Year of Hell
SD : 51268.4
N : 176
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Den 1.
Nádherné moderní futuristké město v rozkvětu na zelené planetě. Pohled lahodící oku. Za malý moment obrovská loď zastíní slunce a vystřelí na město bílo-modrý paprsek. Město zmizí. Jakoby tam ani nikdy nebylo.


 
Na palubě té lodi. Černovlasý muž oznamuje svému kapitánovi:"Časové vyhlazení kompletní. Všechny organizmy a uměle vytvořené objekty vymýceny." Kapitán se zeptá, zda-li dosáhli cílové události, ale obdrží od černovlasého muže (podřízený) negativní odpověď. 
Pobočník tomu nerozumí, přece to měsíce propočítávali, ale klidný kapitán mu odpoví, že musí být trpělivý a dodá, že vymýcení jedné kolonie Zahlů nestačí na úplné obnovení. Proto nařídí, aby nastavili kurs na Zahlskou domovskou planetu:"Připravte další kalkulace. Musíme vymazat veškeré druhy z času - všechny životní formy - všechny molekuly."
Mezitím na Voyageru v nově vybudované astrometrické laboratoři. Na obrazovce je zobrazená galaxie, která se po chvíli rozdělí na kvadranty s nakreslenou dosavadní a plánovanou dráhou Voyageru. Janeway, s kratšími vlasy (pozn.:ale sluší jí to víc...), a Chakotay oslavují toto nové zařízení, které vzniklo kombinací Federální a Borgské technologie. Pak Janeway přistoupí k Harrymu a Seven, kteří ovládají panel a zeptá se, jak to vlastně funguje.
Seven objasní, že astrometrické senzory snímají až 3 miliardy hvězd současně a počítač pak propočítá pozici Voyageru vzhledem ke středu galaxie. Harry řekne, že tato mapovací technologie, je až 10x výkonnější než dosavadní a pomocí ní stanovili i nový kurz, který zkrátí jejich cestu až o 5 let.
Torres sledující obrazovku poznamená, že právě přilétají do prostoru, kde, jak se zdá, je hodně planet třídy M. Seven souhlasí a zvětší oblast, kterou má Voyager před sebou.
Zadívá se a řekne. "Prostorová mřížka 005- hlavní rasa: Zahlové." Planety jsou uspořádány do několika skvrn, podle toho, která rasa obývá danou planetu. Tuvok se zeptá Seven, co o nich ví. Seven odpoví:"Technologicky vyspělá, ale nekonfrontační. Resistenční kvocient je celkem malý."
A nastal čas pro proslovy. Doctor si svůj neodpustí a ostatní z posádky by ho nejraněji vypnuli. Doctor:"...kdo by si to pomyslel, že takto eklektická skupina cestovatelů se doopravdy stanou rodinou? Flotilňák, Makista, Talaxian, hologram, Borg a dokonce i pan Paris." (evidentně poté, co se stal Paris hlavní sestrou, leze Doctorovi, ještě víc na nervy než předtím). Všichni se zasmějí a B'Elanna pochopitelně taky. Doctorův proslov je přerušen oznámením z můstku, že jsou voláni z přibližující se lodi. Chakotay rychle odpoví, že jsou na cestě a všichni opustí astrometrickou laboratoř. Všichni kromě Doctora, který polo-smutně prohlásí:"Dobře, všichni se určitě znovu shromáždíte později." i když ví, že to není pravda.
 
Na můstku. Praporčík Lang oznamuje Janeway, že po nich střílí. Voyager se jemně otřese. Tuvok ovšem oznámí, že cizí loď se nemůže s Voyagerem srovnávat. Janeway vyžádá komunikační kanál. Na obrazovce se objeví vcelku arogantní muž (podle uniformy a vzezření bych řekl, že stejné rasy jako ti, co vygumovali z času tu Zahlskou kolonii), Janeway ho pozdraví a zeptá se, čím je urazili. Muž neodpoví na otázku:"Okamžitě změňte kurs. Tato oblast je ve válce. Nemáte co pohledávat v Krenimském prostoru." (pozn.: BUM a je to tady, jen si vzpomeňte na VOY:"Before and After").
