House Of Quark
SD : neuvedeno
N : 449
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Po té co Sisko rozpoutá válku s Dominionem se stanice výrazně vylidní. To se samozřejmě projeví i na návštěvnosti Quarkova baru. Obchody nejdou, bar je úplně prázdný a dokonce i takový stálý zákazník jako je Morn odejde (jenom z baru). Když to vidí Quark sedící spolu s Romem u baru pronese: "Já se z toho pominu."
"Proč bratře?" chce vědět Rom.
"Pravidlo zisku 286: Když odejde Morn, vše je ztraceno."
"Takové pravidlo není."
"Zatím."
Ale někdo přece jenom v baru zůstal. Je to jeden opilý Klingon jménem Kozak, který neodešel asi proto, že je tak opilý, že odejít ani nemůže. Poručí si ještě pití, Rom ho jde obsloužit, ale Klingon už nechce a ani nemá čím zaplatit. Quark řekne Romovi: "Já to s ním zvládnu, dívej se a uč se." Suverénně přijde až ke Klingonovi a zabuší do stolu: "Moje jméno je Quark!"
Kozak se trochu probere, moc zle se podívá na Quarka a ten hodně rychle otočí: "Já ... chtěl jsem s tebou jen mluvit o podmínkách půjčky." nuceně se směje Quark. Jenže Kozak se rozzuří ještě víc, vytáhne na Quarka nůž a chce mu to vysvětlit po Klingonsku. Rozmáchne se, Quark se vyhne první ráně, při druhé zachytí jeho ruku, chvilku se přetahují až Klingon zakopne, oba se převalí na zem a Kozak se sám nabodne na vlastní nůž.

Přivolaný doktor Bashir konstatuje smrt. Při vyšetřování události se všude kolem tlačí davy zvědavců a Quark v tom vidí způsob jak dostat zákazníky do svého baru. Rozhodne se, že z nešťastné náhody s opilcem udělá obrovskou bitku, ve které Klingon napadne Quarka, ten udatně odrazí útok a v sebeobraně ho zabije. Rom se ho předtím snaží varoval, že Kozak má určitě příbuzné kteří se budou chtít pomstít, ale Quark mu to přednese takhle: "Jestli se obchody nezlepší, budu muset snížit určité náklady spojené s provozem baru počínaje tvou výplatou."
"Jak moc snížit?"
"Musel bych je snížit až na nulu." a tak Romovi nezbude nic jiného než při výslechu Odem potvrdit vymyšlený super příběh. Samotné vyprávění události Quarkem před Odem a spoustou čumilů v baru stojí zato: "Je mi to líto, nešlo to jinak. Urážel mě. Byl hrubý. Typický opilý Klingon. Všechno probíhalo hladce až do chvíle, kdy jsem ho požádal aby zaplatil. Odmítl to, začal se dohadovat, vrazil do mně tak jsem ho odstrčil a šel jsem zavolat ostrahu aby ho vyvedli, když v tom na mně vytáhl nůž!!!" To už je dav napjatý k prasknutí a Quark se začíná pořádně rozjíždět: "Prvnímu bodnutí jsem uhnul, ke druhému jsem mu nedal šanci. Uder levým hákem, ten s ním trochu otřásl, ale přesto se mu podařilo svůj nůž dostat k mému krku. (všechno ukazuje názorně, aby byl zážitek co nejvěrnější) Tak, zachytil jsem mu ruku a snažil se nůž vykroutit když v tom sklouzlo ostří přímo do jeho hrudi. Nezapomenu na ten výraz v jeho obličeji, když vydechnul naposledy."
Dav byl naprosto unesený vyprávěním, Odo zachovával ledový klid a Bashir se radši díval na zem aby se nemusel smát.

