The Raven
SD : neuvedeno
N : 174
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Odkazuje se na VOY:"The Gift" a VOY:"Revulsion"...
Janeway a Seven (v novém hnědém oblečku) jsou v simulátoru - program Da Vinci. Janeway se snaží v bývalém Borgovi probudit trocha lidskosti rozvíjením její fantazie a tak s ní zkouší trochu sochařit. Seven to nejde a považuje onu činnost za neproduktivní a tak toho nechá a vysvětlí Janeway Borgský způsob relaxace: "Jako Borg jsem pracovala na specifických úkolem. Když jsem skočila jednu činnost, byla jsem přeřazena na jinou. To bylo...účelné."
Po malé chvíli se Seven zadívá na Leonardův prototyp letadla. Janeway ji o tom začne něco vysvětlovat, ale Seven ji neposlouchá - dostala halucinaci.
V halucinaci běží uvnitř Borgské krychle, Borgové se ji snaží chytit a asimilovat [Zvukový záznam...], Seven má strach. Také tam je velký černý pták a Seven slyší jeho skřeky. Do toho se neustále míchá Borgské 'Odpor je marný' a křik člověka: 'Aniko, Aniko!!!' Seven se za malý moment navrátí do reality simulátoru. Janeway se okamžitě ptá, co s ní je, ale Seven odpoví, že neví.
Na ošetřovně. Seven popíše Doctorovi a Janeway spoji halucinaci. Doctor podle symptomů a vyšetření odhalí, že se patrně jedná po post-traumatickou vzpomínku a Janeway dodá, že jako malé dítě byla asimilována Borgy a to přece muselo způsobit těžké trauma. Seven se však brání: "Nejsme traumatizovaná. Borgové mě vychovali..." a nemá důvod cítit strach. Doctor pak prozradí, že neví jestli budou halucinace pokračovat, ale bude jí monitorovat. Dále Seven řekne, že její zažívací systém je plně funkční a je čas ho začít využívat. Seven se myšlenka na orální přijímaní potravy nelíbí, ale Doctor ji přesvědčí, podá ji padd a řekne, aby navštívila kantýnu a podala panu Neelixovi onen padd.
Když Doctor zanechá Seven a Janeway o samotě, Seven hlouběji ohladí svoje pocity: "Nemám vůbec radost s těchto pocitů. Něco se se mnou děje a já nevím co. Je to jako kdyby mě to někam táhlo." Chakotay se ozve z můstku a řekne Janeway, aby se dostavila na jednání s představiteli rasy B'omar, protože Voyager bude křižovat jejich prostor. Janeway řekne Seven, že bude určitě v pořádku a zanechá ji jejím pocitům.

V zasedačce. Na jedné straně stolu sedí Janeway, Chakotay a Paris zatímco na druhé straně dva představitele B'omarů. Janeway jim poděkuje zato, že mohou proletět jejich prostorem a říká, že budou plně spolupracovat. Jeden B'omar konstatuje, že ani nic jiné se od nich neočekává a ukáže Janeway trasu, kterou pro ně stanovily. Na obrazovce se objeví čára, která je od přímky vzdálená asi jako boule na čele od Mount Everestu. B'omar to vysvětluje, že trasa je vedená tak, aby se vyhnula obydleným planetám, průmyslným centrům... Janeway mu skočí do řeči, přistoupí k mapě a zeptá se zda-li by nešlo navrhnou poněkud přímější kurs. B'omar ke žádostí poněkud překvapen...
Později. Seven vstoupí do jídelny a Neelix ji nadšeně uvítá. Ona mu podá padd s požadovanou stravou a Neelix si přečte chemické složení (polypeptidy, sacharidy...). Takové slova jsou Neelixovi odporná a tak řekne Seven, že ji připraví něco chutnějšího. Seven sice namítá, že příprava je irelevantní, ale nebude se hádat. Zatímco Neelix připravuje rodinný pokrm, Seven si všimne, že mluví s Talaxianem a spustí: "Jste Talaxian....Druh 218....Vaše technologická a biologická rázovitost byla přidána k naší. Malá nákladní loď obsahující 39 členů posádky byla zahrnula v Dalminském sektoru. Byli lehce asimilováni. Jejich tupé muskulatury z nich udělaly vynikající dělníky." [Zvukový záznam...] Neelix je z toho nejdřív šokován, ale pak to příjme.
Jídlo je hotové, vezme ho a položí ho na stůl a řekne: "Prosím." Seven nechápe a tak ji Neelix vysvětlí, že povětšině se jí v sedě. Seven to pohledem zkontroluje na členech posádky sedících v jídelně a posadí se. Seven se posadí na druhou stranu a začne s výukou 'jak se jí'. Seven neumí držet vidličku, naložit si do úst, rozemlet potravu a polknout. 