Janeway se podívá na Chakotay, ale neřeknou si nic. Pak se otočí zpět na obrazovku a řekne, že si mysleli, že vstupují co Zahlského prostoru. Krenim zuřivě odpoví, že Zahlové nemají legitimní právo na tento prostor a zopakuje žádost, aby změnili kurz a dodá, že jinak budou zničeni. Janeway nad věcí mu však řekne, že jelikož pro ně nepředstavuje hrozbu, nezmění kurz a s milým úsměvem navrhne, zda-li by si nemohli o tom promluvit. Krenim ale ukončí spojení a odletí pryč. Janeway pak vyhlásí žlutý poplach a řekne."Udržujte kurs. Možná nám Zahlové dají nějaké odpovědi."
 
Den 4.
 
Voyager stojí a před ní, dvě lodě přibližně stejné velikosti. Majitelé jsou však přátelští.
Na palubě Voyageru v zasedačce jeden Zahl říká Janeway, že mají volný průlet jejich územím. A omlouvá se za tu příhodu s Krenimy. Janeway řekne, že byla opravdu traumatická, ale zeptá proč vlastně Krenimové považují tohle uzemí za jejich.
Zahl odpoví, že Krenimové po dlouhá léta vládly v této část galaxie. Využívali smrtelné zbraně založené na temporální fyzice a to jim dávalo moc. Ale minulou generaci se jim podařilo Krenimy porazit, získali své planety zpět a demontovali jejich vojenský potenciál. Ovšem jejich lodě stále brázdí jejich prostor. Jejich rozhovor, je přerušen oznámením s můstku, že se blíží další Krenimská loď.
Janeway nechá navázat spojení a pozdraví starého známého. Krenim je však poněkud méně přátelský a sděluje, že ignorovali jeho varování a navíc se spolčují s nepřítelem. Zahl se chopí slova a začne vyhrožovat Krenimovi, že zničí jeho loď a pošle ho domů v nákladovém kontejneru.
Janeway se pokusí oba cizince uklidnit, ale její slova přeruší Kim oznámením, že senzory zaznamenávají něco podivného - masivní vlnu temporální energie - něco jako časoprostorová šoková vlna. Paris oznámí, že motory díky distorzi nefungují.
Šoková vlna se nejdřív prožene přes Zahlské lodě. Obě zmizí, podobně jako zmizelo i jejich město. A co Krenimská loď. Když ni šoková projde, zdá se být větší než byla.
A Voyager? Voyager pro průchodu šokovou vlnou se zvenku zdá být v pořádku, ale na můstku to vypadá úplně jinak, než před malým okamžikem. Můstek je poškozený, Janeway je rozcuchaná a Chakotay se sklání, nad jednou členkou posádky:"Je mrtvá!"
Tuvok oznamuje, že Krenimové pálí další torpédo. Opět další poškození. Pak Tuvok oznámí, že jsou volání a naváže kontakt.
Na můstku Krenimské lodě se objeví náš starý známý Krenim, ovšem tentokrát je situace obrácená - on je na koni. Janeway požaduje vysvětlení, proč na ně stříleli, ale Krenim ji odpoví, že jejich přítomnost je považována za provokaci a požaduje, aby uvedli svoji identitu.
Janeway spustí, ale Krenim ji přeruší v půlce a zeptá se na důvod narušení jejich hranic. Janeway odpoví, že pouze letí domů a proto by chtěli proletět jejich prostorem. Krenim to kategoricky zamítne a požaduje, aby se podrobili Krenimskému Impériu, nebo je zničí. Janeway však jejího vyhrůžku odmítne a Krenim ukončení spojení. Janeway vyhlásí poplach a sedne si na svoji židli a při pohledů na Chakotaye řekne:"Mění se to v ... Pekelný týden."
