The Most Toys
SD : 43872.2
N : 170
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise má za úkol neutralizovat kontaminovaný vodní zdroj na jedné blízké planetě a proto "koupí" vysoce nestabilní Hytrilium od obchodníka, jménem Kivas Fajo. Data převáží kontejnery s nestabilní látkou raketoplánem, protože přenosový paprsek, nelze použít. Když už zbývá převézt poslední dávka, Fajo uvězní Data a pošle raketoplán na Enterprise. Enterprise, ale nemůže zjistit jestli je Data opravdu uvnitř, protože Data nevykazuje žádně zjistitelné známky života. Těsně poté co raketoplán opustí loď Kivase Faja, exploduje, a na Enterprise si myslí, že s ní i Data. Nemohou nic zjistit, a proto Data prohlásí za deaktivovaného a Enterprise zamíří do systému Beta Agni (naštěstí mají dost Hytrilia, aby mohli dokončit svůj úkol.)
Data se zatím probouzí na Fajově lodi. Kivas mu sdělí, že se stal zlatým hřebem Fajovi sbírky, a zůstane tu jako muzejní exponát navždy. Data se snaží na Kivase zaútočit ale omráčí ho silové pole. Fajo sebou nosí nějaký druh zařízení, které aktivuje pole okolo něho, kdykoli jsou detekovány pozitronové impulsy. Zdá se, že svůj únos velmi dlouho a přesně naplánoval. Fajo mu poradí, aby se uklidnil a smířil se svým osudem. Navrhuje mu, aby si také někdy třeba "sedl na židli" a relaxoval.
Zatím Geordi pořád nemůže zapomenout na Datovu smrt, a navrhne Picardovi, že by spolu s Rikerem mohli zjistit jak vlastně k té explozi došlo ... pokud to nebyla chyba pilota, co je v případě Data prakticky vyloučeno.
Zatímco se Data snaží získat na svou stranu Fajovu asistentku Varriu (která Datovi prozradí, že Fajo velmi rád odměňuje - jak penězi tak tresty) Picard určí Worfa jako nového operačního důstojníka. Fajo se poté pokouší přinutit Data, aby se konečně posadil na židli, sundal svou uniformu, a byl tak hodnou hračkou. (Fajo mu nabídl oblek, který chce aby ho Data nosil), Přesvědčuje Data, že je vlastně jeho osvoboditelem, tady, říká Fajo, nemusí být povolán, aby zabíjel, když má tak velkou "úctu" před životem. Data ale nakonec začne předstírat, že není nic víc než manekýn a znemožní tak Faja v očích jeho přítele, který chtěl vidět androida a viděl poslušného robota, který nic neumí. Zatímco, se Troi snaží pomoci Worfovi s jeho pocity, že opět nastoupil na místo po svém mrtvém příteli, Geordi objeví, že Data při posledním letu, neprovedl úplně ve podle protokolu. (uvažuje, že Data měl zřejmě nějaké selhání), navíc když dorazí do systému Beta Agni, příliš lehce neutralizují kontaminaci, a je docela dobře možné, že to někdo udělal uměle. Po dalším průzkumu a úvahách, konečně padne i hypotéza, že to bylo uděláno proto, aby někdo získal Data, a tak Enterprise zamíří zpět na místo Datovi smrti.
Zatím, Varria, kterou Fajo dříve před Datem ohrožoval jednou zbraní, (smrt nastává za nepředstavitelné bolesti) a zabil by ji pokud by si Data nesedl na židli, Datovi sdělí, že mu pomůže uniknout, pokud ji vezme sebou. Enterprise zatím stíhá Fajovu loď, a Varria spolu s Datem se snaží uniknout v nouzové kapsli. Ale přitom spustí alarm, který upozorní Faja, kde jsou. Poté co Data odstraní bezpečnostní kódy, se ale objevuje i Kivas a vystřelí na Varriu z jedné ze svých strašných zbraní. Poté se snaží Data přesvědčit, že zemřela jeho vinou a vlastně jeho rukou. Data sebere Fajovi zbraň a namíří. Fajo se ale neobává, že by vystřelil, je to přece "jenom android" ale Data přece jen zmáčkne kohoutek... a právě v této chvíli ho Enterprise přenese na palubu. Detekují Datův výstřel a odcloní ho. Fajo je vzat do vazby a jeho cenná sbírka zkonfiskována. Když se pak Data, ptá jestli něco cítil když na něj vystřelil, nějaký vztek, radost? Data odpoví: "Ne, pane - necítil. Já nepociťuji radost. Jsem jenom android."

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]