Real Life
SD : 50836.2
N : 164
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Maminka a její děti (chlapec Jeffery asi 14 let a dívka Belle asi 8 ) vpochodují do předsíně a očekávají příchod tatínka. Jejich chování je již na první pohled nenormální, což se vysvětlí, že tatínek je Doctor. Rozloučí se s rodinou a přenese se na ošetřovnu, kde mu dobré ráno řekne Kes s dlouhými rozpuštěnými vlasy.
Voyager přilétá na dohodnutou schůzku s velmi přátelskou rasou zvanou Vostigye. Setkání se má konat na Vostigyské stanici, ale když se k ní Voyager přiblíží, Harry objeví pouze její trosky. Janeway se rozhodne zničení stanice vyšetřit. Tuvok podá první hlášení: trosky nejsou starší než jedna hodina, ale nezaznamenal žádné stopy po zbraních. Zanedlouho Harry objeví stopu po subprostorovém víru, Chakotay to potvrdí a Janeway vydá rozkaz ho vystopovat. 
Mezitím na ošetřovně. Torres (s malou změnou účesu, trochu světlejší a s copánkem na levé straně) kontroluje Doctorův program (patrně to dělá častěji po událostech v VOY:"Darkling"). Konstatuje, že je v pořádku. Doctor jí řekne o své rodině a pozve ji i Kes na večeři, protože jeho žena Charlene výborně vaří. Torres vlastně ani neví proč, spíš aby se ujistila, že se tady nevytváří další Stmívání (Darkling), přijímá.
U večeře. Hologramy se chlubí tatínkovi a biologickým návštěvníkům, jak jsou šikovný, co již dokázali... Torres to poslouchá se zaťatými zuby, ale po jednom dalším výstupu zastaví program. Vstane od stolu a začne nadávat Doctorovi, že to je nenormální, tak se normální rodina a lidi nechovají. Torres proto řekne Doctorovi, že mu rodinku přeprogramuje, aby byla trocha reálnější. Doctor nemaje stejně na výběr souhlasí.
Později na můstku pátrání pokračuje. Najednou se podprostor začne otřásat. Janeway vyhlásí poplach a nařídí Parisovi, aby se vzdálili od zdroje. Najednou to propukne. Z ničeho nic se vytvoří vířící disk do něhož jsou kolmo jakoby zabodnuty dva klíny. Vypadá to nebezpečně a je již úplně jasné, co zapříčilo zničení stanice, ovšem není jasné, jak se ty víry tvoří. 
Vířící disk se přibližuje k Voyageru, který by měl rychle odletět, ale záhadně přestal fungovat jakýkoliv pohon. Disk se dostane až na úroveň Voyageru a za několik málo sekund zmizne. Tuvok začne hlásit poškození, nic vážného. Paris hlásí, že motory opět fungují. Janeway se promění na Vědeckou Action Kate a navrhne, že to musí prozkoumat.
Chakotay oznámí, že by to mělo i smysl. Vír pochází z místa mezi prostorem a subprostorem, tvoří se tam hodně energie, kterou by pak mohli nějak zužitkovat, např. pro replikátory. Pak Janeway nařídí Tuvokovi, aby začal s nepřetržitým skanováním podprostoru a dodá,že tu zůstanou, než se objeví další.
Na ošetřovně Doctor sděluje Kes, že Torres již provedla modifikaci jeho programu. Kes vyjádří obavu, zda-li je Doctor připraven na reálný život, ale Doctor jí řekne, že zahrnuje v sobě ty nejlepší dětské psychiatry a tak není problém, s kterým by si nedokázal poradit a přenese se do simulátoru.
Doctor vstoupí do svého domu, ale záhy pochopí, že vstoupil úplně někam jinam. V bytě je bordel a nesnesitelný hluk, pocházející z neznámého zdroje. Nikdo ho nevítá. Jeho žena ,v evidentním spěchu, hledá svoje boty. Doctor se jí zeptá, kam jde, přece dnes večer vaří ona, ale ona mu řekne (oslovuje ho Kenneth), že dnes má proslov na Bolianském velvyslanectví a určitě na to zapomněl. Mezitím Belle naléhá na matku a nyní i na otce, aby jí pomohli najít jakousi pálku. Když Charlene odejde, Doctor si zavolá Jefferyho. Jeffery již nevypadá jako úhledný hoch, ale jako totální puberťák. Doctor se ho zeptá, co je to za úděsný zvuk, na což mu on s klidem odpoví, že Klingonská muzika. Belle pokračuje v naléhání na otce, ale ten ji neposlouchá, protože někdo zazvoní. Jsou to dva mladiství Klingoni (Larg a K'Kath), který chtějí mluvit s Jefferym. Doctor je však nechce pustit dovnitř, poněvadž Jeffery nemá napsané úkoly. Ale záhy se opět objeví Jeffery a řekne otci, že je pozval. Klingoni klidně vstoupí a jdou do Jefferyho pokoje. Doctor za nimi nechápajíc hledí a rozplakaná malá Belle mu právě říká, že ji nemá rád jako maminka, protože ona by s ní již hledala onu pálku.