Další Kreinské torpédo dopadlo na Voyager. Chakotay se ptá, proč ty torpéda tak snadno pronikají skrz štíty. Tuvok mu odpoví:"Jsou to chronotonová torpéda. Pronikají našimi štíty protože jsou v temporálním toku." Janeway shlédne situaci a zjistí, že nyní se nemohou s Krenimy rovnat. Nařídí únik warpem 6. Tuvok oznamuje ztráty a poškození: 1 mrtvý, 15 raněných, hlavní energie a počítač mimo provoz, ztráta podpory života na palubách 7 a 8. Harry dodává, že senzory jsou pouze na krátkém dosahu. Janeway nařídí, aby analyzoval data a chce, aby jejich štíty byli pro příště připraveny.
Na palubě té velké Krenimské lodi. Její kapitán drží v rukou malou pyramidu uprostřed, které jsou něčí červené vlasy. Vyruší ho podřízený a oznámí mu, že měl pravdu. Zahlská domovská planeta byl ohniskový bod a její vymazání způsobila úplné temporální obnovení. Kapitán ho upozorní, že nikdy to nebude úplné. Podřízený se omluví a kapitán se ho zeptá na přesné výsledky. "Krenimské Impérium obnovilo svoji moc. Naše teritorium zahrnuje 849 obydlených světů na rozloze 5000 parseků."
Kapitán se zeptá na podrobnosti a dostane následující odpověď:"žádní srovnatelní protivníci, žádné neočekávané nemoci, propočty ukazují 98% obnovení. Naše druh opět vzkvétá." Ale kapitán není tak zcela spokojen:"A co....Kyana Prime. Byla obnovena také?" Podřízený ho však zklame:"V této časové linii, nesahá Impérium až tak daleko." "Takže naše mise není úspěšná. Začněte s kalkulacemi pro další vyhlazení."
Podřízený zkusí oponovat, že 98% je dost, měli by demontovat zbraň a připojit se ke svým lidem. Kapitán (Annorax) to však odmítne a budou restaurovat, tak dlouho, až vše zrestaurují. Podřízený (Obrist) se jen tak nevzdá, protože za celých 200 let nebyli nikdy tak blízko a prozradí svému vůdci, že většina posádky si myslí, že ztratil objektivitu.
Mohou manipulovat s časem ještě dalších 10 století a nic se nestane. Annorax si sedne a zopakuje svoje nařízení. Obrist kapituluje a když se chystá odejít Annorax mu řekne, že ho překvapuje:"Přece dokud zůstane na této lodi, chránění před časoprostorem, máme celou věčnost na dokončení našeho úkolu."

Den 32.
Pekelný týden se prodloužil na měsíc a navíc začal již měsíc další. Voyager vypadá hrozně (pozn.: šetřím superlativy, budu je ještě potřebovat). Janeway nařizuje opětovat palbu phasery, ale Tuvok jí oznámí, že již phasery nemají. Taktéž podotkne, že modifikace štítů nebyla úspěšná. Paris sice navrhuje, že nejlepší obrana je útok, ale Harry ho upozorní, že odpalovač torpéd byl zničen. 
Doctor se ozve s další dobrou zprávou. Na palubě 5 došlo k přetížení a požaduje inženýry. Harry však oznamuje, že to nezvládne a tak Chakotay nařídí okamžitou evakuaci 5té paluby. Janeway si vyžádá informaci o počtu torpéd. Tuvok odpoví, že 11. Janeway teda nařídí, aby 4 z nich prostě jenom vypustil a nechal je plout jako miny a Tomovi řekne, aby se dostatečně přiblížil ke Krenimům.
Zatímco Doctor koordinuje evakuaci páté paluby, Paris se dostatečně přiblížil. Tuvok vypustí torpéda, které dolétnou až k Krenimské lodi. Krenimská loď exploduje. (pozn.: kolikátá už asi?). Zavládne radost, ale jen na chvíli...

