Equinox, Part I
SD : neuvedeno
N : 220

Vesmírem letí loď - zjevně je to loď Federace, ale ještě jsme nikdy podobnou třídu neviděli (poprvé se zde objevuje třída Nova). Její štíty se pořád "lesknou" - jako kdyby do nich někdo narážel.

Na můstku je spoušť - tma kouř a pořád tam něco vybuchuje.
Kapitán musí řvát, aby ho lidé slyšeli. Muž u kormidla ho informuje, že štíty klesly na 29 procent a že nepřátelé pronikají dovnitř.
Kapitán se rychle rozhodne nechat je, ať projdou přes štíty.

Chce je vypnout, znovu nabít emitory, aby měli plnou energii. Problém je, že nabíjecí cyklus potrvá 45 sekund, takže vydá rozkaz, aby se všichni vyzbrojili. Není to zjevně žádná novinka, protože všichni tasí phaserové pušky.

Vypnout štíty a začne se ozývat vysoko položený houkavý zvuk. Zbývá 30 sekund. Objeví se první trhlina v prostoru - kapitán ji ihned dávkou z phaseru uzavře. 10 sekund do konce cyklu. Na můstku to vypadá jak na divokém západě. Jedné trhliny si nevšimnou a příšera (nebudu popisovat, podívejte se na obrázky) pronikne dovnitř. Narazí na jednoho žlutouniformáka a ten padne jak podťatý s děsivým výrazem v obličeji.
Emzáci se začínají vynořovat všude...


Janeway, Chakotay a Seven sledují v Astrometrice volání o pomoc.

"Tady je kapitán Ransom z lodi Federace Equinox. Útočí na nás. Potřebujeme pomoc ... tady je kapitán Ransom z lodi Federace Equinox. Útočí na nás. Potřebujeme pom.."

Sotva zjistí odkud přišlo volání o pomoc, dá Janeway příkaz ke změně kursu. Janeway cestou na můstek vzpomíná jak se Ransom stal kapitánem - navázal první kontakt s civilizací, o které si všichni mysleli, že to nejde. Káťa se těší, až se s ním seznámí osobně. Seven poznamená něco v tom smyslu, že by si mohla také rozšířit obzory.

Když přiletí k Equinoxu nechápou co se děje - warp pohon Equinoxu, štíty a další systémy jsou poškozené, ale přitom není vidět žádný útočník.

Voyager na radu Ransoma přiletí na Equinox a nastaví souhlasnou frekvenci štítů s Equinoxem.

Na chvíli se na palubě Voyageru ozve onen houkavý zvuk a Seven informuje, že se otevírají prostorové trhliny. Jakmile ale nastaví shodnou frekvenci štítů, zvuk zmizí. Na Equinoxu se už nikdo neozývá, takže Janeway dá příkaz k vyslání zachraných týmů. Sama jde s Tuvokem příkladem.

Chakotay, Paris a B'Ellana jsou v těžce poškozené strojovně.
U konzolí leží docela solidně vysátá mrtvola.
A Torres se podivuje podivnému přístroji připojenému k warp jádru. Vypadá to, že ho někdo úplně překonfiguroval.
Chakotay najde pod troskami jednu přeživší - ta je vystrašená a podivuje se, že v jsou v Delta kvadrantu i jiní lidé.

Kim a Seven najdou v Jeffriesových průlezech dalšího černého člena posádky, který je zavalen sutěmi. Harry začne odstraňovat plasmovým řezákem ten kus kovu, zatímco Seven uklidňuje Lessinga (poté co se ho zeptala na jméno), že jeho nohy jsou v pohodě. Má je sice v poněkud divném úhlu... :-))

Neelix a bezejmený člen bezpečnosti najdou dalšího přeživšího. Ten je ovšem poněkud v šoku a začne po nich střílet. Bezpečák ho zklidní jednou ranou z phaseru. Pak ho pošlou šupem na ošetřovnu.

