Scientific Method
SD : 51244.3
N : 175
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum
Torres se plazí v Jeffriho průlezem. Když dorazí k místu svého určení objeví tam Seven jak tam něco provádí. Torres se jí nejdřív omluví, totiž nevěděla, že Seven byla přidělena k tomuto úkolu. Seven ji ale odpoví, že doopravdy přidělena nebyla a řekne B'Elanně, že pouze přepojila energii s neklíčových systémů pro Astrometrickou laboratoř. Torres ji odpoví, že tím ale narušila proces diagnostiky warp jádra, na kterém už od rána pracuje. Vzápětí si Torres uvědomí, že se ji naskytla příležitost mírně seřvat Seven, s níž kamarádky zjevně nejsou. Torres vysvětlí Seven, že pokud se chce stát členem posádky Voyageru musí dodržovat pravidla, stejně jako se to musela naučit ona (jejím učitelem byla Janeway) (Torres sama sebe překvapí zjištěním, že obhajuje pravidla a postupy Hvězdné Flotily). Seven to pochopí a omluví se.
Mezitím Paris pracující jako hlavní sestra na ošetřovně požádá Doctora, zda-li nemůže odejít ještě koncem své služby. Doctor ho nechce pustit, ale když uvidí prázdnou ošetřovnu pustí ho. Parise zajde do jedné místnosti, zjistí si, kde je B'Elanna a nechá se tam s kytkou v ruce transportovat.
B'Elanna pracuje ze jedním panelem. Najednou zaslechne transportní zvuk, otočí se uvidí ruku držící květinu. Je ji jasné, že je to Paris. B'Elanna ví, že Tom se ulil ze služby, ptá se ho, jaké podá vysvětlení, když je tu najdou. Parise má v záloze několik školáckých výmluv. B'Elanna se ho ještě zeptá, co bude dělat, když ho budou potřebovat. Tom ji odpoví, že budou muset počkat. Pak se oba hladově políbí...
[Scéna se změní. Jejich polibek vidíme, jako kdyby pod rentgenem. Kostra Paris líbá Kostru Torres. Určitě je někdo sleduje...]
Torres se odtrhne od Parise a řekne:"Cítím se jako kdyby nás někdo pozoroval..." Rozhlédne se, ale nikdo tam není. Zasměje se tomu jak je paranoidní a klidně pokračují v polibku.
Janeway leží na masážní posteli ve své kajutě a Doctor ji masíruje (pozn.:pod jeho ruky bych se nechtěl dostat). Během masáže se jí ptá jestli dost spí a zatlačí svůj loket do jejích zad. Odpoví mu, že spíš málo. Doctor se dál zeptá jestli se její bolesti hlavy zhoršují (přitom několikrát Janeway rupne v zádech). Janeway mu odpoví, že se nezhoršují, ale ani nelepší a popisuje svůj stav, jako by jí někdo zabodával horké jehly do hlavy. Doctor ji pak odhalí svoji diagnózu - přepracovanost. Janeway se s ním o tom nepře, ale dala by přednost nějakému jednoduššímu řešení - hyposprej. Doctor to zamítne a říká, že někdy není nic lepšího než masáž. Chakotay se ozve a volá Janeway na můstek. Doctor odmítne svého pacienta pustit, ale Janeway vstane a ptá se co se děje.
Chakotay ji oznámí, že našli ten zdroj energie a radši by to měla sama vidět. Janeway vstane a sdělí Doctorovi, že sice ví, co ji chce určitě říct, ale přece nemůže zanedbávat svoje povinnosti - a vesele ještě v negližé se vydá na můstek. Doctor kapituluje, ale poznamená, že by se měla aspoň převléct. Janeway již u dveří kajuty si uvědomí, že má Doctor pravdu a vrátí se.