V palubě 5 několik členů posádky nalézá do Jeffriského potrubí, kterým se dostanou na jinou palubu. Doctor jde jako poslední. Do exploze scházejí již pouze sekundy. Ale všimne si, že dva členové posádky ještě dobíhají, ale nemohou to stihnout. Doctor se musí rozhodnout. Má jedinou možnost. Zavřít rychle dvířka.
Doctor zavře dvířka (nechaje dva členy posádky zemřít) a v zápětí pátá paluba exploduje (pozn.: nádherný záběr - nikdy jsem neviděl explodovat právě jednu palubu).
...Na můstku Voyageru se Janeway vzpamatuje z otřesu a vyžádá si zprávu. Kim oznámí:"Sekce 10 až 53 na palubě jsou pryč."
"Ztráty?", ptá se Janeway.
Tentokrát se slova ujme Tuvok:"Zprávy přicházejí, 12 raněných, mnoho z nich vážně...", dále oznámí, že Doctor v jídelně zřídil nouzovou nemocnici a dva členové posádky zahynuli. Janeway vypne poplach, předá můstek, tedy to, co z něj zbylo, Chakotayovi.
Pak odejde do pohotovostní kajuty. Teda do toho, co z ní zbylo. Všechno je černé a zničené. Jediné, co zbylo, je její oblíbený kávový šálek. Zazvoní zvonek na dveřích (pozn.: kupodivu ten funguje) a vejde Chakotay. První důstojník se hned všimne, že Janeway není v nejlepší náladě a snaží se ji zlepšit náladu sdělením:"To jste ještě neviděla mojí kajutu. Tak špatně nevypadala ani během mých studentských let na Akademii." Janeway však nemá náladu na fórky a zeptá, co chce. 
Chakotay ji sdělí, že možná se jí to nebude líbit, ale jejich strategie nefunguje - Stále nemohou přijít na modifikace štítů, které by je ubránili před chronotonovými torpédy. (pozn.: proč si nevzpomenou na Kes, přece jim řekla jak modifikovat štíty) Janeway se však svého plánu nevzdává a říká, že určitě fungovat bude. Chakotay ji pak odhalí svůj plán: rozdělit posádku do únikových modulů a raketoplánů, každý s vlastním kurzem, a pokud to půjde dobře na konci Krenimského prostoru se opět spojí. Janeway to však odmítne i přes Chakotayovu námitku, že se tak zvýší šance na přežití. Janeway je ale přesvědčená, že jsou silnější jako team a zůstanou na lodi dokud bude v jednom kuse. Chakotay přizná, že ani jemu se ta myšlenka nelíbila a pak se zadívají na nerozbitý šálek.
Ovšem minutka klidu je přerušena Parisovým hlášením s můstku, že dvě Krenimské lodě se přibližují. Janeway položí šálek na stůl a spolu s Chakotayem odejdou na můstek. Šálek se prvním nárazu spadne na zem a rozbije se.

Den 47.
Torres a Kim jsou uvězněni v turbovýtahu a jelikož je pořád nikdo nemůže vyprostit hrají hru "uhádni na co myslím." B'Elanna se ptá Harryho :"Kategorie atletika...Parrisejovy čtverce...mistrovství dopadlo...kontraverzím rozhodnutím." Harrymu to však stačí:"M'kota R'cho, první a jediný Klingon, který kdy hru hrál. Během finále dal v roce 2342 potrestat rozhodčí jeho team. R'cho ho uškrtil."
Teď je řadě Harry :"A co tak mezihvězdná historie..." Torres, stále si držící svoji poraněnou nohu, ho přeuší a upozorní ho, že to není její doména, ale nechá ho pokračovat. Harry teda řekne: "Pre-warp civilizace...Montana...druhý stupeň měl chemické palivo." Torres stále neví (pozn.: teda já už věděla). Harry říká další nápovědu:"Vulkani,...Země....První Kontakt." Torres už zapaluje"Jo, ...Jo, loď Zephrama Cochrana...mám to na jazyku."
