Datalore
SD : 41242.4
N : 114
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise míří do hvězdného systému Omicron Theta, planetu, kde byl před 26 lety nalezen Data a z které zmizela celá kolonie. Když přilétají, zjišťují, že planeta byla odrána doslova dohola (nenajdou známky ani té nejprimitivnější formy života).
Pomocí Geordiho visoru se jim podaří objevit vchod, který je přímo za místem, kde byl nalezen Data. Uvnitř jeskyně je několik laboratoří, kde jak si Data vzpomíná byly testovány jeho funkce. Zjistíme, že byl zkonstruován známým robotikem Dr. Noonian Soongem, který odešel ze Země poté, co byl ponížen za svůj nezdar přivést k životu Asimovův pozitronový mozek. Nakonec výsadkový team nalezne deaktivovaného druhého androida, stejného jako Data!
Přenesou se se vším na palubu a Doktorka společně s techniky se pokouší sestavit součásti dohromady. Poté, co je druhý android dokončen, očekávají Picard a Data (s ostatními) první známky vědomí. Když se Picard zeptá, "Jsem zvědav, který z vás byl zkonstruován první," druhý android se otevře oči a řekne. "On - ale shledali, že není dokonalý a já byl vyroben, abych ho nahradil." Jeho jméno je Lore.
Lore má přibližně stejné duševní i tělesné schopnosti jako Data, ale zdá se být více člověkem. Lore umí lhát a rychle se ukáže, že tím by mohl být více nebezpečný než mysleli. Například, on byl zkonstruován jako první a ne Data. Lore byl deaktivován, protože kolonisté mu záviděli jeho "dokonalost". Lore objasňuje jak byla zničena kolonie. Objevila se krystalická entita pojídající život a v podstatě kolonii snědla.
Lorova arogance se rychle mění v megalomanii. "Otráví" Data a vymění si s ním místo, pak kontaktuje krystalickou bytost a začne přípravy, k předání Enterprise, stejně tak jako jí dal kolonii. Pouze Wesley má podezření, ale nikdo z dospělých mu nechce věřit "ať je Datovi cokoli, je to zas jen Data". Zatím přilétá entita a Picard posílá "Data", aby prověřil "Lora", a tvrdě napomíná Wesleyho za jeho doporučení, aby nešly neozbrojeni. Lore užije podvodu (Data má nyní stejný tik jako před tím Lore), a tím odvrátí podezření Rikera, který šel s nimi. Když všichni odejdou poškodí Data kopem do hlavy.
Wesley naposledy varuje, že se Lore vydává za Data, ale je poslán z můstku, společně s Beverly, která má na něj dohlédnout.
Lore mluví z můstku k entitě a říká, že loď je velmi silná. Navrhuje, aby zkusili "něco" přenést ven, protože chce předem tajně informovat krystalickou bytost a nechat tak loď nechráněnou.
Wesley přesvědčí Beverly, aby zašli do Datovi kajuty, kde ho najdou raněného. Opraví ho dost na to, aby mohl pronásledovat Lora a po krátké bitce s ním, přenese Wesley Lora ven do volného vesmíru. Entita odlétá, protože si nemyslí, že by ještě mohla ohrozit loď a Wesley je přidělen zpět na můstek, znovu se svou hodností.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]