Before and After
SD : neuvedeno
N : 163
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Na ošetřovně mladý chlapec a mladá žena stojí kolem lůžka. Doctor aktivuje bio-temporální komoru. Tento Doctor vypadá stejně, ale má poněkud více vlasů. Když žena s chlapcem odejdou, nakloní se k lůžku a řekne osobě na lůžku, že je jeho nejlepší přítelkyně.
Po chvíli jasný záblesk.
Mladý chlapec přistoupí k posteli na ošetřovně a řekne: "Babičko...Babičko Kes!". A opravdu na lůžku leží Kes, jenže je hodně hodně stará. Mladý chlapec přijde blíž a řekne, že je mu sice líto, že je to tak pozdě, ale dárek je hotov. Jenže Kes neví, kdo ten chlapec je. Chlapec ji vysvětlí, že je Andrew. Ale Kes si na něj nemůže vzpomenout a proto chlapec zavolá doktora Van Gogha - jenže je to náš Doctor s tím hustějším porostem na hlavě. Doctor se zeptá Kes, zda-li vím, kdo je. Kes nejdřív řekne, že ne, ale pak si vzpomene.
Kes řekne Doctorovi, že chlapec mu říkal doktor Van Gogh. Kes mu dále prozradí, že ji říkal, že je jeho nejlepší přítelkyně. Doctor se ohradí, že to nikdy neřekl, ale nemůže tvrdit, že to není pravda. Kes se to nelíbí:"Jak můžu být vaše přítelkyně? Já Vás neznám."
Doctor se ji zeptá, na co si pamatuje, a ona mu odpoví, že na bio-temporální komoru. To se Doctorovi zamlouvá, ale pak mu řekne, že byla uvnitř. To už je jiná - protože pouze zvažovali její teoretické použití. Dále se Doctor zeptá na Kesin život, ale ta mu odpoví, že si na nic nepamatuje. Doctor vidí, že stav Kes není dobrý a tak řekne Andrewovi, aby zavolal zbytek rodiny. V dveřích se Andrew srazí s Chakotayem. Omluví se mu a přitom ho nazve kapitánem. (Opravdu Chakotay má 4 pecky). Pak se Chakotay zeptá na Kesin stav a Doctor mu odpoví, že je blízko totálního paměťového kolapsu (ztratila 99% procent paměti). Chakotay se zeptá, zda-li je to normální, ale Doctor mu odpoví, že ještě nikdy nevyšetřoval devítiletou Ocampu. Na to řekne Chakotay Doctorovi, že pokud chce použít bio-temporální komoru, musí dostat souhlas rodiny. Jenže dřív než začne Doctor cokoliv dělat, Kes začne být hrozná zima.
Jasný záblesk.
Babička Kes se vzbudí na své posteli. Na poličce si všimne obrázku. Je na něm ještě jako mladá žena s dlouhými blonďatými vlasy. Vstane a podivá do zrcadla. Je stará, hodně stará...
Pak přijde do vedlejšího pokoje, kde uvidí svého vnuka Andrewa a onu ženu z ošetřovny. Jenže Kes neví ani kde je ani kdo je ta žena. Žena Kes osvěží paměť: "Jsem tvoje dcera, Linnis." Pak se začne Linnis vyptávat, na co si Kes pamatuje, ona jí řekne, že první na co si pamatuje, je, že je uvnitř bio-temporální komory a Andrew ji dává dárek. Linnis ovšem argumentuje, že se to nestalo, protože Andrew není ještě s dárkem hotov a tvrdí, že se jí to určitě jenom zdálo anebo to má popletené. Pak Kes se svou dcerou zamíří na ošetřovnu.
Na ošetřovně Doctor Van Gogh vyšetřuje Kes a vlastně konstatuje, že Kes se blíží do posledního stádia svého života (ztratila 98% procent paměti). Pak přijde celá Kesina rodina: Andrew, Linnis, Tom Paris a Harry Kim! Jenže Kes je nezná a tak se musí Tom odhalit "To jsem já, Tom, tvůj manžel!" (To znamená, že Harry je manžel Linnis a otec Andrewa).
