Living Witness
SD : neuvedeno
N : 191
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Pracovna kapitána je tmavší než obvykle. U okna stojí, žena...patrně Janeway. Dívá se z okna na hvězdy a říká : "Když diplomacie selže...je jenom jedna alternativa...násilí...Síla musí být uplatněna bez omluv." Janeway se otočí a tak je vidět, že má černé rukavice a krátké vlasy. (pozn.: to nemůže být Janeway tak jak ji známe. To ji na hlavu muselo spadnou hodně těžké závaží)
Pokračuje : "To je metoda Hvězdné Flotily." Tohle vše říká svému hostu, vysokému cizinci s plackou mezi nosem a čelem, který na její slova odpoví : "Potom jsou naše filozofie v souladu. Pomůžete nám?"
"Žádáte nás, abychom bojovali vaši válku, zničili vaše nepřátele?" (pozn.: tohle je drsná Janeway bez skrupulí)
"Žádám, abyste zastrašili Kyriany vaší technologii...pomožte mi polapil jejich vůdce. Tato loď má lepší palebnou sílu. Nebudou riskovat konflikt s vámi."
Janeway za to vše něco chce : "Co z toho budu mít?"
"Cestu domů."
Zlé oči Janeway se na moment zajiskří, ale hned chladnou : "Víte o Voyageru více, než jste řekl."
"Vaše reputace v tomto Kvadrantu vás předchází. To je to, proč jsem vás vyhledal."
Janeway to začalo zajímat a tak si vyslechne, co ji cizinec nabízí. Cizinec prozradí, že ví, kde je cyklická červí díra a pomůže jim ji stabilizovat. To Janeway přesvědčí a tak si vyžádá taktické informace o Kyrianech.

 
Na můstku je frmol. Neelix ve žluté uniformě je za Ops, Kazon jako člen bezpečnosti přichází na můstek. Janeway si sedne do svého křesla a rozkáže : "Nabijte útočné sondy....Palte podle libosti," pronese ledovým hlasem. Tím se otevře komunikační kanál: "Tady je Kapitán Janeway z válečné lodi Voyager. Ukončete útok, nebo vás zničím."
Kyriané odpověděli zahájením palby.
Voyager se lehce otřese. "Štíty drží," oznámí Paris.
"Chekotayi, máme štěstí při pátrání pro jejich vůdci?" ptá se Janeway. Chakotayovo tetování se rozkládá po celé části jeho obličeje (pozn.: trochu mi to připomnělo Q a jeho "Moje je větší")
"Ještě ne, Myslíme si, že se Tedran začal ukrývat," oznamuje Chakotay.
"Tak ho trochu vypudíme.....Biogenetické zbraně. Infikujeme většinu území obývaného Kyriany. Doctor skoro dokončil práci na zbrani."
Při těchto slovech se i cizinec otřepe strachy. "Náš konflikt je pouze s Tedranem, ne jeho lidmi. Jsou nevinní."
Ovšem to Janeway vůbec nezajímá : "Chcete vítězství. Dostanete ho," a zavolá do ošetřovny pro stav.
 
V ošetřovně. Doctor má na zátylku připojené zařízení a když se otočí, jsou vidět jeho žluté oči (jako Data). Doctor oznamuje, že je hotov s rekonfigurací paprsku.
Tuvok s úsměvem oznamuje, že phasery jsou připraveny.
"Zaměřte první město.... a pal," vydá rozkaz již evidentně znuděná Janeway.
 