Ale Neelix je dobrý učitel a zvládl to. Seven první sousto komentuje jako zvláštní pocit ale při druhé soustu zůstane ticho upřeně hledíc na stůl. Neelix se zeptá, zda-li nemá přinést něco jiného, ale tím to nebude. 
Na pravé ruce Seven se vynoří nový Borgský implantát (podobně jako Picardovi v First Contactu). (pozn. Na levá ruce na pořád nějaký trubičky, ale na pravé do této chvíle neměla nic)
Seven evidentně změněná řekne, že 'Budete asimilováni' vstane a odhodí Neelixe od stolu. Pak odejde z jídelny.
Mezitím Chakotay ukazuje B'omarů poněkud přímější trasu, ale tu B'omarové odmítají poněvadž vede přes mlhovinu, která je podstatným zdrojem a obchodním artiklem. Tuvok se ozve z můstku a oznámí Janeway, aby se dostavila na můstek.
Když vejde na můstek, sirény hlásí poplach. Tuvok ji rychle oznámí, že Seven napadla Neelixe. Janeway se jí snaží kontaktovat, ale bezúspěšně. Chakotay proto vydá rozkaz Tuvokovi, aby ji spolu s bezpečnostním teamem zadrželi a sám převezme Taktickou stanici.
Seven jde v koridoru a vidí jak se k ní přibližují dva Borgové. Ovšem to se jí jenom zdá - jsou to dva členové ostrahy. Jelikož Seven neuposlechne a nevzdá se, jeden střelí do jejího ramene. Seven to trocha odhodí, ale pokračuje dál. Druhý do ní střelí, ovšem tentokrát zafunguje její (znovu zaktivovaný) Borgský štít a vesele pokračuje dál.
Zpráva, že Seven má opět Borgský štít, na můstku vyvolá mírné pozdvižení. B'omar se okamžitě ptá, zda-li mají na palubě Borga a Janeway mu odpoví, že to není Borg ale ex-Borg. B'omar je však dotěrný a pokračuje se v ptaní:"Tak proč se u ní aktivoval Borgský štít?" Na to mu Janeway odpovědět nedokáže.
Seven nyní již po zuby ozbrojená vstoupí to výtahu. Na můstku Janeway oznámí Tuvokovi kam míří a aby si přemodulovali phasery. Tuvok a dva členové bezpečnosti, čekají u výtahu, kde by se měla objevit Seven.
Za malý moment se tam objeví. Tuvok ji vyzve, aby odhodila zbraň, ale Seven neuposlechne a střelí po Tuvokovi. Tuvok se vyhne a vydá rozkaz k a palbě.
U Seven ale zafungují štíty, dva členy ochrany pošle k ledu (jenom je zraní) a pokračuje dál k nákladovému prostoru.
Harrymu se podaří vztyčit silové pole, kterým Seven nedokáže projít, ale ji to nevadí. Pomocí panelu se transportuje dovnitř raketoplánu a za malý moment přes zavřené dveře hangáru vyletí ven. (Seven již přemodulovala štíty na Borgské - proto to bylo tak snadné). Chakotay na můstku ji nedokáže ani zachytit do vlečného paprsku a tak Seven pohodlně zapne warp a zmizí v B'omarském prostoru, což se oběma B'omarům na můstku Voyager vůbec nelíbí.

V zasedačce se Janeway a Chakotay snaží uklidnit B'omary. Janeway prosí, aby ji umožnili vletět do jejich prostoru a za jejich pomoci nalézt Seven, ale to B'omarové odmítají. Z jejich hlediska je to jasné. Požadují, aby Voyager zůstal 5 světelných let za jejich hranicemi, překročení bude znamenat agresi a oni pomocí své vyvinuté detekční sítě najdou Borga a zničí ho. Janeway to však odmítne poslouchat a požádá Chakotay, aby hosty doprovodil do transportní místnosti.
Janeway vydá rozkaz prohledat každý centimetr nákladového prostoru 2, který se vlastně stal kajutou Seven. Několik desítek členů posádky hledá, mezi nimi Harry a Torres, která si odpustí poznámky ohledně jeho přátelství se Seven při výstavbě Astrometrické laboratoře. Torres pak něco najde schované v jednom Borgském přístěnku. V tom okamžiku vstupuje Janeway a ptá se, co našli. Torres se okamžitě pochlubí úlovkem. Podle ni je to něco Borgský datový článek, obsahuje záznamy deníku napsané v Borgském alfanumerickém jazyce. Harry okamžitě začne s překladem. Pak přijde Chakotay a oznamuje Janeway, že B'omarové zesílily hlídky na hranicích a zvýšili senzitivitu detekční sítě. Pak spolu oba vyjdou z nákladového prostoru a zamíří na ošetřovnu. Vy výtahu Chakotay vysloví myšlenku, že možná se chce Seven vrátit zpět k Borgům (protože se stále cítí Borgem), ale tomu Janeway nevěří - je to podle ní příliš daleko a myslí si, že něco jiného se tu odehrává.