Paris si vyžádá od Neelixe oběd, protože mu již došly replikátorové příděly. Neelix mu něco nabídne, nad čím nejdřív ohrne noc, protože to měl již po čtvrté, ale nakonec si to vezme a přisedne si k Torres. Torres právě čte jeden pad. Tom si ho půjčí a zjistí, že je to Klingonský romantický román a po přečtení několik řádků konstatuje, že by si to měl přečíst, aby ji získal rychleji. B'Elanna mu však odpoví, že to není technický manuál a nazve ho hlupákem. Pak se oba dále špičkují a rozhovor pokračuje zamyšlením se nad Doctorem a jeho rodinkou. Po chvíli se na obloze začne tvořit další vír. Tom si toho všimne a upozorní na to i B'Elannu. Vtom se ozve Janeway a nařizuje, aby se dostavili na můstek.
Když Tom a B'Elanna přijdou na můstek, Janeway navrhne, že by mohli vypustit sondu. Za několik sekund ji už Tuvok odpaluje a za dalších několik sekund Harry již začíná dostávat data. Za chvíli se vír začne uzavírat až nakonec zmizí - ovšem sonda spolu s ním. Překvapení však nastane, když Harry zjistí, že sonda dále vysílá. Další otázkou je, jak energii nasbírat. Torres poznamená, že Voyager na to není vhodný a tak se Paris přihlásí, že poletí raketoplánem. Torres ještě upozorní, že je tam radiace a tak Janeway pošle Parise před jeho misí za Doctorem na ošetřovnu.
Na ošetřovně dá Doctor Parisovi něco proti radiaci. Tom mu také něco dá - radu, že nemůže svou rodinu pořád posuzovat jako pacienty. Pak Paris odejde.
V simulátoru. Doctor svolá rodinnou radu, na které všem předá nový rozvrh činností. Tento rozvrh byl však naprosto odmítnut a po krátké slovní přestřelce Charlene a Jeffery znechuceně odejdou a nechají Doctora dalšímu jeho neúspěchu. Jenom Belle zůstane sedět na gauči a poví svému tatínkovi, že akceptuje jeho plán (Tím bude muset hrát v B teamu a ona chtěla hrát v Áčku. Belle hraje Parisejovy čtverce, což je velmi nebezpečná hra a Doctor má o svoji dcerušku strach). Belle nakonec obejme tatínka a řekne: "Miluji tě Tati... I když občas něco zpackáš." Doctor patrně poprvně vyhrál...
Paris s raketoplánem vlétá do víru a aktivuje Bussardovy kolektory. Vypadá to, že bude dostatek energie a nebudou už muset jíst Neelixovy zázraky, co každý na můstku kvituje s povděkem. Harry ovšem za moment oznamuje, že další vír se tvoří a naneštěstí se tvoří velmi blízko Parise, a když zanikne, zmizí i s Parisem. 
