Valiant
SD : 51825.4
N : 546
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum
Obrázky z bitvy...

Nog a Jake letí na Ferenginar s oficiální diplomatickou zprávou od Federace Velkému Nagusovi. Odlétají runaboutem Shenandoah od jedné hvězdné Federální základny. Jake chce jako reportér všechno vědět (co je v té zprávě, na Ferenginaru chce udělat interview s Velkým Nagusem), ale Nog mu to nedovolí.
Náhle Nog zjistí, že jsou poškozeny dálkové senzory a kolem nich hned nato proletí 6 Jem'Hadarských lodí. Nefunguje ani komunikace a tak nemohou nikomu poslat zprávu o svých problémech. Nog zapne warp, ale naneštěstí nasměruje loď do Dominionského teritoria. Jedna Jem'Hadarská loď jich začne pronásledovat. Nog odmítá změnit kurs, protože by je Jem'Hadarská loď dostihla. To se Jakeovi vůbec nelíbí a komentuje to, že takhle se dostanou přímo na Cardasii Prima a to pak vůbec nebude sranda. Jem'Hadarská loď zahájí palbu.
Nog se rozhodne palbu opětovat nemaje stejně jinou možnost. Runabout vyletí z warpu a začne střílet. Ovšem runabout je daleko menší a slabší a tak se brzy dostane do štítových a energetických problému. Jake si všimne , že k nim se blíží další loď: je to U.S.S. Valiant loď třídy Defiant a začne střílet po Jem'Hadarské lodi.
Boj se tak zjevně vyrovná, ale Jem'Hadar loď stále střílí i po runaboutu a jeden výbuch uvnitř zraní Jakea. Oba jsou přeneseni na Valiant. Tam jich přivítá mladá slečna Dorian Collins - ale má kadetskou uniformu. Oba je odvede na můstek za kapitánem. Můstek je však kadety přeplněn - první důstojník (pozn. celkem pohledná kočenka), dokonce i kapitán jsou kadeti. Nog si uvědomí, že jsou to Red Squad (poprvně v DS9:"Homefront"), speciální jednotka nejlepších kadetů. 
Jem'Hadarská loď je pak zničena. 
Kapitán se představí jako Tim Watters a když přijde i první důstojník představí i ji - Karen Farris. Jake je odveden na ošetřovnu, kde mu je ošetřená zraněná ruka a Nog se zapojí do oprav lodi.
Pak si Watters pozve Noga do pohotovostí kajuty, kde mu vysvětlí, co se vlastně stalo: Původně byli na tréninkové misi, ale byli polapeni uvnitř Dominionské prostoru když vypukla válka (to znamená, že jsou tam již 8 měsíců). Napadla jich Cardassianská loď a všichni řádní členové posádky zahynuli. Ale dřív než kapitán zemřel předal Wattersovi velení lodi. Watter pak povýší Noga do funkce šéfinženýra a chce ho přijat do Red Squad. Nog nejdřív nechce, poněvadž na to není připraven, ale pak si to rozmyslí. Nog je nyní v Red Squad.

