The Jem'Hadar
SD : neuvedeno
N : 446
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Jake pracuje na vědeckém projektu s křížením Bajoranských fazolek. Sisko se chce trochu věnovat synovi, zajímá se o to co zrovna dělá a myslí si o tom, že je to velmi zdlouhavé, a že by Jake mohl zkusit něco náročnějšího. Zeptá se ho proto co by si vybral kdyby mohl dělat jakýkoliv jiný projekt. Jake by se chtěl naučit řídit loď, to je samozřejmě zamítnuto a jako další možnost si vybere návštěvu Gama kvadrantu. Sisko souhlasí a navrhne, že si udělají malý pracovní výlet ve dvou.

Sisko sedí v pracovně a hraje se svým míčkem. Kira ho informuje, že za týden přiletí Bolianská loď. Pak mimochodem prochodí, že na Novém Bajoru v Gama Kvadrantu mají novým zavlažovací systém a určitě by se na něj měl podívat. Sisko řekne, že ne, chce si udělat dovolenou. Pak se zeptá Dax, kdy se vrátí Odyssey z Cardassie. Ona mu odpoví, že za tři dni a tak ji Sisko požádá, aby za něj pozdravovala kapitána Keough.

Pak přijde Jake a oznámí mu, že sebou chce vzít ještě Noga, aby také získal nějakou dobrou známku do školy. Sisko není právě nadšen někým dalším na rodinném výletě, ale nakonec neochotně souhlasí.

Quark zrovna domlouvá svému nejlepšímu zákazníkovi Mornovi, aby se mu svěřil se svými problémy když zahlédne na promenádě Oda a vyběhne za ním: "Promiňte, co říkal?"
Odo: "Kdo co říkal?"
Quark: "Komandér Sisko o tom mým nápadu."
"Myslíš o monitorech rozmístěných po stanici s reklamou na tvoje zboží?"
"Nenapínejte mě Odo, tak co říkal?"
"Hádej."
"Řekl ano." je celý rozradostněný Quark.
"Hádej znova."
"Třikrát by se zvýšil můj zisk, proč to zamítnul?"
"Třeba proto že tě nemá rád."
"Nebuďte směšný. Možná major Kira mě nemá ráda, ale Sisko ..."
Odo ho přeruší: "Taky tě nemá rád."
"A co jsem mu kdy udělal?"
"Věděl bych asi o dvou případech."
"O dvou případech? To nic není. Myslíte si, že by ještě mohl změnit svůj názor?" přejde to mávnutím ruky Quark.
Odo se akorát zasměje nad jeho bláhovostí a odchází. Z druhé strany přiběhne Quarkův synovec Nog a oznamuje mu, že mu nemůže pomáhat v baru, protože letí s Jakem a Siskem do Gama kvadrantu na výlet. Quarkovi se to vůbec nelíbí, ale rychle vycítí příležitost jak dále přesvědčovat Siska o svém nápadu a souhlasí, aby Nog letěl.

Jen co vstoupí Nog na runabout, ihned se začne zajímat, kde se odpalují torpéda a podobné věci. Jak to vidí Sisko, není zrovna nadšen protože Jake slíbil, že se Nog bude chovat slušně. Když si Sisko uklidní, vstoupí na palubu k překvapení všech tří zúčastněných Quark, že prý poletí s nimi a hned začne chrlit vymyšlené důvody pro jeho přítomnost: "Komandére, snad si nemyslíte že bych dovolil, aby můj synovec podnikl takovou dalekou cestu bez doprovodu? Bez urážky, mám mezi svými přáteli i humanoidy, ale můj bratr Rom není zas tak liberální. Připusťte si, že přátelství těch kluků nebude nikdy podporovat.
Sisko ho uklidní: "Rom může být naprosto klidný, o toho chlapce se postarám a slibuji ti, že ho nezkazím humanoidními hodnotami."
"To já přece vím, ale Rom je přesvědčený, že humanoidé nemají Ferengi rádi. Jestli mi dovolíte jet s vámi, třeba svůj názor změní. Mýlí se že jo?"
Sisko nakonec na přímluvu Jakea souhlasí a Quark může letět s nimi.