 Přeruší ji Seven, která právě otevře zaseknuté dveře a B'Elanna ji přivítá slovy:"Už bylo na čase." Seven spustí, že během posledního útoku vypadlo 19 relé a tím i celý turbovýtahový systém. Torres teda požaduje, aby ji zavedli na palubu 11, aby se na to mohla podívat. Seven a Kim jsou však jiného názoru a vedou ji k Doctorovi. Najednou Seven řekne:"Phoenix".
Torres nechápe:"Co?"
"Správná odpověď na otázku. Loď, kterou praporčík Kim popisoval. Byla pojmenovaná Phoenix."
"To není špatné. Neuvědomil jsem si, že toho tolik víte o historii Země."
"Nevím, ale... Borgové byli přítomni během té události. Je to komplikovaná historie. Snad někdy jindy." Torres nemaje náladu na historii to přivítá. (pozn.: napojení na ST:"First Contact" udělali, ale pořádné spojení s VOY:"Before and After" to je ani nenapadlo)
Na můstku na plánu Voyageru Chakotay a Paris oznamují Janeway jak umístili silové pole, aby byli lépe chráněni před případnou explozí někde na palubě. Janeway je pochválí a Paris odhalí, že to vytvořil na základě myšlenky z Titaniku. Janeway s mírným úsměvem sice upozorní, že Titanik se potopil, ale Tom ji ujistí, že udělal ještě nějaká další vylepšení. Jejich rozhovor přeruší Doctor poněvadž potřebuje hlavní sestru tj. poručíka Toma Parise. Paris za ním odejde.
Mezitím Seven manuálně otevře jedno Jeffriské potrubí na palubě 11 a uvidí zabodnutý zbytek torpéda (pozn.: asi jako v VOY:"Before and After") Oznámí to Tuvokovi a upozorní, že hlavice je stále aktivní. Tuvok ji odpoví, ať se nepokouší o zneškodnění hlavice a že je už na cestě.
Na jídelně Neelix pomáhá s raněnými. Tom právě stojí nad milovanou B'Elannou a oznamuje jí, že zastavili její vnitřní krvácení a bude v pořádku. Doctor ho zavolá k jinému pacientovi, ale Tomu mu odpoví, že tam bude za minutku. Doctor zvýší hlas a řekne, že hned.
Hlavní sestra nemá na výběr a přiběhne k Doctorovi, který ji sdělí, že B'Elanna není jediný pacient. Tom se sice brání, že má bolesti, ale Doctor je neoblomný - B'Elanna není v ohrožení života, takže nic a pokračuje, že si musí udržovat emocionální odstup a přejde k dalšímu pacientu. Tom si ale všimne, že Doctor není zcela v pořádku. Doctor to přizná a řekne, co zažil při výbuchu páté paluby. Paris to pochopí a řekne:"To pro Vás muselo být těžké." Doctor mu odpoví, že kdyby to neudělal bylo by hůř. 
Tuvok a Seven u nevybuchlého torpéda. Tuvok prohlídne situaci a řekne Seven, že nemají čas na jeho demontáž protože přibližně za 2 minuty exploduje, při pokusu o transport by explodovalo a tak jim jedině zbývá zvednou silová pole. Seven se však nechce jen tak vzdát:"Pokud bych zjistila přesnou temporální variaci torpéda mohlo by nám to pomoci při modifikaci štítů." (pozn.:Seven si hraje na Kes) Tuvok oznamuje, že na to nemají čas a dá Seven rozkaz, že musí okamžitě odejít. Ale Seven ho neuposlechne a jelikož je zručná s trikordérem, změří, že temporální variace je 1.47 mikrosekundy.
Tuvok ji plazíce se pryč od torpéda pochválí za výbornou prácí, ale přesto ji upozorní, že když příště neuposlechne jeho rozkazy....
Torpédo exploduje. Tuvok ochrání svým tělem Seven, ale nevysvětlitelně se podívá do oblaku právě vybuchující plasmy, která se řítí na něj.

Den 65.
