, aby s ní Harry odešel za povinnostmi. Ovšem Harrymu se nechce a žadoní ještě o chvilinku strpení. 
Tuvok mu připomíná, že by měl raději jít (možná se obává prohry). Jenže Harry chce za každou cenu porazit Tuvoka: "Jsem tak blízko tomu, že bych vás mohl poprvé porazit a proto to nevzdám." Harry nadále pátrá kam tyčinku umístit. Jenže najednou mu ji Seven vyškubne a umístí na správné místo - struktura mnohostěnu se změní. Harry je zdrcen.
"Působivé," komentuje Tuvok.
"Jednoduchá prostorová harmonie," odpoví Seven. "Jste už teď připraven," otočí se na Harryho. Harry je nucen odejít, ale na odchodu, ještě pošeptá Tuvokovi, že by to zvládl.

Harry a Seven jdou chodbou za svými povinnostmi.
"Je něco co nevíte?" uštěpačně se zeptá Harry.
"Byla jsem Borg," odpoví Seven.
"Co to znamená? Máte v hlavě znalosti deseti tisíce druhů?"
"Ne úplně, všechny zkušenosti dělníka jsou zpracovány Kolektivem. Pouze užitečné informace zůstávají."
"Takže jste pravděpodobně nejinteligentnější žijící člověk," odvětí Kim ironicky.
"Pravděpodobně," odpoví Seven, a jeho ironii ignorovala.
"Tak na co potřebujete nás ostatní?"
Seven se na něj nehezky podívá.
"Zapomeňte co jsem řekl," řekne rychle Harry.
V tom se loď lehce otřese. "Co to bylo?" zeptá se Harry.
 
Na můstku z toho nejsou o moc chytřejší. Paris oznamuje, že vypadli z warpu a hádá, že byli zasaženi nějakou šokovou vlnou. Paris začne oblast scanovat, ale v tom mu obrazovka zčerná a za moment se uprostřed objeví, velké modré písmeno Omega. To samé je vidět i na ostatních monitorech na můstku. Chakotay se to snaží nějak odstranit, ale jeho velicí kódy nefungují a není ani oprávněn se dovědět co se stalo.
Dveře turbovýtahu se otevřou a vstoupí Janeway: "Nic nedějte!" Pak namačká několik kontrolek na jedné konsole. Obrazovky se vrátí do normálu. "Převeďte všechna senzorová data do mé pracovny. Tome, vypněte motory a udržujte pozici." Chakotay chce vědět co se děje, ale Janeway mu to odmítne říct:"Vysvětlím to později. A nechci, aby o tom věděl někdo z posádky. Co nevidět vydám další rozkazy."
Pak odejde do své pracovny.
Hned jak tam vstoupí, nechá počítačem zamknou dveře, sedne za stůl, kde provede svojí identifikaci. Počítač pak oznámí:"Byl detekován fenomén Omega 1,2 světelného roku od tohoto plavidla. Okamžitě proveďte Omega Direktivu. Všechny ostatní priority byli zrušeny."
Janeway nyní ví, že se stalo to nejhorší. Požádá počítač o data.
Ve strojovně Chakotay informuje Torres, Parise a Seven, že se jedná o přísně tajnou misi a budou jim poskytovány jenom nejnutnější informace. Torres by ráda věděla, kdo jim misi nařídil, ale Chakotay jí nemůže odpovědět, protože to ani sám neví. Místo toho jí dá PADD s informacemi jak instalovat multifázový štít kolem jádra. Má to být provedeno do 11.00. Torres se brání, že přece musí provést testy, ale Chakotay jí řekne, aby to provedla okamžitě.
Parisovi řekne, aby začal pracovat na raketoplánu, a upravil ho tak, aby vydržel i velmi vysoké teploty. Tom se nehádá. Torres pak začne spekulovat, že to má určitě na svědomí ta zpráva, kterou dostala Janeway. Zpráva, kvůli které Janeway nevylezla vůbec z pracovny, a že to má být nějaká Omega Directiva. Seven zpozorní: "Omega?" Chakotay zastaví diskusi. Taky je zvědavý, ale kapitán požaduje, aby moc nekecali a makali. Torres a Paris se vydají za svými úkoly. Zůstane tam Seven, které Chakotay řekne:"Kapitán vás chce vidět."
"Myslela jsem si to," odpoví Seven, otočí se a odejde.