Sisko je přímo nadšen nádhernou přírodou na planetě na které přistáli: "Hezké, viďte?"
Quark má jiný názor: "Nevím co je na tom hezkého."
Nog: "Asi myslí stromy a tak."
Sisko: "Quarku, takhle vypadá ráj kam se dostaneš i ty. Všechno co musíš udělat je dívat se."
Quark: "Řeknu vám co vidím ve třech slovech: Vidím užitečný zdroje."
"Předpokládám že chceš porazit všechny stromy a založit planetu se spoustou domů."
"Jeden moudrý muž řekl: Příroda ta zaniká, ale latinium zůstává navždy."
Quarka začnou svědět uši, a tvrdí, že prý má alergii. Když se Sisko zeptá na co tak odpoví: "Na přírodu."
Po nějaké době odpočívají, Quark si namaže uši nějakou mastí a začne nadávat na vedro, vlhkost, hmyz, smrad z kytek a vůbec na všechno kolem. Pak se dá nenápadně pod záminkou sbližování do přesvědčování Siska o rozmístění monitorů, ale ten rovnou odpoví, že ne. Quark začne dokonce nabízet, že svoje zboží i "výrazně" zlevní a dokonce chce dát i tři procenta ze zisku na Bajoranské sirotky, ale Siskova odpověď je stejná. Sisko se radši jde podívat za Nogem s Jakem kteří zatím dělali výzkum do školy a jelikož se blíží večer, vezme je do tábořiště kde si udělají večeři.

Quark je večer opět se vším nespokojen, že prý má v jídle hmyz a kdesicosi. Sisko se diví: "Myslel jsem že Ferengové mají hmyz rádi."
"Jen některý hmyz. Ferengijský hmyz," zdůrazní Quark a pošle si Noga pro mast na uši do batohu.
Zatímco je Nog pryč a Quark se zabývá svýma ušima, baví se Jake s tátou, že mu to připomíná campování ještě s jejich mámou. Nog se vrátí s mastí, ale Quark vyváděl kdovíco u ohně a nějak se podařilo, že mu chytnul rukáv, pobíhá kolem ohně. Naštěstí Sisko rychle přiskočí, rukáv mu uhasí a uklidňuje ho: "Už je po všem."
Quark: "Ne, není po všem. Svrbí mě uši, mám vlhký nos a ke všemu jím cizí hmyz."
Nog se stydí za strýcovo chování, naštve se na něj a uteče do lesa. Jake jde za ním, aby ho přivedl zpět. Jenže Quark si vůbec nepřipouští, že Nog je naštvaný na něj: "Vidíte co jste udělal."
"Udělal?"
"Nejspíš se nemohl dívat na to jak mě urážíte. Myslím si že Rom má ve všem pravdu, vy nemáte Ferengi rád."
"To není pravda."
"Dobře, jmenujte jednoho Ferenga kterého máte rád." a než stačí Sisko odpovědět ihned pokračuje: "Vidíte, mám pravdu. Jste všichni úplně stejní, pokaždý mluvíte jenom o toleranci a porozumění, ale ve skutečnosti to praktikujete jen u lidí vám podobných, protože vy dokonce ani neuznáváte Ferengijské hodnoty, pohrdáte námi, nevěříte nám a taky nás urážíte kdykoliv nás potkáte."
"Ale Quarku, já se přece za nic omlouvat nemusím."
"Dovolil byste, aby si váš syn někdy vzal Ferengijskou ženu?"
"O tom jsem nikdy nepřemýšlel."
"No tak vidíte."
Během toho co Quark takto bezdůvodně obviňuje Siska vyběhne ze křoví za nimi neznáma žena cizí rasy (Vorta) a když je uvidí, lekne se. Vytvoří v sobě nějakou sílu a telekineticky srazí Siska k zemi.
Quark dá ruce před sebe: "Neubližujte mi."
Žena se ho zeptá: "Kolik jich tady je?"
Quark: "Jsme tady jen my dva."
Žena: "Jem'Hadarů, ne vás."
Sisko se sbírá ze země: "Nevíme, koho máte na mysli. Nejsme vaši nepřátelé."
V křoví se ozve zapraskání a žena začne utíkat pryč: "Měli byste utéct." Naneštěstí neuběhne daleko (pár metrů) a je obklíčena včetně Quarka se Siskem ozbrojenými příslušníky neznámé rasy (Jem'Hadar) používající nějaké maskování. Quark poznamená: "Tohle nebyl zrovna dobrý den."