Když Janeway přijde na můstek Chakotay se pochlubí se svým objevem - binární pulsar. Chakotay začne Janeway objasňovat veškeré podrobnosti, ale brzy si všimne, že ho kapitán neposlouchá. Janeway se mu omluví a řekne, že je hodně unavená a svěří mu projekt (zkoumání pulsaru) do jeho rukou.
Později. Paris přijde do strojovny a ptá se Torres, co po něm potřebuje. Řekne mu něco ohledně toho, že chce zvýšit účinnost impulsních motorů a potřebuje konzultaci kormidelníka, ale oba dobře ví, že je to jenom zástěrka k tomu se by mohli být spolu. Zjistí, že na vrchním patře nikdo není a tak se dohodnout, že půjdou na těch impulsních motorech pracovat nahoru. Hned jak jsou nahoře, Paris si hodí B'Elannu na ovládací panel a začne jí líbat - ono je to spíš kousání... Pak vstoupí Tuvok. Oba se uklidní a začnou mu věnovat pozornost. Tuvok si beze slova vezme B'Elannin padd a stejně beze slova odejde. B'Elanna se pak na Toma dívá hodně škaredým pohledem. Hned jak Tuvok vyjde z ošetřovny, Paris se za ním okamžitě rozběhne. Snaží se ho ukecat, aby nic nehlásil. Tuvok však k tomu nezaujme žádné stanovisko...
Paris a Torres jdou na chůzi vyšších důstojníků do zasedačky. Nejsou si jisti, co Tuvok řekl, nebo neřekl kapitánu, ale v jednou se shodnou - je jenom jejich věc, co mají cítit. Dále se dohodnou, že zatím jejich vztah nikomu neprozradí. Paris to chce v budoucnu prozradit, ale B'Elanna s ním nesouhlasí. Oba vyjdou z turbovýtahu.
V zasedačce. Chakotay vysvětluje u monitoru na stěně. Janeway vypadá stále pod psa. Torres a Paris sedí na opačných stranách stolu a radší se na sebe ani nedívají. Chakotay vysvětluje, že by měli obíhat ve vzdálenosti aspoň 80 milionů kilometrů. Kim navrhne radši víc, Chakotay to přijme a řekne Parisovi, aby přiletěl na vzdálenost 90 milionů kilometrů a Tuvokovi řekne, aby nastavil štíty na maximum a při jakémkoliv náznaku problému to okamžitě hlásil.
Janeway zavelí rozchod, pouze Torres a Paris mají zůstat. (Paris tiše u dveří sdělí Tuvokovi:"Díky!") Janeway jim oznámí, že není jejím zvykem se míchat do osobních věcích členů posádky. Paris chce říct, že něco o Tuvokovi, ale Janeway ho přeruší a prozradí jim, že o jejich vztahu si už šeptá půlka lodi. Pak zvýší hlas a pokračuje, že neví, co si má myslet o jejich "puberťáckém" chování, zklamali ji a doufá, že se budou nyní chovat jako normální důstojníci. Oba se zmůžou pouze: "Ano, kapitáne!" Pak jim zavelí odchod a každý raději odejde jinými dveřmi.
Večer. Chakotay sedí v své kajutě a studuje databázi Federace o pulsarech. Je unavený a tak řekne replikátoru, ať mu udělá kafe. Vezme si šálek a napije se.
[A opět rentgen záběr. Kafe Chakotayem proletí a zamíří přímo do žaludku.]
Chakotayovi se začnou třást ruce. Chakotay vejde do koupelny, vloží ruky pod tekoucí vodu vysunuvšího se umyvadla a pak si opláchne tvář. Pak si všimne, že několik vlasů je v umyvadle. Šokovaný se podívá do zrcadla a prohrábne si rukou jěžka. V ruce mu zůstanou vlasy a na hlavě vyholený proužek úplně bez vlasu - vlastně se skalpuje. Je čas zamířit na ošetřovnu...
