Allegiance
SD : 43714.1
N : 166
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Potom co mise Enterprise pomohla zlikvidovat mor na jedné planetě, Picard odpočívá ve svojí kajutě, a když únavou usne objeví se cizí těleso, které ho oscanuje a pak sním zmizí.
Procitne v něčem, co by mohlo být vězení nebo taky jakási laboratoř. Worf jde vyšetřovat tu cizí věc, co prováděla scanováni v Picardově kajutě, ale vede to jen k zjištění, že "Picard" je tam kde má být a všechno je zas v pořádku. Picard zatím zjišťuje, že spolu sním tam jsou ještě dva zajatci: Haro, kadet Hvězdné flotily z Boleas Pět, a Kovar Tholl, filozof z Mizar dva. 
Ani jeden nemůže vysvětlit jak se sem dostali, a ani jeden neví kdo jsou jejich věznitelé. Mezitím, "Picard" změní kurs k nedalekému pulsaru, ale jen rychlostí warp 2 (tak aby zmeškali nastávající setkání) a soukromě Rikerovi říká, že mu víc říct nemůže protože má nato zvláštní instrukce. Zatím pravý Picard analyzuje dveře v laboratoři a skouší se dostat ven, přitom teoretizuje o tom, co je na nich výjimečné a proč zrovna oni byli uneseni. Vtom se objeví čtvrtý zajatec: Esogg, krvelačný vetřelec z planety Chalnoth. 
Picardovi se ho podaří přesvědčit, že je jen zajatec stejně jako on. Bohužel ale rychle zjistí že, Esogg a Tholl spolu těžko budou vycházet a navíc Esogg nemůže jíst jídlo, které jim bylo poskytnuté. Mezitím, "Picard" vytáhne Troi od pokeru a žádá jí, aby nespustila z očí mužstvo a hlásila mu kdyby se objevilo něco zvláštního v chování posádky, ale ta cítí, že je všechno v pořádku. Troi je ale překvapená, Picardovou žádostí a něco se jí nezdá. 
Není však sama, když kapitán pozve Beverly k sobě do kajuty na oběd. Picard, Esogg a Haro skouší vyřadit mechanizmus zámku (Tholl už rezignoval a jen opakuje, že on už byl jednou potrestán), ale jsou zasaženi omračujícím paprskem. Potom, co přijdou k sobě, začínají se obviňovat, že možná jeden z nich je maskovaný únosce. Když obviní Picarda, vyskočí Haro k jeho obranně, a zmíní se o jeho misi na planetě Mimtaca III a nedávné epidemii moru, aniž by to Picard kdy předtím řekl.
Mezitím, po obědě ve své kajutě "Picard" navrhne Bev, že by svůj vzájemný vztah mohli "posilnit". Potom změní svůj tón a zdá se, že jí nebude muset dlouho přesvědčovat. 
Posádce začíná být podezřelé Picardovo chování, zvlášť potom, co začne zpívat starou pijáckou píseň v Přední desítce, a Riker se proto na můstku radí s ostatními důstojníky, co budou dál podnikat. Když Enterprise dosáhne pulsaru, "Picard" rozkazuje vypnout motory a zastavit, (po delším čekání by selhaly štíty a loď by byla zničená) a čeká jak dlouho budou poslouchat jeho rozkazy. 
Když už je to kritické Riker mu to "ulehčí" a přebere velení. Picardovi se s Haro pomocí, nedbaje na omračující paprsek, podaří dveře otevřít, ovšem zbytečně, protože za nimi je jen celistvá stěna. Potom odhalí Haro, že ona je ten podvodník, co jich vězní, protože jako kadet nikdy nemohla vědět o epidemii moru, která byla prohlášena za tajnou.
Před tím než Haro zmizí, vysvětlí jim, že to byl výzkum nejen jejich chování (jako spolupráce tří odlišných identit) ale i chování jejich přátel, protože jejich pravé já bylo nahrazeno duplikátem. Jeden z nich vrátí Picarda na Enterprise (na místo falešného "Picarda", co byl vlastně změněný cizinec). Cizinci se vymlouvají, že to byl jen výzkum jejich chování v zajetí. 
Picard jim vysvětluje, že to prostě nemohou jen tak někoho uvěznit a dá gestem znamení, že na jeho pokyn cizince zajmou. Cizincům se vůbec nelíbí být uvězněný v silovém poli a škemrají o milost.
Picard se slovy: "Nyní už víte, co to znamená být uvězen" je vykáže z lodi. Potom mu Riker řekne o jeho zpěváckém extempore v Přední desítce a navíc Beverly po něm chtivě mrká, Picard zvedne oči v sloup a poví: "To jsem zvědav, co se o sobě ještě dozvím."

Copyright © 1998 Jiří Stehlík

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]