Jake s Nogem se vrací na místo tábořiště kde pochopitelně nikdo není. Zkusí je zavolat komunikátorem, ale nikdo neodpovídá. Zbabělý Nog se chce vrátit na loď, ale Jake ví, že se muselo něco stát a jde je hledat za pomoci trikordéru. Nogovi nezbude nic jiného než jít s ním.

Sisko s Quarkem jsou spolu s neznámou ženou zavřeni v nějaké jeskyni ve vězení ohraničeném silovým polem. Quark se snaží dovolat svých práv, ale nikdo neodpovídá. Žena zatím sedí na zemi a mlčí. Sisko se pokusí dotknout silového pole, aby zjistil jak funguje a jestli je nějaká šance utéct. Ještě než se ho dotkne, žena najednou promluví: "Ne, to pole vás zabije."
"Díky za varování."
"Nechci abyste zemřel."
Quark: "Dojemná starostlivost."
Sisko: "Jak víte, že to pole je nebezpečné?"
Žena: "Nebezpečné je všechno, co patří Jem'Hadarům."
"Řekněte mi prosím něco, co by mi mohlo pomoci."
"Copak vy jste o Jem'Hadarech nikdy neslyšel?"
"Promiňte mi, nejsme odtud. Jmenuji se Benjamin Sisko, jsem ze Spojené Federace Planet. Museli jsme proletět červí dírou, náš domov je vzdálený tisíce světelných let."
"Jmenuji se Eris."
"Jsem rád, že vás poznávám Eris.", podá jí ruku a představí také Quarka. Potom se dál vyptává: "Řekněte mi něco o Jem'Hadarech."
"Oni jsou postrachem celého Dominionu."
Quark: "Dominionu? Je to skoro rok co se Ferengové pokoušeli s Dominionem zahájit obchodní jednání. Nikdy jsme o Jem'Hadarech neslyšeli."
Eris: "To jste měli štěstí. Jednání s Dominionem mohou být velmi nebezpečná."
Sisko: "Když je to tak nebezpečné, proč s nimi někdo uzavírá obchod?"
"Dominion si zjistí jestli nemáte něco co chtějí a pak si to vezme. Vyjednáváním nebo silou. Věřte mi, vím to. Stalo se to i v našem světě."
Sisko si povšimne, že dostala na krk nějaký obojek: "Ten obojek, co máte kolem krku."
"Potlačuje to moje telekinetické schopnosti. Bez něj bych to silové pole vypnula."
"Musíme najít rychle nějaký způsob jak ho odstranit."
"I kdybychom se dostali přes pole, Jem'Hadarům nikdy nikdo neutekl."
"Štěstí pro nás, zřejmě si tím jsou jisti. Podívejte, umístili nás tři do stejného silového pole. Ještě nikdy jsem neviděl více než čtyři vojáky na stráži. Mám takový pocit, že od svobody nás dělí jen tohle jediné pole. Věřte mi, jsou příliš důvěřivý a právě to nám pomůže se odtud dostat." a začne se pokoušet obojek sundat.

Mezitím Jake s Nogem najdou vchod do jeskyně který je strážen Jem'Hadary. Jake chce jít ještě blíže, aby zjistil víc, ale Nog má na ně jiný názor: "Nemyslím, že zblízka budou vypadat lépe."

