When The Bough Breaks
SD : 41509.1
N : 118
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise, která sledovala stopy energie, nalézá legendární planetu Aldeu, domov vyspělé civilizace schopné zamaskovat celou svou planetu. Když přilétají, Aldea se sama odhalí, a oni mohou mluvit s jedním z Aldeanských vůdců, Rashellou. Žádají o souhlas s příchodem skupiny na palubu, aby si mohli promluvit osobně, a když Picard souhlasí, objeví se téměř okamžitě poté přímo na můstku navíc s Raduem. Když po krátkém rozhovoru odejdou, Riker, Troi a Beverly jsou přeneseni dolu.
Náhle loď zasáhne silný scaner, který se soustředí na děti. Dole na planetě Radue vysvětluje teamu, že národ Aldeanů vymírá a oni sami už děti mít nemohou. Nabízí své znalosti a pomoc, které jsou ochotni vyměnit za několik dětí z Enterprise. Team toto ale okamžitě odmítá a všichni jsou posláni zpět, současně Wesleym a dalších šest dětí zmizí.
Děti jsou umístěny do rodin podle svého talentu: Například, Harry, který má rád umění (ale nenávidí hroznou matematiku) je umístěn do rodiny sochaře. Na lodi se Picard snaží uklidnit rodiče dětí, že Enterprise bez nich neodletí. Posádka objeví, že Aldeanský štít (skrz, který nemůže proniknout transportér Enterprise ) náhodně kolísá, díky tomu by mohli být schopni někoho dostat dolů .
Picard a Bev se přenesou na planetu, aby "vyjednávali" o "patřičné náhradě". Když jsou dole, Bev podstrčí Wesleymu Lékařský scaner, který on okamžitě použije na Duanu. Když ji oskenuje vrací skener k Beverly. Poté co se Picard a Bev znovu dožadují návratu dětí na loď, jsou posláni zpět, a loď je zasažena paprskem z Aldey, který je posílá tři dny cesty daleko (při warpu 9).
Zatímco na Aldee se mladší děti začínají cítit osaměle, Beverly najde příčinu potíží na Aldee: štít oslabuje ozónovou vrstvu planety, a tím všichni na planetě dostávají vyšší dávku radiace než by měli. Wesley vede děti k pasivnímu odporu a Riker s Datem se tajně přenesou skrz jednu díru ve štítu, který se jim na to podaří deaktivovat. Dr. Crusher vysvětluje Aldeanům, co se stalo. Poté teprve uznají, že děti nemohou zůstat a rozhodnou se alespoň šířit svoji technologii.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]