Pak se začne Tom vyptávat na její stav. Doctor prozradí, že není dobrý a Tom naléhá, aby použil bio-temporální komoru. Jenže Linnis zastává názor, že Kes je smířená se svým devíti ročním životem. Tom však odmítá nyní ztratit milovanou ženu. (Pozn. Tom je nyní nadporučík a Harry je poručík ). Pak se do jejich rozhovoru zamíchá Kes a řekne, že akceptuje Morilogium (látka způsobující její smrt, pozn. vzpomeňte si na Elogium ve stejnojmenné epizodě), ale chce znát vysvětlení na její neobvyklé vzpomínky - jak byla v bio-temporální komoře... Pak ji začne být opět zima.
Opět jasný záblesk.
Oslava Kesiných devátých narozenin. Neelix oblečen v uniformě Hvězdné Flotily (žlutá) přináší dort a všichni zpívají. Tom drží Kes kolem ramen. (Kes vypadá troch lépe, ale pořád je to babička.) Kes sfoukne svíčky na dortu a Tom ji popřeje hodně štěstí k narozeninám. (Neelix je členem ochranky pod velitelem Tuvokem, Chakotay je stále kapitánem ). Kes se rozhlédne. Zpozoruje známou tvář: Andrew. Andrew k ní přijde a omluví se jí, že nemá dárek, protože ho nic nenapadlo. Ale Kes to nevadí a usměje se na něj. Doctor přeruší jejich rozhovor. Andrew odejde k dortu a Kes se mu svěří, že mu musí něco nutně říct. Kes mu řekne o svých časových skocích a také mu řekne bio-temporální komoře, což Doctora vyvede s míry: "Jak o tom víš?". Kes mu odpoví, že ji to již řekl, ale Doctor se ohradí, že tu myšlenku chtěl přednést právě dnes - tady na oslavě. Ale Kes ho uzemní: "Už jsem v ní byla.".
Na ošetřovně Doctor zjišťuje, že Kes ztratila 95% procent své paměti. Tom se zeptá, zda-li je to začátek Morilogia, ale Doctor mu odpoví, že neví protože na palubě není další Ocampa k porovnání. Pak ji Kes povypráví svoje vzpomínky, o kterých Tom řekne, že je má v obráceném pořadí a zauvažuje, zda-li ony vidiny budocnosti nejsou jenom přirozené vlastnosti každého Ocampu ke konci života. Chakotay si to však nemyslí a nařídí Tomovi, aby se pokusil najít nějaké temporální anomálie.
Večer se Tom vrátí k své milované ženě do kajuty. Po výměně zdvořilostí Tom stručně shrne Kes její dosavadní život. Poví ji i o jejím vztahu s Neelixem... Pak se Kes zeptá na něco, co četla na nějakém paddu - radiační otrava hvězdného data 50973. Tom ji řekne, že to byl začátek Pekelného Roku.
Celá loď byla poškozená, Doctor byl vypnutý na celé měsíce, a ztratili mnoho dobrých lidí: Kapitán Janeway, Joe Carry a B'Elanna. "B'Elanna?", zeptá se Kes, evidentně nechápajíc, kdo to je. Tom ji řekne, že pro něj znamenala mnoho, a když zemřela, chtěl umřít taky. Pak se vrátí k původní Kesině otázce a vzpomene si, že Krenimové (rasa) používali jakési chronotonové torpéda, které využívaly jakéhosi časového "kouzla" ke zničení štítů. Když to dořekne, uvědomí si, že by to, co se děje s Kes, mohlo asi způsobit. Pak oba zamíří na ošetřovnu. Ovšem nedojdou tam.
Opět jasný záblesk.
Kes s dlouhými kudrnatými blonďatými vlasy se ocitne v okamžiku, kdy drží v náručí malé dítě a směje se do fotoaparátu. Ano to je ten záběr, kterého si (pak již) jako velmi stará všimla na poličce. Kes se zorientuje a zeptá se přítomného Toma, Harryho a Linnis jaké je datum. (To dítě je jistě malý Andrew). Harry ji odpoví, že "56947". Kes si pro sebe řekne:"Víc než 6 měsíců." Nikdo ji nechápe, ale zamíří na ošetřovnu doprovázena Tomem.