O'Brien přijde po službě domů, rozvalí se na kanapi a vypráví Keiko která zrovna ošetřuje svoje bonsaje zážitky z dnešní služby. Potom se zeptá na Keikin den: "Co škola?"
"Zrušená." je tak suše prohodí Keiko.
"Škola je zrušená, jak je to možné?"
"Poslední dva Bajoranští studenti dnes odletěli se svými rodinami zpět na Bajor, takže zbyl jen Jake, Nog a spousta prázdných židlí."
"A co Jake a Nog? Copak oni nemusí ..."
"Ráda je budu vyučovat soukromě Milesi, ale dva žáci jsou málo na provoz celé školy."
"To je mí líto Keiko."
"Mně je spíš líto, že se všichni bojí jen Dominionu a proto se žádní lidé s rodinami už na stanici stěhovat nebudou, což znamená, že tu nebudou žádné děti a škola nebude potřeba."
Keiko sice dělá, že jí to moc nevadí, ale Miles vidí jak je z toho nešťastná.

Od "nehody" se v baru znovu rozeběhly obchody jelikož chce každý slyšet historku o incidentu. Za Quarkem se jen tak přijde podívat Odo. "Tak čím vám mohu sloužit?" ptá se Quark
"Jen jsem si myslel, že bys třeba rád věděl koho jsi zabil v té ... sebeobraně."
"Jistě."
"Jmenoval se Kozak, byla to ve všech směrech dost pochybná existence, notorický alkoholik."
"No jo, toho by stejně dřív nebo později někdo zabil, neměl jsem to být já."
"To neměl už proto ne, že Kozak nebyl jen obyčejný turista nebo něco takového. Ve skutečnosti byl hlavou Klingonské rodiny a vypadá to, že docela mocné rodiny. No, nechceš změnit svoji výpověď nebo chceš čekat až se objeví Kozakova rodina a začne se shánět po Ferengijském barmanovi, který ho zabil?"
"Řekl jsem vám pravdu konstáble. Takže, bud´to si něco objednejte nebo uvolněte místo platícím zákazníkům."
Odo si jen povzdechne nad jeho tvrdohlavostí a odejde. Ke Quarkovi se přitočí Rom, který vše vyslechl: "Bratře, ty jsi mu nerozuměl?"
"Ale jo."
"Musíme říct pravdu. Za posledních několik hodin jsme vydělali dost abychom ... " ale Quark ho přeruší: "Copak ty nevíš co to pro nás znamená? Mám respekt."
"No a."
"Vidíš jak se na mě dívají, už nejsem nějaký Ferengi který z nich tahá prachy. Jsem Quark, zabiják Klingonů! Začal jsem novou epochu."
"A co Kozakova rodina? Co kdyby se přišli pomstít?"
"Když k tomu dojde, tak se jim postavím, podívám do očí ... a zkusím je podplatit."

Quark měl dát na Odova slova. Jednou takhle po práci se vrací do svého bytu a na jedné opuštěné chodbě ho chytne pod krkem nějaký Klingon. Představí se jako D'Ghor, Kozakův bratr a chce vědět, jak se to skutečně v baru stalo. Quark se rychle přizná, že to byla nehoda, jenže s tím D'Ghor není spokojen: "Nelíbí se mi, že mi chceš tvrdit že zemřel nešťastnou náhodou."
"Nelíbí?"
"Ne, protože taková smrt nezasluhuje úctu. Kdyby Kozak zemřel tak jak říkáš, tak by zemřel v hanbě a svou hloupou smrtí by pošpinil celou naši rodinu a pokud bys ty byl příčinou té nehody, byl bys i příčinou hanby která na rodinu padne a v tom případě tě zabiji, ale předtím budeš trpět tak, že mě o svou smrt budeš prosit."
"Chápu."
"V opačném případě, kdyby zemřel v souboji jako skutečný bojovník, znamenalo by to úctu nejen jemu, ale i celé rodině."
"Znamená to snad, že kdybych ho zabil v souboji, bylo by to už ... dobře?"
"Nemůže to být dobře!! Byl to můj bratr, ale bylo by to se ctí a potom by jeho smrt snad už nemusela žádat pomstu. Tvůj život by byl ušetřen."
"Měl jste být u toho." rychle pochopí Quark, co se po něm chce aby dál říkal lidem: "Byl byste na svého bratra hrdej, bojoval opravdu statečně a odvážně až do konce. Byla to čest ho zabít."

O'Brien udělá doma pro Keiko malou oslavu jen tak aby jí trochu rozveselil, ale druhý den vidí, že to moc nepomohlo a Keiko je stále smutná ze zavření školy.