Seven svým obvyklým způsobem napochoduje na pracovny kapitána. Janeway se probere s lehkých mrákot a zeptá se ji, co ví o Omega Direktivě. Seven odpoví, že asi všechno.
"Myslela jsem si to. Když Borg asimiloval kapitány Hvězdné Flotily, získala jste všechny jejich znalosti," řekne Janeway. Seven tuto domněnku potvrdí. Janeway ji pak, protože už stejně všechno ví, dá dvě možnosti. Buď jí pomůže, nebo jí dá domácí vězení.
"Patrně by jste měla provést to druhé," řekne Seven. "Já vám nepomohu zničit Omegu. Měla by být využita."
"Nemožné," odpoví Janeway.
"Borg si myslí opak," namítne Seven.
Janeway si pak vyžádá vysvětlení.
"Při jedné příležitosti, jsme vytvořili jednu Omega molekulu. Ale udrželi jsme ji pouze na biliontinu sekundy než se destabilizovala. Neměli jsme dostatek boronitové rudy k vytvoření dalších, ale znalosti, které jsme získali nám umožnili...zdokonalit naše teorie," prozradí Seven.
Janeway ji však odpoví, že pokud někdo experimentuje s Omegou má rozkaz ho zastavit. Seven to nazve strachem a ignorací Hvězdné Flotily. Janeway se jí snaží objasnit, že občas je nutné vzít strach v úvahu a zeptá se kolik lodí, během toho experimentu, obětovali.
"29 plavidel, 600 000 dělníku - ale to je irelevantní," oznámí Seven.
"Ale ne pro mně. Ne pro moji posádku a ne pro lidi, kteří žijí v tomto Kvadrantu. Já neutralizuji tuto hrozbu, Seven - s vámi nebo bez vás."
Seven změkne a řekne, že ji pomůže a také proto, že chce molekulu z první ruky. Janeway to přijme a řekne Seven, aby se vrátila do svého nákladového prostrou a posbírala všechna data co má. Za hodinu očekává její zprávu.
Seven pak ještě neočekávaně odhalí další skutečnost: "Omega je nekonečně komplexní a harmonická. Pro Borg představuje dokonalost.....Přeji si porozumět dokonalosti."
Janeway se na ní podívá:"Borgský svatý grál," řekne a usměje, když vidí, že Seven nechápe. "To nevadí, uvidíme se za hodinu," dokončí Janeway.
Seven odejde.

Později. Janeway na ošetřovně nařizuje Doctorovi, aby jí dal Arithrazin. Doctor nechápe proč: "Co plánujete? Procházku po supernově?"
"Něco takového, 20 miligramů. Kdy to bude připraveno."
Doctor spustí plno keců, že při aplikaci musí být přítomen doktor, a že to celé porušuje protokoly Flotily.
"Dobře, tak anuluji tyto protokoly," odpoví Janeway.
"Neříkejte - 'Ta Omega Direktiva. co jiného to může být."
Janeway trvá na rozkazu a Doctor ji odpoví, že bude připraven ráno a pak požádá Janeway, že sice neví, co se děje, ale měla by na sebe dávat pozor.
"Budu," odpoví kapitán.
 
Janeway přijde do nákladové prostoru 2, kde ji Seven oznámí, že analyzovala data ze šokové vlny a vše nasvědčuje tomu, že ji způsobily stovky Omega molekul. Janeway se zeptá na souřadnice molekul, ale Seven je zatím nebyla schopna určit.
"To mění vše," poznamená Janeway.
Seven souhlasí a apekuluje, že mise s raketoplánem nebude úspěšná a že budou potřebovat celou posádku a více palebné síly. Větší ochranu. Janeway souhlasí a řekne Seven, aby svá data přemístila do Astrometriky.
Mezitím Tuvok a Kim pracují na torpédu. Předávají si nástroje a Harry spekuluje na co potřebují 54 isotunové torpédo.
V tom dorazí Janeway:"Změna plánu, pánové. Zvyšte nálož na 80 isotun. Harry, až budete hotov bežte pomoc B'Elanně s vyztužením trupu raketoplánu." Pak odejde.
Harry pokračuje ve spekulacích. Říká, že podle praporčíka Hickmana, je někde poblíž otvor do tekutého prostoru Druhu 8472 a Janeway ho chce uzavřít. Tuvok to kategoricky popře. Harry nabídne svou teorii. Podle něj je poblíž zase protohvězda typu šest a Janeway ji plánuje odpálit a tak otevřít červí díru do Alfa Kvadrantu a tajnosti jsou proto, aby zbytečně nevyvolávala plané naděje. Tuvok i toto odmítne a Harry nemůže uvěřit jeho klidu: "Ale jděte, Tuvoku, vy nejste zvědavý?"
Tuvok připustí, že je, ale teď má práci.

