Retrospect
SD : 51679.4
N : 185
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Na oběžné dráze kolem Entaranské planety letí společně s Voyagerem předmět z pevného monotania, deset metrů silný, chráněný chromoelektrickým silovým polem. Když na něj Voyager vystřelí, udělá do něj pěknou díru. Janeway označí výsledek této demonstrace isokinetického děla za působivý, z čehož je rád prodejce této zbraně, pan Kovin. Zdůrazňuje, že není moudré touto oblastí prolétat bez ochrany, také vzhledem k tomu, že viděl zničené lodě s větší palebnou silou, než má Voyager. Připomíná, že jeden projektil dokáže projít štíty lodi i s velmi silným pancéřováním.
"Nepřátelské druhy se Voyageru vyhnou už jen pro jeho pověst neporanitelnosti." 
"Myslím, že jsme Vás pochopili. Chci to dělo, pane Kovine, a jsem ochotná Vám za něj ...," otočí se Kathryn na Chakotaye, který vše pozoruje, "dát astrometrické mapy dvanácti sektorů. Brzy zjistíte, že jsou velice přesné." 
"I ty nejlepší astrometrické mapy postupně zastarají, jedna náhodná anomálie a už nejsou tak přesné." Namíta Kovin. 
"Nicméně bych možná souhlasil, kdybyste k nim přidala mapovací technologii, která je vyrobila." 
"Lituji. Naše senzory byly navrženy specielně pro tuto loď. Vám by nebyly k ničemu," odpovídá kapitán a sedá si do křesla. "Co Vám ale můžu nabídnout je slušná zásoba našich izolineárních čipů. Dokonce Vám ukážeme, jak je zabudovat do vaši senzorické technologie."
To Kovina zaujme a proto se ptá, o jak slušné zásobě je řeč.
Janeway s odpovědí neváhá: "Sto čipů."
"Stopadesát."
"Stopatnáct." Kontruje Kathryn.
"Stodvacetpět."
"Platí. Doveďte našeho hosta do strojovny. Pomůžete nám s instalací isokinetického děla?" ptá se kapitán,"ovšem, za menší poplatek."
"Pět čipů navrch, ani o jeden víc," stojí si Janeway na svém. "Rád vidím, jak ovládáte umění vyjednávat." (pozn.: chudák neví, že na Káťu by si nepřišel v ničem)
Když se za Kovinem zavřou dveře od turbovýtahu, Paris si neodpustí malou poznámku: "Ten chlap je horší než Ferengi."
Janeway se opět otočí na Chakotaye: "Ať se na to podívá také Seven of Nine. S adaptací cizí technologie má dost zkušeností." 
"Mám ji povolit přístup k ovládacím systémům strojovny?" ptá se první důstojník. 
"Chtěla bych ji dát více volnosti. Poslední dobou se chová slušně."

Chakotay odchází z můstku do Astrometriky, kde se Seven opět něčemu věnuje.
"Na čem pracujete?"
"Snažím se dekódovat zprávu, kterou nám poslalo Velitelství Hvězdné Flotily," odpovídá Seven.
"A jak to jde?"
"Moc ne. Pracuji na novém dešifrovacím algoritmu."
"Myslím, že to může klidně počkat. Mám pro Vás jinou práci."
"Co je to?" ptá se Seven.
"Pomůžete Kovinovi zapojit nový zbraňový systém."
"Raději ne. Připadá mi neschopný."
"Možná je, ale spolupracovali jste dobře. Chtěla jste větší zodpovědnost. Myslel jsem, že budete potěšena."
"Kapitán mi dá větší volnost, jen když potřebuje moje zkušenosti." (že to Seven vystihla)
"Zneužila jste její důvěru a jestli ji chcete získat zpátky, musíte si ji postupně vysloužit."
Protože si Seven uvědomí, že na tom taky něco bude, jde se ohlásit do strojovny.
Ve strojovně Kovin vysvětluje, kde mají zapojit tlumící izolineární obvody. Seven ale připomene, že hlavní rozvodnou síť musí chránit udržovací pole. Kovin se domnívá, že to není nutné, protože aby došlo k ohrožení, musely by selhat všechny tlumící obvody zároveň. V tom se do toho vloží Torres. "My si potrpíme na bezpečnost. Prohlídnu seznam dílů, jestli máme volný generátor pole."
Seven přejde ke konzole a Kovin si k ní stopne zezadu v celku dost blízko, z čehož Seven není dvakrát šťastná. Navíc se ji ptá na to, co právě dělá.
"Rekonfiguruji zbraňové řídící systémy."
"Takle to nepůjde. Isokinetické obvody potřebují speciální sekvence, ukažte, udělám to."
"To nebude nutné, Kovine," přesvědčuje ho Seven.
"Ne, ne. Podprogramy musí být sestaveny kaskádovitě za sebou. Ustupte, ukážu vám to.."
Kovin chytí Seven za ruku, aby mu uvolnila místo u počítačového panelu. V tom se ale Seven neudrží a uhodí Kovina do obličeje tak, že skončí na zemi o tři metry dál. (pozn.: vzpomeňte si na B'Elannu a Carryho v episodě VOY:"Parallax"). Seven musí být držena, protože by klidně ve vybíjení zlosti pokračovala.