Janeway se okamžitě Harryho, zda-li je na stejném místě, kam se dostala sonda. Harry odpoví, že je to možné a již pracuje na vytvoření komunikačního spojení, co se mu za chvíli podaří. Tom tak může všem na můstku popisovat krásu místa, kde se nachází (pozn.: přibližně jako Badlandy jenom trochu světlejší)
Doctor je nervózní. Kes přijde na ošetřovnu a všimne si toho. Doctor ji sdělí, že má problémy s rodinou. Hodná Kes mu řekne, že převezme jeho práci. Doctor ji poděkuje a vrátí se do simulátoru. Doctor vstoupí do svého domu a načapá Jefferyho i jeho dvěma Klingonskými přáteli. Doctor si všimne, že Klingoni mají v ruce nůž a okamžitě se jich zeptá, co je to za nůž. Larg mu odpoví, že je to nůž D'k Tahg, který se je dán mladému bojovníku. Problém je však v tom, že to není D'k Tahg a Doctor to ví. Doctor si ho od Larga vezme a prozradí, že je to dýka Kut'luch a používá se ke krvavému rituálu, při kterém se mladík stává bojovníkem a okamžitě se sedících a mlčících mladíků ptá, kdo ho chtěl použít. Žádná odpověď. Doctor pak vyhodí oba Klingony z domu a řekne Jefferymu, že ví, že Kut'luch byl pro něj. Jeffery se však odmítne na to téma bavit, odmítne otcův diktát, s kým se má scházet, co má dělat a jaké hodnoty vyznávat a řekne otci, že lidské rituály jsou slabošské a on se bude řídit Klingonskými rituály, které jsou lepší. Pak odejde.
Doctor ještě nestačí strávit co se před chvíli stalo, když se rozzvučí komunikační obrazovka. Když ji Doctor zapne, Charlene mu oznámí, že Belle se zranila při Parisejových čtvercích a je v nemocnici.
Doctor zakryje Belle, která spí na lůžku. Charlene vtrhne a okamžitě se ptá, jak jí je. Doctor jí vysvětlí, že ji operovali, víc než 3 hodiny, ale nedokáží zastavit krvácení do mozku. Charlene však odmítne uvěřit, že její dcera umírá a odchází za doktorem Finleym, který asistoval u operace.
Belle se probudí a řekne tatínkovi, že nic nevidí a necítí nohy. Doctor ji řekne, že je to kvůli lékům, které ji dali. Doctor ji však nedokáže říct úplnou pravdu, proto zastaví program a odejde ze simulátoru.
Mezitím Janeway s posádkou na můstku řeší problém jak Parise dostat odtamtud ven. Paris řešení má. Vletí do jednoho víru, který se právě před ním tvoří a tím se opět dostane do prostoru. Janeway, nemaje jiné řešení, souhlasí. Paris tedy nastaví kurs, ale záhy oznamuje, že tento vír bude velmi velký a Voyager by měl odletět.
Janeway to však odmítne, nechce svého kormidelníka nechat ve štychu. Uvnitř raketoplánu to hází. Parise to odhodí od kormidla a praští se o zeď raketoplánu. Není to tak hrozný, rychle se vzpamatuje a opět se posadí za řízení, již neovladatelného raketoplánu.
 Dívá se ven, kde se obrovskou rychlostí poletují různé trosky. Je otázka času, kdy ho jedna zasáhne.

Mezitím Voyager na druhé straně je také vtahován do víru. Harry za chvíli oznámí, že zaznamenal raketoplán a zahajuje Tomův transport (pozn.: vypadá to, že přišli o další raketoplán). Voyager uniká z víru...
Na ošetřovně. Doctor ošetřuje Parise, kterému nic moc není. Doctor je podrážděný a odsuzuje riskování. Tom je překvapen tím, co mu Doctor říká, Doctor to zpozoruje a rychle se omluví a řekne, že jeho dcera umírá. Tom odpoví, že je mu to líto a zeptá se, co bude dělat. Doctor mu odpoví, že nic - ukončil program. Paris k němu přistoupí k němu a řekne mu, že pokud chce opravdu pochopit život musí se vrátit a prožít si onu těžkou chvíli. Po těžké době, přijde opět radost a to je opravdový život. Doctor se nechá přemluvit a když Paris odejde, přemístí se do simulátoru, kde odstartuje program tam kde skončil.
Slepá Belle se ptá, jestli umře. A Doctor jí odpoví ano. Belle se rozpláče, ale řekne, že pokud zůstane u ní, nebude se bát. Charlene a Jeffery vejdou do místnosti a obejmou Doctora. Belle se usmívá do místnosti, která je vyplněná její rodinou a ví, že umře. Belle, řekne, že je ospalá. Doctor jí odpoví,že je to v pořádku, ať spí, rodina je s ní. Pak Belle naposledy vydechne. Doctor zvedne trikordér - nic, zemřela. Charlene a Jeffery začnou brečet. Doctor položí trikordér a přitáhne si svou ženu a jediné dítě k sobě a stále se upřeně dívá na Belle.
Získal rodinu i když cena nebyla malá. On je potřebuje stejně jako oni potřebují jeho. Jeho smutek již není tak těžký, protože již nikdy nebude sám...
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]