Lehce modifikovaný Voyager (vybavený po celém povrchu zbraněmi) začne střílet z phaserů.
Obraz se náhle zastaví. Tento zmrznutý obraz se objeví na monitoru a cizinec (patrně Kyrian) začne vysvětlovat skupince cizinců : "Válečná loď Voyager - jedna z nejmocnějších lodí své doby. Vyzbrojená fotonovými torpédy a částicovými zbraněmi. Tato loď zkázy mohla vymazat celou civilizaci během několika hodin. Ten daný den v historii jsme měli štěstí...."
"...Oběti na životech mohly být větší. Jakmile Voyager zasáhl naše hlavní města, Tedran již začal s evakuací. Tisíce životů byly zachráněny. Naneštěstí to byl pouze začátek útoku kapitána Janeway. Jak zde můžete vidět, její akce měli trvaly následky na našem světě. Dokonce i dnes, o 700 let později, stále cítíme dopad Příchodu Voyageru!!"
Uvaděč pak vyzve publikum k otázkám. Jeho odpovědi zjevně nesouhlasí se skutečností. Podle něj má Voyager 300 vojáků. Pak se někdo zeptá na Borgy, kteří prý byli na palubě Voyageru. Uvaděč to potvrdí a ukáže publiku další simulaci, která se odehrává o několik hodin později.

Janeway se ptá na stav. Neelix oznámí, že 3000 Kyrianů je mrtvých. To se Janeway vůbec nelíbí : málo. Tuvok oznámí, že jejich biologická zbraň má problém dostat se přes atmosféru, ale brzy (asi za hodinu) se počet obětí zvýší na 300 000. Janeway pak vydá rozkaz k pokračování v palbě.
Vyslanec na můstku začne otevřeně protestovat : "Chtěl jsem je porazit... ale toto je genocida!"
"Porážka? Genocida? Proč tak slovíčkaříme?" odpoví mu Janeway.
Velvyslanec stále odporuje a tak ho nechá Janeway uvěznit : "Dám vám vědět, až bude konec."
"Tři další Kyrianská plavidla se blíží," oznámí Paris.
"Zničte je," zařve Janeway.
 
Mezitím. Chakotay a Kim vyslýchají zajatého Kyriana, který je přivázaný k židli. Harry se sklání ke Kyrianovi a říká mu, aby prozradil Komandérovi co chce vědět. Kyrian nic neřekne a tak ho Harry praští.
Chakotay se také nad Kyrianem skloní a zašeptá mu do ucha : "Jsem muž míru. Můj národ je osvícený...nenásilný..stejně jako váš. Truchlím, že se vám tohle stalo. Pokud začnete spolupracovat, můžeme tento konflikt ukončit."
Kyrian nic. Přijde Doctor a zasměje se nad směšným postupem vyslýchání. Navrhne neurální rozpouštědlo - čistý a účinný induktor bolekti. Doctor ho píchne Kyrianovi a Chakotay se opět zeptá : "Kde je Tedran?" Kyrian je stále ticho, ale svíjí se v bolestech.
"Bolest se zvyšuje exponenciálně, dokud se váš cerebrální nezačne rozpouštět. Můžu zvrátit tento proces, pokud to dostanu jako rozkaz," vysvětluje Doctor.
"A já chci dát ten rozkaz," ujišťuje Chakotay Kyriana. "Ale musím vědět...kde je Tedran?"
Kyrian začne řvát bolestí...

Na můstku Chakotay ukazuje na mapě Janeway, kde se Tedran ukrývá.
"Za předpokladu, že náš vězeň říká pravdu," pochybuje Janeway.
"Ó, Věřte mi, ke konci byl velmi kooperativní," odpovídá Chakotay s úsměvem.
Neelix za Ops potvrzuje existenci něčeho na těch souřadnicích. Janeway tedy Chakotayovi a Tuvokovi nařídí vést útočný team a přivést Tedrana.
V tom se loď zatřese. Paris hlásí, že Kyriani se transportovali do strojovny. Janeway posmutněla : "Takže mi nedali jinou možnost. Počítači...Spusť Borgskou aktivační sekvenci."

