Contagion
SD : 42609.1
N : 137
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise směřuje warpem do Neutrální zóny na pomoc své sesterské lodi Yamato (třída Galaxy), volající o pomoc. Yamato hlásí selhávání všech důležitých funkcí. Picard kontaktuje Capt. Varley, který si myslí, že problémy jsou způsobeny nějakou konstrukční chybou v počítači, říká, že je v Neutrální zóně proto, že našel bájnou planetu "Iconia". Naneštěstí, právě v tom okamžiku dojde na Yamato k nevysvětlitelné explozi a navíc se nedaleko odmaskuje Romulanská loď. Taris, velitelka Romulanské lodě požaduje vysvětlení přítomnosti Enterprise v Neutrální zóně.
Picard odpovídá, že se chce jen přesvědčit, že Romulani nejsou zodpovědní za zničení Yamato. A tak Enterprise v Zóně zůstává. Během stahování a zkoumání dat z Yamato, je Geordi ochotný přistoupit na to, že to nebyli Romulani. A kdyby nebyli právě teď a tady, byl by si jistý, že jde o konstrukční chybu počítače na Yamatu. Po prozkoumání osobního deníku Capt. Varley, Picard zjišťuje, že byl posednutý touhou najít planetu Iconia, dřív než se to podaří Romulanům. Podle legendy je na planetě skryta prastará technologie obrovských možností. Picard se rozhodne cestovat k Iconii (nebo aspoň tam, co se Varley domníval, že by Iconia mohla být) sám, přes to, že musí nadále zůstat v Neutrální zóně, a přes neznámé poruchy, které se začínají objevovat na Enterprise.
Během přibližování k Iconii, je k nim z planety vyslaná sonda, podobná té co scanovala Yamato, ale podaří se jim ji zničit dřív než je může začít scanovat. Geordi usuzuje, že cizí počítačový program ze sondy je to co zničilo Yamato. Picard, Data, a Worf se transportují na očividně už dlouho mrtvou Iconii, aby hledali cokoliv, co by jim mohlo pomoci vyřešit jejich vlastní problémy. V poslední zprávě z Yamata bylo vidět, že taky zachytili program ze sondy, který se postupně rozšířil do všech jejich systému. 
Ale nazpátek do vesmíru - tam se Romulanská loď objeví znovu. Když Riker vyhlásí červený poplach, štíty a zbraňové systémy začínají vykazovat vážné chyby. 
Enterprise je bezmocná, ale najednou se na Romulanské lodi začnou objevovat ty samé problémy jako u nich.
Picard, mezitím, najde řídící centrum, a Data náhodně aktivuje Iconiánský ekvivalent transportního paprsku, který, jak je vidět má neomezenou působnost. Kapitán, není ochotný riskovat, že Iconia padne do Romulanských rukou a rozhodne se zničit toto zařízení - ale najednou Data spustí nějaký energetický výboj, který ochromí jeho činnost. 
Picard velí Worfovi vzít Data spět, až se zase v transportním okně ukáže můstek Enterprise (který tam už jednou byl), a urychleně žádá Data, aby ho naučil jak zničit tuto instalaci. Data, je těžce poškozen, ale dokáže ještě Picardovi říci jak to má udělat, potom s Worfem projdou oknem na Enterprise. Data je ve strojovně kompletně "zrestartován" a probouzí se, bez nějakého závažnějšího poškození, kromě menší ztráty. Geordiho napadne, že by podobným způsobem mohl zachránit Enterprise. Vypne celý počítač a vymaže tak postihnutou paměť. Picard, mezitím, spustí autodestrukci a proběhne přes transportní bránu, která se právě objevila (nemohl už čekat až se ukáže Enterprise).
Ocitá se na palubě Romulanské lodě, kde už běží autodestrukční sekvence. Enterprise ho přenese zpět a Riker s Geordim řeknou Taris jakým způsobem zachrání svou loď. Poslání Enterprise je tu skončené, zapíná warp motory a směřuje vstříc dalšímu dobrodružství.

Copyright © 1998 Jiří Stehlík & Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]