(Pozn. Kes slavila 2 narozeniny kolem 49000 to znamená, že se narodila kolem 47000. V 57000 co je o těch 6 měsíců by jí bylo 10 a půl a ne devět - ach ty hvězdné časy - já ty tvůrce jednou zaškrtím.)
Na ošetřovně Kes řekne Doctorovi (ještě neplešatému) celý svůj příběh. Doctor opravdu objeví chronotony v jejím těle. Tom se zeptá, jak je to možné, přece byli všichni očkováni, ale Doctor mu vysvětlí, že to asi způsobila ta temporální komora.
Později (mezitím se Kes musela opět posunout v čase) (nebo bych měl říct dříve). Kapitánský deník, hvězdný čas 55836.2: Chakotay zapisuje, že Kes je již dva dny s námi. Nezůstane, pokud nenajdeme pro ni nějakou pomoc.
Opět na ošetřovně. Kes se obrací na Doctora jako na Dr. Van Gogha. Přijde Paris a mírně se tomu podiví, protože Doctor před časem koketoval s jménem Mozart. Ale akceptuje to a obrací se na něj jako na Vincenta. Kes je za silovým polem a vyměňuje si Tomem laskavá slova, jak jejich život je krásnější ze dne na den.
Přiběhne Linnis s tím, že našla něco důležitého, ale pozdě. Kes začne být zase zima a začne se pomalu vytrácet. Tom natáhne ruce k ní a ona k němu. Odděluje je pouze silové pole. Pak Kes zmizí úplně.
Záblesk.
Kes a Tom jsou v raketoplánu. Kes hrozně křičí, Tom je za jejími zády. Aha. Porod (Ocampy rodí na zádech). Za chvíli je malé na světě.
Je to holčička - Linnis. Zatímco si Kes spokojeně chová novorozeně, Tom zjišťuje, že Voyager byl napaden. Za malinkou chvilku později se již raketoplán pilotovaný Parisem proplétá mezi palbou z phaserů.
Již na palubě. Je poplach. Kes a Tom vystupují z nákladového boxu. Přivítá je Neelix gratulací, ale na řeči není čas. Kes jenom poznamená:"Pekelný Rok", což ani Neelix ani Tom zjevně nechápou. Loď se otřásá. Parise povolá Chakotaye na můstek a Kes s dítětem jdou do jídelny. Po bitvě přijde Chakotay na ošetřovnu a Kes mu řekne svůj příběh. Jenže nyní ji Chakotay nemůže vyhovět. Doctor je vypnut a pouze 3 ze 14 palub mají podporu života a vše co mají se používá na odrazení útoku Kreminů. Hlavní počítač nefunguje a tak nemohou získat radiační frekvenci torpéda, které nakazilo Kes. Jenže Kes začne být zase zima.
Záblesk.
Tentokrát se ocitne v simulátoru. Uvidí Toma a nadšeně ho přivítá. Jenže Toma zcela neopětuje její radost a suše, ale upřímně ji pozdraví. Pak se objeví B'Elanna a políbí Toma. Kes se zeptá: "Vy musíte být B'Elanna?", což Toma i B'Elannu totálně rozesměje. Najednou zazní hlas Janeway: "Celá posádka na bojové místa!" a ozve se poplach.
Na můstku se Chakotay ptá, kdo vlastně jsou. Kes, která právě vystopuí z výtahu, mu odpoví, že se jmenují Kreminové. Janeway se zeptá, jak to, že je zná, ale není čas na řeči - Voyager má problémy s energií a štíty. Voyager je nadále ostřelován torpédy. Janeway a Torres pracují za inženýrským panelem na můstku jak vyřešit problém, když panel vybuchne a obě je to odhodí. Kes jim chce nahmatat puls, ale konstatuje smrt.
Tom se nemůže odtrhnou od B'Elanny a Chakotay pohledem od Janeway. Jenže situace je zlá. Voyager ztrácí podporu života na sedmé palubě. Pak se díky znalostí Kes podaří vyrobit modifikaci phaseru, kterým Kreminskou loď úspěšně zničí.