V Nákladovém prostoru 2 se rozsvítí. Ruka spícího Borga se otevře. Zazní Janewayin hlas : "Můstek. Seven of Nine."
Borg vystoupí z výklenku - je to Seven. Okamžitě se hlásí : "Uveďte vaše instrukce."
Janeway nařídí neutralizovat Kyriany ve strojovně. "Rozumíme," odpoví Seven a aktivuje další tři Borgy.
 


 
Kyriané běhají po strojovně a zdánlivě ji kontrolují. V tom se zmaterializují Borgové.
Začnou hravě likvidovat Kyriany. "Odpor je marný," řekne Seven a její Borgské asimilační trubice se vpíchnou do krku jednoho Kyriana. O několik sekund je po všem.
"Seven of Nine můstku. Odpor Kyrianů je neutralizován. Dva Kyriané jsou stále naživu. Co s nimi máme udělat?" ptá se Seven.
"Dobře, chtěli jste rozšířit vaši bojovou sílu. Asimilujte je!"
"Rozumíme," odpoví Seven.
Harry přijde na můstek a oznámí, že útočný team zajal Tedrana plus jednu jeho pomocnici a směřují zpět k Voyageru.
"Zaveďte je do komory 19 a přiveďte Vaskánského velvyslance. Toto bude jednání, které by neměl vynechat."
Komora 19 vypadá jako jídelna, ale nejsou tam stoly. Janeway nechá předvést Tedrana a jeho pomocnici. Janeway je zdvořile přivítá, ale všechna zdvořilost je pouze hra - hra kočky z myší. Janeway pak nařídí, aby odvolali útok, pak ona odvolá svůj.
"Rozumím, že Vaskáni chtějí..víc území..více zdrojů. Ale co chcete vy, kapitáne? Proč nám to děláte?"
Janeway se usměje : "Nabídli mé posádce cestu domů."
"Abyste dosáhli svého domova, zničíte náš?"
"To je pravda. A vy byste na mém místě udělal to samé," pokračuje v naléhání, aby se vzdali. Tedran je ale zarputilý.
Janeway si vezme velký phaser od jednoho ze strážců, postaví se za klečící dvojici a namíří phaser do zad ženy. Pak vystřelí. Kyrianka klesne mrtvá.
Tedran se na ni podívá prohlásí : "Zvítězíme!"
To bylo ale jeho poslední slovo. Janeway ho střelí.
 
Vaskánský velvyslanec je zdrcen. "Nedívejte se tak šokovaně, velvyslanče. To je to co jste chtěli, ne?"
Scéna opět zmrzne.
Uvaděč sdělí svému publiku, že válka byla krátká a brutální a když Voyager odletěl, zanechal Kyrianskou planetu v ruinách. Vaskánci pak obsadili náš svět a trvalo několik století, než Kyriané napravili to, co kapitán Janeway způsobila. Uvaděč pak řekne, že z toho důvodu bylo zřízeno tuto muzeum jako doklad toho utrpení.
Uvaděč pak poděkuje publiku. Kyrianská část publika celé přednášce aplaudovala, kdežto Vaskánská část aspoň byla zdvořilá, když už nic. Pak se návštěvníci muzea začnou prohlížet vystavené exponáty - mimo jiné i torpédo s Voyageru.
 
 
O malinkou chvilku později mladý Vaskánec zastaví Uvaděče a zeptá se ho : "Jak můžete dokázat, že to je pravda?"
"Podívejte se lépe. Důkazy jsou všude tady kolem."
"Nějaké plesnivé fosílie? To nedokazuje nic," nesouhlasí Vaskánec a pokračuje: "Snažíte se obvinit Vaskánce z vašich potíží, to děláte vždy. Nemám problém s vaším druhem. Mám mezi Kyriany přátele. Ale nemohu akceptovat, že můj druh je vykreslen jako zločinci ve vaši malé simulaci a rozhodně nechci, aby se vaši historii moje děti."
Uvaděč nemá moc chuť se hádat a tak řekne, že právě učinili nález nějakého paměťového zařízení, možná tam budou deníky kapitána Janeway a tak za několik dní možná budou vědět pravdu. Vaskánec se zeptá, co když ta data řeknou jiný příběh.
Uvaděč se zamyslí, zaskočen : "Pak příslušně změníme náš pohled."
 
