Year of Hell
SD : 51252.3
N : 176
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Předcházející část...

Den 133.

Kapitánův deník, hvězdný čas 51425.4. Náš stav nás zanechal bezbranné vůči každé prostorové anomálii nebo jakémukoliv cizímu druhu, který dychtí po kousku hardwaru. Našli jsme útočiště v mlhovině třídy 9.
Kathryn Janeway a Harry Kim procházejí zničeným koridorem jedné z palub. Oba mají nasazené plynové masky. Janeway přistoupí k panelu, něco namačká, ale nemá to žádný efekt. Rozčileně praští do zdi a zařve na Voyager:"No tak! Tohle mi teď nedělej. Nouzové pole drží, tak jak se sakra všechen ten plyn dostal dovnitř?" Pak přistoupí k dalšímu panelu na druhé straně koridoru a po jeho otevření zjistí, že plyn patrně zkorodoval relé. Jediná možnost je to přemostit. Pustí se do práce. Harry mírně nervózně prohlásí, že už mají vzduch pouze na 3 minuty. "Jak dlouho umíte zadržet dech.", řekne mírně pobaveně Janeway. Harry neodpoví.
Doctor a Janeway vstoupí na můstek. Janeway jde k jednomu panelu na můstku a Doctor s trikordérem běží za ní. Janeway se ptá, jak je Harrymu. "Dobře, ale jsem překvapený, že se nezadusil. Říkal jsem Vám, že můžete být 8 minut na té palubě, ne 8 a půl a už vůbec na 12." Janeway mu suše oznamuje, že si přece nemohla dovolit ztratit další dvě paluby. Pak se zeptá Torres, která sedí za kormidlem, jak jsou na tom motory. Odpověď není dobrá - gondoly jsou stále mimo provoz. Doctor pokračuje v naléhání a říká, že si musí dát na 48 hodin pauzu, přece je na palubě ještě 7 dalších členů posádky. Janeway zakašle. Doctor naléhá, že jí musí vypumpovat plyn z plic, a vůbec nechce slyšet o tom, že by ji dal pouze hyposprejem trioxin, protože ten je jenom chabou náhradou.
Dokonce jí to dá rozkazem. Janeway se na něj zadívá:"Kapitánův rozkaz, trioxin, teď."
"Ano, je to Vaše tělo, kdo jsem že rozhoduji? Jsem jenom šéflékař. Co můžu vědět." Dá ji trioxin a odejde z můstku. Janeway popojde ke kormidlu a opět se silně rozkašle.
Někde jinde. Světlo vnikne do tmavé místnosti. Uvnitř je Chakotay, který vypadá dost špatně. No vlastně vypadá stejně jako když byl ukořistěn z Voyageru. Důvod? Je na časolodi, která je mimo čas. Přijdou dva Krenimové a někam ho odvedou.
Annorax sedí u stolu, na kterém je velká spousta jídla. Za malý moment je přiveden Chakotay, nyní již zcivilizovaný - umytý,oholený a převlečený do Krenimské uniformy. První Chakotayova otázka je logická: "Kde je můj kolega?" Annorax mu odpoví, že by tady měl být co nevidět, ale ještě poznamená, že ještě neviděl tak nekompromisního mladého muže. Chakotay brání Parise a říká, že byli po dva měsíce scanováni, a tak je logické, že tak jednají a pak se zeptá, co po nich vlastně chtějí. Annorax odpoví:"V tomto okamžiku...informaci."
"Cokoliv pro tak okouzlujícího hostitele.", řekne Paris a vejde do místnosti.