Janeway a Tuvok prohladávají můstek. Na konzole leží vysušenej onen žlutouniformák o kterém jsem psal na začátku. Důstojník u kormidla žije. Káťa probudí Ransoma a sdělí mu, že posílají jeho zraněné na ošetřovnu, pak se ho zeptá, kdo je napadl.

Ransom odpoví: "To nevíme. Neumíme s nimi komunikovat. Útočí na nás už celé týdny."

Pak se ukáže, že i Equinox se dostal do Delta kvadrantu za pomocí Ochránce.


Ransom, uspořádá rychlý rozlučkový obřad za mrtvé v jídelně Voyageru. Pak poděkuje Janeway a přichází čas na práci.
Seven a Tuvok dostanou za úkol seznámit prvního důstojníka Equinoxu - Maxe Burkea - s taktickou situací.
Ten si ale nejdřív chce potřást rukou se svou starou kamarádkou/milenkou B'Ellanou.

Paris poněkud žárlí a pak se neopomene zeptat, co znamená ta zkratka, kterou ji oslovil Burke - BLT.
Torres odpoví: "Slanina, salát a rajče ... to byla přezdívka." (česky ty první písmena nesednou :-(( )
"Přezdívka?" Podivuje se Paris.
"Moje iniciály," vysvětluje Torres.
"Jak romantické," poznamená žárlive Tom.
"Rozešli jsme se před deseti lety. Nemusíš vyhlašovat červený poplach."
"A co žlutý poplach?" Přeptá se Tom.

"Jsi sladký, když žárlíš," uzemní ho s úsměvem Bel. Pak odejde, než stačí Tom cokoliv namítnout.


Chakotay jde chodbou a připojí se k němu inženýrka z Equinoxu - ta co ji vytáhl z pod trosek ve strojovně (je to fakt kočka - škoda, že už se dál v seriálu neobjevila). Nenápadně zpracovává Chakotaye, zda by nemohla zůstat na Voyageru - pokud možno na pořád. Chakotay poznamená, že by se to asi jejímu kapitánovi nelíbilo a nasedne do turbovýtahu.

Jízda netrvá dlouho, protože z něho ona inženýrka uteče - špatné vzpomínky, jednou se trhlina se vetřelcem otevřela přímo ve výtahu, když tam byla.

Janeway, Seven, Tuvok, Ransom a Burke zkoumají v astrometrice možnosti obrany proti vetřelcům.
Vymyslí, že by mohli použít metodu multifázového štítu, který vytvořili na Equinoxu jako součást multifázové komory, aby zadržely vetřelce v našem prostoru a mohli je prozkoumat. Bohužel je tento štít v zamořené oblasti Equinoxu. Naštěstí mají jeho nákresy i jinde - Janeway se přidá k Ransomovy, aby je našli v počítači.

Když tak hledají, neopomene se Káťa zmínit o tom, že si všimla, jak si všichni na Equinoxu tykají. Ransom zjevně není tak upjatý.

Janeway se začne chlubit. "Překonali jsme spoustu překážek ... prolomení warpového jádra, iontové bouře, a několik setkání s Borgy."
"Borgy? Od té doby co jsme tady jsme nezahlédli jedinou krychli," konstatuje Ransom.
"Měli jste štěstí."
Teď nadešel čas, aby se začal chlubit Ransom. "Narazili jste někdy na strážce Krowtonanu?"
"Nikdy jsem o nich neslyšela," netuší Janeway.

"Byl to náš první týden v Delta kvadrantu. Tvrdili, že jsme zneuctili jejich teritorium. Vydal jsem rozkaz pokračovat. Ztratil jsem 39 lidí. Polovinu své posádky," vysvětlí Ransom.

