The Survivors
SD : 43142.4
N : 151
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise letí prověřit nouzové volání ze systému Delta Rana. Když ale dorazí k jediné obyvatelné planetě, zjistí, že všech 11,000 obyvatel bylo zabito. Pak ale zachytí slabé známky dvou životních forem, které jsou uprostřed malého ostrůvku zeleně na jinak zdevastovaném povrchu. Riker, Beverly, Geordi, Data a Worf se přenesou dolů. Uvidí úplně obyčejný dům a zamíří k němu. Při cestě se ale Riker chytí do nějaké pasti, ta ho vymrští a Riker zůstane viset za nohu hlavou dolu. Když se Rikera pokoušejí sundat, objevují se obyvatelé domku. Jsou to Kevin a Rishon Uxbridgeovi. Kevin je velmi nevrlý a uzavřený, ale Rishon je hned pozve dál na čaj. (Rikera mezitím samozřejmě sundali). Kevin vysvětluje, že přiletěla nějaká cizí loď a ruiny okolo jsou její prací. Po krátké prohlídce domu Data objeví starožitnou hrací skřínku a je fascinován figurkami tanečníků. Troi, které se už dříve na těch dvou něco nezdálo, náhle uslyší tu samou melodii ve své mysli. Hlasitost se ale neustále stupňuje.
Když tým nenalezne žádný důvod, proč byl dům ušetřen pohromy, která zničila vše ostatní, Riker nabídne Kevinovi, že je oba přenese na Enterprise, ale Kevin odmítá s tím, že se o sebe umí postarat. Krátce po té musí Deanna opustit poradu kvůli velké bolesti, kterou pociťuje. Když se jí na to Picard později ptá, Deanna mu vysvětluje, že tu nesnesitelnou hudbu a návaly bolesti pociťuje vždy, když začne myslet na Uxbridgeovi. Náhle se na oběžné dráze objevuje loď, kterou jim Kevin popsal a zaútočí na Enterprise. Její zbraně se ale nemohou měřit s Enterprise, a tak se jim rychle podaří loď zahnat a okamžitě ji pronásledují. Brzy ale zjistí, že je rychlejší a tak se vrací zpět k planetě. Picard se přenáší na povrch, aby se znovu pokusil přemluvit Uxbridgeovi, aby odešli.
Zjistí, že Kevin přísahal, že nikdy nezabije, ale při tom trvá na tom, že cizinci, kteří všechny ostatní zabili, by přece nemohli vědět, že s nikým nebojuje, takže to asi nemohl být důvod proč je ušetřili. Picard je znovu žádá, aby šli s ním, ale Kevin opět odmítá a navrhuje, aby Enterprise opustila tento systém, aby nepřitahovala pozornost nepřátelské lodi. Picard se tedy vrátí sám. Pak se ale stav Troi opět zhorší a současně se znovu objevuje nepřátelská loď, tentokrát ale vypadá lépe ozbrojena. Poté co poškodí Enterprise na několika místech, je Enterprise přinucena dočasně opustit systém. Picard začne mít podezření, že loď má nějaké spojení s Uxbridgeovými. Aby si svou teorii ověřil přenese se ještě jednou na povrch (ke zjevné Kevinovi nelibosti, který si myslel že už Picarda neuvidí). Kapitán sdělí Kevinovi, že "Enterprise zůstane na orbitě tak dlouho, dokud alespoň jeden z vás bude naživu!" Když se Picard přenese zpět na loď vrací se i nepřátelská loď, ale Picard přikáže, aby si jí nevšímali. Loď tentokrát na Enterprise nezaútočí ale zaměří Kevinův domek a vymaže ho z povrchu. Teprve teď rozkáže Picard vypálit na loď fotonové torpédo a to cizí loď překvapivě kompletně zničí. Ačkoliv už nemají důvod proč by ještě prodlévali na orbitě, Picard rozkáže Worfovi a Geordimu, aby monitorovali povrch.
O tři hodiny později, právě když Picard Rikerovi sděluje, že pokud má pravdu, masakr na Raně přežil ve skutečnosti jen jeden člověk, se záhadně opět objevuje domek. Stejně jako před tím detekují dvě životní formy. Picard je nekompromisně přenese na palubu a obviní Kevina, že je odpovědný jak za utrpení Troi tak za tu válečnou loď. Pak se otočí k Rishon a jemně jí sdělí, že ve skutečnosti není živoucí bytostí, ale Kevinovým výtvorem, a její postava zmizí. Kevin zbaví Troi bolesti, a konečně prozradí Picardovi, jaká je pravda: Kevin je Douwd, bytost, která žije v utajení. Odmítl bojovat proti Husnockům, když zaútočili na planetu, ale skutečná Rishon odmítla jen nečinně sedět a byla při odporu zabita. Kevin pokračuje, že její smrt ho dohnala k šílenství, a ve vzteku, zničil celou rasu Husnocků, jedinou myšlenkou. Zbyla po nich jen jejich nepřemožitelná loď. Picard zarazí jeho vyprávění a říká, že "nemáme právo, kterým bychom mohli postihnout váš zločin", a dovolí, aby se Kevin vrátil na Ranu, kde bude žít do konce svého života. Před odchodem mu ještě sdělí, že on sám by takovou odpovědnost, nést nechtěl.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]