Na ošetřovně Doctor prohlíží muže a nebýt tetování, nebyl by Chakotay k poznání. Doctor oznamuje Janeway, že Chakotay prodělává typické známky stárnutí, ale neví proč. Jediné co zjistil, že Chakotayova DNA byla hyper-stimulována a bude se na to muset podívat elektro-rezonančním mikroskopem ve vědecké laboratoři. Pak evinetně unavená Janeway odejde z ošetřovny.
Mezitím Harry a Paris přijdou do kantýny a baví se o Parisově vztahu k B'Elanně - zda-li ho lze utajit. Přijde Neelix, Harry si něco objedná a Neelix to odejde připravit. Za chvíli je slyšet hluk z kuchyně. Harry a Paris tam rychle přiběhnou a nejdou Neelixe v podivné agónii se svíjet na zemi. Paris zavolá na ošetřovnu a oznámí naléhavý případ.
Opět na ošetřovnu. Neelix se dívá do zrcadla ne nemůže se poznat. Jeho DNA se také hyper-stimulovala, ale v jeho případě ho přetvořila na Myleana - té rasy byl jeho dědeček. Doctor pak odejde do vědecké laboratoře za B'Elannou a nechá Parise, aby se staral o ošetřovnu.
Později. Neelix a Chakotay se navzájem trumfují, kdo je v horším stavu. Chakotay ledva udrží sklenici a Neelix se stěžuje na svůj vzhled. Na ošetřovnu vejdou dva další zranění nebo nemocní členové posádky. Ošetřovna začíná být přeplněná, Paris má plné ruce práce a tak propustí Neelixe a Chakotay do jejich kajut.
Mezitím B'Elanna a Doctor pracují za mikroskopem. Doctor si prohlíží Chakotayovu DNA. Když si nechá udělat maximální zvětšení zahlédne na jedné molekule něco, co vypadá jako čárový kód. Požádá Torres, aby se na to podívala:"Nejsem mikrobiolog", řekne, "ale zdá se mi že to tam nepatří." Doctor s ní souhlasí a dodá, že takovou submolekulární technologii Hvězdná Flotila ještě nevynalezla. Neelixova DNA je na tom stejně. Torres se zeptá, zda-li to může způsobovat ty genetické mutace a Doctor to potvrdí.
Torres si chce údaje prohlédnout na jiném zařízení a zjistí data jsou mírně mimo fázi (pozn.: vzpomeňte si na maskovací zařízení Enterprise v TNG:" The Pegasus", také bylo založeno na změně fáze objektu). Torres vykompenzuje fázi a zjistí, že Chakotayova DNA je zfázovaná a navíc se chová jako vysílač, ale je příliš slabí nato, aby se dalo zjistit kdo jej přijímá. Torres okamžitě začne nastavovat lodní interní senzory, aby vyhledávali onu fázovou změnu.
Najednou se Doctorův obraz mírně na moment rozruší. Torres zjistí, že jeho program se začal vymazávat, ale neví kým. Začne pro převádět zpět na ošetřovnu, ale během toho zkolabuje. Doctor zavolá na ošetřovnu a oznámí naléhavý případ ve vědecké laboratoři a sám se začne přemísťovat na ošetřovnu. Stihne to právě včas - ve vědecké laboratoři po něm zůstane jenom přenosný holoemitér.
Později. Ošetřovna je plná. Janeway, Paris, Kim a Seven přijdou k lůžku, na kterém leží bezvládná B'Elanna. Paris nahlásí, že z neznámého důvodu ji vysadily plíce a momentálně je na respirátoru. Janeway (již opravdu nevypadá dobře) se ptá Kima:"A co Doctor?" Praporčík začne vysvětlovat, že podle záznamu se pokoušel dostat na ošetřovnu, ale něco se stalo během přenosu. Ale Seven ji neposlouchá - pomocí jednoho své implantátu dostává zprávu. Je to Doctor! Začne ji vysvětlovat, že se ukryl v simulátoru 2 do DaVinci programu a chce po něm, aby přišla za ním. Konec vysílání. Během něho však na ní mluvila Janeway. Když si toho všimne a pochopí otázku, odpoví, že ve vědecké laboratoři nenašla po Doctorovi a Torres žádné data, žádné zjištění a doplní, že se tam vrátí a pokusí se mikroskop opravit.