Janeway pracuje v Astrometrice. Přijde Chakotay a oznámí, že všechno probíhá podle plánu. Ovšem daleko radši by rád věděl, co se děje. Janeway mu prozradí, že Omega Direktiva jí neumožňuje o tom moc mluvit, ale prozradí, že ona a Seven ráno v 6:00 odlétají raketoplánem. Dále prozradí, že když odletí stane se jedna ze dvou věcí. Buď uspějí a obě se za několik dní vrátí...nebo na dálkových senzorech zaznamenají velikou explozi. Pokud se to stane, mají 10 sekund na to, aby skočili do warpu a vypadli odsud. "Nastavte kurs směrem k Alfa Kvadrantu a neotáčejte se zpět. Rozumíte?"
Chakotay věří, že Flotila vydává různé rozkazy, ale nevěří, že by vydala rozkaz kapitánovi s sebevraždě. "Ten výlet raketoplánem je váš nápad, že?"
"Řekněme, že jsem musela opravit direktivu podle okolností. Máte svoje rozkazy a já očekávám, že je budete plnit."
Chakotay jí odpoví, že teda očekává dost, a pokračuje v nátlaku a přesvědčování. Janeway připustí, že situace je poněkud jiná a Flotila určitě nepředpokládala, že tato situace nastane na osamocené lodi v Delta Kvadrantu ale i přesto nebude riskovat posádku. Chakotay ji ale nakonec přesvědčí tím, že Voyager ji může pomoct. (Pozn.: Po dlouhé době, kdy se Chakotay zachoval jako První důstojník!)
 
Zasedání vyšších důstojníků, kromě Torres (pozn.:která patrně rodila během této scény). Janeway spustí: "Pokud bychom byli v Alfa Kvadrantu, určitě by tato diskuse neproběhla. Já bych kontaktovala Velitelství Flotily a oni by poslali specializovaný team, aby se vypořádal s touto krizí. Ale bez jejich přítomnosti to musím zvládnout s tréninkem, který mám a se znalostmi Seven of Nine které získala od Borgu."
Naťuká pár čudlíků a na monitoru se objeví velké modré písmeno Omega. "Vy všichni znáte tento symbol. Omega...poslední písmeno řecké abecedy. Vybráno Flotilou, aby reprezontovalo hrozbu ne jenom pro Federaci, ale pro celou galaxii." Pak se podívá na své podřízené. "Jenom kapitáni Flotily a vlajkoví admirálové jsou informováni o původu této hrozby. Vše co zde uslyšíte se nedostane s této místnosti. Je to jasné?"
Jasné to je.
"Dobře," a na panelu namačká nějaký příkaz. "To je Omega." Na obrazovce se objeví silně symetrická molekula.
"Nějaká molekula?" ptá se Paris.
"Ne jenom molekula...je to nejmocnější substance jaká existuje. Jedna Omega Molekula obsahuje tolik energie jako celé warp jádro. Teoreticky malý řetězec může zásobovat energií celou civilizaci. Tato Molekula byla syntetizována před sto lety fyzikem Hvězdné Flotily jménem Ketteract. Myslím, že zamýšlel vyvinout nevyčerpatelný zdroj energie."
"Nebo zbraň," skočí do řeči. Janeway to však nekomentuje.
"Ketteract syntetizoval jednu Omega molekulu. Ale ta existovala jenom na zlomek vteřiny než se destabilizovala."
Janeway namačká další příkaz a na monitoru se objeví poškozená základna flotily s evidentní dírou v plášti. "To bylo tajné výzkumné centrum v Lantaruském sektoru. Ketteract a 126 předních Federálních vědců zahynulo při eperimentu. Záchranný team snažící se dostat na místo se střetl s neočekávanými vedlejšími efekty - podprostorovými trhlinami táhnoucí se několik světelných let."
To zaujme Parise:"Lantaruský sektor....tam není možné vytvořit stabilní warp pole. Můžete letět pouze při podsvětelných rychlostech. Ale bylo mi řečeno, že je to přírodní úkaz. A vy nyní říkáte, že to bylo vytvořeno jedinou molekulou té věci."
"Omega ničí podprostor," pokračuje Janeway. "Řetězová reakce zahrnující hrst molekul by mohla zničit podprostor v celém Kvadrantu.Pokud by se to stalo, warp cestování by se stalo nemožným. Prostorem cestující civilizace tak jak je známe by neexistovaly. Když Hvězdná Flotila zjistila sílu Omegy, zatajila o ní veškeré informace."
"Detekovala jste Omegu v Delta Kvadrantu."
"Obávám se, že ano. Jsem pověřená použít jakýchkoliv prostředků k jejímu zničení." Pak řekne Tomovi, že na kormidlo mu předá koordináty, kde Omega je.
"Nemusím vám říkat co je v sázce. Pokud nastane rozsáhlá Omega exploze, ztratíme navždy schopnost letět warpem."
Pak rozpustí zasedání.