Když si Paris a Chakotayem vymění pohledy, Annorax je pozve ke stolu s poznámkou, že takové delikatesy ještě nejedli. Oba muži z Voyageru si tedy přisednou. Annorax vstane a nabídne jim něco k pití (jediná flaška, která prý existuje). Neprotestují a on jim nalije skleničky. Jejich hostitel spustí svou řeč, ve které se jim snaží vysvětlit, že jejich přítomnost, jelikož je neočekávaná, mu značně zkomplikovala jeho misi. "Hezké slyšet", skočí mu do řeči Paris. Ale Annorax ho neposlouchá a řekne, že když naposledy viděl Voyager, byl těžce poškozen a nabídne jim, že by mohl doslova mihnutím oka navrátit Voyager do jeho původního stavu a ještě ho přiblížit k Alfa Kvadrantu. Chakotay při těchto slovech zpozorní, ale Paris se i nadále chová přezíravě. 
Annorax na chvíli přeruší svou řeč a zeptá se na víno. Chakotay ho pochválí a Krenim mu vysvětlí, že pocházelo z mocné Malkothské říše - ale nyní neexistují, nezbylo nic, žádné město, obyvatelé, nic. Pak se Annorax podívá na nádobí, ze kterého Paris baští a prohlásí, že to zase pochází z Alsuranského Impéria. Aby dokončil myšlenku, řekne, že toto plavidlo není jenom zbraň, ale také muzeum ztracených historií. Pak se vrátí (patrně) k tématu a řekne, že se rozhodl ušetřit jejich loď. Paris se pochopitelně zeptá proč. "Nazvěte to smilováním. Vy se snažíte dostat domů, a já svým způsobem také. Můžeme pracovat spolu a dosáhneme obou našich cílů." Chakotay se zeptá, co tedy navrhuje a Annorax mu vysvětlí, že potřebuje vědět o jejich zkušenostech v tomto kvadrantu a s kým se setkali, aby z toho mohl usoudit, jak ovlivnili jiné komponenty.
Chakotay s tím celkem souhlasí, ale Paris ne a tvrdí, že to celé dělá jenom proto, aby našel Voyager a zničil ho. Annorax mu však řekne, že pokud nebudou spolupracovat, opravdu Voyager zničí. Paris se jen tak nenechá zastrašit, rozzlobeně se zeptá, kolik civilizací už vymazal a prohlásí, že on s ním spolupracovat nebude. Chakotay ho okřikne. Parise překvapí, že Chakotay vůbec uvažoval o jeho nabídce jako o seriózní. Chakotay se pak zeptá, zda může obnovit Voyager bez toho, aby někomu ublížil. Annorax řekne, že to možné je, ale extrémně náročné, a proto potřebuje jejich spolupráci. Paris rozhořčeně vstane a řekne, že tohle nemůže poslouchat. Chakotay ho vyzve, aby se posadil. Ale Paris trvá na svém a tvrdí, že mu přece nemohou věřit. Chakotay neodpoví, ale udělá to Annorax. "Máte pravdu. Vzhledem o okolnostem není důvod mi věřit. Ale důvěra není nutná. My potřebujeme jeden druhého." To už je na Toma moc a chce odejít. Annorax přivolá Obrista a řekne mu, aby pana Parise doprovodil do jeho kajuty. Pak se obrátí se na Toma a řekne mu, že udělá vše proto, aby se cítil co možná nejlépe. Když Paris odejde, Chakotay požádá o studijní materiály i když připustí, že nebyl dobrý v temporální mechanice. Annorax ho ujistí,že nikdo nemůže být dobrý a nejlepší je spoléhat se na instinkt. Oba muži našli společnou řeč...
Později na Voyageru. Šest trosek a Doctor sedí v něčem, co připomíná jídelnu, ale jenom podle toho, že je tam něco, co připomíná stůl. Troska Neelix právě představuje zbylým pěti troskám své nové pití. Tři trosky (Kim, Tuvok a Seven) nevyjádří skutečný názor o onom nápoji, ale B'Elanna to pochopitelně udělá a dá dostatečně najevo, že ji to nechutná. Neelix ji odpoví, že to nazval elixírem vytrvalosti a jsou v tom všechny důležité vitamíny a uhlohydráty pro nejlepší kondici (pozn.: vašeho psa :)). Seven si odpustí poznámku:"Chuť je naštěstí irelevantní."