Seven přijde do simulátoru za Doctorem, který právě maluje jednu holografickou slečnu. Tam prozradí Seven, že někdo na posádce provádí genetické experimenty, ale problém je v tom, že to nemohou posádce oznámit:"Když poručík Torres a já jsme udělali pokrok v našem hledání, oba jsme byli zneschopněni. Můžu být paranoidní, ale nemyslím, že to byla náhoda." Seven poznamená, že jejich komunikace může být monitorována, na co ji Doctor oznámí, že separovat speciální kanál pro ně.
Seven řekne, že by měli nasbírat informace a Doctor odpoví, že ji může modifikovat její Borgské oko, aby zaznamenávalo i před fázovou změnu. Doctor pak požádá, aby mu vytvořil nástroj a počítač ho umístí do jednoho kyblíku zavěšeném vedle panelu. Doctor ho vezme a upraví Seven zrak. Seven se rozhlédne a nezaznamená nic neobvyklého. Doctor je se zjištěním spokojen a dodá, že je to jedna místnost - zbývá pouze dalších 256. Navrhne ji, aby začala na palubě jedna a průběžně ho informovala požitím kanálu Epsilon-2. Na rozloučku ji řekne:"A buďte opatrná. Někdo nás tam může pozorovat."
Seven jde chodbou. Vše vypadá dobře a normálně. Za ní se otevřou dveře a vyjde muž oblečen v modré uniformově s něčím, co připomíná ohlávku pro koně - ale evidentně o tom, ani neví. Seven jde dál a další, kdo koho zahlédne je hnědě oblečený cizinec s velkými ušima, který provede několik kontrol na ohlávce muže a pak pokračuje dál do turbovýtahu.
Seven se rozhodne jít za cizincem. Přijede turbovýtah a Seven nastoupí. Cizinec, nebo lepěji cizinka nastoupí také. Seven si požádá o palubu 5. Seven neustále ví o tom co cizinka dělá, ale musí dělat jakože nic a tak si nechá klidně od cizinky něco na sobě poopravit (Seven má na sebe asi taky nějaké zařízení).
Výtah dojede na palubu 5. Cizinka i Seven vystoupí. Seven zamíří do jídelny. Zde je situace katastrofální - několik cizinců nestále chodí kolem členů posádky a různě je scanují, poopravují jim jejich zařízení na hlavě... To je i Seven dost. Zajde do kuchyně a spojí se s Doctorem a oznámí mu situaci. Doctor ji navrhne ať jde za kapitánem a tak Seven jde.
Mezitím Janeway v pohotovostní kajutě je pořádně nasraná. Zazvoní zvonek a řekne Ano,...nikdo nevstupuje, Ano zařve. Vstoupí Tuvok a popřeje ji dobré ráno. Janeway se ptá na stav a Tuvok ji oznámí, že podle interních senzorů nejsou žádné důvody pro genetickou mutaci a Doctor je stále neaktivní. Nasraná Janeway si začne stěžovat, že se ji nelíbí morálka na lodi - lidi chodí pozdě do služby, tráví víc času v simulátoru než na svých místech... a požaduje, aby Tuvok byl na posádku přísnější. Tuvok po krátké pauze se zeptá:"A můžu je mrskat?" Janeway pochopí, že zašla daleko a řekne Tuvokovi, že by měla poslechnout Doctora a dát si prázdniny. Zvonek opět zazvoní. Janeway řekne:"Připomeňte mi, abych si ztlumila zvonek na dveřích...Dál."
