Home Soil
SD : 41463.9
N : 117
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise navštěvuje Velaru III, "Teraformační stanici" (transformuje mrtvou planetu na planetu třídy M) se kterou je nestálá komunikace. Po rozhovoru se zaměstnanci, kteří jako by chtěli pozdržet přenos výsadkového teamu Enterprise, jim nakonec ředitel, Kurt Mandl, povolí příchod. Najednou je vřele vítá. Ale krátce po příjezdu, je jeden z inženýrů Arthur Malencon zabit, když pracoval s laserovou vrtačkou.
Všichni, kromě Geordiho, Data a jednoho inženýra Bjorn Bensona (jeden ze zbývajících tří), se přenesou na palubu Enterprise. Data objeví, že výstřel laseru nebyl jeho selháním, ale zdá se, že jedná sám od sebe. Znovu ho spustí a laser se ho okamžitě pokouší zabít. Data ho, ale dokáže zneškodnit. Podezření padá na některého člena stanice. Ale Data s Geordim objeví, že by to dost dobře mohl být anorganický život!
Přenesou vzorek na palubu a uloží ho do lékařské laboratoře, kde zjistí, že ačkoli je to bezesporu anorganické, je to skoro jistě živé. Členové stanice tvrdí, že nic o této životní formě nevěděli, ale dva muži si nejsou úplně jisti (za jasného slunce pozorovali na písku krystalické obrazce). Životní forma se začne reprodukovat, dokáže neutralizovat bezpečnostní pole a pokouší se komunikovat s lodí, čímž dokazuje, že to není jen život, ale inteligentní život.
Picard teď pochopí, že obrazce které viděli Benson s Mandlem, a které ignorovali, byly jasným pokusem o komunikaci. Životní forma, která se skládá ze všech nezbytných prvků na to, aby byla živým počítačem, se dělí znovu a znovu, dokud nenabude hrozivé velikosti. Rozezlená tím, že ji ty velké měchy vody málem zabili, vyhlašuje Enterprise válku.
Pokoušejí se jí přenést zpět na planetu, ale bez úspěchu. Hned poté získá životní forma kontrolu nad počítačem Enterprise. Uvědomí si ale, že stvoření je fotosenzitivní a tak Riker ručně vypne osvětlení v ošetřovně, a tím se forma stává bezmocná. Prosí o slitování a Enterprise ji přenese domů, a vyhlašuje Velaru III za zakázanou planetu.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]