Po několika dnech Quark jednou večer po zavírací době přepočítává tržbu, když do baru vejde neznámá postava v plášti a kapuci. "Kdo jste? Je zavřeno." vyhání jí Quark.
"Vy jste Quark?"
"Záleží na tom, kdo se ptá."
Postava sundá kapuci a přistoupí blíž "Jmenuji se Grilka, Kozak byl mým manželem."
Quark se začne omlouvat Klingonce za smrt jejího muže, Grilka se ho zeptá jak zemřel, na to Quark odpoví podle D'Ghorových instrukcí že statečně. Jenže Grilka na něj najednou vytáhne nůž: "Braň se ty skrčku!" a Quark se zbaběle skrčí pod pultem kryjíc se barovým tácem.
"Tohle že je ten muž co zabil mého manžela v poctivém souboji?"
"O co vám jde a kdo jste?" klepe se Quark.
"Už jsem ti to řekla, jsem vdova po Kozakovi, ale pěkně po pořádku Quarku, chci vědět přesně jak můj manžel zemřel a chci slyšet úplnou pravdu."
Quark to tedy poví jak to bylo. "Takže ty jsi lhal jak bezpečnostnímu konstáblovi tak zákazníkům a taky D'Ghorovi. Ty jsi ale zatracený lhář."
"To je dar." žertuje Quark
"Myslím že je na čase, abys ten dar využil." a než stačí zareagovat, píchne mu Grilka nějaké uspávadlo.

Ke Quarkově překvapení (a hrůze) se probere až v Klingonské Říši na Qo´nosu v Kozakově domě. Od Tumeka (nějaký člen rodiny Kozaků) se dozvídá: "Kozak zemřel bez mužského dědice, tento dům už nemá jméno."
"A co Kozakův bratr D'Ghor?" ptá se Quark
"Jméno toho darebáka se tu nesmí ani vyslovit, není to Kozakův bratr. Jeho rodina patří k naším úhlavním nepřátelům už po sedm generací."
"Ale když byl u nás na stanici tak mi říkal že ..."
"Když s tebou mluvil tak lhal. Chtěl po tobě, abys řekl že Kozak zemřel v poctivém souboji abychom nezískali zvláštní úlevy."
"Tomu nerozumím."
"Kdyby Kozak který byl bez mužských potomků zemřel nešťastnou náhodou, tak vzhledem k tomu že je to neobvyklá situace, mohla by Rada rozhodnout o udělení zvláštních úlev. To by mohlo pomoct Grilce aby se stala hlavou rodiny ona i když je jen žena, ale pokud Kozak zemřel v poctivém souboji, pokud byl v tomto souboji přemožen silnějším protivníkem, tak nemůže žádnou výhodu získat a bez mužského potomka přijdeme o dům."
"Ještě se to nestalo Tumeku." řekne přicházející Grilka. Je oblečená do nějakého slavnostního kožichu (asi svatebního), druhý má v ruce a donutí Quarka aby si ho oblékl. Tumek se ptá: "Grilko, doufám že si uvědomuješ co děláš?"
"Je to mé rozhodnutí, protože jiná cesta není." a chytne Quarka za ruku. Něco řekne v Klingonštině a Tumek chce to samé zopakovat po Quarkovi. Ten se chce zeptat co se to děje ale Grilka pohotově vytáhne nůž, přiloží mu ho pod krk a přikáže: "Opakuj po něm!"
Quark to tedy nedobrovolně řekne, Grilka ho políbí a s odporem si po tom odplivne. Ted´ se Quark dozví od Tumeka co se to vlastně stalo: "A je to."
"A co jako?" nechápe Quark.
"Obřad je tímto skončen, od této chvíle jste muž a žena."

O'Brien si neví rady co s Keiko. Zajde za Siskem a požádá ho, aby si Keiko mohla udělat na stanici ze starého skladu arboretum a tak se zabavila svou původní funkcí botaničky. Sisko proti tomu nic nemá.

