The Maquis, Part I
SD : neuvedeno
N : 440
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Cardassianská zásobovací loď Bak'Nor explodovala, když se vzdalovala od stanice. Sisko očekává Cardassianskou nótu, ale žádná nepřichází. Dax brzy zjišťuje, že to nebyla nehoda, protože senzory zaznamenaly těsně před explozí vzestup intenzity fůze, což by naznačovalo, že šlo o implozivní zařízení, které někdo musel na loď umístnit. Všichni se obávají následků a odvetných akcí na Federální kolonie v nově vytvořené Demilitarizované Zóně a tak přilétá Lt.Cmdr.Cal Hudson, starý Siskův přítel, který byl přidělen jako atašé Hvězdné Flotily pro tyto kolonie. Vysvětlí Siskovi, že kolonisté, kteří se díky nové smlouvě mezí Federací a Cardassii ocitly v Cardassianském teritoriu, si myslí, že je Federace opustila.
Mezitím Vulkanka Sakonna nabídne Quarkovi zatím blíže nespecifikovaný obchod. Quark souhlasí.
Sisko se vrátí do své kajuty a tam najde Gula Dukata, který na něj čeká. Dukat mu vysvětlí, že chce s ním mluvit soukromě, bez toho, aby o tom Centrální velení vědělo. Řekne, že určití Federální občané jsou odpovědni za zničení Bok'Noru a navrhne mu, aby se s ním zajel podívat na Volanské kolonie v Demilitarizované Zóně, která podle něj není vůbec demilitarizovaná. Sisko souhlasí, vezme runabout a spolu s Dukatem zamíří do Demilitarizované Zóny.
Když dosáhli cíle, vidí na senzorech, že dvě Cardassianské lodě útočí na Federální - čím již porušili smlouvu. Překvapený Dukat nařídí svým lidem, aby se stáhli, ale žádná reakce. Když tu náhle se objeví Federální loď (neznámé třídy), která zničí obě Cardassianská plavidla. Válka již vypukla!
Mezitím madam Sakonna Qurakovi odhalí, že chce zbraně. A možná v blízké době i plynulé dodávky.
Dukat a Sisko se připojí k jednání, mezi Calem Hudsonem a jeho protějškem Gulem Evekem a několika kolonisty. Evek tvrdí, že kolonisté jsou členy teroristické organizace, Sisko chce důkaz. Evek ukáže nahrávku, ve které se William Samuels přiznává je zodpovědný za zničení Bok'Noru. Sisko ho chce vidět, ale Evek mu ukáže pouze mrtvé tělo s odůvodněním, že spáchal sebevraždu.
Později Sisko zjišťuje, že Cardassiani asi měly pravdu, hlavně poté co mu Hudson řekl, že kolonisté mají právo se bránit. Sisko a Dukat se vracejí na stanici a během cesty se Dukat přiznává, že věděl o Samulesovi, ale popírá, že by věděl o jeho smrti. Sakona naléhá, aby zbraně byl již ten večer. Když se Sisko vrátí na stanici, O'Brien mu sděluje špatné zprávy - implozivní zařízení bylo Federální.
Kira přijde k Siskovi do kanceláře.
Kira : "Přejete ti si, abych něco sdělila prozatímní vládě?"
Sisko : "Řekněte ji, že skupinka fanatických kolonistů vyhodila do povětří Bak'Nor, a že Bajoru nehrozí žádné odvetné akce ze strany Cardassianů." Kira : "Doporučím stažení hlídek....... pane, není toto předzvěst války?"
Sisko : "Dá se ji zabránit"
Kira : "Ale kolonisté o ni usilují"
Sisko : "Pochybuji, že sami vědí o co jim jde! My tomu musíme zabránit, to je úkolem Hvězdné Flotily!"
Kira : "Vím, že mi do toho nic není..."
Sisko : "Ale, přesto mi řekne svůj názor."
Kira : "Já nevím, co Vám řekli Cardassiané."
Sisko : "Pustili nám přiznáni může, který tam dal bombu, toho může asi umučili k smrti."
Kira : "A nemyslíte si, že jim právě nahráváte?"
Sisko : "Mí lidé tam zabíjejí Cardassiany, majore, mám snad před tím zavírat oči!?"
Kira : "Co snad nemají právo se bránit?..."
Sisko : "Přehnali to!"
Kira : "Jestli nebude Hvězdná Flotila ochotna bránit svoje lidi..."
Sisko : "Rozhodli se tam žít s Cardassiany"
Kira : "Já to znám!, žila jsem s nimi 26 let než došlo k osvobození, pro všechny Bajorany život s nimi byl neustály strach. Chápu co ti kolonisté prožívají. Je mi jasné, že nelze počítat s tím, že Cardassianů nebudou dodržovat to co její straně smlouva ukládá, chápete?"
Sisko : "Takže navrhujete, aby Federace také porušila smlouvu, neměly bychom je snad ještě třeba vyzbrojit?!"
Kira : "Jedinou věcí jsem si zcela jistá, nepřítelem jsou Cardassiané a ne kolonisté, jestli to Hvězdná Flotila nepochopila, tak je Federace naivnější než jsem si myslela!"
Nato ji Sisko vykáže z místnosti.
Dukat unesen ze stanice. Zatímco posádka pracuje na tom, kam asi Dukata unesli, dostávají zprávu z Demilitarizované Zóny, že skupina zvaná Maquis se hlásí k únosu Dukata. Sisko, Kira a Bashir následují únosce podél Cardassianské hranice, až do Badlandů, kde zjistili známky života na jednom z asteroidů. Transportují se na povrch a jsou záhy uvězněni skupinou Federálních kolonistů pod vedením Cala Hudsona.
Pokračovaní příště...
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Deep Space Nine] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]