The Defector
SD : 43462.5
N : 158
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Navazuje na TNG:"Enemy"...
Enterprise zachytí nouzový signál z Romulanské průzkumné lodi. Pilot tohoto malého člunu jim pozdraví a oficiálně požádá o azyl. Pak senzory objeví, že člun je pronásledován válečnou Romulanskou lodí. Jakmile těžce poškozený průzkumný člun vstoupí do prostoru Federace, Picard přikáže, aby kolem obou lodí zvedli štíty. Když to uvidí pronásledovatelé, beze slova zamíří (k Picardovu překvapení) zpět do Neutrální Zóny.
Enterprise vezme člun do vleku a přenese na palubu přeběhlíka, podkomandéra Setala. Setal tvrdí, že má důležité informace o novém Romulanském invazním plánu, a je ochoten ho prozradit, protože chce zabránit válce.
Všichni jsou tak trochu skeptičtí, o Setalově zprávě stejně tak jako o tom, že by byl opravdu přeběhlíkem. Nedůvěra posádky k němu ještě vzroste, kdy jeho loď neočekávaně exploduje. Setal vysvětluje, že to udělal on, protože, jak říká, Romulanskou říši nezradí. Data začíná skanovat systém Nelvana (Setal tvrdí, že na planetě Nelvana III, je Romulanská základna, která je ale v Zóně), ale nic nezjistí. Když později Picard obdrží zprávu z velení Flotily, ve které je řečeno, že je jen na něm co udělá, velí, aby Enterprise nastavila kurs na Nelvanu. Když Enterprise dorazí k místu, které je nejblíže k Nelvaně, ale které je ještě v prostoru Federace, Data vyšle sondu třídy 1 na průzkum.
Zatímco Picard žádá Worfa, aby se spojil s nějakou lodí Klingonů, Riker dále vyslýchá Setala, a když skončí, je přesvědčen, že Setal je přece jenom špión. Sonda mezitím dorazila na Nelvanu a zjistila zvláštní subprostorové emise, ale nic na povrchu (mohla by být celá základna maskována?). Data zatím ukazuje v simulátoru Setalovi Romulus. Setal smutně říká, že teď je pro něj nedostupný. Zdá se, že o něčem přemýšlí a pak požádá Data, aby mu smluvil schůzku s kapitánem, na které mu prozradí svou pravou identitu - je to admirál Jarok.
Picard, mu ale stále nevěří a připomíná mu jeho činy, které jsou známé dokonce i ve Federaci. Picard požaduje po Jarokovi nějaký důkaz, že je opravdu na jejich straně. Jarok mu tedy vysvětluje, že jen chtěl zabránit válce, aby mohla jeho dcera vyrůst. Ale ani to Picarda nepřesvědčí, protože tím, že dezertoval, přece musel svoji dceru vystavit ještě většímu nebezpečí. Jarok už neví co dodat, a tak se konečně odhodlá, a sdělí mu všechny informace, které zná: včetně rozmístění lodí Romulanské flotily, a informací o maskovací technologii. Teď je Picard alespoň trochu přesvědčen a přikáže nastavit kurs na Nelvanu III.
Při přeletu hranice je Riker celý nesvůj, protože to vypadá jako by si jich nikdo nevšiml. Jeho nálada se ještě zhorší, když Enterprise dosáhne Nilvany, ale nenajde ani stopy po nějaké základně. Když Picard vidí, že Jarok je tím stejně překvapen jako oni, uvědomí si, že byl úmyslně dezinformován, aby Romulanské velení otestovalo jeho loajalitu nebo případně nalákalo Enterprise do Neutrální Zóny, co se jim podařilo. Okamžitě velí nastavit zpětný kurs, ale cestu jim zkříží dvě Romulanské válečné lodě, kterým velí Tomalak. Kontaktují je a Tomalak osloví Picarda jako útočníka a požaduje, aby se bezpodmínečně vzdal. Když to Picard rozhodně odmítá, Tomalak odvětí, že očekával jeho starou fintu, s posilami v blízkém sektoru a že bude tvrdit, že "to není jen prázdná hrozba". Picard mu ale blahosklonně odvětí, že je to přesně tak jak řekl a za Enterprise se odmaskují tři Klingonští dravci. Tomalak se snaží co nejrychleji a přitom, co nejelegantněji zmizet. Enterprise zamíří s Klingony zpět za hranici Neutrální Zóny. Při cestě ale zjistí, že Jarok spáchal sebevraždu a nechal po sobě jen dopis pro svou dceru.
 

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]