Quark začne vyřvávat, aby někoho přivolal, začne nabízet výhodné obchody a nakonec jeden z Jem'Hadarů přijde až k poli. Sisko poznamená: "Quarka je těžké ignorovat."
Jem'Hadar vypne silové pole a přistoupí až k Siskovi. Ten se představí: "Jsem komandér Benjamin Sisko ze Spojené Federace Planet. Rád bych věděl, proč nás tady držíte?"
Jem' Hadar: "To není moje starost."
"Tak proč nás nenecháte odejít?"
"Protože Zakladatelé vás propustit nechtějí."
"A kdo jsou ti Zakladatelé?"
"To není vaše starost."
Quark se do toho vloží: "Takhle se nikam nedostaneme, dovolte komandére." a snaží se vojáka uplatit nějakým vínem, jenže ten ho chytne pod krkem a práskne s ním o zem, aby mlčel.
Sisko dál pokračuje: "Jestli jsou Zakladatelé ti kteří rozkazují, chci se s nimi setkat."
"Nejsou to mí nadřízení,"řekne mu Jem'Hadar.
Eris: "Nemůže vás k nim zavést protože neexistují. Je to mýtus."
Jem'Hadar: "Zakladatelé existují, vytvořili Dominion."
Sisko: "A Jem'Hadaři jsou jejich armáda?"
Voják se podívá na svíjejícího Quarka: "Ferengi, humanoid. Doufal jsem, že první rasa která k nám z druhé strany přiletí budou Klingoni."
Sisko: "Je mi líto že jsme vás zklamali."
"Na omluvy je příliš pozdě. Dominion už nikdy nedovolí, aby jakákoliv loď z vaší strany červí díry proletěla na naše území, komandére. Slyšel jsem že Klingoni jsou zdatní válečníci. Jakých zbraní že to používají? Baťtelhu?"
"Nemám v úmyslu se s vámi bavit o Klingonech."
"Dobře. Co takhle o Cardassianech? Jste spokojen s tím jak se k nim Federace zachovala? Zdá se, že to byla taktická chyba."
Sisko je překvapen: "Jakto že toho víte tolik o naší straně galaxie?"
"Každým dnem máme víc poznatků a teď jste tady vy abyste nám pomohli."
"Já vám rozhodně nehodlám cokoliv říkat."
"Nebudu vám klást žádné otázky."
"Skutečně?"
"Asi by bylo vážně lepší potkat Klingona", zapne silové pole a zase odejde.

Jake s Nogem se přenesou na svůj runabout a pokusí se neúspěšně transportovat Siska s Quarkem z vězení. Ty jsou uvnitř silového pole takže zaměřit se dají, ale transportovat ne. Náhle hrozí runaboutu srážka s jinou lodí (musela patřit Jem'Hadaru). Protože neumějí řídit, začnou vykřikovat rozkazy a největší bludy kecá strachy Nog: "Počítači, vyhni se, zapal rakety, odpal torpéda, zmiz odtud." Naštěstí se cizí loď odchýlí od svého směru a tak nebezpečí pomine. Jediná možnost nyní je letět na stanici pro pomoc, ale neznají kód pro autopilota, neumějí řídit a tak se budou hodit zkušenosti, které pochytili od O'Briena.

Na Deep Space Nine se připravují na přílet Federální lodi Odyssey, když Dax hlásí přílet cizí lodi z červí díry. Na volání nereaguje a Kira proto vyhlásí poplach. Přímo na centrálu se transportuje jeden z Jem'Hadar (v této době samozřejmě nikdo ještě nevěděl, kdo to je). O'Brien kolem narušitele okamžitě zvedne ochranné silové pole.
Kira jako největší šarže začne komunikovat: "Jsem major Kira Nerys, první důstojník na stanici. Musíte omluvit to silové pole, ale u nás je takovým zvykem identifikovat se ještě před vstupem do cizí řídíci centrály."
Jem'Hadar: "Jsem třetí Talak´talan Jem'Hadaru. Jsem tady abych vás informoval o tom, že váš komandér byl zadržen v Dominionem."
"Zadržen? Na jak dlouho?"
"Napořád! Bude sloužit jako příklad co všechno se může stát tomu, kdo bude zasahovat do záležitostí Dominionu."
"Z toho rozhodně nemám strach."
"Přechod přes anomálii je dost velký zásah. Jestliže hodláte pokračovat v urážení Dominionu, radím vám abyste zůstali na své straně galaxie."
Dax: "Nemyslete si, že zadržení komandére Siska nás odradí od dalšího zkoumání Gama kvadrantu."
Jem'Hadar se sebejistě usměje: "Čekáme na odpověď," bez problémů projde silovým polem, které ho má zadržet a pokračuje: "Tady je seznam lodí, které zničíme za narušení našeho teritoria."
Kira si ho vezme a přečte: "Odkud jsou ty databáze?"
"Z Bajoranské kolonie na naší straně galaxie. Můžete být pyšná, slyšel jsem, že statečně bojujete za svoji svobodu. Doufám že tuto lekci nebudeme muset opakovat."
Poté se transportuje zpět na svou loď. O'Brien se jí snaží zadržet vlečným paprskem, ale neúspěšně. Loď odlétne tak klidně jako přilétla.