Večer. Uvaděč si nechá nasimulovat strojovnu, vejde dovnitř a začne se zkoumáním nalezeného zařízení. (On to asi nebude uvaděč, ale nějaký archeolog). Brzy zjistí, že to není jen tak nějaké paměťové zařízení, ale hologram. Propojí ho tedy na emitory a aktivuje. Objeví se blikající Doctor a řekne: "Uveďte druh zdravotnické pohotovosti."
Archeolog vylepší obraz a znovu aktivuje Doctora, který opět řekne, svou "oblíbenou" větu.
"Já vás poznávám. Jste Doctor z Voyageru."
"Co dělám ve strojovně," ptá se sám sebe Doctor. Podívá se na paži: "Kde mám mobilní emitor?"
"Vy nejste android..."
"Samozřejmě, že ne. O čem to mluvíte?" Pak si konečně všimne Archologa. "Kyrian!!" zakřičí a aktivuje poplach. Archeolog se snaží Doctorovi vysvětlit, že je to jen simulace, s čímž Doctor rychle souhlasí, ale neví, kde je : "Simulátor?"
"Ne. Jste v muzeu Kyrianského dědictví minulosti." Doctor požaduje vysvětlení, ale archeolog ho ignoruje : "Vy...jste hologram...Právě jsem objevil váš program uvnitř tohoto zálohovacího zařízení."
"To je EMH záložní modul. Jedna z vašich útočných skupin ho musela vzít z ošetřovny."
"Popravdě jsem ho našli v ruinách Kesefu. Vím že to může být těžké přijmout, ale uběhlo mnoho času od té doby, co se Voyager střetl s Kyriany."
Doctor chce vědět kolik.
"700 let, plus minus dekáda. Nejsme si jistí."
"700 let. Co se stalo s mou lodí? Co se stalo s posádkou?"
"Nikdo neví. Jistě ale můžeme říct, že jsou všichni mrtví."
"A já jsem nějaký druh....fosílie?"
"Ne, ne fosílie. Jste svědek. Žijící svědek historie. Je toho moc, co nevíme o tom co se stalo. Ale vy jste to viděl. Žil jste v té době. Můžete pomoc ji utvořit. Jste možná nejdůležitější objev všech dob."
Doctor ale neposlouchá a vyjde ve ze strojovny...Archeolog za ním...Doctor ale vyjde uvnitř muzea....to ho úplně přesvědčí.

Doctor začne chodit po muzeu: "Chci se pokusit kontaktovat Hvězdnou Flotilu. Teda pokud nějaká Hvězdná Flotila ještě je."
Archeolog ho ale zastaví a řekne mu, že to může počkat, hodně lidí bude mít otázky a také se musí zodpovídat se svých zločinů. "Vytvořil jste biologickou zbraň, která zabila 8 milionů Kyrianů," tvrdí Archeolog.
"To jsme nikdy neudělal," brání se Doctor.
"Naše důkazy ale říkají, že jste byl válečný zločinec."
"Důkazy? Jaké důkazy? Jako tento například," a podívá se na plánek Voyager na stěně: "Trojité pancéřování? 30 torpédometů? 25 phaserových bank?"
Archeolog se brání, že to zrekonstruovali na základě fragmentů, které byly poškozeny radiací.
"Voyager nebyla bojová loď. Byli jsme průzkumnici"
"Vím, snažili jste se dostat domů - k Mars."
"Na Zem! Vidíte, dokonce ani tohle nevíte správně."
Doctor se snaží, aby mu Archeolog věřil : "Chci vidět vaši verzi toho co se stalo," řekne nakonec Doctor.
 
