The Vengeance Factor
SD : 43205.6
N : 157
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise letí vyšetřit okolnosti útoku na jednu vědeckou stanici. Tam najdou stopy krve Acamarianů, a Picard vydedukuje, že by to mohli udělat jedině Gathereři, Acamarianští odpadlíci. Promluví si o tom s Marouk, panovnicí Acamarie III, která očividně smýšlí o Gatheřích jako o divoších bez práva na existenci. Během posledních let se dokonce žádná strana ani nepokusila o usmíření. Nakonec se Picardovi podaří Marouk přesvědčit, aby to alespoň zkusila, a Marouk se přenáší na Enterprise i se svou družinou ve které je i služka Yuta. Riker po ní okamžitě vyjede.
Po příletu na Gama Hroni II, Gatherskou stanici v mlhovině Hroni, se Riker přenese s týmem na povrch. Ale okamžitě jsou napadeni ze zálohy a chtě nechtě se musí bránit. Pak se ale Rikerovi přece jen podaří přimět Brulla, vůdce skupiny Gatherů, aby se s Marouk alespoň sešel a promluvil s ní. Marouk při setkání Gatherům sdělí, že klanové války minulých desetiletí skončili a pozve je zpět domů. Brull, ale požaduje soukromý rozhovor s Marouk a Picardem, a tak se všichni vzdálí. Yuta se baví s Volnathem, Gathrem z klanu Lornack, a když spolu zajdou na temné místo, kde je nemůže nikdo vidět, Yuta se nějak Volnatha dotkne a ten se v tu chvíli svalí na zem - mrtvý.
Právě, když jednání dospělo ke zdárnému konci a Brull oznámil, že přednese nabídku Marouk, svému vůdci Chorgonovi, je nalezeno Volnathovo tělo. Okamžitě je přivolána Beverly, ale už nic nezmůže, dokonce nemůže ani zjistit proč zemřel. Vše ukazuje na selhání srdce, ale to je v jeho věku téměř nemožné. Zatímco Marouk vypráví Picardovi o klanech (jejichž moc byla kdysi absolutní) a Brull hovoří s Wesleym o tom, že by chtěl lepší svět pro své děti, Riker se pokouší sbalit Yutu. Když Yuta po chvíli odejde s tím, že se teď musí věnovat panovnici, Will odchází za Bev, která mu sděluje co zjistila. V těle Volnatha objevila jakýsi "mikrovirus", a ten byl příčinou smrti - ale tento virus útočí jen na velmi specifickou kombinaci DNA - pouze na jednoho z milionu by to mělo nějaký vliv, a tak si Riker uvědomí, že Volnath musel být zavražděn.
Později, přichází Yuta do Rikerovi kajuty a nabídne mu své tělo. Při tom ale řekne, že ona z toho mít takové potěšení mít nebude. Riker odmítá s tím, že nechtěl služku, ale milenku. Později, když Enterprise zachytí Chorganovu loď, se Picard a Marouk přenáší na palubu s Brullem jako zárukou a mírové jednání může začít. Zatím na Enterprise Bev objeví pouze jedinou zaznamenanou oběť toho mikroviru. Když porovná data obou osob zjistí, že oba byli z klanu Lornack. Teď se dá do pátrání i Data a po chvíli zjistí, že mezi klanem Lornack a Tralestas (ke kterému patří Yuta) bylo nepřátelství. Najde i fotografii Yuty starou padesát let - a ona na ní vypadá úplně stejně jako dnes!
Jednání je na chvíli přerušeno a Yuta nabízí Brandy, zvláště se snaží přiblížit Chorganovi, poslednímu žijícímu Lornackovi. Riker, který si mezitím uvědomil jak se věci mají se přenese na Chorgonovu loď přímo do jednací místnosti s phaserem v ruce a pravě uvidí Yutu jak se přibližuje k Chorgonovi. Ten ale když uvidí Rikera se zbraní v ruce si myslí, že ho chce zabít a rychle povstane. Picard ho ale dokáže uklidnit s tím, že Riker má jistě dobré vysvětlení. Ten se ale dívá jen na Yutu, při tom na ní míří a sdělí Picardovi co se o ní dověděl. Yuta pak vysvětluje, že její tělo bylo přizpůsobeno po masakru, kdy byl vyvražděn téměř celý její klan. Všichni zbývající Tralestani byli změněni tak, aby po určitém dotyku zabíjeli členy klanu Lornack. Všichni žili jen pro pomstu a Yuta je teď poslední z klanu a musí dokončit svou práci. Vykročí k Chorgonovi ale Riker na ní namíří a varuje jí, že vystřelí jestli se ještě jen pohne. Yuta o tom chvíli přemýšlí ale pak stejně vykročí a Riker musí vystřelit. Její tělo se vypaří. Teď už nebrání nic, aby bylo jednání zdárně ukončeno. Později se Picard v Přední desítce snaží Rikerovi pomoct přemoci pocit ztráty Yuty.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]