Na Qo´nosu žádá D'Ghor při zasedání Klingonské Nejvyšší rady po kancléři Gowronovi o převedení titulu a majetku Kozakova domu na sebe a dosvědčuje poctivost souboje Quark - Kozak. Gowron s převedením souhlasí, ale v poslední chvíli přijde Grilka: "Tato žádost nemůže být uplatněna."
"Co tady ta žena pohledává? Její manžel je mrtev a na dům nemá nárok a já žádám aby odtud byla vyvedena!" rozčiluje se D'Ghor.
"Já jsem splnila brektelský rituál Gowrone a vybrala si nového manžela který můj dům povede. Pojď dál muži!" zařve za sebe a do místnosti přicupitá Quark.
"Copak Ferengi může vládnout Klingonskému domu?" odporuje D'Ghor.
"Řídila jsem se přesně pravidly brektelského rituálu. Pokud je vládce domu zabit při poctivém souboji, může být vítěz vyzván aby přijal jeho místo i s jeho ženou a ty jsi ten kdo to umožnil D'Ghore. Před Radou jsi prohlásil, že Kozak zemřel v poctivém souboji a to rukou tohoto muže. Já jen přesně využívám svého práva které mám jako počestná vdova."
A tak D'Ghor sám proti sobě dosvědčením poctivosti souboje pomohl Grilce a Gowron rozhodne: "Než vyneseme konečný verdikt, musíme celý případ důkladně zvážit. Do té doby brektelský rituál budeme respektovat. Kozakův dům už není, prozatím mu budeme říkat jménem ..." a podívá se na Quarka aby řekl své jméno.
"Quark."
"Querk?" nemůže to vyslovit Gowron.
"Quark."
"Quarkův dům."

Po návratu od Nejvyšší rady Quark zjišťuje že Grilka vlastně neví co bude dělat dál a tak jí navrhne: "Pojďme začít spolupracovat jako rovnocenní partneři."
"Co tím myslíš?"
"Chci vědět co se tady děje."
Grilka mu to teda prozradí: "Kozak prošustroval většinu rodinného majetku, nadělal spoustu dluhů z hazardu a špatně investoval. Tyto finanční ztráty způsobili oslabení vlivu a dům se zadlužil. Většinou dlužíme právě D'Ghorovi, který toho chce využít k posílení svého vlivu. Kdyby se mu podařilo získat náš majetek a titul, získala by jeho rodina v císařství důležité slovo a on by mohl získat i místo v Radě."
Quark požaduje po Grilce aby mu ukázala všechny účty a on mohl přijít jak to s tím zadlužením je vážné.

O'Brien ukazuje Bashirovy svůj návrh arboreta pro Keiko a ptá se jestli to u ní zabere. Doktor souhlasí: "Určitě. Na dva měsíce, pak bude přesně tam kde jste začal. Takové mám zkušenosti s vážnými neshodami. Usměv či vlídné slovo vám dá dvě hodiny, květiny tak týden a arboretum snad ty dva měsíce, pak musíte řešit ten prapůvodní problém."
Doktor mu vysvětlí, že pokud Keiko nebude moct dělat svou práci botaničky, nebude šťastná a nějaké náhražky v podobě arboreta nepomůžou.

Quarkovo prozkoumání účtů přinese zajímavý výsledek, D'Ghor totiž několik let velmi chytře tuneloval Kozakův rodinný majetek ve svůj prospěch, což není zrovna hodné Klingona, ale jak je vidět, je to velmi účinné. Grilka požádá Quarka, aby tunelování dokázal D'Ghorovi před Nejvyšší radou. Potom mu poděkuje: "Díky Quarku, možná zachráníš mou rodinu."
"Jistě, vždyť je to dům Quarkův nebo ne?" a oba se začnou smát.
Grilka dál pokračuje: "Jsem ti skutečně moc vděčná za to co pro mě děláš Quarku a proto ti vynímečně dovolím abys tu ruku dal z mé nohy zase pryč místo toho abych ti zpřerážela všechny kosti v tvém těle."
Quark hodně rychle odtáhne svojí ruku z její nohy a zase se začnou smát (pozn.: Ta scénka s rukou nemá chybu).