Paris, Kim, Neelix, Chakotay a Tuvok jsou v zasedačce. Mají problém - útok se nevyvíjí tak jak chtěli. Paris a Kim navrhují přímý útok raketoplány.
Neelix je jiného názoru : "Útok vedený vámi? Hodně štěstí!"
"Drž hubu, ježku!" vrací Paris.
Diskuse však neprobíhá dobře a semele se rvačka.
To vše pozoruje Janeway na druhé straně stolu. "Pánové...." ozve se, ale rvačka pokračuje. "Pánové...", zopakuje a vytáhne si phaser a střelí do konzole na stěně. Tím se jí dostane pozornosti a představí svůj plán. Podle ní stále útočili jenom na vojenská zařízení a to byla chyba..musejí útočit i na normální obyvatelstvo.
"Výborný nápad, kapitáne. Prozkoumám Kyrianský genom, určitě jsou zranitelní vůči nějaké biologické zbrani," oznámí Doctor-android. Janeway se plán líbí, souhlasí s ním a tak zavelí rozchod.
"To je absurdní," rozčiluje se Doctor na Archologa jménem Quarren.
Quarren zastaví program. "To je přiměřená extrapolace z historických záznamů. Ale pokud můžete poznamenat nějaké nesrovnalosti..."
"Nesrovnalosti?" rozčiluje se Doctor. "Nevím kde začít. Souhlasí..toto je zasedačka, ale tohle nejsou lidé, které jsem znal. Nikdo se tak nechoval....Teda kromě pana Parise."
Doctor pak řekne, že nechtěli zničit Kyriany.
"Říkáte tedy, že jste se nikdy nezapletli do konfliktu mezi Vaskánci a mým lidem."
"Ano," odpoví Doctor, ale hned dodá : "Dobře, ne, zapletli. Ale to nebylo nic jako tohle."
Pak začne Doctor vyprávět příběh, jak ho zažil on. Podle něj Voyager vyjednával s Vaskánci - velvyslancem Dalethem a vše bylo v pořádku, do té doby, než Voyager napadli Kyriani. S tím Quarren nesouhlasí, Kyriani nebyli agresoři. Janeway, podle Doctora, stála před dilematem, jak dodržet obchodní dohodu s Vaskánci a vyhnout se konfliktu a v žádném případě Kyriany nenapadli.
Quarren ukáže Doctorovi další simulaci.

Je to simulace, jak Janeway zabije Tedrana. Doctor to sleduje se zděšením. Když simulace skončí, Doctor prohlásí : "Někde na půl cestě přes galaxii se, doufám, kapitán Janeway otáčí v hrobě."
Pak pokračuje : "Zobrazujete nás jako monstra. Kapitán je chladnokrevný vrah. Posádka tlupa hrdlořezů a já jsem masový vrah."
"Uklidněte se," říká Quarren.
"A proč bych měl. Jsem obviněn ze zločinů, které jsem nespáchal."
"Řekněte mi vaši verzi těch událostí."
Doctor přistoupí k zamrznutému obrazu muže : "Pamatuji si toho muže."
"Tedran, byl to mučedník našeho lidu."
"Pěkný mučedník - vedl Kyriany útočící na Voyager."
"Lžete!"
"Byl jsem tam!"
"Snažíte se bránit sám sebe."
"Stejně jako vy. Před pravdou."
Jejich roztržka pokračuje, každý trvá na svém názoru. Quarren už ale Doctorovy "lži" nechce poslouchat : " Nevěřím vám a ani nikdo jiný neuvěří....Deaktivuji váš program."
Doctor zpanikaří : "Počkejte! Prosím. Já...já můžu dokázat, že mám pravdu. Ten lékařský trikordér - artefakt, který vystavujete. Pokud mě necháte...."
Nedokončí. Quarren ho vypne.
"Lži!" řekne si a odejde.
 