Kapitánův deník. Hvězdný čas 51268.4. Útok tohoto rána zničil napájecí síť na palubě 11. Žádné ztráty, ale replikátorový systém je poškozen. Jsme na nouzových přídělech. Následkem toho se situace ještě trochu zhoršila. Podpora života pokračuje v kolabování. Sedm palub je neobyvatelných a museli jsme přemístit posádku. Kajuty jsou uzavřené, nervy jsou napnuté a nejsem si jistá, co je horší udržovat - systémy Voyageru nebo morálku posádky. Důležité je, že společně pracujeme na jediném cíly - přežití.
 
Pokud loď před dvěma měsíci (Den 32.) vypadala hrozně tak nyní katastrofálně. Janeway pracuje na nějaké opravě přímo na můstku. Přistoupí k Chakotay a řekne:"Hezké narozeniny." Janeway nejdřív neví o čem Chakotay mluví, ale když ji řekne, že je 20. Května, Janeway to pochopí, ale přizná, že si myslela, že je stále ještě jenom duben. Janeway vypadá celkem udržovaně, Chakotay se neholil nejmíň týden a jeho ruce by také snesly trochu vody. Pak podá Janeway dárek - mechanické hodinky a řekne, že je pro ní replikoval.
Janeway na něj vyjede, že takhle plýtval na nedůležité věci, mohli za mít jídlo, hyposprej nebo pár bot. Chakotay sice říká, že to replikoval daleko dřív než začali problémy, ale nic mu to nepomůže. Janeway mu nařídí, aby je recykloval a vrátí se k práci. Chakotay zklamaný odejde.
Tuvok se holí ve své (nebo nějaké kajutě), ale řízne se. Zrcadlo je rozbité, ale Tuvokovi to nevadí. Tuvok je slepý. Plasmový výbuch torpéda ho úplně oslepil. Zazvoní zvonek na dveřích a vejde Seven:"Hlásím se do služby, nadporučíku."
Tuvok se ji zeptá, co mají v plánu a Seven mu odpoví, že dostala v noci inspiraci a pak si všimne, že se Tuvok řízl na tváři. "Jste poškozen", oznamuje s lehkým záchvěvem v hlase Seven. Tuvok však odmítá jít za Doctorem (což mu Seven radí, tvrdí, že se to u holení stává) a radši se ptá na onu inspiraci. Seven odpoví:"Snaží se nastavit naše štíty na temporální variaci těch torpéd, ale věřím, že musím také nastavit deflektorové pole na opačnou variaci." Tuvok to shledá fascinujícím a řekne Seven, aby ho zavedla k ovládání deflektoru. Seven mu nabídne svou ruku a Tuvok ji přijme.
Během jejich cesty Seven si postěžuje na svou spolubydlící - podle ní je snazší žít se stovkami Borgských dělníků než s jedním člověkem. Přeruší je Neelix, mající oblečenou žlutou uniformu bezpečnosti s návrhem, zda-li by nemohli upravit hlásiče poplachu při vetřelci na palubě z "Pozor vetřelec" na "Pozor vetřelec mezi námi". Tuvok Neelixův připitomělý návrh zamítne. V tom se ozve Chakotay s oznámením, že Krenimské lodě se přibližují. Tuvok řekne Seven, aby šla k ovládaní deflektoru sama, kde má připravit nové štíty a že je otestují přímo v bitvě.
Na můstku jsou Janeway, Chakotay i Paris na svým místech. Tuvok zaujme taktickou stanici a zaktivuje ji. I když nevidí dokáže ji ovládat patrně jako nikdo jiný. Janeway si nechá dát Krenimskou loď na obrazovku. Tuvok oznamuje, že Seven aktivuje za malý moment nové štíty. Kim hlásí, že je to válečná loď. "Víte, co máte dělat", řekne znuděně Janeway. Paris to pochopí - úhybné manévry. Chakotay oznamuje, že Krenimové aktivuje zbraně a Janeway se ptá Seven, kdy budou ty štíty. Seven si vyžádá ještě moment. "Seven, potřebujeme něco málo z Borgské výkonnosti právě teď", naléhá na Seven. "Nemůžu je setřást", hlásí Paris. Harry se ozve, že zaměřují na můstek.