"To je mi líto," soucítí Káťa.
"Nikdy jsme se z té ztráty nevzpamatovali. Vše se změnilo," pokračuje Ransom.
"Co tím myslíte?" Nechápe - jako vždy.
"Když jsem si poprvé uvědomil, že zřejmě poletíme Delta kvadrantem po zbytek svých životů, řekl jsem posádce, že jako důstojníci Hvězdné flotily máme povinnost rozšiřovat své znalosti a držet se svých zásad. Po několika letech, jsme začali zapomínat, že jsme průzkumníci a byly chvíle, kdy jsme téměř zapomněli, že jsme lidské bytosti," vysvětlí jí to Ransom.
"Tohle je vědecká loď třídy Nova, navržena pro krátkodobé vědecké mise ... minimální vyzbrojení. Nemůžete letět rychleji než warpem 8. Abych řekla pravdu, nechápu jak jste to dokázali. Cestovali jste stejně daleko jako my s mnohem menšími zdroji," uklidňuje ho Janeway.
"Přál bych si, abych si mohl připsat všechny zásluhy, ale zakopli jsme o červí díru a udělali několik vylepšení warpového pohonu. Rád bych se vás na něco zeptal, jako kapitán kapitána. Základní směrnice ... kolikrát jste ji porušila kvůli ochraně svých lidí," ptá se nenápadně Ransom.
"Porušila? Nikdy!" řekne trochu nerozhodně Káťa, a pak musí připustit: "Někdy možná přizpůsobila. A i tak to byla těžká volba. Co vy?"
"Jednou nebo dvakrát jsem byl na hranici ... ale nic vážného," přiznává i Ransom, ale nevypadá to moc důvěryhodně..


Ransom přijde za Burkem do jídelny. Ten si po dvou letech konečně pochutnává na pořádném jídle. Ransom se k němu nakloní.
"Moc se tu nezabydluj. Jestli bude mít Janeway jakékoliv podezření, tito lidé to nikdy nepochopí," vysvětluje Ransom situaci.
"Nakonec to ale zjistí," poznamená Burke.

"Ne, pokud je udržíme mimo vědeckou laboratoř a injektorů warpového jádra. A dej si pozor co před nimi říkáš, to se týká hlavně starých přítelkyň," uzavře Ransom.

Lessing přijde do astrometriky poděkovat Seven, za záchranu, když v tom se znovu ozve onen zvuk. Naštěstí se podaří alieny zastavit, ale zároveň to znamená, že změnili taktiku - útočí na jedno místo na štítech. Takže se musí rychle jednat. Podařilo se vyvinout multifázový štít, ale asi nebudou mít dostatek času, nainstalovat ho na obě lodě. Janeway rozhodne, že bude Equinox evakuován - použije k tomu nařízení Hvězdné flotily 191, odstavec 14: "V bojové situaci zahrnující více než jednu loď, přebírá velení plavidlo s taktickou převahou." Ransom se musí chtě nechtě podřídit.


Max přijde ve strojovně k velící konzoli a spustí stahování informací o novém generátoru štítů.

Když přijde B'Ellana, nenápadně odvede její pozornost od trikordéru, který stahuje a začne se bavit o jejich vztahu.
Snaží se jí přemluvit, že už neni takový P'tach jakým býval (zřejmě klingonská nadávka, kterou ho B'Elanna v minulosti titulovala).

B'Elanna odmítá jeho nabídku stát se zase něco víc než přáteli kvůli Tomu Parisovi a Max nenápadně sbalí trikordér a zmizí.


Chakotay, Kim a Gilmore (ona krásná a vystrašená inženýrka) jsou spolu v jídelně a studují seznamy toho, co by šlo využít. Když narazí na modifikované vstřikovače plasmy ptá se Chakotay, k čemu jsou.

Gilmore se vykecává, že něco zkoušeli, ale nefungovalo to.

Naštěstí ji od odpovědi zachrání přichozivší Naomi, které se musí pochlubit, že je asistent kapitána a že ji může vzít na prohlídku lodi. Když Naomi odejde, Marla posmutní, a řekně, že už malé dítě neviděla od té doby co jsou v delta kvadrantu.  Pak ji zavolá Ransom a Gilmore rychle odejde.