Siskovi se stále nedaří rozpojit obojek a během toho nabídne Eris aby se k nim po útěku přidala a vrátila s nimi na stanici. Eris souhlasí a ráda poskytne Flotile vše co ví o Dominionu. Nakonec Siskovi nezbude nic jiného než požádat Quarka: "Quarku, možná by si se na to měl podívat."
Quark je dost naštvaný, že skončil ve vězení a pustí se do Siska: "Jasně, Quarku buď zticha, Quarku buď na stráži, Quark podívej se na ten zámek. Pořád mi jenom něco přikazujete. Víte komandére, zjistil jsem proč humanoidé nemají Ferengi rádi."
"Teď ne Quarku."
"Teď už to vím. Humanoidé byli kdysi jako Ferengové, chamtivý, ziskuchtivý, zajímal vás jenom zisk. Připomínáme vám tu vaší část minulosti na kterou chcete zapomenout."
Sisko se ho snaží přerušit: "Teď na to není čas."
"Ale na něco zapomínáte. Humanoidé byli mnohem horší než my Ferengové. Otroctví, koncentrační tábory, hvězdné války, (pozn.: Teď to Siskovi pěkně nandal, my lidi jsme pěkná pakáž) a pokračuje: "V naší minulosti jsme nedělali nic co by se podobalo vašim barbarským činům. Vidíte, nejsme jako vy, jsme lepší. Teď když mě omluvíte, podíval bych se na ten zámek."

Jake s Nogem začnou rozebírat autopilota, aby obešli kód a přitom málem dojde k výbuchu jádra runaboutu. Nakonec se podaří narušit autopilota takže počítač kód již nepožaduje jenže to má malou závadu. Zapomněli že odpojený autopilot vlastně nefunguje, a tak bude muset Jake pilotovat ručně. To bude let...

Na stanici už přistála Odyssey s kapitánem Keoughem a všichni se připravují na záchranou akci. Keough chce původně letět do Gama kvadrantu sám, ale nakonec se posádka DS9 vnutí že také pomůže. O'Brien připraví dva runabouty a vybaví je pořádně fotonovými torpédy. Odo sice nepatří ke Flotile, ale chce letět také. Kira se ho ptá: "Jste si jistý že nechcete zůstat a kontrolovat stanici? Nevím co budeme moct udělat až dorazíme na místo. Nejste povinen letět s námi." (pozn.: Takhle budou muset nechat v Ops rozsvíceno, aby to vypadalo, že tam někdo je když bude kompletní posádka v Gama kvadrantu. Tahle poznámka pochází ze Sev teku).
Odo: "Toho jsem si vědom, ale rozhodl jsem se, že po dobu co se vy a ostatní budete snažit zachránit Siska a chlapce, měl by se někdo podívat po Quarkovi."
"Quarkovi? Tomu nevěřím, vždyť ho nenávidíte."
"Ano, ale raději ho vidím ve vězení než v rukou Dominionu. Věřte mi majore, kdyby se mu něco stalo, chyběl by i vám."
"Z toho rozhodně nemám strach, ale jak chcete."
To už dorazili do přístaviště, každý jde do jiného runaboutu a Kira ještě před vstupem řekne: "Odo, buďte opatrný."
Přípravy jsou hotové a flotila lodí (Odyssey a dva runabouty) odlétá červí dírou do Gama kvadrantu. Zde očekávají první útok od Dominionu, ale v dosahu senzorů překvapivě nejsou žádné nepřátelské lodě. Ovšem jak poznamená Keough, je není známo zda-li Dominion nevlastní maskovací zařízení a tak je klidně mohou pozorovat.

Jake pilotuje nebo se alespoň snaží pilotovat runabout směrem k Alfa kvadrantu, ale za současné rychlosti tam doletí za pět let. Naštěstí se setkají s flotilou ze stanice a O'Brien se k nim transportuje a ujme se řízení.