Vejde Seven a vyhrkne:"Musím mluvit s..." zastaví se uprostřed věty, když se podívá na Janeway. Vedle Janeway vidí dvě cizinky jak neustále sledují a něco ní provádějí. Kapitán má v hlavě napíchané jehly - není divu, že se cítí tak mizerně. Seven vidí, že teď nemůže Janeway říct pravdu a tak si něco vymyslí - nemůže opět aktivovat Doctora. Janeway ji přidělí na pomoc Kima a Seven s hrůzou v očích odejde.
Janeway se pohodlněji usadí a řekne, že když skončí tato krize zrekreuje se na Tuscaně. Tuvok se k ní posadí a prozradí ji, že se k ní přidá s lahví vína. Janeway sevře Tuvokovy mohutné ruce jakoby z něho nabírala energii. Opět v DaVinci programu. Seven oznamuje Doctorovi, že palubě je 56 vetřelců. Seven navrhne, že by je měli pozabíjet modulovaným phaserem. Doctor tuto myšlenku zavrhne, jako riskantní, protože se jim nemuselo podařit všechny vetřelce pozabíjet dřív než oni zmutují a tak pozabíjí všechny členy posádky. Seven jeho argument příme a Doctor ji odhalí svůj plán - pomocí neuroleptického šoku zničit mutovanou DNA i když jeho řešení, není příliš bezbolestné. Seven řekne, že bude muset sepnout několik relé a narušit tak bezpečností protokol...
Seven vejde do strojovny začne provádět plán. Ovšem o jejich akcích se doví pochopitelně Tuvok a když Seven neuposlechne jeho výzvy, aby přestala, odejde za ní do strojovny. Seven je už se vším hotovo, ale Tuvok, který není narušen žádným z cizineckých zařízením, přijde "naneštěstí" včas a požádá Seven, aby odstoupila od panelu. Cizinci pochopí, co Seven zamýšlí a začnou se k ní (tedy i k Tuvokovy) blížit.
Seven bleskovým pohybem vezme Tuvokův phaser a střelí do místa, kde stojí jeden vetřelec.
Okamžitě k němu přiskočí, chytí ho pod krkem a phaserem namíří na místo, kde stojí další dva. Cizinka se zeptá, co s ní zamýšlí a Seven jí řekne, že ji přivede k Janeway, která bude mít určitě hodně otázek.
Janeway se silnou stráží, Tuvokem a Seven vstoupí do vězení. Cizinka sedí za bezpečnostním polem. Janeway naladěná na drsnou Action Kate přistoupí k poli a zeptá, co dělají na její lodi a s její posádkou. Cizinka řekne, že vědecký výzkum, několik testů. Janeway to však nazve mrzačením. Cizinka se brání, že sice chápe, proč je nyní rozzlobená, ale snaží se ujistit Janeway, že nemá radost s ubližování druhým, ale občas nemají jinou možnost. Janeway chce dále vědět jak dlouho jsou již na lodi, ale na to ji Cizinka odmítne odpovědět - bylo by to porušení protokolu. Cizinka se dále brání, že vše co dělá je v rámci vědeckého pokroku. 
Během pokračující rozhovoru Janeway vypne silové pole, vstoupí do cely a řekne, že jejich testy na lidech a zvířatech jsou v její kultuře neakceptovatelné dokonce ve jménu vědeckého pokroku. Cizinka změní téma: "Byla jsem velmi překvapena vaší sebekontrolou za několik předcházejících týdnů." A odhalí, že jí zvýšili hladinu dopaminů, které stimulují agresivní reakce.
Po další poznámce Janeway vybuchne a hodí Cizinku na stěnu a jemně ji sdělí, že až tak moc se zas nekontroluje. Cizinka zjistí, že tímto stylem ne a tak zkusí něco jiného. Řekne, že po skončení testů se o jejich výsledky rádi podělí a začne nabádat Janeway, že to je v nejlepším zajmu posádky.