Seven zaktivuje štíty. Harry oznámí, že právě vystřelili. Torpédo letí..... a dopadne na štíty. Tuvok oznámí, že štíty drží a nemají žádné poškození. Janeway vstane a požádá Tuvoka o spojení s Krenimskou lodí. "Krenimská lodi, tady kapitán Voyageru. Měli by jste vědět, že máme obranu proti vašim torpédům. Navrhuji, abyste přestali." Chvíle ticha, kterou přeruší Tuvoka oznámení, že neodpovídají. "Jejich chyba," řekne si Janeway. "Poletíme přes jejich prostor, ať se jim to líbí nebo ne."
Annorax a jeho loď (časoloď) dosáhli další planety - tentokrát domovská planeta Garenorů. Připraví zbraň a vystřelí. Veškerý života na planetě zanikne. Garenořani byli právě vyhlazeni. Obrist oznamuje, že vznikla časoprostorová plna, která mění časovou linii. Všechny změny bude hlásit.
Na Voyageru. Kim oznamuje, že Krenimská loď je pronásleduje, ale její zbraně již nemají energii. Za malý moment Harry pronese závažnější oznámení:"Kapitáne, nějaká typ prostorové distorze směřuje na nás. Údaje senzorů jsou proměnlivé. Nemůže popsat jev."
"Zdroj vlny", zeptá se Janeway.
Harry nedokáže přesně určit, ale přibližně 20 světelných let. "Vypadá to jako šoková vlna ve struktuře časoprostoru."
Janeway nařídí úprk, ale Paris nemůže vyhovět. Jedinou nadějí jsou nové temporální štíty. A je to tak. Vlna projde Voyagerem, ale Voyageru se nic nestane. Na obrazovce se pak všichni zadívají na Krenimskou loď - po průchodu vlnou evidentně se zmenší.
"Co se stalo s tou válečnou lodí", zeptá se pochopitelně Janeway. Nikdo ji nedá dostatečnou odpověď. Pouze Chakotay oznámí, že ještě před chvílí bylo v okolí množství Krenimských kolonií a množství lodí a nyní žádné lodě a jenom hrstka lodí.
Janeway pak řekne Harrymu, aby předal všechna naměřená data do astrometrické laboratoře a řekl Seven, aby tam přišla. Chakotay podotkne, že laboratoř byla před pár dny těžce poškozena, ale Janeway mu řekne, že ji musí spravit. "Zdá se, že Krenimské Impérium zmizelo. Naše problémy skončili a já chci vědět proč."
Na časolodi Obrist oznamuje, že něco se stalo špatně - celé Krenimské Impérium zmizelo také udá, kdo to způsobil - plavidlo - komponent 049 beta - loď jménem Voyager. Annorax nechá zadat kolizní kurz s Voyagerem.
Seven opraví astrometrickou laboratoř a oznámí, že databáze je naštěstí netknutá. Za malý moment Seven zobrazí sektor v kterém se nacházejí. "Krenimské Impérium", řekne Janeway,"200 systémů, 900 planet, tisíce warpem vybavených lodí. A nyní...poté šokové vlně se zdá, že se všechno změnilo." Pak řekne, aby Seven zobrazila současnou situaci a Seven to několika příkazy udělá. Mapa systému se změní. Krenimské Impérium se smrskne na minimum a je obklopeno třemi jinými uskupeními. Janeway se zadívá a potvrdí Chakotayův názor, že Krenimské Impérium se redukovalo pouze na několik planet.
"Zdá se, jako by někdo nebo něco změnilo historii. Ale proč jsme nebyli zasaženi my?" Seven odpoví, že patrně proto, že měli temporální štíty. Janeway souhlasí, ale otázkou zůstává proč a proto si nechá zobrazit zdroj. Seven ukáže domovskou planetu Garenorů, kterou míjely před třemi týdny. Ale nyní je planeta neobydlená a celá rasa Garenorů zmizela.