Quarkovi se konečně podaří rozpojit zámek na obojku, Eris použije svoji telekinetickou sílu a vyřadí silové pole. Následuje ještě bitka a eliminace dvou Jem'Hadarů kteří u vězení hlídají a cesta na svobodu je volná. Quark při tom zachrání Siskovi život, když se na něj řítil jeden voják a Quark ho odstřelí získaným phaserem.
Zatím lodě Federace zaznamenají tři přibližující se lodi. Jsou to Jem'Hadarské lodě a ihned napadnou Odyssey. Dominion má evidentně vyspělou technologii protože jejich zbraně dokážou projít štíty a Odyssey dostává těžké zásahy. Zatímco jsou Jem'Hadaři zaměstnáni útokem na Odyssey a odrážením útoků dvou runaboutů ze stanice, O'Brien se snaží s runaboutem Siska nalézt jejich polohu na planetě.
Siskova skupina prchá lesem a v těsném závěsu mají pronásledující Jem'Hadary. Quark se začne opožďovat až nakonec padne vysílením. Sisko se pro něj vrátí a pomáhá mu, ale Eris chce rychle běžet dál: "Zdržuje nás. Může se tady někde skrýt, dostaneme ho do bezpečí až se dostaneme k naší lodi."
Sisko: "Ne, nenechám ho tady. Bez Quarka bychom Jem'Hadarům nikdy neutekli." (pozn.: A taky chce určitě vrátit dluh za záchranu života).
Quark: "Děkuji vám komandére, jsem nesmírně rád, že aspoň někdo umí projevit vděčnost." a podívá se přitom na Eris.
V té chvíli je konečně zaměří O'Brien a jsou transportováni na runabout. O'Brien se spojí s Odyssey, která je v dost špatném stavu, a oznamuje, že Sisko a spol jsou zachráněni a mohou se proto vrátit. Lodě se obracejí, nabírají kurs směr červí díra když je jedna z Jem'Hadarská loď začne pronásledovat a míří přímo na Odyssey.
Kira se jí snaží sestřelit z runaboutu, ale mine a Jem'Hadarská loď spáchá kamikaze a napálí to přímo do Odyssey, která za oslňujícího záblesku vybuchne. O'Brien to nechápe: "Ustoupili jsme, neměli přece důvod k útoku."
Sisko: "Ukazují nám kam až hodlají zajít. Nastavte kurs k červí díře."
Když vystupují z runaboutu, vezme si Quark Siska stranou a chce si s ním promluvit o obojku který měla Eris na krku ve vězení. Eris se zatím rozhlíží po centrále: "Nemůžu uvěřit tomu, že jsem na druhé straně galaxie."
Sisko vyjede výtahem na centrálu, v ruce má phaser a míří jím na Eris: "Budete si na to muset zvyknout." a posádce řekne: "Běžte ihned od ní."
Eris nechápe co to Sisko dělá a povídá: "Nerozumím."
Quark jí to záhy osvětlí: "Díval jsem se na ten váš obojek Eris, myslel jsem, že když udělám kopii mohl bych docela slušně vydělat a představte si to zděšení když jsem zjistil že v něm vůbec nic není. Je to jen komplikovaný zámek."
Sisko: "Což znamená, že jste svoji telekinetickou schopnost mohla použít kdykoliv. Otázka zní: Proč jste to neudělala?"
Eris: "Myslím že, odpověď už znáte."
Sisko: "Jem'Hadar chtěl abychom utekli že ano? To všechno byl jejich plán. Měli jsme vás vzít sebou do Federace abyste pro ně mohla vyzvídat."
"Výborně, komandére."
"Jste jedním ze Zakladatelů, nemám pravdu?"
"Vy si myslíte, že by s vámi ztráceli čas?"
Sisko zavolá Oda: "Konstáble," aby jí zavřel.
Odo jí chytne za ruku, aby jí odvedl, ale Eris se zasměje na Siska: "Nemáte tušení co tady začíná!!," zmačkne nějaké zařízení které měla schované pod rukávem a transportuje se někam pryč.
O'Brien se jí snaží okamžitě nalézt: "Nějaký transport jsem zachytil, ale nemůžu zjistit jeho trasu, nikde na stanici se nezhmotnila, v blízkosti nejsou žádné lodě."
Bashir: "Tak kde je?"
Kira: "Vrátí se a jsem zvědavá kdo přijde s ní."
Sisko: "Jestli Dominion proletí červí dírou, začne tady velká válka. Měli bychom se na ni dobře připravit!!"

Copyright © 1998 Mipix

[Předcházející epizoda] [Deep Space Nine] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]