Janeway ji odpoví:"Víte kam si můžete vaše závěry strčit!" Ovšem i Cizinka umí být drsná:"Pokud nepřijmete, experiment i jeho subjekty budou ukončené!!" Janeway si tak uvědomí jak je na tom špatně.
Později v pohotovostí kajutě. Janeway, Tuvok, Seven a Doctor konstatují neúspěch při překonání vetřelců a navíc se zdá, že převzali kontrolu na důležitými systémy na lodi. Doctor prozrazuje, že nemocnice se plní dalšími a dalšími pacienty s různými chorobami. Seven navrhuje překalibrovat interní senzory, jinak jim nemůžou odporovat. Ovšem Doctor a Tuvok poznamenávají, že otevřená konfrontace není to nejlepší řešení.
Najednou se ozve můstek - někdo potřebuje lékařskou pohotovost. Doctor a Janeway rychle přikleknou k mladé praporčici s hepertezitivním šokem. Po chvíli snahy Doctor konstatuje, že ji nedokáže pomoct, ale Janeway se nevzdává a začne provádět umělé dýchání. Ani to nepomůže.
Oči Janeway vybuchnou jako dva vulkány - Total Action Kate na scéně, převezme kormidlo. Tuvok se jí zeptá, co dělá a Ona mu odpoví: "Startuji takový malý experiment." Nastaví nový kurs a vyhlásí poplach. Voyager se začne přibližovat k binárnímu pulsaru.
Seven oznámí, že jeden cizinec je na můstku. Tuvok hlásí, že by okamžitě měli ukončit kurz jinak je gravitační síly pohltí. Ovšem Janeway s očima na obrazovce a se zvýšenou hladinou dopaminu vidí jenom jeden cíl - binární pulsar. Tuvok hlásí napětí na trupu.
Objeví se Cizinka a zeptá, se Janeway, co si od této akce slibuje. Janeway jí odpoví, že se snaží vletět do pulsaru a zničit loď. Cizinka pak přistoupí ke kormidlu a pokusí se změnit kurz - neúspěšně - Janeway to zablokovala. Cizinka řekne Janeway, že se nyní nechová moc racionálně. Janeway ji klidně odpoví, že to přece, po zvýšení hladiny dopaminů a se jejich zařízeními v hlavě nemůže očekávat.
Tuvok hlásí selhání štítů. Cizinka začne vyhrožovat, že zabijí všechny. Janeway je stále klidná, se zeptá Tuvoka, jakou mají šanci, že přežijí. Tuvok odpoví, že 1:20. Cizinka zmizí.
Za chvíli se dvě cizinecké lodě defázují a odletí od trupu. Jedna je okamžitě roztrhána.
Cizinci jsou pryč. Není zbývá druhý problém pulsar. Seven, Tuvok a Kim hlásí škody na palubách. Na můstku to jiskří.
Ale Voyager to vydří a objeví se na druhé straně binárního pulsaru.
Janeway může zapsat do deníku, že když jsou cizinci pryč, Doctor je schopen odstranit zařízení z posádky a neutralizovat genetické doplňky.
Později. Paris a Torres sedí v kajutě. Oba bez uniforem, sedí před večeří a připravují se na noc, která přijde. Oba se shodnou, že se chovali nenormálně, ale řeknou, že jim patrně cizinci hyperstimulovali hormony. Pak zavolá strojovna s nějakým problémem. Torres je odmítne, že má po službě. Pak ještě zazvoní Harry a vrátí Tomovi padd. Tom si ho vezme a zavře Harrymu před nosem, která nanejvýš stačí říct "ahoj B'Elanno". Oba zamilovaní zahodí komunikátory.
Paris se zeptá, co když celá jejich láska byla jenom výsledkem genetického experimentu. B'Elanně ani Tomovi to však nevadí. Jejich hlavy jsou velmi blízko a to je nevyhnutné se stane...dlouhý polibek.
A zatímco ti dva si užívají, Voyager ve warpu pádí domů.
Copyright © 1999 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]