Na zasedání Nejvyšší rady jim Quark ukazuje jak to D'Ghor dělal s transakcemi. Klingoni zuřivě mačkají své elektronické zápisníky, sledují výklad (snaží se) a z termínů typu devalvace jim jde hlava kolem až Gowron, který se u toho tváří nejhůř zahodí svůj zápisník a přistoupí ke D'Ghorovi: "Byl jsi obviněn, že jsi zneužil peníze abys zničil Grilčin dům. Co k tomu chceš říct D'Ghore?"
"Říkám jen, že posloucháte lháře. Říkám že pošpinil mé jméno a že o tom souboji samozřejmě také lhal. Já jsem totiž zjistil nové okolnosti, okolnosti které dokazují, že Kozak nezemřel se ctí v souboji, že ve skutečnosti zemřel nešťastnou náhodou a mám taky svědka který to může dosvědčit že Kozak spadl v opilosti na svůj nůž a že Quark si celou historku se soubojem vymyslel."
O dokázání Quark pochybuje: "Ale u toho souboje přece nikdo nebyl." a pro sebe dodá: "Samozřejmě kromě mého bratra."
A v tom je do sálu dotažen jeho bratr Rom. "Ahoj bratře." pozdraví Quarka.

Po návratu do "jeho" domu mu je jasné, že bude muset druhý den bojovat s D'Ghorem o svou čest a protože výsledek je předem znám (jeho smrt), snaží se spolu s Romem zmizet. Jenže Grilka s Tumekem přesně tohle očekávali a tak jen co otevřou dveře, zastoupí jim cestu: "Věděla jsem, že zkusíš utéct."
"Poslyš, svou úlohu jsem ve tvé hře sehrál, je mi líto, že přijdeš o dům a o titul, ale zítra se mám setkat s někým kdo mně chce zabít a proti komu nemám šanci." obhajuje se Quark
"Tohle je otázka cti Quarku, D'Ghor obvinil ze lži nejen tebe, ale i mně a proto nemůže existovat jiné řešení než ho vyzvat na souboj."
"Klingoni možná neznají jiné řešení, ale já se řídím starým ferengovským pravidlem že rozvaha je nejlepší část boje."
"Takže to co se o Ferengijích říká je pravda. Jste jenom ulhaná, zlodějská chátra která nemá špetku svědomí ani smysl pro čest."
"Čistá pravda."
"Myslela jsem si že jsi jiný Quarku, myslela jsem že tady něco máš, jenomže to co ty tam asi máš je jenom kus latinia a to docela jen maličký kousek. Nechte je odejít, už je nechci vidět ve svém domě!" a spolu s Tumek odejdou do domu a Quarka s Romem nechají u otevřených dveří. Quark řekne: "Dobrá, pojďme." jenže Rom se na něj vyčítavě zadívá.
"Co je? Myslíš že mám zůstat a bojovat s D'Ghorem? Myslíš to vážně? Nenech sebou manipulovat, copak nevidíš o co jí jde? Snaží se jen abychom se cítili provinile."
"Jistě bratře, ale ty jsi obchodník, tobě jde vždycky jen o zisk."
"Správně."
"Všechno to bylo přece jen kvůli zvýšení příjmu baru, proč by tě mělo zajímat že nějaká Klingonka přijde o dům." takticky a nenápadně povzbuzuje u Quarka jeho malou důstojnost.
"Nezajímá mě to."
"Ani mě ne." a odejdou.