Janeway se zeptá na zprávy. Doctor oznámí, že jeho program byl opraven. Kim řekne, že napájení je na 32% a během několika dní se může zvýšit na 50%. Torres má horší zprávu - gondolu neopraví dřív než za 3 týdny. Pak se Janeway postaví a zadívá se ven z okna a prohlásí, že si myslela, že se tady jenom ukryjí a ne že se to promění na trvalé bydliště. "Musíme se dostat zpět do otevřeného prostoru, najít spojence a sesbírat bojové síly k poražení Annoraxe."
Action Kate se rozhodla:"Zítra ráno opouštíme tuto prokletou mlhovinu."
"Kapitáne, mýlíte se.", ohlásí se Seven. Místnost ztichne.
"Opravdu?", zeptá se Janeway. 
"V tomto momentu je toto plavidlo bezbranné", poskytne analýzu Seven, "Měli bychom zůstat zde až do té doby, než budeme pracovat s nejvyšší účinností."
"Oceňuji Váš názor, Seven, ale nesouhlasím," řekne Janeway. "Zítra v 8 hodin odlétáme," pak odejde, nechaje posádku nad elixírem vytrvalosti.
Později. Seven doprovází Tuvoka v jedné z chodeb a odstraňuje před ním překážky. Seven se vrátí ke svému incidentu s kapitánem. Tuvok se ji snaží vysvětlit, že kapitán má vždy pravdu i když ji nemá a říká, že on má k Janeway absolutní důvěru.

Den 161.
Chakotay ukazuje na obrazovku, plnou časových proudů. "Komponenta 37329 - bludná kometa. Před 8 měsíci Voyager provedl korekce dráhy, aby se ji vyhnul. Podle mých propočtů nás to vedlo ke vstupu do Krenimského prostoru." Annorax se ubezpečí, zda vymazání této komety z času je opravdu Chakotayův plán. Chakotay to potvrdí a Annorax nechá spustí simulaci.
Časové křivky na obrazovce se dost ďábelsky změní a udivený Chakotay se ptá, co se stalo. Annorax se zadívá na obrazovku a oznámí mu, že zničením komety by zlikvidoval veškerý život do vzdálenosti 50 světelných let. "Blahopřeji Vám," pronese Annorax, "právě jste vymazal 8000 civilizací."
Chakotay nechápe proč. Annorax přistoupí k jinému panelu a prozradí, že část komety kdysi udeřila do planety a tím podpořila vznik života. Tak se vytvořila civilizace, která obývala rozsáhlou oblast a po svém zániku nechala vzniknout velkému počtu sekundárních civilizací. 
Annorax však prozradí Chakotayovi, že není jediný, který udělal chybu:"Když jsem poprvně použil zbraň, vymazal jsem nejsilnější protivníky - Rilnary. Výsledek byl zázračný. Zmizením Rilnarů z historie se můj lid v okamžiku stal mocným... ale přišly problémy. Zhoubná nemoc se rozšířila po našich koloniích. Během jednoho roku - 50 milionů mrtvých... Neuvědomil jsem si, že Rilnarové zanesli rozhodující protilátku do Krenimského genového fondu...a moje zbraň eliminovala tuto protilátku také."
Chakotay se tak konečně dovídá, proč tohle všechno. Annorax odhalí svoje já a řekne, že nikdo si nedokáže představit jaké břemeno nese, kolik tisíců světů, miliard životů... zmizelo. "Zkouším si namluvit, že nebyli doopravdy zabiti, ale pouze nikdy neexistovali."