 
Na ošetřovně. Doctor odhalí Janeway, že podle záznamu transportéru, kterého Seven naposledy použila, se její Borgské nanosondy znovu zaktivovaly, převzaly produkci krevních buněk a začínají vytvářet nové Borgské implantáty.
13% Borgské technologie, která odstranil během posledních 3 týdnů se regenerovalo během několik hodin. Ovšem má i dobrou správu. Našel způsob jak růst zastavit nanosondy a podá Janeway hyposprej s protilátkou. "To znamená, že někdo se bude dostat dost blízko nato, aby to použil", poznamená Chakotay.
Chakotay a Janeway vstoupí na můstek. Tuvok a Paris stojí za taktickou stanicí. Janeway se zeptá na stav a Tuvok oznámí, že B'omarská síť je dobrá, ale dokážou ji přelstít - modulací štítů (pozn. : standardní trik). Paris řekne, že Voyager tam nemůže vletět, ale raketoplán to zvládne. Tuvok se zeptá, co má dělat v případě, že Seven nebude spolupracovat a Janeway mu dá svolení požít jakýchkoliv prostředků, aby ji zastavil (pozn.: drsná schizofrenická Action Kate, ještě před chvíli by ji nezkřivila ani vlas). Tuvok a Paris jdou nato.

Seven sedí v raketoplánu a letí B'omarským prostorem. Dostane další halucinaci, ve které ji Kolektiv oznamuje, že bude asimilována. Když se Seven probere uvidí před sebou nejmíň tucet B'omarských lodí. Jeden B'omar se snaží naposledy zastavit Seven bez použití zbraní. Ovšem Seven absolutně klidně zahájí palbu. Borgské štíty raketoplánu drží, ale B'omarské lodě jsou na tom hůř. Seven je všechny vyřadí a pokračuje dál (pozn. jako by se ani nechumelilo).
V druhém raketoplánu. Tuvok detekuje známky střelby a je mu jasné, kde se momentálně Seven nachází. Nastaví tam kurz a zanedlouho ji dostihnou. Tuvok se chce transportovat za Seven (nemůžou Seven k nim, kvůli nějakému Borgskému vylepšení) (pozn.: nevím proč Seven neměla vztyčené štíty).
Paris mu to neschvaluje, považuje je to za riskantní, ale nebude se hádat s nadřízeným důstojníkem. Tuvok se transportuje na Sevenin raketoplán, ale ona je na něj čeká a po krátké rvačce ho Vulkanských chvatem znehybní.
Paris v druhém raketoplánu: "Dělej Tuvoku, dej mi znamení!" A dostane ho. Jenže v podobě phaseru, který mu vyřadí warp a poškodí štíty.
Později v raketoplánu. Tuvok se probere a chce se potichu přiblížit k Seven. Ovšem narazí na silové pole. Tuvok teda pochopí, že nic nezmůže silou, tak to skouší argumenty, ale prosti Borgské demagogii těžko něco zmůže, navíc mu Seven odhalí, že každá Borgská loď vysílá speciální signál, který navádí Borgy vyřazené s Kolektivu a ona ten signál následuje. Tuvok, ale Seven prozradí, že podle scanování, není v okolí žádná Borgská loď a proto se musí mýlit. Seven blíž přistoupí k Tuvokovi a řekne:" Vulkan. Druh 3259. Váš zvěstěný neurocortex způsobuje kvalitní analytické schopnosti. Vaše rázovitost byla přidána k naší..." [Zvukový záznam...] pak se zastaví .."ne, neasimiluji vás, až se vrátím ke Kolektivu, vrátíte se na Voyager a řekne kapitánu Janeway, co se mnou stalo. Poděkujte ji za její trpělivost a laskavost." [Zvukový záznam...
Pak dostane Seven další halucinaci a Tuvok se jí pokusí využít, aby přesvědčil Seven, aby se vrátila s ním na Voyager. Jenže Seven slyší hlas, který ji volá: "Musím se vrátit ke Kolektivu." Tuvok neuspěl.