Janeway se dál zeptá, kdo by za to mohl být zodpovědný. Seven se domnívá, že patrně Krenimové protože vlastní temporální technologii. Janeway se to ale nezdá, proč by ničili vlastní Impérium a vysloví domněnku, že tu něco chybí a požádá Seven o další mapu. V tom Voyager zachvěje.
Časoloď přilétá k Voyageru.
Na palubě časolodi. Obrist oznamuje, že štíty Voyager generují temporální trhlinu 9té úrovně. Annorax nařídí vzít dvě životní formy, vyřadit štíty Voyageru a připravit temporální paprsek.
 
Na můstku Voyageru. Kim sdělí:"Loď je jako kdyby mimo temporální tok, jako kdyby existovala mimo časoprostor." Paris oznámí, že jsou scanováni a za malý moment spolu s Chakotayem zmizí.
Časoloď zavolá Voyager a Annorax si vyžádá jejich identitu. Janeway se představí, ale okamžitě chce vědět, kde jsou dva členové její posádky. Annorax odpoví, že přemístěni kvůli další analýze. Jeho hlas nenese vůbec žádné známky emocí. Pak se zeptá, odkud Voyager pochází, protože určitě není z Delta Kvadrantu. Janeway mu odpoví, že pocházejí z planety Země vzdálené 65000 světelných let a že jsou na cestě domů.
Annorax dále klidným hlasem prohlásí, že mu právě svou existencí narušili jeho misi. Janeway zapne, nyní již ví, kdo je zodpovědný za změnu historie. Annorax to klidně přizná vědom si své převahy a dodá:"Naneštěstí pouze jeden z nás se dostane znova domů. Vaše obět zachrání bezpočet milionů životů. Je mi líto."
Janeway ještě stačí nařídit zvednutí štítů. Temporální paprsek prochází Voyagerem. Tuvok oznamuje, že temporální štíty slábnou. Harry oznamuje, že paprsek se snaží vystrnadit Voyager z časoprostoru. "Snaží se nás smazat z historie," přeloží si pro sebe Janeway již sedící za kormidlem. Seven oznámí dobrou zprávu: maximální rychlost časolodě je warp 6.
Tuvokovi se idea moc nelíbí a sděluje, že pokud půjdou do warpu ztráty na Voyageru budou extrémní. Na otázku Harryho, co bude s Tomem a Chakotayem, Janeway odpoví, že se pro ně vrátí, ale nyní oznámí posádce, aby opustila okrajové sekce a připravila se na rozsáhle porušení trupu. Pak nechá aktivovat warp 7.
Harry oznámí, že je nepronásledují. Ovšem trup dostává zabrat. Úplně se odloupává.

Den 77.
Posádka se sejde v jídelně nebo někde jinde - již není poznat, co to vlastně je za místnost. Janeway se rozhodla pro Chakotayův dávný plán.
"Je nutné přijmou realitu. Ztratili jsem 9 palub. Více než polovina lodi je zničena. Podpora života je na dně. Voyager nadále nedokáže udržet svou posádku. Slíbila jsem si, že nikdy nevydám tento rozkaz - že nikdy nerozbiji tuto rodinu - pokud žádáte zůstat - možná žádáte o smrt."
"Použijete únikové moduly a vykliďte tuto loď. Nastavte kurz na Alfa Kvadrant. Během cesty se pokuste najít spojence. Zajistěte rychlejší loď pokud můžete. Cokoliv pro návrat domů. Starší důstojníci a já zůstanou na palubě tak dlouho jak jen bude možné. Pokusíme se nějak zachránit Toma a Chakotaye. Únikové moduly jsou vybaveny podprostorovým majákem. Pomocí něho vás budeme sledovat. Když se všichni shledáme a my se shledáme, očekávám, že budete v jednom kuse s nějakým tím zajímavým příběhem."
"Hodně štěstí!"
S Voyageru odlétají jednotlivé únikové moduly... Co bude dál?... To neví nikdo...
Pokračování příště...

Copyright © 1999 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]