Chakotay porozumněl, ale přesto, nebo právě proto, položí otázku, zda-li někdy přemýšlel, jestli může být vůbec někdy úspěšný. Annorax se otočí na Chakotaye:"Proč Vy si myslíte, že Voyager doletí k Zemi, i když je pravděpodobnost astronomicky malá? Přesto to stále zkoušíte." Chakotay opět pochopil (pozn.: dnes je extremně chápavý, patrně mu na mozek nejdou Neelixovy polívky) :"Máte pravdu. Ale my nezničíme všechno, co nám stojí v cestě." Annorax toho využije a opět vybídne Chakotaye, aby mu pomohl obnovit Krenimské Impérium i Voyager a zvrátit škody, které způsobil. 
Chakotay odvětí, že se bude muset ještě mnoho učit. Annorax se usměje a řekne."Pojďte. Je čas, abych Vám ukázal srdce tohoto plavidla: Temporální jádro."
Den 180.
Voyager se na své cestě právě potkává s rojem mikrometeoritů. Poté co Torres oznámí, že motory nefungují a Harry, že deflektor je mimo provoz a částečky by tedy úplně zničily trup, Janeway nařídí, aby okamžitě přesměrovali energii do deflektoru. Tuvok namítne, že nic nejde jen tak přímo a Janeway odpoví, že se o to jde postarat. Tuvok ji ještě upozorní, že ovládaní deflektoru je na nebezpečné palubě 4, ovšem Janeway o tom ví.
Po chvilce se Janeway dostane až ke dveřím její cílové místnosti a manuálně je otevře. Po otevření však na ní čeká nepříjemné překvapení - požár - celé sloupy plamenů. Action Kate si sama pro sebe prohodí:"Proč mám ten pocit že mě zkoušíš, Voyagere?" Janeway můstku stručně objasní situaci, nařídí, aby připravili aktivaci deflektoru a řekne, aby Doctor šel za ní a případně ji hned ošetřil. Pak si vezme ze země kus kovu, kterým se bude chránit a se slovy:"Buď milý..." vstoupí do plamenů. 
Za malý moment Kim oznámí, že kapitán uspěla - stabilizovala částicový emitér. Tuvok aktivuje deflektorové pole a loď je opět zachráněna. Tuvok okamžitě volá Janeway, ale žádná odpověď nepřichází. Janeway leží uvnitř plamenů v bezvědomí s těžkými popáleninami na tváři a rukou. 
Později. V jídelně Doctor hyposprejem probere Janeway. Kapitán má na sobě již pouze modré tričko. Probere se a pomalu se posadí. Během toho se zeptá na svůj stav. Doctor jí oznámí, že 60% její pokožky mělo popáleniny třetího stupně. Něco se mi podařilo uzdravit bez dermálního regenerátoru, ale na rukou a tváři zůstane Janeway jizva. Kapitán vstane a chystá se odejít. Doctor ji ale zadrží a řekne, že musí zůstat na pozorování. Janeway se teda zeptá, co jí tedy je.
Doctor ji odpoví, že její zranění nejsou tělesného rázu a vyjmenuje jí, čím vším podle něj trpí. Janeway však o tom nechce ani slyšet - jejím úkolem je zachránit loď a posádku - a chce odejít jakousi dírou ve zdi (pozn.: aha bývalé dveře.). Doctor ji upozorní, že by ji mohl zbavit služby a hrozí, že to udělá. Na Janeway však hroby neplatí: "No zkuste to a já ukončím váš program." Doctor posmutní. 
Janeway si uvědomí, co řekla a omluví se mu, ale také mu řekne, že nemůže zůstat v jídelně. Doctor se jí zeptá, zda-li je to její konečné rozhodnutí a Janeway to potvrdí. 
Doctor nahodí formální hlas:"Takže jste mi nedala na výběr. Kapitán Kathryn Janeway: podle lékařského nařízení Hvězdné Flotily 121, odstavec A-1, hlavní lékařský důstojník vás tímto zbavuje aktivní služby s okamžitou platností."
