Explorers
SD : neuvedeno
N : 468
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Sisko se vrací z výletu na Bajor s plánkem starobylého kosmického plavidla, které funguje jako plachetnice, využívajíc tlaku slunečního záření. Podle legend, Bajorani používali tyto lodě k průzkumu jejich solárního systému již před 800 lety a možná doletěli až do Cardassie. Sisko se rozhodne jednu postavit, aby viděl, zda-li je možné v ní cestovat. Doufá, že k němu připojí na toto dobrodružství i Jake.
Jake odmítne otcovu nabídku, ale později Jake přehodnotí svůj postoj a oba se připraví na odlet ze stanice. Ještě než to udělají, varuje Gul Dukat Siska, kterého považuje za rozumného člověka, aby nevěřil Bajoranským historkám o pradávném kontaktu s Cardasii. Sisko však cítí, že se Dukat snaží mu zabránit v prověření toho, že Bajorané a ne Cardassiané, byli první lidé z těchto dvou ras, kteří podnikali mezihvězdné cesty.
Výlet začne hladkým startem a oba Siskové se těší ze společně stráveného času.

 
Jake vystihne moment a prozradí svému otci, že zvažuje studovat novinařinu na Nové Zélandě. Bena to trocha rozruší, hlavně proto, že tyto studie by zavedli syna daleko od DS9. Ale dřív než mohou o tom diskutovat, jedna z lodních plachet povolí a musí ji odstranit, protože by ztratili kontrolu na lodí. Ben chce jejich výlet ukončit, ale Jake přesvědčí svého otce, že i starý Bajorani měli podobné problémy a nemohli to vzdát, a proto by měli pokračovat.
A tak letí dál. Později Jake prozradí otci, že se rozhodl ještě rok počkat s nástupem na školu, protože si myslí, že by otec zůstal sám, bez nikoho zvláštního ve svém životě a řekne mu, že ho seznámí s jednou kapitánkou. Pak náhle bez varování se loď dostane do warpu. Ben nejdřív nemá představu, proč se tomu tak stalo, ale pak si uvědomí, že v této oblasti je tachyoné pole (větry), kterého částečky se pohybují rychlostí větší než je rychlost světla a mohli by udělit lodi dostatečnou rychlost, aby se přenesla do warpu.
Ještě se z toho ani nevzpamatovali a už jich volá Gul Dukat a informuje jich, že se dostali do Cardassianského prostoru. Když teď Siskové prokázali možnost toho, že to samé se mohlo stát před 800 lety, Dukat jim neochotně gratuluje a přiznává, že byly nalezeny vykopávky, které dokazují, že starý Bajorané byli na Cardasii a přivítá jich ohňostrojem.

Vedlejší děj: Bashir je nominován na Carringtonskou cenu. Celá posádka mu fandí, ale utahují si z něho. Nakonec ji nezíská...

Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Deep Space Nine] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]