Na Equinoxu vymýšli Ransom plán, jak získat onen nový generátor multifázových štítu, který je umístěn na Voyageru. I když se ho snaží Lessing a Gilmore přesvědčit, aby zůstali na Voyageru, Ransom chce letět domů.
 

Říká přitom, že už jsou velmi blízko a na ostatních je vidět, že ví o čem mluví. Nakonec se domluví, jak provedou onu loupež generátoru.


V Astrometrice mezitím Seven a zjistí, že ošetřovna - ona zamořená oblast na Equinoxu - není zamořená náhodou, ale úmyslně. Informují o tom Janeway a ta rozhodne poslat tam Doctora, který je vůči radiaci imunní.


Doctor najde multifázovou komoru a v ní leží mrtvola jednoho z vetřelců.
Poté zjistí, že to není pouze komora na jejich zadržení, ale také jakýsi konvertor hmoty - který převádí vetřelce na jakousi krystalickou sloučeninu - podle počítače tuhle proceduru použili na Equinoxu snad tucetkrát.
Pak v počítači zjistí, že tato krystalické hmota obsahuje mnoho nukleogenních částic. A je zjevné, že ji používali jako palivo pro warp pohon.

Ransom a Burke jdou spolu po chodbách Voyageru a Burke ho informuje, že je vše připraveno - stačí říct "transport". Pak se ale objeví bezpečnost a Burke s Ransomem jsou zatčeni Tuvokem.


Před Janeway leží hromádka látky, která zbyla z aliena. Ransom sedí na druhém konci konferenčního stolu za doprovodu ochranky.
"Cizí sloučenina. 10 izogramů," začne Janeway. "Jestli jsem správně pochopila vaše výpočty zvýší to váš warpový faktor o kolik? 0.03% na jeden měsíc. To by vám moc nepomohlo, takže jste potřebovali doplnit zásoby. A to znamená zabít dalšího tvora ... a pak dalšího. Kolik životů by stálo, než byste se dostali do Alfa kvadrantu? Myslím, že dobře víte proč na nás útočí. Oni se jen pokoušejí bránit."

"63," přiznává Ransom. "Už jen tolik jich potřebujeme. Pokaždé, když jsem obětoval jednoho z nich, ztratil jsem také kus sám sebe."

"Ty experimenty byly provedeny s brutální pečlivostí," nevěří mu Janeway. "Kdyby jste měl výčitky svědomí, nikdy by jste nepokračoval."
"Nařízení Flotily 3, paragraf 12," začíná Ransom citovat. "V případě hrozícího zničení je kapitán oprávněn chránit životy své posádky jakýmikoli omluvitelnými prostředky."
"Pochybuji, že tento protokol omlouvá masovou vraždu."
"Podle mě, ano." Správně, není důležitý zákon, ale jeho výklad.
"Neakceptovatelné."
"Neměli jsme nic," popisuje Ransom dál. "Má loď se rozpadala. Naše dilithium bylo pryč. Měli jsme pouze rakety. Nejedli jsme 16 dní. Měli jsme akorát tak dost energie na zakotvení na orbitě planety třídy M. A naštěstí, obyvatelé byli přátelští."

Obraz se změní na scénu v minulosti. "Ankariové. Poskytli nám to nejnutnější. Dokonce provedli jeden z jejich svatých rituálů, aby vyvolali Duchy štěstěny z jiné říše.

Ale nebyli to duchové. Byli to nukleogeničtí tvorové. Naše skeny odhalili, že vyzařují vysokou hladinu antihmoty. Později se nám podařilo vyměnit jedno z těch přivolávacích zařízení za jednu naši technologii.

Vytvořili jsme udržovací pole, které bránilo tomu tvoru tak rychle zmizet. Ale něco se nepovedlo." Tvor v poli začal šílet, narázet do něj. "Snažili jsme se to poslat zpět. Ale bylo příliš pozdě." Nakonec zemřel.