Po bitvě. Jelikož na palubě s ošetřovnou není podpora života je jídelna přeměněna na ošetřovnu. Lidé tam umírají. Chakotay ani tentokrát nechce Kes pomoct, protože má nyní úplně jiné povinnosti. Paris je zdrcený a ani vlídné slovo od Kes nezažene z jeho tváře bolest nad ztrátou osoby nejbližší. Jenom poděkuje za podporu. Pak přijde Neelix v uniformě hvězdné flotily a Kes se od něho dozví, že posádka je vystavena chronotonové radiaci. Kes se oscanuje a zjistí, že je infikována a zeptá se Neelixe, kde je ono chronotonové torpédo zabořené v trupu. Kes se rozhodne tam jít. Proleze několika Jefferiskými potrubími a dostane se až k torpédu, kde změří jeho frekvenci.
Záblesk.
Kes s dlouhými kudrnatými blonďatými vlasy se zeptá Doctora, kde se poděli jeho vlasy. Doctor nechápe. A pak když Kes řekne, že temporální variace torpéda byla 1.47 milisekundy, Doctor je totálně vyvyden z míry.
Později se koná porada důstojníků, na které Doctor a Kes objasní celou situaci s Kes. Jelikož je známá frekvence, je možné úplně odstranit chronotony. Janeway po poradě zavelí rozchod. Kes ji řekne, že za půl roku dosáhnou prostoru kontrolovaného rasou zvanou Kremin a je důležité, aby se jim za každou cenu vyhnuli.
Kes je uvnitř komory, která ji má zbavit chronotonových částic. Všechno probíhá normálně, úroveň klesá, ale Kes začne být zima a ...
Záblesk.
Kes se ocitne o skoro 3 roky nazpět v okamžiku, kdy spolu s Neelixem prosí Janeway, aby jim dovolila zůstat na lodi a letět s nimi. (Pozn.: Ano přesně jako v VOY:"Caretaker", jenom když jsem porovnal vzhled Kes z onoho dílu a nyní byli tam trocha nesrovanosti.) Kes se snaží rychle zjevně nechápající Janeway vysvětlit situaci, ale pozdě. Zima,
Záblesk.
Kes se ocitne jako malá holčička s dlouhými vlasy. Přijde za ní její otec a ona se mu snaží vysvětlit, její příběh. Pochopitelně bezúspěšně: který Ocampa by tehdy uvěřil na vesmírnou loď...
Záblesk.
Kesina matka rodí. Její manžel spolu s jednou zdravotní sestrou vytahují s jejích zad právě narozenou Kes. Oba rodiče jsou spokojeni.
Jenže Záblesk.
Děťátko uvnitř dělohy.
Záblesk.
Plod uvnitř dělohy.
Záblesk.
32 buněk, 16...
8, 4...., 2...., 1.... Nic.
..
..
(Pozn.: Tmavá černá obrazovka, žádná hudba, prostě nic, jako kdyby se vám pokazila televize)
..
..
Záblesk.
1 buňka. 2 buňky...., plod uvnitř dělohy.
Záblesk.
Kesina matka rodí. Její manžel spolu s jednou zdravitní sestrou vytahují s jejích zad právě narozenou Kes. Oba rodiče jsou spokojeni a matka řekne, že děťátko jednoho dne určitě uvidí slunce.
Záblesk.
Kes uvnitř komory. Doctor konstatuje, že hladina chronotonů klesá. Za chvíli může Doctor prohlásit, že všechny byli odstraněny, teplota a plus jsou normální. Kes se zeptá na čas. Doctor ji neodpoví, jenom konstatuje, že jsou jí 3 roky a dva měsíce.
Později se koná oslava a Kes (má dlouhé vlasy) všem vypráví, co zažila. Všichni se shodnou na jednom. Byla to pouze jedna z alternativních budoucností. (I když, co mi víme, možná něco z toho bude skutečnost.)


Pozn.: Změna účesu Kes. Od této epizody má dlouhé kudrnaté blonďaté vlasy.
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]