Později Quarren ve své kajutě uvažuje. Uvědomí si, že když se mýlil v tom, že Doctor je android a přitom je hologram, mohl se mýlit v celém Voyageru. Přesto tomu ale nevěří. Vrátí se do muzea, nasimuluje ošetřovnu a aktivuje Doctora.
"Uveďte druh zdravotnické.....ó, zase vy," všimne se Quarrena Doctora.
Quarren pak požádá, aby mu tedy řekl, co se podle něj stalo. Doctor se podiví : "Opravdu? Myslel jsem si, že jste slyšel dost mých...lží!" Quarren se mu za to umluví a Doctor si rýpne ještě jednou a řekne Quarrenovi, že nemá rád, když ho deaktivují uprostřed věty. Quarren ho ujistí, že se to už nestane.
Quarren pak požádá Doctora, aby tedy řekl, co se před těmi 700 lety opravdu stalo, i když připustí, že asi bude těžké uvěřit tomu, co mu Doctor řekne, protože celý život věřil, že má pravdu a neměl žádné pochybnosti. Doctor tedy řekne, že začne s tím pravdivým příběhem, kulisy jsou dobré, ale bude muset přeprogramovat postavy a zápletku....

Janeway stojí u svého okna v pracovně. Její účes je "normální" a i v pracovně je více světla. Otočí se a ujistí velvyslance, že mají dost lékařských zásob a budou rádi, pokud se s nimi budou moci podělit. Vaskanský velvyslanec poděkuje a na oplátku nabízí tolik dilitia, kolik budou chtít. Janeway s velkým úsměvem poděkuje. Velvyslanec však rychle dodá, že mají konflikt s násilnými Kyriany a tak by si měli s obchodem pospíšit. Janeway rozumí (a pořád se culí) velvyslanci a zavolá Doctorovi, aby připravil lékařské zásoby pro velvyslance. Roztomilý rozhovor přeruší Tuvok vyhlášením červeného poplachu a žádostí, aby se Janeway dostavila na můstek.

Na můstku.
"Střílejí na nás tři lodě," oznamuje Tuvok.
"Kyriané," rozpozná nepřítele Deleth.
Janeway otevře komunikační kanál a řekne: "Tady je kapitán Janeway z hvězdné lodi Voyager. Nejsme vašimi nepřáteli. Prosím ukončete útok."
Lodě však pokračují v palbě a Janeway vydá rozkaz stáhnout se. Tuvok pak oznámí vetřelce ve strojovně (pozn. : nepamatuji si, že by stáhli štíty). Janeway volá B'Elanně, ale ta neodpovídá. Tom znervózní. Janeway teda pošle Tuvoka do strojovny.
 
V strojovně řádí Tedranova útočná skupina. Jediný člen posádky Voyager, která je na nohou je Seven.
"Vezměte tolik technologie, kolik můžete," rozkazuje Tedran svým spoluútočníkům.
"Neuspějete," namítá pochopitelně Seven.
Vtom se objeví Tuvok, ale Tedran chytí Seven jako rukojmí a donutí Tuvoka a jeho team odhodit zbraně.
Pak Tedran odejde ze strojovny.
Tuvok se za chvíli ozve Janeway : "Kyriani zabili tři členy posádky strojovny. Vzali Seven a jednoho zraněného člena posádky jako rukojmí. Jsou nyní na palubě 2 sekce 32." (pozn.: teda nevím jak se tak rychle dostali na palubu 2, ale to nevadí)
Janeway pak řekne Harrymu, aby zavolal Doctora, že se s ním setká na palubě 2.

Janeway, Doctor a velvyslanec Deleth vystoupí na palubě 2 (pozn.: teda nechápu, kdy je zbytek teamu, ale Janeway je vlastně neprůstřelná....) Řekne Tuvokovi, aby zajistil všechna přístupová místa. Pak si všimne, že Kyriani vcházejí do jídelny, oznámí to tedy Tuvokovi a řekne, že jdou dovnitř.
"Půjdu první a přitáhnu palbu na sebe, pokud to bude nutné," oznámí Doctor.
"Vaše posádka je hrdinská, kapitáne" chváví Janeway Deleth.
"Jsem nezranitelný vůči phaserům, ale oceňuji to jako kompliment," odpoví Doctor.