Později. Kapitánův deník, dodatek, kódovaný záznam: Blížíme se k hvězdnému systému, ve kterém, jak si myslíme, najdeme Omegu. Musím přiznat, že nikdy jsem se tak neobávala o úspěch nějaké mise. Nyní vím jak se musel cítit Einstein ohledně atomové bomby a doktorka Marcus, když vyvíjela projekt Genesis. Bezmocně přihlíželi jak věda nabírá destruktivní směr...ale já mám možnost tomu zabránit. Doufám, že není příliš pozdě.

Janeway vstoupí do nákladového prostrou 2, kde jí Seven představí Borgskou rezonanční komoru, pomocí které zamýšleli stabilizovat Omegu. Janeway tomu trocha nerozumí, přece ji přidělila k práci na torpédu. Seven jí vysvětlí, že torpédo by nemuselo stačit. Janeway ji za to pochválí a Seven ji požádá, zda-li by jí nepomohla z nějakými výpočty. Janeway souhlasí i když evidentně neví s jakými. Během práce se Janeway zeptá Seven, kdy Borg objevil Omegu.
"Před 229 lety?" odpoví Seven.
"Asimilací?"
"Ano, 13-ti druhů," a pak objasní jak postupně asimilovali druhy, což je dovedlo, až k druhu, který byl natolik vyspělý, že vlastnil užitečná data. Janeway ji zase na oplátku prozradí, že někteří kosmologové Federace se domnívají, že Omega byla primárním zdrojem energie při Velkém Třesku.
"Jenom další stvořitelský mýtus, jako jiné," namítá Seven.
"Možná. Jak to Borg říká? Omega je dokonalá. Je to teorie nebo víra?" ptá se Janeway.
Seven nemá odpověď.
Chakotay zavolá Janeway, aby se dostavila na můstek. Janeway řekne Seven, že dává projekt do jejich rukou, může použít jakékoliv zdroje a osoby.
 
Voyager se přibližuje k systému, ale warp není možný. Tuvok oznamuje, že zdroj vlny je na jednom měsíci třídy M. Janeway ho nechá dát na obrazovku. Na obrazovce se objeví měsíc částečně pokrytý modrou světélkující oblastí. Tuvok oznamuje, že v vyšších vrstvách atmosféry probíhá subnukleonová reakce, vycházející s jednoho místa na povrchu.
Janeway nařídí zobrazit povrch toho místa. Na obrazovce se objeví kráter, uprostřed kterého je těžce poškozená základna. Janeway se pak zeptá na Omega částice a Tuvok odpoví, že na povrchu nic, ale na základně je ještě jedna chráněná oblast.
Kim oznámí známky života na povrchu. Janeway se teda rozhodne pro výsadek. Tuvok má sestavit výsadek Doctor má celému výsadku dát Arithrazine. Tom má navést Voyager na vyšší orbitu. Chakotay přebírá velení na můstku, protože Janeway jde na povrch.
 