Action Kate se usměje a zeptá se, jak si představuje prosazení toho protokolu - žádná ochranka, vězení nefunguje... Doctor kapituluje, ale řekne: "Uvědomte si, že tento incident bude zapsán v mém oficiálním deníku. Neuposlechnutím rozkazu riskujete vojenský soud." Janeway se nad tím jenom pousměje - nemůže být nic horšího než předcházející měsíce. 
Den 207.
 
Janeway a Neelix procházejí palubami a zkoumají, co budou muset spravit. Přijdou k Chakotayově kajutě resp. tomu, co z ní zbylo. Bez zaklepání vejdou a rozhlédnou se po kraji. (pozn.:)) 
Janeway na zemi objeví něco kovového - mechanické hodinky, které ji chtěl dát Chakotay k narozeninám. Janeway si posteskne:"Neuposlechl mně."
Neelix si toho všimne:"Kapitáne?"
Janeway se na něj neotočí:"Chakotay mi je dal před 5 měsíci - jako narozeninový dar. Nařídila jsem mu..." a přesně si vzpomene na to, co mu tehdy řekla. Nyní by si přála vzít svoje slova zpět. Ale nejde to.
Vezme si tedy hodinky, připne si je k pasu a zeptá se Neelixe:"Co si myslíte?" Neelix se usměje:"Hezké." Janeway se po celých dlouhých měsících opravdu upřímně usměje a pokračují v průzkumu. 
Mezitím na časolodi. Paris a Obrist hrají něco jako krenimské šachy a Parisovi to jde - vyhrává. Během rozhovoru Paris zjistí, že Obrist ztratil již mnoho přátel, rodinu a je z toho celého unavený. Paris se mu omluví, že nechtěl přivést rozhovor na toto téma, ale uvědomí si, že konečně našel spojence. 
Později. Ve své kajutě Chakotay provádí propočty. Přijde Paris a řekne mu, co se dozvěděl. Řekne, že temporální jádro udržuje loď mimo fázi s normální časoprostorem, ale jeho štíty jsou neuvěřitelně slabé. Chakotay se ho zeptá, jak to ví. Paris mu odpoví, že strávil hodně času s jejich přítelem Obristem, který mu sdělil hodně informací. Například, že posádka není šťastná, jsou unavení, chtějí to ukončit. Chakotay ho pochválí za informace, ale on má na mysli úplně něco jiného - kalkulace jak dostat Voyager domů. Paris nevěří vlastním uším a obviní prvního důstojníka, že už mluví jako Annorax. 
"To bude fungovat", trvá Chakotay,"pokud budeš mít čas pochopit co se Annorax snaží udělat."
"Co? Vymazat civilizaci a pomoct své rase. Rozumím perfektně."
"Je to komplikovanější než jen tohle. Annorax je osvícený muž a myslím, že chce konec tohohle všeho stejně jako každý."
Oba muži se neshodnou. Paris se nakonec trochu stáhne a řekne, že sice nezačne vzpouru, ale s Obristovou pomocí by mohli poslat zprávu Janeway. Chakotay pokroutí hlavou: "Ještě ne, pokud Tě chytí, ztratíme vše."
Paris neuposlechne a tak mu To Chakotay dá rozkazem. Paris si z toho však těžkou hlavu nedělá:"Co uděláte, odejmete mi moje simulátorové výsady?" Chakotay také přitvrdí a zeptá se Parise, zda stále platí hierarchie důstojníků, nebo zda si vyřídí svoje neshody starobylým způsobem. Ovšem dřív než se cokoliv dalšího stane, jsou oba povoláni na můstek.