Doctor vejde a Janeway s Delethem za ním. Deleth řekne Tedranovi, že je to přece jenom mezi nimi. Janeway se snaží říct, že se pouze snaží uzavřít obchodní smlouvu, ale Tedran nevěří a podezřívá je z uzavírání aliance. Janeway pak ještě řekne, že pokud hned odejdou, nebude jim ublíženo.
Situace na bodu mrazu se změní příchodem druhého bezpečnostního teamu. Tedran netušíc, že v blízkosti Seven musí být člověk stále na pozoru, ztratí na moment ostražitost, toho využije Seven. Vyrazí mu phaser a knokautuje ho.
K vyraženému phaseru se dostane Deleth a zamíří na Tedrana.
Janeway zařve nééé, ale pozdě. Deleth stiskne spoušť a vytřelí na Tedrana.
Doctor přiskočí a konstatuje smrt.

Pak se zastaví program. Doctor oznamuje, že to byla tragická a zbytečná smrt, ale Voyager není zodpovědný. Dále řekne: "Po smrti Tedrana jsme byli napadeni devíti Kyrianskými loděmi. Můj program byl poškozen, s největší pravděpodobností, když ukradli můj záložní modul. Další věc, na kterou si pak pamatuji, je, jak stojím vedle toho gentlemana o 700 století později," a ukáže na Quarrena.
Tuto simulaci sledovali dále také dva Vaskánci a jedna Kyrianka, která absolutně a horlivě nesouhlasí s touto simulací a obviní Doctora, že se snaží zachránit, protože je válečný zločinec. Klidný Vaskánec se zeptá, zda-li na to má důkaz. Doctor odpoví, že ano a prozradí, že Tedrana v okamžiku smrti vyšetřoval trikordérem, kterým shodou okolností leží v muzeu jako exponát a s trochou štěstí se jim podaří z něho dostat data, potvrzující jeho verzi.
Pak se rozpoutá hádka mezi Vaskánci a Kyriankou a oba hájí svoje postoje. Kyrainka odmítá, že by se její děti učili takovouto historii a Vaskánci oznamují, že vždy věřili, že Kyriani byli agresoři, ne oni.
Doctor jim skočí do řeči:"Podívejte se, já nevím, kdo začal vaši válku. Vše co říkám, je, že Voyager za to není zodpovědný."
Kyrianka nechápe a začne obviňovat Quarrena, jak se mohl spřáhnou s tím (myslí Doctora) masovým vrahem a řekne, že se postará, aby byl Doctor zatčen a odsouzen. Vaskánec ji však připomene, že to ona neudělá a hádka pokračuje. Když skončí Kyrianka přejde kolem Doctora a řekne mu : "Zaplatíte za vaše zločiny."
 