Ovšem to není vše. Watters mu odhalí doopravdický problém. Jejich úkolem bylo získat data o nové Dominionské válečné lodi, která by se měla pohybovat někdo v tomto sektoru. Jelikož se kapitán Watters rozhodl splnit původní cíl mise, požádá Noga, aby pomohl zpravit warp-motory, protože mají pouze warp 3.2. Nog se zeptá zda-li o tom všem ví velení Flotily, ale Watters mu odpoví, že měly přísný rozkaz udržovat "rádiový klid" (a nyní za války by to bylo zvlášť moudré),
Mezitím Jake naváže hovor v jídelně s Dorian. Začne se vyptávat odkud je a podobně. Ona mu na to normálně odpovídá. Nog opraví motory (dělal přesně to stejné, co jednou dělal O'Brien) a Watters nařídí spustit warp 4 a odletět. 
Později kapitán potká v jídelně brečící Dorian. Zeptá se ji co se stalo a ona mu řekne, že rozhovor s Jakem v ní vyvolat touhu po rodičích. Watters a Farris si předvolají Jake do pohotovostní kajuty a vysvětlí mu co udělal. Mluvení o domovu, rodičích,.. demoralizuje posádku, která se nyní potřebuje soustředit na svůj úkol a požádá ho, aby nevedl takové rozhovory. Jake to přijme.
Jake pak potká Noga, který mu hrdě řekne, že patří k Red Squad. Jakeovi se to zdá nějak brzy. Najednou je vyhlášen poplach - Valiant objevil svůj cíl a začal jej scanovat. Válečná loď jich nezaznamenala (má horší senzory). 
Později kapitán Watters před nastoupenou posádkou odhalí, že splnili úkol (oscanovali loď bez prozrazení) a mohou letět domů. Ale loď by mohla napadnou několik Federálních kolonií (možná tam už i směřuje) a proto ji je nutné zničit. To se posádce moc nelíbí (pozn. mezi pozemšťany byl i jeden Trill, jedna Vulkanka a jedna Vulkan), ale pak Farris prozradí, že objevili slabé místo v konstrukci a tak je možné tu loď zničit.
Nog připomene, že bude nutné modifikovat torpédo a také, že odpálení musí být provedeno z velké blízkosti (míň než 300 metrů). To vyvolá v posádce ještě větší nespokojenost, ale pak kapitán řekne, že to můžou udělat a protože jsou nejlepší tak to i dokáží. Jake vznese námitku, považujíc akci za příliš riskantní. Ale kapitán všem doleje optimizmu skandováním "Red Squad, Red Squad,..." a všechny problémy se ztratí.
Později se Jake snaží ve strojovně přesvědčit Noga, aby nemodifikoval to torpédo a celou tu akci nazývá sebevraždou. Ta Dominionská loď je 2x větší než třída Galaxy. Celý jejich rozhovor sleduje Watters na monitoru a rozhodne dát Jakea do vězení, protože pobuřuje loď.
Pak se Valiant připraví a zaútočí na Dominionskou loď. Po krátké přestřelce přesně lokalizují místo, kam má být torpédo odpáleno a pokračují v útoku. Valiant dostává pořádně zabrat. Na můstku jsou první mrtvý. Torpédo je odpáleno a Dominionská loď začne vybuchovat. Defiant se ledva dostane z epicentra výbuchu.
[Obrázky z bitvy, 1.část...]
Celá Dominionská loď je v plamenech. Na můstku Valiantu je slyšet radost. Jenže jak plameny ustupují Dominionká loď se nasměruje na Valiant a v postatě nepoškozená pokračuje v palbě, jako kdyby se nic nestalo.
První důstojník oznámí, že zasáhly, jenom to prostě nefungovalo. Spršky torpéd se řítí na Valiant. Výbuchy na můstku. Všichni jsou mrtvý kromě Noga a Dorian. Nog se nejdřív musí vzpamatovat a nařídí evakuaci. Běží zachránit Jakea z vězení a pak pospíchají k únikovým kapslím.
Celý Valiant vybuchuje. Únikové kapsle jsou buď přímo ničeny torpédy nebo výbuchy Valiantu. Jediná kapsle se zachrání.
[Obrázky z bitvy, 2.část...]

Později na Defiant zachytí nouzový signál od jedné z kapslí Valiantu. Sisko nařídí zamaskovat loď a letět jich zachránit i když se nachází uvnitř Dominionského prostoru.
Později Ben Sisko sděluje svému synovi, kterému nic není, že nenašli žádné další kapsle. Na ošetřovně Bashir oznamuje, že Nog má jenom boule a odřeniny. Dorian je na tom hůř, ale uzdraví se.
Když Sisko a Bashir odejdou Jake si přisedne k Nogovi. Nog se ho zeptá, zda-li to napíše. Jake ho zpětně optá, co by měl napsat a Nog mu odpoví, ať napíše o dobré lodi a její posádce, která udělal chybu a nyní jsou všichni kapitánovými obětmi.
Dorian se probere a začne bránit Watterse říkajíc, že to byl velký muž. Nog k ní přijde a vrátí ji odznak Red Squad. Pak ji řekne, že sice možná Watters byl veliký muž, ale špatný kapitán.
A Dorian to ví. Se slzami v očích se zadívá na odznáček. Nikdy nezapomene...
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Deep Space Nine] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]