Když Chakotay a Paris přijdou na můstek, Obrist jim vysvětlí, že se připravuje další časový vpád. Chakotay se zeptá Annoraxe, co to dělá - přece mu slíbil, že to bude bez ničení. Ale Anorax mu odpoví, že tuto noc měl inspiraci: podle jeho propočtů se vyhlazením rasy Ram Izad časová linie Krenimského impéria obnoví o 52% a on přece nemůže zahodit takovou příležitost. Zatímco Krenimové připravují zbraň, Paris se zeptá Chakotaye, jestli tomuhle říká osvícenost. Chakotay se snaží zabránit vyhlazení rasy, tvrdí, že najdou jinou možnost. Ale Annorax je pevně rozhodnut:"Palte!"
Anorax odejde do své pracovny, kde bude od Obrista očekávat hlášení. Paris řve na už tak rozzuřeného, ale přitom zaraženého Chakotaye:"Viděl jste to, Chakotayi. Pokud neuděláte nic s tímhle maniakem, já jo."
Chakotay vstoupí do Annoraxovy pracovny:"Nemusel jste střílet na planetu." Ale Annorax se dnes asi špatně vyspal:"Manipuluji historií v masivním měřítku. Osud bezpočtu hvězdných systémů je v mých rukou. Osud jednoho druhu je bezvýznamný." Chakotay se snaží tomu nelítostnému muži naznačit, že každá živá bytost důležitá. Pak vysloví pouze čtyři slova: "Kolonie na Kyana Prime."
Annorax ho zeptá, co o tom může vědět, ale Chakotay mu odpoví, že studoval jeho předcházející propočty a vždy chyběla Kyana Prime. "Kdo byl na té kolonii? Koho jste ztratil?"
"Moje žena... a s ní její a moje budoucnost. Moje děti, moje vnoučata, všechno zmizelo kvůli mně." Ukáže Chakotayovi pramínek vlasů, vystavený v průhledné pyramidě: "Nezastavím se, pokud neobnovím Kyanu Prime a nepřinutím Čas, aby mi vrátil mou ženu."
Do místnost vejde Obrist a oznámí 52% obnovení, ale Kyana Prime se opět neobnovila. Annorax řekne Obristovi, aby dále zkoumal Kontinuum. Obrist odejde. Annorax řekne Chakotayovi, že studoval jeho kalkulace, ale jsou unáhlené. Chakotay se snaží vysvětlit, že nemá pravdu, ale pro Annoraxe je důležitá jenom jeho mise a jenom Čas ho může soudit. 
V Chakotayově kajutě. Paris se snaží přesvědčit Chakotaye, že Annorax je šílený a je ho nutné zastavit. Chakotay ho přes všechno brání, přece ztratil rodinu. Paris mu ovšem připomene, že každý na této lodi ztratil rodinu, dokonce i oni. Paris se konečně trefil a Chakotayovi se otevřel mozek. První důstojník se zeptá, co tedy plánuje. Paris mu řekne, že Obristovi mohou věřit - slíbil jim, že jim dá přístup ke komunikačnímu zařízení. Chakotay se ještě optá na temporální jádro. Paris mu řekne, že to bude těžší, ale s Obristovou pomocí to zvládnou.
Chakotay pak prohlásí: "Potřebuje to precizní načasování, Vy a Já zevnitř..."
"...a kapitán Janeway útočící z Voyageru," dořekne Paris, "tedy pokud je naživu." Chakotay je přesvědčen, že je naživu: "Pošlete zprávu. Odvysílejte souřadnice. A....", chvíle pauzy,.."pošlete Kathryn můj pozdrav."

Den 226.
Kapitánův deník 51682.2: Vytvořila jsem koalici s Nihydrony a Mawasi. Spolu připravujeme útok na časovou loď.
Devastovaný Voyager vede armádu 6 lodí - patrně vůbec poprvé (pozn.: sluší mu to). Janeway nechá nastoupit posádku a vysvětlí jim situaci: Tom se pokusí vypnout temporální jádro a zbytek provedou konvečními zbraněmi.Pak pošle Torres a Harryho na nihydronskou loď, aby je vybavili temporálními štíty. Tuvok se Seven a Neelix s Doctorem povedou mawasijské lodě. Doctor se zeptá, co bude s ní a Janeway mu odpoví, že ona bude pilotovat Voyager.