Později Doctora pracuje na onom trikordéru a Quarren mu asistuje a říká, že sociální problémy mezi Vaskánci a Kyriany byli vždy a teď se zhoršují.
"Škoda že nemůžeme vytvořit B'Elannu Torres," řekne Doctor.
"Torres...náčelník transportérové obsluhy," pochlubí se znalostmi Quarren.
"Šéfinženýr, musíte si poopravit vaše dějepisné knihy."
Quarren se zeptá, jaká byla.
"B'Elanna Torres, inteligentní, krásná - občas připomínala supernovu, každou chvíli vybuchla..." (pozn. v originále: and with a chip on her shoulder the size of the Horsehead Nebula - nechápu) "...byla svým způsobem zranitelná což ji dělalo.....celkem roztomilou."
Doctor zjišťuje, že mu chybí, chybí mu celá posádka. "Podle mojí perspektivy jsem je viděl jenom před několika dny, ale doopravdy jsou to století. A už je nikdy neuvidím...Dostali se domů. Jsem zvědavý?"
"Mně to taky zajímalo," prozradí Quarren a odhalí, že jako malý chlapec slyšel o Voyageru a natolik ho to zaujalo, že se rozhodl studovat historii.
Doctor mu na to řekne: "Pokud to pro vás něco znamená, byl byste dobrým členem naší posádky."
V tom se ošetřovna Voyageru, kde seděli, otřese. Doctor nejdřív poznamená, že je to součástí simulace, ale Quarren ho ujistí, že ne. Vyjdou ven do haly muzea, kde několik Vaskánců ničí exponáty muzea...
Doctor a Quarren se je snaží slovně zastavit, ale bezúspěšně. Pak Quarren zjistí, že venku se střílí z fotonových granátů a tak by se raději měli schovat.

Ráno je muzeum v troskách. Doctor hledá trikordér. Quarren shrne Doctorovi zprávy: vandalizmus, protesty, dva mrtví... Doctor se rozčílí sám na sebe a tvrdí, že on to vše způsobil.
Quarren to odmítne, ale připustí, že byl pouze katalyzátorem. Tlaky ve společnosti trvají již mnoho let.
Doctor se zeptá, co se stane.
"Nevím, Vaskánci jsou mocnější, ale Kyriani jsou velmi rozhněvaní. Říká se, že bude nová válka."
Doctor teda trvá na tom, že on to způsobil a musí být vymazán, protože se stal symbolem konfliktu. Jeho posláním je léčit a uzdravovat, je naprogramován, aby neubližoval, ale teď ubližuje v globálních rozměrech. "Snažil jsem se očistit dobré jméno Voyageru, ale to teď není důležité. Je v sázce daleko víc," říká Doctor.
"Před několika dni bych s vámi souhlasil. Ale co pravda."
"Zatracená pravda.....," křičí Doctor, "Jména, data, místa, vše závisí na interpretaci. Kdo řekne, co se opravdu stalo? A nakonec, jaký je v tom rozdíl. Na čem záleží je dnešek a budoucnost vašeho lidu."
"Doctore, byl jste tam. To nemůžete popřít," zvýší hlas Quarren.
"Můžu...a popřu to. Tedran byl mučedník vašeho lidu, hrdina, symbol vašeho zápasu za svobodu. Kdo jsem já, že přijdu po 700 letech a změním to."
"Historie byla zneužila. Navzájem se obviňujeme z toho co se stalo. Pokud nám nepomůžete, může to trvat dalších 700 let."
S tímto se Doctor hádat nedokáže. Zamyslí se : "Tak najdeme ten trikordér."

Jenže i toto je simulace a na tohle vše se divá skupina Vaskánců a Kyrianů. Jedna Kyrianka prozrazuje ostatním : "To byl klíčový okamžik na našich dějinách."
Přejde blíže k ostatním: "Jako důsledek Doctorova svědectví byl otevřen dialog mezi našimi lidmi. Nakonec jsme našli novou úctu k naším odlišným kulturám a tradicím. Díky úsilí lidí jako jsou Quarren a Doctor byla vydlážděna cesta k jednotě...Quarren zemřel o 6 let později, ale žil dost dlouho na to, aby byl svědkem Úsvitu Harmonie."
Pak přejde k Doctorově fotografii na stěně.
"A Doctor...po mnoho let sloužil jako lékařský kancléř - než se rozhodl odejít. Vzal si malé plavidlo a nastavil kurz k Alfa Kvadrantu. Chtěl se vydat po stopách Voyageru. Říkal, že se mu stýská...do domově."
Kamera se přiblíží k fotografii šťastně se usmívajícího Doctora (možná) z nové budoucnosti pro dvě nesnášenlivé rasy.

Copyright © 1999 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]