Janeway, Tuvok a další členové posádky (bezpečnost i doktoři) se transportují dovnitř základy. Je poničená a na zemi jsou mrtví lidé. Janeway zaznamenává rezonanční frekvenci Omegy, nemůže přesně určit polohu. Poklekne k jednomu cizinci, který leží ne zemi, a který je patrně schopen řeči. Janeway se ho zeptá, co se stalo. Cizinec odpoví, že to byla nehoda. Janeway se dál zeptá, zda-li část substance "přežila" explozi. Cizinec odpoví, že ano a ukáže na jakousi komoru za zdí, kterou označí za primární testovací komoru. Janeway pak nechá cizinec transportovat na Voyager.
Janeway a Tuvok začnou testovat komoru, ale stěna je nějak zapečená a tak se musí prořezat phasery.
"Kapitáne, byl bych nedbalý pokud bych nepřipomenul, že porušujeme Primární Direktivu," pronese Tuvok.
"Po délku trvání této mise je Primární Direktiva zrušená. Tak pojďme na to."

Neelix přinese Harrymu do nákladového prostoru 2 sadu isolineárních chipů. Harry poděkuje, ale řekne, že nejdřív musí připravit energetická vedení.
"Je to dobrý nápad?" ptá se Neelix s kradmým pohledem na Seven. "K tomu byla přidělena Praporčík Wildman."
"To je směšné. Nebudu ztrácet čas, jenom proto, že Seven se snaží tento team přeměnit na její soukromý Kolektiv," brání se Harry a začne pracovat na konzole.
"Ale říkala, že to je více efektivní," připomene Neelix.
"Možná pro svazek dělníků."
V tom si ho ale všimne Seven: "Šestý z Desíti, to není tvůj ůkol."
"Prosím nenazývejte mně tak," zvýší hlas Harry.
"Snižujete naši pracovní produktivitu. Přiděluji vás k údržbě komory. Vaše nové označení je Druhý z Desíti."
"Moment. Vy mě degradujete? Od kdy Borgové používají hodnost?"
"Protokol Hvězdné Flotily, který jsem adaptovala. Zdá se být užitečný," a vrhne na Harryho škaredý pohled.
"Jsem rád, že nejste kapitán," řekne Harry, a jde na své nové místo.
Vtom vstoupí Chakotay: "Jak to jde?"
"Posádka je celkem efektivní pokud je správně organizována. Komora bude hotova do hodiny," odpoví Seven.
"Dobře, informuji kapitána."
Seven se zeptá na data z povrchu, ale Chakotay ji zklame....jediné co mají jsou ranění na ošetřovně...možná by to mohla zkusit tam.
Chakotay chce odejít, ale Harry ho zastaví a začne si stěžovat: "Komandére...Seven zachází s tím úlem trocha daleko. Určuje funkce, čísluje dělníky. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby nás začala umisťovat do výklenků."
Chakotay se zadívá a Harryho: "Když jste v Kolektivu, Harry....Přizpůsobte se."
Pak klidně odejde.

Seven vstoupí na ošetřovnu a zeptá se, který z pacientů je služebně starší vědec. Doctor ji to prozradí, ale odmítne ji dát svolení s ním mluvit. Seven ho ale po chvíli přesvědčí.
Seven teda přistoupí k cizinci a zeptá se kolik syntetizovali molekul.
"200 milionů, nejsem si jistý," odpoví cizinec.
"Jaká je iso-frekvence vašeho udržovacího pole?"
"1.68 terahertzů. Použili jsem vlastní rezonanční frekvenci molekul k vypočítaní pole...to mělo být dost k jejich stabilizaci. Zjevně nebylo."
"Zjevně, ale váš přístup byl nový. Pravděpodobně mohu adaptovat vaši techniku a zdokonalit ji. Pomůžete mi."
"Naše zařízení je zničeno. Pokud můžete přenést molekuly na vaši loď...možná je ještě zachráníte."
"Ale já nemám v úmyslu je zachraňovat. Můj rozkaz je Omega molekuly zničit."
Jenže to se cizinci nelíbí a začne se rozčilovat, že ty molekuly jsou jejich jediná naděje na přežití, protože jejich zdroje se vyčerpali :"Budoucnost mého národa závisí na tomto objevu."
Jenže Seven vidí, že cizinec je neproduktivní. Cizinec ji začne obviňovat, že zničí všechno čemu nerozumí, atd.
"Právě naopak. Já rozumím dokonalosti," řekne mu Seven. Ovšem zvýšený hlas cizince přivolal Doctora, který vyvede Seven z ošetřovny.

