Future Imperfect
SD : 44286.5
N : 182
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Party na počest Willových narozenin je přerušená rozkazem, aby vedl výsadkový tým na povrch Alfa Onias tři. On, Worf, a Geordi nenajdou nic důležitého, ale náhlé výrony neznámého plynu Je donutí k transportu zpět na Enterprise. Riker se ale dostane mimo dosah transportéru a ztrácí vědomí. Ožije na ošetřovně, kde mu podivně změněná Bev vykládá že přešlo už šestnáct roků, a nyní je kapitánem na Enterprise. (Očividně, dostal chorobu na planetě, kterou naposledy navštívil a nyní propukla - způsobuje ztrátu paměti, která může, ale i nemusí být permanentní.)
Rikera potkává jedno překvapení za druhým. Nejdříve uvidí na můstku Geordiho bez visoru - má už oční implantáty. Worf nyní v hodnosti komandéra sedí v Ops (pozn.: tam kde sedává Data). Data má červenou uniformu a je první důstojník. A navíc na můstku sedí jako navigátor Ferengi. Will už neví co si má myslet. 
Korunu všemu nasadí když Romulanský Warbird, který se odmaskuje v těsné blízkosti - Riker instinktivně vyhlašuje červený poplach, ale potom, co mu Data řekne, že tato loď, Deseus, byla očekávána poplach zruší. Z Deseuse je zdraví admirál Picard s jeho poradkyní, Deannou Troi.

Zanedlouho se transportují na palubu, a vyprávějí Willovi, že jeho amnesie přišla v nejnevhodnější dobu - smlouva s Romulany je nespadnutí, a on na ní má nezanedbatelnou zásluhu, jako vyjednávač Federace. Will naléhá, že nemůže pokračovat v rokovaní, ale Picard mu řekne ať, se připraví protože, ho budou určitě potřebovat (celou dobu jednal za Federaci on a Romulané mu už důvěřují).
Deanna ho bere do jeho kajuty, kde ho čeká největší překvapení - mladý syn pojmenovaný Jean-Luc. Will se ještě od Deanny dozví, že Jean-Lucova matka zahynula před dvěma lety při nehodě modulu, a byla lodní poradkyní, když Deanna odešla na Velitelství Flotily. On se na Jana-Luca nepamatuje vůbec, ale chová se k němu velmi dobře, aby mu aspoň nějak vynahradil ztrátu prakticky obou rodičů. Romulanský velvyslanec se transportuje na palubu ale Will tím vůbec není potěšen, protože v něm poznává komandéra Tomalaka - starého nepřítele. Přece jen nevěří Tomalakovi úplně, a hlavně má strach, že se tu odhaluje umístění Základny 23 - tak dlouho to byla důležitá strategická základna na okraji neutrální zóny a nyní to není důležité?
Najednou volá Bev, aby přišel na ošetřovnu, že Jean-Luc se zranil. Potom co ho najde na ošetřovně, odejdou spolu do kajuty a vyprávějí si o ztracených vzpomínkách a o tom, že teď musí začít oba znovu od začátku. Will se rozhodne že vždy bude pro Jean-Luca tam, kde jeho otec nebyl pro něho. V jejich kajutě, když chce zobrazit údaje o své rodině to počítači trvá nenormálně dlouho, ale za chvíli uvidí obraz své manželky, ve které pozná Minuet a začne se chovat velmi popudlivě a tvrdě. Na můstku u každého zjišťuje nedostatky. Geordi přece nemůže být tak neschopný, aby ještě neskončil s testováním a opravou počítače (normálně by to měl za dvě hodiny hotové, ale teď už to trvá den).
Worf zase neumí vysvětlit, kde přišel ke své jizvě, jen se neurčitě vytáčí, že to bylo v bitvě. Tak by se žádný Klingon nechoval. Také Datovi jeho bleskurychlé výpočty nějak podivně nejdou. A tak chce aby zrušily tu maškarádu, protože to už prokoukl. Tomalak kývne, celá "Enterprise" zmizí, a Riker se ocitá sám v Romulanském simulátoru.
Tomalak potom říká Rikerovi, že jejich neurální snímač jim pomohl vytvořit takovou dobrou napodobeninu a žasne nad tím, že objevení Minuet, ke které Riker choval tak silné city, vedlo k odhalení jejich podvodu. Will mu s úsměvem sdělí, že Minuet si vytvořil sám jako postavu v simulátoru. Nejdřív chce aby mu prozradil umístění Základny 23, a pak vsadí Rikera do cely, kde už sedí Ethan, chlapec ktérý je věrná kopie jeho "Jana-Luca". Riker a Ethan (který tvrdí,že byl unesen z blízko ležící výzkumné stanice na planetu, kde se ocitl i Riker) teď musí spojit síly a zkusit uprchnout z cely.
Ethan vede Rikera k zapomenutému skladišti potravin, ale tam se prořekne, že jen "velvyslanec" Tomalak by mohl aktivovat Romulanský komunikační systém. (Pozn. jak může Enthan vědět, že v předešlé simulaci hrál Tomalak velvyslance?) Riker z toho dedukuje, že i tato scéna je falešná a nechce se proto už zapojit do další Enthanovi hry. 
Simulace Romulánské základny zmizí, a Ethan vypráví, že on i jeho matka zůstaly sami v ohrožení když na jejich planetu vtrhly neznámí vetřelci a proto ho ukryla v této jeskyni, kde mu nechala všechny potřebné věci. Neurální skanery, které mu zanechala, mu umožňují vytvořit na co si jen vzpomene. Willa unesl jen proto, že už dloho neviděl nikoho reálného. Riker se slovy: "Nyní již nikdy nebudeš muset být sám" a bere Ethana (nyní se mu už ukáže ve svoji skutečné podobě - jako hmyzu podobná cizí entita jménem Barash) s sebou na Enterprise.
Copyright © 1998 Jiří Stehlík

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]