Evolution
SD : 43125.8
N : 150
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise dorazila do binárního hvězdného systému, kde se astrofyzik, Paul Stubbs, připravuje otestovat své teorie ohledně výbuchu energie, který tento systém uvolňuje každých 196 let. Posádka se připravuje vyslat Stubbsovo "vejce", ale náhle se celá loď otřese. Štíty jsou nefunkční a Enterprise je mrštěna směrem přímo k nejužšímu místu mezi obrem a pulsarem.
Podaří se jim zprovoznit štíty a motory právě včas, aby se vyhnuli většímu poškození. Posádka je překvapena, když počítač ohlásí, že vše je v naprostém pořádku, ani stopy po nějaké poruše. Jsou zmateni ještě víc, když Beverly (která se vrátila na Enterprise) poté co se postarala o doktora Stubbsa, zjistí selhání replikátoru. Poté co to ohlásí kapitánovi, ještě hovoří s Picardem o Wesleym. Zdá se jí, že je na chlapce jeho věku skoro až příliš slušný, a že by bylo přirozenější kdyby měl alespoň nějaké potíže. Mezitím Stubbs, který se s Wesleym spřátelil, mu říká jak, že by měl využít své schopnosti. V tu chvíli senzory detekují blížící se Borgskou krychli a Enterprise je v nejvyší pohotovosti. Borgové ale náhle zmizí a počítač to opět není schopen vysvětlit. Picard si zavolá Rikera a Data k sobě do pracovny, aby prodiskutovali současná selhání.
Stubbs se vetře na poradu a důrazně protestuje proti návrhu, že by měli tento sektor opustit. Raději zemřít než odejít. Wes, který má nějaké podezření, zkontroluje svou laboratoř. Je to přesně tak jak se obával - selhání na Enterprise se staly pravděpodobně jeho vinou. Hovoří o tom s Guinan, a sdělí jí, že nechtěně nechal uniknout dva Nanity (mikroskopické roboty projektované pro práci v živých buňkách), a že pravě tito roboti mohou být příčinou poruch. Poté co se na lodi vyskytnou další problémy, Beverly mluví s Wesleym v jeho laboratoři a naráží na to, že si toho možná bere na práci příliš, než aby to zvládnul. Wes se s ní o tom hádá: "Jak to můžeš vědět? Vždyť jsi tady ani nebyla!", ale nakonec oba začnou pracovat na tom problému. Po chvíli zjistí, že problém je větší než si mysleli: Nanité se vyvíjejí, a pracují nyní s kolektivní inteligencí.
Stubbs, který se stará jen o svůj experiment, se pokouší zabít Nanity gama zářením, ale dokáže pouze zabít někoho jiného, a naštvat Nanity tak že se ho poté pokoušejí zabít sami. Picard nyní souhlasí, že je musí všechny okamžitě zničit, než oni zničí loď. Pravě když se o to začnou pokoušet se Datovi podaří navázat s Nanity spojení.
Data nabídne Nanitům své tělo, aby mohli vyjednávat s kapitánem, a oni přijímají. Když se Nanité napojí na Datovo vědomí, Stubbs se omlouvá za své chování, a vydává se jim na milost a nemilost. Nanité souhlasí s ukončením konfliktu, a říkají že loď je pro jejich potřeby příliš malá. Picard je tedy přenese na blízkou planetu a Stubbs uskuteční svůj experiment podle plánu. Později, si Bev povšimne, (zatímco mluví s Guinan) že Wes přišel do Přední desítky s nějakou dívkou. Je šťastná, že se její syn pro změnu baví, ale poté si něco uvědomí a zeptá se Guinan: "Co víte o tamté dívce?"

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]