Mezitím na planetě Tuvok a Janeway odstraní kryt komory. Na oba začne zářit modré světlo. Janeway si hned uvědomí, že uvnitř je toho příliš:"Je toho tu tolik, že by to mohla zničit podprostor v půlce kvadrantu."
Tuvok nařídí, aby se výsadkový team stáhl a chce aktivovat gravimetrickou nálož. Janeway ho však zastaví a řekne, že to nebude stačit a tak budou muset použít Borgsou možnost a vydá rozkaz připravit transport Omegy přímo na loď.
"Je neštěstí, že nemůžeme studovat tento fenomén podrobněji. Už nebudeme mít takovou příležitost," zaspekuluje Tuvok.
Jenže Janeway ví co musí udělat: "Doufejme, že to už nikdy nebudeme."
"Podivné tvrzení od ženy, která se považuje za vědce."
"Jsem také žena, která občas ví, kdy přestat," a dodá že nemůže riskovat půlku Kvadrantu.
"Nejzazší hranice má meze, která by neměly byt překročeny....a my se teď na jednu díváme.."
Stabilizační komora je hotová. V nákladovém prostoru zůstal jen Chakotay a Seven. Seven mu oznámí, že to nemusí ničit, ale mohou to stabilizovat, podle návodu, který ji dal cizinec na ošetřovně.
Chakotay ovšem namítne, že to nebyl její úkol a kapitán chce Omegu eliminovat.
Seven mu však ukáže simulaci, podle které je možné Omegu stabilizovat. Chakotay když simulaci zhlédne, není ani o trošička víc přesvědčen a tvrdí, že to je jenom simulace.
Ovšem Seven kategoricky trvá na to, že to bude fungovat. Chakotay je neoblomný a tak se Seven uchýlí k prosbě.
Chakotay nechápe proč je to tak pro Seven důležité a tak se ji na to zeptá.
"Částice 010..Borgské označení pro to, co nazýváte Omega. Každý dělník ví o její existenci. Jsme řízeni, abychom ji asimilovali za každou cenu. Je to....," odvrátí se od Chakotaye.
"....dokonalost. Molekula existující v dokonalé rovnováze - nekonečný počet částí fungující jako jedna."
"Jako Borg," řekne Chakotay.
"Přesně. Sice již nejsem Borg, ale stále rozumím té dokonalosti. Bez ní, nebude moje existence kompletní," polkne, "Komadére, vy jste duchovní muž."
Chakotay přikývne.
"Kdyby jste měl možnost vidět vašeho Boha, vašeho Nejvyššího Ducha, co bys pro to udělal?"
"Budu o to usilovat. Celým svým srdcem."
"Takže rozumíte."
"Myslím, že ano. Budu informovat kapitána o vašem objevu. Pro teď její rozkazy trvají."
"Děkuji," pošeptá Seven a Chakotay odejde.

Na povrchu se dokončuje příprava přenosu Omegy na Voyager. Chakotay zavolá Janeway a oznámí, že se přibližují dvě lodě a budou v dosahu zbraní za 4 minuty. Voyager musí klesnou níž, aby byl transport úspěšný. Ovšem s klesající výškou se nebezpečně zahřívá trup lodi. Při 9000 metrech se rozhodne Janeway pro transport.

Za malý moment Seven z nákladové prostoru oznamuje, že Omega je v komoře. Harry oznamuje, že výsadek je na palubě. A tak Chakotay nařídí maximální impuls a zeptá se, jak blízko/daleko jsou lodě.
"Přímo za ocasem," dostane odpověď.
 
O chvíli později. Na můstku je už i Janeway a Chakotay ji oznamuje, že letí do neobydlené části vesmíru, kde budou moct Omegu zničit. Lodě však dostihnou Voyager dříve, než se dostane do oblasti, kde je možné použít warp. Janeway však tvrdí, že nebudou střílet, pokud nebudou mít jinou možnost, protože mají Omegu. Aby nebylo problémů málo.
"Možná máme další problém?" řekne Chakotay.
"Seven of Nine?" trefí do černého Janeway.
"Je přesvědčena, že může stabilizovat Omegu."
Na to si jde Janeway radši posvítit do nákladové prostoru 2.