O několik dní později. Janeway je stojí v Borgském přístěnku. Asi čeká až přijde Borg a asimiluje ji. Ale přijde Harry a donese ji kompletně rozluštěný deník Seven. Kapitán vystoupí s přístěnku a vezme si od něho padd. Harry říká, že tam není zmínka proč nebo kam by chtěla odejít. Pouze na konci jsou velmi podivné popisy jejich snů nebo halucinací. Janeway to začne nahlas číst - Seven se v deníku hlavně soustředila na popis ptáka. Když to Janeway dočte poznamená, že to vypadá jako zástupce čeledi havranovitých. Možná vrána nebo havran. "Ona popisuje havrana!!" radostně křičí Janeway. Harry nerozumí, proč je to tak důležité. Janeway mu pouze řekne: "Protože vím, co hledat!"
Janeway se vřítí na můstek a řekne Chakotayovi, aby hledal signál s Federální signaturou nepocházející s raketoplánů. Chakotay nerozumí a Janeway mu to ani nevysvětlí, pouze přikáže kormidelníku vletět do B'omarského prostoru.
Mezitím raketoplán se Seven a Tuvokem na palubě se blíží k jednomu měsíci třídy M. Seven oznamuje, že Borgové na ní čekají na povrchu. Tuvok je však jiného názoru a řekne Seven, aby vypnula pole a on ji doprovodí dolů. Seven poznamená, že bude asimilován, ale Tuvok ji řekne, že situace je podle něj úplně jiná. Seven teda deaktivuje pole.
Mezitím se Paris spojí s Voyager a oznámí poškození. Janeway mu dá rozkaz, aby je našel a že Voyager je už na cestě.
Na povrchu měsíce v hornatém terénu se Seven a Tuvok blíží s zdroji signálu. Na útesu najdou loď. Seven se zeptá, co to je a Tuvok ji odpoví, že je to Federální loď částečně asimilovaná Borgy, Žádné známky života a podle rozpadu Tritania se zdá, že je tu asi 20 let.
Oba vejdou dovnitř. Dojdou do Ops a najdou tam vysílač. Seven řekne, že to signál, který dostává. Pak na zdi opráší nápis "The Raven" [Havran]. Opět vize.
Vidí otce jak ho vlečou Borgové a on křičí její jméno, vidí matku, kterou také Borgové vlečou, křičící, aby se schovala. Vize skončí, ale Seven se chová jakoby byla pořád ve vizi. Schová se pod ovládací panel. Další vize. Děvčátko křičí o pomoc, Otec křičí aby se schovala. A už ji objevili. Ruky dvou Borgů se po ní natahují. Vize skončí. Je to Tuvoka ruka, která ji drží. Seven vstane a řekne, že se to odehrálo zde. Pamatuje si, že otec dělal důležité experimenty, pamatuje si na její šesté narozeniny. Pak přišli muži. Otec se s nim snažil bojovat, ale byli příliš silní. Pak havarovali. Velký muž se po mě natáhl a náhle již nebyla na lodi. Byla někde jinde. "Tak jsem se stala Borgem", ukončí Seven [Zvukový záznam...]. Tuvok to shledá fascinujícím, ale na další řeči není čas. Loď se začne otřásat.
A důvod otřesů. Na orbitě jsou tři B'omarské lodě a pálí na planetu. Přiletí Voyager a jelikož B'omarové neodpovídají začne po nich střílet - teda jenom po jejich zbraních.
Mezitím na povrchu se Tuvok a Seven snaží uniknout z lodě, ale výstupy se již zatarasily. Proto jeden začnou odhazovat. Na Voyager Chakotay konstatuje, že dvě lodě již odzbrojili. Jedna B'omarská loď naváže kontakt a její kapitán oznámí, že takto se dopouštějí agrese války a posily jsou na cestě. Jenže Janeway na jeho kecy nemá čas a přeruší spojení. Mezitím Tuvokovi a Seven se podaří uniknout a ještě se naposledy zadívají na SS Raven NAR-32450, kterého kabina se postupně zřítí do propasti. Pak je Federální transportní paprsek přenese z povrchu. Paris hlásí Janeway, že má Tuvoka a Seven. Harry oznamuje blížící se B'omarské lodě - 68 lodí. A tak Janeway nařídí okamžitý úprk - warp 8.
Janeway přijde za Seven do simulátoru - Da Vinci program. Seven odhalí Janeway, že ji začalo zajímat, kdo byli její rodiče, co by s nimi bylo, kdyby je Borgové neasimilovali... Janeway ji odpoví, že o rodičích se může dovědět s Federálních databází - byli nekonveční a měli nějaké jedinečné teorie. Seven poděkuje a určitě se na to někdy podívá. Pak odejde. Janeway se sedící na židli začne uvažovat. O čem? To ví jenom ona, ale bude se to určitě týkat Seven.
A mezitím Voyager letí domů s ex-Borgem na palubě, který si začíná uvažovat, že už asi není tak úplně Borg.
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]