Druhý den pochopitelně marně čekají na Quarka u Nejvyšší rady. Grilka nervózně přechází po místnosti, D'Ghor si pohrává s bat'telhem a Gowronovi dojde trpělivost: "Grilko, kde je vládce tvého domu?"
"To já nevím."
D'Ghor si začne dělat znovu nároky: "Prohlašuji, že Quarkův dům byl nepřítomností jeho vládce pohaněn. Z toho důvodu žádám Radu o okamžité převedení domu a přilehlých pozemků na mně jako vyrovnání za ..." ale je přerušen otevřením dveří. Do sálu majestátně vejde Quark (v ruce má bat'telh) doprovázen Romem, dojde až ke Gowronovi a promluví sebejistě na celý sál: "Já jsem Quark! Syn Keldara a přišel jsem odpovědět na výzvu D'Ghora, syna ... kohokoliv." ("kohokoliv" řekl zvláště pohrdlivě).
Grilka k němu přistoupí: "Ať se stane cokoliv, jsem na tebe hrdá."
"Rád bych řekl, že mě to utěšilo."
Souboj začíná, ale Quark k překvapení všech ihned odhazuje svůj bat'telh a pobízí D'Ghora: "Tak pojď. Zab mě, to je přece důvod proč jsem tady ne? Být zabit, no tak jsem tady, dělej! No do toho, chcete abych zvedl tuto zbraň a bojoval s ní, to já vím a víte, že nemám žádnou šanci. Chcete abych s ním bojoval jen kvůli tomu, že chcete aby bylo vaší cti učiněno zadost. To by se snadno sklízeli vavříny na poli cti." a klekne si před D'Ghora na zem: "Nechat mě bojovat s D'Ghorem není nic jiného než poprava, takže když to tak chcete, tak to máte mít, jen popravu, žádná čest, žádné vítězství a až budeš vyprávět svým dětem a vnukům ten velký hrdinský příběh o tom jak jsi násilím získal Grilčin dům, doufám že jim nezapomeneš říct jak jsi zabil neozbrojeného Ferengiho, který byl jen o polovinu menší než jsi ty sám."
Na D'Ghora ten proslov ale dojem neudělal: "Říkej si co chceš Ferengi." a rozmachuje k smrtící ráně aby ukončil Quarkův život. V poslední chvíli je zadržen Gowronem: "D'Ghore, co to děláš? Stále jsem nemohl uvěřit tomu co mi včera o tobě řekl, ale to že jsi ho chtěl zabít neozbrojeného, tak to je důkaz nad důkazy. V této místnosti už nemáš co dělat!", zkříží ruce na prsou a otočí se k němu zády což znamená zavržení. To samé udělá i zbytek Rady. Po té co je D'Ghor vyveden přistoupí ke stále ještě klečícímu Quarkovi: "Statečný Ferengi, kdo by si to pomyslel.", pak přijde ke Grilce: "Ukázalo se, že existuje dost neobvyklých okolností které vám dovolují udělit zvláštní výhody. Můžeš řídit svůj dům, vždyť jste si ho vybojovali." a zasedání je skončeno.

Rada odejde a Grilka děkuje Quarkovi: "Vrátil jsi mi nejenom můj dům, ale i mé rodinné jméno, jak se ti odměním?"
"Rád bych se s tebou rozvedl, bez urážky."
"Jak chceš, můžeme to udělat teď hned." , vrazí mu pořádnou facku, plivne na něj a něco zařve v Klingonštině. Tím je rozvod ukončen. Potom ho chytne a dá mu za odměnu pořádnou pusu, rozloučí se a odejde. Quark se ještě dlouhou dobu z té pusy vzpamatovává zatímco Rom jen nevěřícně kouká.

Po nějaké době na Hlubokém vesmíru: O'Brien v Quarkově baru navrhne Keiko aby se připojila k botanické výpravě na Bajor, která vyráží za dva týdny a hledá vedoucího výpravy. Keiko ho nejdříve nechce opustit, O'Brien jí přesvědčuje aby jela a Keiko nakonec souhlasí a bude brát i jejich dceru Molly. Dole v baru zase sedí Quark obdivován Romem: "Bratře, ještě jsem ti to neřekl, ale v té síni když jsi stál sám před D'Ghorem jsi byl fakt úžasný."
"Měl jsem štěstí, kdyby to nezabralo nevěděl bych jak dál, ale obchody jdou zase špatně."
"Peníze nejsou všechno."
"Kdyby tě slyšel náš otec, vytrhl by ti jazyk z pusy."
"Víš co si nemůžeš koupit bratře? To čeho máš ted´ spoustu - respekt. Nakonec to je to co si si přál ne?"
"Respekt je fajn, ale latinium je lepší."
"Řekni mi ještě ten příběh o tom jak jsi stál před mohutným D'Ghorem a nevěděl si jestli nepřišel tvůj poslední den."
"Už mám toho povídání plný zuby a obchody to stejně nezlepšilo."
"Ne, vážně. Povídej, chtěl bych to slyšet."
"Dobře, ale tentokrát už naposledy. Tak, když jsem vstoupil do jednací síně, první čeho jsem si všimnul bylo, že D'Ghor byl asi o metr vyšší než já, byl strašný ..."

Copyright © 1999 Mipix

[Předcházející epizoda] [Deep Space Nine] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]