"Prozkoumali jsme zbytky a objevili, že by to mohlo vylepšit náš pohonný systém. Bylo to už mrtvé. Co byste udělala vy? Přeletěli jsme 10,000 světelných let během dvou týdnů. Byla to naše spása. Jak bychom to mohli ignorovat?"
Janeway ale zjevně neposlouchala. "Podle přísahy, kterou jste složili jako důstojnící Flotily máte ... hledat nové životy, ne je ničit!"
"Je jednoduché držet se svých zásad, když máte loď jejíž prepážky nejsou prolomené, s posádkou která nehladoví."
"Nikdy to není lehké, ale jestli porušíme své zásady, přestaneme být lidmi," namítala Janeway. "Tímto ukončuji vaše experimenty a zbavuji vás velení. Vy i vaše posádka budete uvězněni ve svých kajutách."
Ransom to vzal s klidem: "Prosím o schovívavost. Plnili pouze mé rozkazy."
"Jejich chyba."
Když Ransoma odváděli z místnosti, ještě se otočil a zahledlěl se na Janeway: "Je to dlouhá cesta domů, kapitáne."


Janeway pak pošle Doctora zpátky na Equinox, aby hledal způsob, jak se domluvit s těmi alieny (Shrieky) a Seven pošle do strojovny Equinoxu, aby deaktivovala warp jádro. Doctor se na Equinoxu nemůže dostat ke kódovaným souborům - je nutná autorizace EMH z Equinoxu. Takže Doctor aktivuje dalšího Doctora - který je překvapený jaktože může Doctor opustit svoji ošetřovnu - Doc mu ukáže svůj mobilní holoemitor a informuje ho o tom, že jeho posádka prováděla nezákoné experimenty.

Doctora z Equinoxu to nijak nepřekvapí a povídá: "Já vím. Sám jsem je navrhoval."

"Vy?" nevěří Doctor. "To je proti vašemu naprogramování."
"Vymazali moje etické podprogramy," informuje ho Zlý Doc a udeří PADDem do Doctorova holoemitoru, což ho deaktivuje.


Voyageru slábnou štíty, Janeway popohání Tuvoka a B'Elannu, aby zapojili nový generátor pole. Pak volá Doctorovy, jestli nenašel něco co by jim mohlo pomoci s komunikací. Doctor (Zlý Doctor z Equinoxu) řekne že ne a poté si zjistí, kde je Ransom.
Seven už potřebuje jenom několik minut, aby deaktivovala warp jádro na Equinoxu - Chakotay ji popohání.
Doctor dojde za Ransomem - stráž ho bez problémů pustí - a donese mu zbraně. Za chvíli už beží ozbrojený Ransom a jeho posádka po palubě Voyageru. Doctor ho informuje, že převedl ovládání transportérů na konzoli za rohem. Pak začne přestřelka. Sejmou pár bezpečáků z Voyageru, ale Doctor se raději sám vypne - jeho holoemitor spadne na zem. Ransom a jeho posádka se přenesou na Equinox.

Janeway chce varovat Seven, ale je pozdě. Na můstku Equinoxu zakleje Burke - B'Elanna obklopila nový generátor štítů silovým polem - nemohou ho zaměřit. Ransom mu přikáže obejít to. B'Elanna si toho samozřejmě všimne.

Na můstku Voyageru oznamuje Chakotay že mají méně jak minutu, než selžou štíty.
Janeway zavolá Ransomovy, ale ten nechce o vzdání se ani slyšet. Janeway dá příkaz k palbě.

Burkovy se konečně podaří získat generátor, ale pořád nemohou zmizet, protože Seven rozmontovala injektory plasmy.

Voyager i Equinox ztratí štíty a začne se ozívat vysoko položený zvuk. Na Equinoxu se ale Burkovy podaří aktivovat nový generátor. A přímo na můstku Equinoxu tak zachytí a usmrtí dalšího aliena.

Pak Ransom velí odletět a nechat Voyager napospas Shriekům.

Na Voyager se ovšem začnou všude otevírat trhliny a nevypadá to rozhodně dobře...

Copyright © 2000 Skullman & Anry The One

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]