Torres se to nezdá rozumné, ale Action Kate se již rozhodla - má funkční štíty, 6 fotonových torpéd a to ji stačí - a kapitán se přece potápí i se svou lodí. Pak zavelí rozchod. Na můstku zůstane Tuvok a Seven, která funguje jako jeho doprovod. Tuvok si pochopitelně neodpustí námitku, ale Janeway zůstane: "Voyager udělal pro nás mnoho." Tuvok odpoví: "Zvláštní. Nikdy jsem nerozumněl, co lidi nutí emocionálně se pojit neživým objektům. Tato loď neudělala nic. Je to jenom spojení přepážek, vedení, tritania...nic víc."
Janeway :"Mýlíte se. Je to víc než to. Tahle loď byla naším domovem. Spájela nás dohromady. Byla součástí naší rodiny. I přesto jak nelogicky to může znít...cítím stejné city k Voyageru, jako k jakémukoliv členu posádky. Nosil nás, Tuvoku...dokonce nás živil. A právě teď potřebuje jednoho z nás."
Tuvok:"Respektuji vaše rozhodnutí....Žijte dlouho a šťastně, kapitáne."
Janeway obejme slepého Tuvoka: "To samé tobě, starý příteli." (pozn.: dojemná scéna. slzičky jsem musel zatlačovat) Pak Tuvok doprovázený Seven odejde. 
Janeway zůstane sama, pouze se svou lodí. 

Den 257.
Janeway strávila na Voyageru celý měsíc. Můstek vypadá stejně hrozně jako před měsícem. Asi jediné co funguje je kapitánská židle. Voyager s flotilou se přiblížily k časolodi. Janeway zavolá flotilu a nechá připravit útok.
Na palubě časolodi. Obrist oznámí, že se blíží tři nihydronské válečné lodě, dva mawasijské křižníky ... a Voyager. Annorax však vůbec nemá strach... je přece mimo časoprostor - konveční zbraně nemají účinek. Mezitím Paris ve své kajutě v duchu chválí Obrista a zahajuje svou práci... 
Na můstku časolodi vysvětluje Chakotay Annoraxovi, že Janeway určitě nechala vybavit všechny lodě temporálními štíty a informovala jejich domovské světy. Myšlenka, že by celé planety měly temporální štíty, se Annoraxovi vůbec nelíbí a tak nechá dát plnou energii do zbraně. 
Na můstku Voyageru. Tuvok z mawasijské lodě hlásí, že jsou připraveni. 
"Takže se podívejme, jak Tom zvládl svou část," řekne Janeway. "Janeway flotile. Útočný vzor Omega. Vpřed."
Tom stále pracuje za ovládáním. 
Dvě nihydronské lodě zaútočí, ale časolodi neudělají nic. Pak časoloď vystřelí a obě Nihydronské lodě zmizí i navzdory temporálním štítům. Tuvok informuje Janeway, co se stalo.
Janeway: "Janeway flotile. Úhybný manévr, vzorec Delta. Musíme počkat..." a už jenom pro sebe: "Dělej Tome, Dělej.."
Jenže Tomovi to nejde.
Anorax nařídí zaměřit další lodě, ale Obrist si vymění pohled s Chakotayem a nesplní rozkaz. Místo toho zadá několik příkazů. Rozezvučí se siréna. "Deaktivoval jste temporální jádro", řve Annorax.
Obrist odpoví:"Je mi líto, pane.... je konec." Pak se Chakotay i Paris transportují z časlodi.
Naštvaný Annorax převezme Obristovu taktickou stanici a když zjistí, že vstupují do obyčejného prostoru, nařídí, aby překonfigurovali zbraně na konvenční.
V Annoraxově kajutě se zachvěje pyramida s pramínkem vlasů.