Hned jak Janeway dorazí, Seven oznámí, že již 11% molekul neutralizovala a zeptá, zda-li nebude moc zbytek stabilizovat. Janeway to pochopitelně odmítne a Seven to nazve jako neobyčejně hloupým rozhodnutím. Hádka pokračuje a Janeway výjimečně vyhraje. Problém je však v tom, že neutralizace probíhá pomalu a nemohou ji urychlit. Seven odhadne, že mohou neutralizovat tak 40%, 50%. To Janeway stačí:"Naše gravimetrické torpédo se postará o zbytek," a zavolá Chakotaye na můstek, aby připravil otevření nákladového prostoru 2 (pozn.: lehká dekomprese v kajutě Seven of Nine, já bych zuřil) a Tuvokovi, aby připravil odpálení torpéda.
 
Cizí lodě se pokoušejí zachytit Voyager vlečným paprskem. Navážou spojení. Cizinec není moc komunikativní, požaduje zastavení lodě, chce vědět co stalo s jejich lidmi a chce navrátit technologii. Chakotay první odmítne a na druhé odvětí, že jim je vrátí - jsou na ošetřovně a třetí striktně odmítne (pozn.: 2:1 pro Chakotaye).
Komunikace je přerušena a lodě začnou střílet na Voyager.
Mezitím v nákladovém prostoru mají zatím 20% a Seven si začíná stěžovat na možný výpadek proudu kvůli střelbě. Janeway se zeptá jako jsou na tom.
"72%," odpoví Seven.
"To je dost, můstku začněte dekompresní sekvenci."
 
 
Komora zapípá. Janeway chce vědět co se děje. Seven se podívá do kukátka a šokovaným hlasem řekne, že se Omega začala sama stabilizovat.
"Co?" nechápe Janeway.
"Nic jsem neudělala. Stalo se to spontánně."
"To není možné!" řekne Janeway, ale Seven fascinovaně sleduje jak se molekuly stabilizují. "Dekomprese za 20 sekund," pokračuje počítač odpočítavání.
Janeway začíná naléhat na Seven, aby okamžitě odešli. Nakonec Janeway chňapne Seven a vyvede ji, jenom několik sekund poté co se Omega stabilizovala.

Chakotay nařídí připravit skok z nuly na maximální warp. Tuvok oznamuje, že komora byla vypuštěna.
"Pal!"
Torpédo zasáhne komoru a ta exploduje mezi dvěma útočícími loděmi. V stejném okamžiku se Voyager dostal do warpu. Za moment dorazí také Janeway a Seven. Je po všem. Janeway se spokojeně usadí do své židle:"Mise splněna."
Všichni vypadají spokojeně, jenom Seven ne.

Janeway zapíše do deníku poslední kódovaný záznam. Pak nechá všechny kódované záznamy smazat.

Seven se upřeně pozoruje krucifix na zdi. Vejde Janeway: "Byla jsem zvědavá, kdopak si to pouští můj program. Mistr Da Vinci nemá po půlnoci rád návštěvy."
Seven se otočí na kapitána: "Protestoval. Deaktivovala jsem ho."
"Co tady děláte Seven?"
"Tato simulace obsahuje mnoho náboženských komponent. Studuji je, aby mi pomohly pochopit, to co jsem viděla v Nákladovém prostoru 2."
Janeway ji řekne, že to bylo pouze chaotická anomálie a posadí se ke krbu.
"Na 3,2 sekundy....jsem viděla dokonalost!" Nadechne se. "Když se Omega stabilizovala, cítila jsem podivný pocit. Jak jsem se na ni dívala, zdálo se, že se dívá na mně."
Seven si přisedne: "Borg asimiloval mnoho druhů s mytologiemi vysvětlující takové momenty průzračnosti. Ale Vždy jsem je zavrhla jako triviální.....ale pravděpodobně jsem se zmýlila."
Janeway se zamyslí :"Kdybych vás neznala lépe, řekla bych, že jste právě prožila svůj první duchovní zážitek."
 

Copyright © 1999 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]