Skin of Evil
SD : 41601.3
N : 122
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Poradkyně Troi se v raketoplánu vrací z konference, ale když prolétá kolem Vagry II, je náhle raketoplán mimo kontrolu a ztroskotává na planetě. Pilot i Troi jsou raněni.
Když Enterprise přilétá na Vagru, Worf lokalizuje raketoplán, ale nemůže trosečníky přenést na palubu, kvůli nějakému druhu rušení, které zabraňuje senzorům plně proniknout troskami. Riker, Yar, Data a Beverly se přenesou na povrch, aby oba vynesli z trosek. Ale něco jako naftová skvrna se pohybuje mezi nimi a raketoplánem, přesně kopíruje jejich pohyb a zabraňuje jim tak přístup ke člunu. Když Data podotkne, že by to mohlo být živé, skvrna zareaguje a přijme přibližně humanoidní tvar.
Pojmenuje sám sebe jako Armus, a prohlašuje, že nesdílí názory Federace o tom, že každý život má právo na existenci. Yar se pokouší přes skvrnu přejít, ale je okamžitě usmrcena. I když je hned přenesena na ošetřovnu a napojena na přístroje, je už příliš pozdě. Zatím Armus obalí svou hmotou raketoplán a s výsměchem oznamuje Troi, co právě udělal.
Picard jmenuje Worfa zastupujícím velitelem bezpečnosti a Riker se vrací na Vagru spolu s Geordim, Beverly a Datem. Armus si s nimi jen hraje, když nejprve dovolí a pak hned zakáže Beverly vstoupit do raketoplánu, poté odtrhne Geordimu VISOR a přenáší ho (přenosovým paprskem) z místa na místo. Ale když se nikdo Armusem nenechá emocionálně ovlivnit, Armus se vrací k troskám, kde vysvětluje Troi, že pochází z rasy životní formy, která dokázala "svléct se" ze svého zla, a tak vznikl Armus.
Ti, kteří mu dali život poté odletěli a nechali ho samotného zde. Když Troi vyjádří svou lítost, Armus zahřmí: "tu si nech pro sebe", a zase odteče z raketoplánu a vcucne do sebe Rikera.
Picard se přenese dolů, aby s Armusem vyjednával. Zatím na lodi si Worf a Wesley povšimnou, že silové pole bylo nejslabší, když Armus obalil raketoplán. Picard odmítá hrát Armusovu hru, dokonce i když vyhrožuje Datovým phaserem, (Armus převzal kontrolu nad Datovými pohyby). Armus nakonec vyplivne Rikera a všem kromě Picarda a obou v transportéru je dovoleno přenést se na palubu (před tím jim Armus zablokoval jakékoli spojení s lodí). Armus poté oznamuje Picardovi své požadavky: chce se konečně dostat pryč z této planety. Picard odpovídá, že mu to může splnit, ale nejprve musí vidět své lidi. Armus ho přenese do raketoplánu, kde se Picard rychle poradí s Troi. Troi mu vysvětluje, že Armus je nejzranitelnější, když pociťuje svoji obrovskou zuřivost místo, aby ji potlačoval. Když je Picard přenesen zpět, podaří se mu vyprovokovat Armuse k většímu a většímu vzteku na svůj vlastní osud, až do té míry, že se silové pole oslabilo dost na to, aby je všechny mohli přenést na palubu.
Později na dojemném pohřbu Tashy se objeví její obraz, který každému vzkazuje, aby pamatovali na to jak moc milovala svůj život, a po řadě vyzdvihne ctnosti každého z posádky.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]