Tuvok oznamuje, že Chakotay a Paris jsou na palubě mawasijské lodi. Janeway zase odpoví, že získala od Toma souřadnice temporálního jádra a také jim je pošle.
Na časolodi. Vydá Annorax rozkaz: "Patle podle libosti." Paprsky dopadají na povrch Voyageru a ostatních lodí.
Loď nejblíže Voyageru ztratí v důsledku toho kontrolu nad řízením, uhne z dráhy, narazí do Voyageru a sveze se po jeho trupu.
To není dobré pro Voyager. Janeway se ocitne na zemi a můstek je v plamenech. S námahou se jí podaří doplazit se až do svého křesla. 
Mezitím na časolodi. Anorax vydává rozkaz, aby zaměřili Voyager. 
Tuvok oznamuje Janeway, že jedna loď je již beze zbraní a ptá se, zda má Voyager ještě nějaké zbraně. Nemá.
Janeway odpoví Tuvokovi, aby vypnuli temporální štíty - nastavila totiž kolizní kurz. Tuvok upozorní, že nebudou chráněni, ale Janeway mu odpoví, že to je právě to co chce - když zničí loď, veškerá historie se obnoví. 
Janeway se dívá před sebe, zabořená do židle . Už tam není monitor - ale prostě díra do vesmíru (pozn.: poněkud zdokonalená celoplošná obrazovka). 
Poslední slova Janeway jsou: "Čas.. vypršel."
Voyager narazí co časolodi a exploduje. 
Na můstku časolodi dostává Annorax zprávu, že temporální jádro se destabilizuje a způsobí vyhlazení časolodi. Rychle se rozběhne do své kajuty a je právě u dveří, když pyramida spadne na podlahu a rozbije se. Vlasy...zmizí.
Anorax má jen málo času na to, aby si uvědomil co to znamená.
  Časoloď exploduje a sama sebe vymaže z historie.
Den 1.
Kapitánův deník, Hvězdný čas 51252.3: Několik předcházejících týdnů bylo bez zvláštních příhod, ale udělali jsem velký pokrok na nové Astrometrické laboratoři.
Čisťoučký, osvětlený můstek Voyageru. Všichni jsou na svých místech. Janeway se otočí na Seven: "A kdy ji zapnete?" Seven odpoví: "Právě jsme to udělali." Harry se chopí slova: "Ve skutečnosti právě propočítáváme nový kurz domů."
"Ráda bych řekla, že je to důvod k oslavě," řekne Janeway. Ozve se Tuvok se zprávou o blížící se lodi. Poté co naváží spojení, objeví se náš starý známý Krenim: "Vstoupili jste do Krenimského prostoru. Udejte svou identitu."
Janeway se mu představí a vysvětlí, že pouze potřebují proletět, protože letí domů. Krenim jí odpoví, že region je ve válce a navrhuje, aby se mu vyhnuli. "Děkujeme za varování", odpoví Janeway. "Šťastnou cestu," odpoví Krenim. Chakotay řekne Parisovi, aby nastavil kurs, kterým by obletěli Krenimský prostor a Tom to udělá. Debata ohledně oslavy u příležitosti aktivace Astrometrické laboratoře pokračuje...
Na jedné planetě je jedno krásné město. Krásná zrzavá žena popřeje dobré ráno. Annorax - a nebo možná ne tak úplně Annorax - pracoval celou noc. Žena ho pozve na snídani a odtrhne od jeho výpočtů.
Annorax nejdřív nechce vstát, musí dokončit nějaký výpočet, ale žena na to nedá. Annorax řekne: "Předpokládám, že můžu měnit čas." Pak vstane a nechá se svou ženou zavést k snídani. Na stole zůstanou pouze tabulky s výpočty. Výpočty znázorňující časové proudy - temporální manipulace - vyhlazování...
Copyright ©l; 1999 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]