Legacy
SD : 44215.2
N : 180
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise zachytí nouzový signál z nákladní lodi Arcos, a okamžitě k ní nejvyšší rychlostí zamíří. Ale, právě když k ní dorazí, loď exploduje, když neudržela orbitální dráhu a byla nucena sestoupit k planetě Turkana IV. Data zjistí stopu únikové kapsle, která míří přímo k osamělému městu na planetě. Turkana IV ale není jen rodištěm Tashy, ale také mimořádně nebezpečné místo.
Riker, Worf, Data a Beverly se přenesou dolů. Materializují se v tmavém tunelu, ale okamžitě jsou objeveni členy jedné z válčících skupin kontrolujících město. Všichni mají pod kůží na hrudi, jakýsi přístroj, který prosvítá žlutou barvou. Riker je přesvědčí, že nejsou jejich nepřátelé, ale že tu hledají své přátele. Vůdce skupiny je ale pobídne, aby šli s nimi. Dorazí do jejich centra, kde jim vůdce Koalice, Hayne, sdělí, že jejich přátele z Arcose vězní jejich nepřátelé - Aliance a pravděpodobně budou chtít, za jejich vydání nějaké zbraně, a pomoc Enterprise "udržet mír". Riker odmítá jakoukoli pomoc, Koalici i Alianci, a se svým teamem se přenese zpět na Enterprise. Jakmile odejdou, Hayne okamžitě nařizuje zjistit jakékoli dostupné informace o té Enterprise, protože se Data prořekl, že na lodi sloužil někdo z Turkany. Krátce na to, Hayne zavolá Enterprise a nabídne spolupráci. Nejprve ale představí Isharu Yar - podle jeho slov Tashinu sestru.
I když má Picard podezření, že by to mohla být lest, akceptuje Hayneho nabídku a Ishara se přenese na Enterprise. Data ji přivítá v přenosové místnosti a doprovází ji na můstek. Cestou Ishara Datovi říká, že považuje svou sestru Tashu za zbabělce, protože utekla ze své rodné planety k Hvězdné Flotile. Když vejdou do konferenční místnosti, všichni na ní hledí s nadějí, že zahlédnou něco z Tashy, ale marně. Ishara je informuje, kde se nachází úniková kapsle, ale než může dopovědět je Enterprise kontaktována Alliancí, která požaduje, aby k nim Picard poslal opravářské teamy, pak budou rukojmí propuštěni. Dávají jim dvacet hodin na rozmyšlenou.
Geordi pak přijde s myšlenkou, že by mohl rozšířit dosah senzorů, kdyby aktivoval přístroje v únikové kapsli. Ishara se navíc nabídne, že se přenese s nimi a svým podkožním lokátorem odláká pozornost stráží. Všichni se přenesou a zatímco Geordi aktivuje počítač únikového modulu. Ishara běhá po okolí a mate senzory. Když, ale Geordi skončí, Ishara se nevrací. Riker posílá ostatní nahoru a sám se jí vydá hledat. Ishara je právě zraněna, a když ji Riker najde, zneškodní posledního ze strážců, kteří na ní útočili. Pak se s Isharou v náručí také přenese na Enterprise.
Krátce poté, Picard navštěvuje Isharu a říká jí o hrdinství její sestry. Ishara se zdá překvapena, protože si vždy o Tashe myslela to nejhorší. Zatím senzory v únikové kapsli začnou pracovat a Geordi zjistí, že trosečníci jsou uvězněni příliš hluboko, než aby mohli být přímo přeneseni. Navrhuje vyhloubit lodními phasery díru do povrchu planety, aby se výsadkový team mohl přenést až k zajatcům. Podzemí je ale jedno velké bludiště, s kterým budou mít problémy. Ishara říká, že kdyby neměla pod kůží magnetický lokátor, mohla by jim ukázat cestu. Data odpoví, že jí přece mohou implantát vyoperovat, ale Ishara odporuje s tím, že na lokátoru je rozbuška. Data říká, že mohou kolem implantátu aktivovat silové pole, které zabrání výbuchu. Ishara není moc nadšená, ale nakonec souhlasí, protože se rozhodne stejně jako její sestra opustit Turkanu IV a připojit se k flotile. Je přivítána s otevřenou náručí, a dokonce se sblíží s Datem, ale když je na chvíli o samotě, kontaktuje Hayneho a sdělí mu: "Funguje to."
Poté co je její implantát vyoperován, phasery jsou zaměřeny a vypálí kráter hloubky 2,3 kilometrů do povrchu Turkany. Výsadkový team (Riker, Data, Worf a Ishara) se přenese do podzemní konstrukce. Ishara je přivede až k místu, kde jsou uvězněni zajatci a sama hlídá venku. Stráže ji, ale objeví a začnou po ní střílet. Ishara je zneškodní, ale poslední z nich aktivuje poplašné zařízení a Ishara se rozběhne pryč. Riker s ostatními rychle vyvedou trosečníky z cely, ale Ishara už je pryč. Riker s Datem se jí vydají hledat, zatímco Worf odvádí trosečníky k místu přenosu. Ishara zatím postupuje chodbami, až dojde ke střeženým dveřím. Ze zálohy zneškodní stráže a vstoupí dovnitř. Uvnitř je fúzní reaktor Aliance, který se Ishara pokouší sabotovat. "Co tu děláš, Isharo," ozve se náhle hlas za ní. Ishara se obrátí a namíří phaser. Ani ne tři kroky za ní stojí Data. Data pochopil, že celé její jednání byla jen lest, jak s pomocí Enterprise co nejvíce uškodit Alianci a naléhá na ní, aby sklonila zbraň. Přece po něm nemůže vystřelit, je přece její přítel. Mezitím se fúzní reaktor začíná přehřívat a každou chvíli vybuchne. Ishara se, ale nedá zviklat a vystřelí. V poslední chvíli, ale dorazil Riker a svým paprskem z phaseru její ruku srazí. Data se vrhne na Isharu a zneškodní ji. Pak rychle a v poslední chvíli stabilizuje reaktor a všichni se přenesou na Enterprise.
Právě když se Picard rozhoduje co má s Isharou udělat, je kontaktuje Hayne a požaduje ji zpět. Picard nakonec, i když po dlouhém přemýšlení, souhlasí, a přikáže, aby ji Data odvedl do přenosové místnosti. Když Ishara odejde Picard řekne Rikerovi, že v ní asi všichni chtěli vidět Tashu, ale ona je úplně jiná. Data ji odvede do přenosové místnosti, a ještě než se Ishara přenese se mu snaží omluvit, a říká, že její přátelství k němu nebylo falešné. "Nechtěla jsem tě ranit," řekne Ishara, když Data neodpovídá. "Jsem android, necítím emoce," odpoví chladně Data a přenese Isharu na planetu. Druhý den Data mluví s Rikerem o přátelství, důvěře a zradě. Nemůže pochopit, proč lidé uzavírají přátelství, když si nemohou věřit. Říká, že je rád, že nemůže nic pociťovat, ale když od Rikera odejde, přistihne se, že v ruce svírá Ishařin implantát...

Copyright © 1999 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]