Na ošetřovně si Kovin stěžuje kapitánovi, co mu Seven provedla. Doctor se mu snaží léčit vlasovou frakturu primaxilární kosti (rozbitý nos). Janeway chce samozřejmě vědět, proč k tomu došlo, ale Kovin se hájí tím, že ji vůbec neprovokoval. Torres situaci zpřesňuje. "Byla jsem u jiné konzoly asi o deset metrů dál. Slyšela jsem Kovina křičet, a když jsem se ohlédla, tak ji držel za ruku."
"Skoro jsem se ji nedotkl. Bylo to laskavé gesto, aby ustoupila a já se dostal ke konzole. Ona se pak otočila a napadla mě."
"Co jste ji řekl?" ptá se kapitán.
"Jak je třeba správně rekonfigurovat zbraňové ovládací systémy." Nakonec dodá, že to je ženská pěkně nebezpečná, protože by ho klidně zabila.
K tomu se přidá Doctor: "Přežil jste jen zázrakem, Kovine. Teď držte, nebo se Vám to nezahojí."
Janeway se Kovinovi moc omluví a slíbí, že z tohoto činu vyvodí patřičné následky.
Zavolá si Seven do pracovny a ze svého křesla se na ni dlouze dívá.
"A je to tu znovu. Už mě unavuje vést tyto hovory. Vy víte, co chci říci, já vím, co mi odpovíte, takže nemá smysl vůbec něco říkat."
"Mám znovu omezeny výsady a mám se zdržovat v nákladovém prostoru?"
"Už jsme přeci zjistili, že tradiční disciplinární postupy u Vás nefungují. Otázkou je, co bude."
"Ptáte se mě na můj názor?"
"Asi ano, Seven, protože mně docházejí možnosti. Zavřít Vás do vězení nic nevyřeší. Ani klepnutí přes prsty. A taky docela chápu, jaké city chováte ke Kovinovi. Já sama bych mu parkrát nejraději dala jednu do nosu, ale Vy se musíte naučit, jaký je rozdíl popud cítit a na jeho základě jednat. Dává Vám to nějaký smysl?"
"Myslím, že ano. Promyslím si to podrobněji."
"To pro začátek stačí," spokojí se s reakcí Seven Janeway.

Na ošetřovně Doctor na Seven vyzvídá podrobnosti toho ranního rozruchu.
"Když jsem Vám pomáhal vylepšovat společenské vztahy, určitě jsem tam nezahrnul lekci v boxu. Neublížila jste si?"
Seven odpovídá, že nikoli, ale je na ni vidět, že ji dnešní prohlídka dělá problémy. Je nějaká nesvá, neklidná.
Doctor to jen matně zpozoruje a ptá se ji: "Stále trochu napjatá?"
"Možná ano."
"Chápu břemeno, které nosíte. Být neustále nucena jednat s těmi, kdo nejsou zcela dokonalí. Já sám mám často co dělat, abych neztratil s takovými lidmi trpělivost. Obvykle však reaguji spíše zničujícím vtipem než levým hákem. Oba musíme přijmout fakt, že jen málokterý živý tvor obstojí před vašimi nároky, takže až Vás zase někdo rozčílí, tak buďte trpělivá a nezapomeňte, oni nemohou být jiní, než jsou."
Když Doctor skončí (vlastně rozmluvu o tom, jak těžké je být dokonalý), sdělí Seven, že naměřil- zvýšenou paměťovou aktivitu a hladinu adrenalinu, což odpovídá stavu zvýšeného napětí. Pobídne Seven, aby si lehla na biolůžko pro hlubší vyšetření. Když si ale Seven na lůžko lehne a uzavře se nad ní scanovací oblouk, najednou se ji probleskne v hlavě obraz, jakoby na podobnou situaci, kterou prožila.
Dost ji to rozruší. Doctor ale pokračuje v prohlídce, ptá se ji, zda cítila nějaké další příznaky, jako např. bolení hlavy, ztrátu orientace. Odpoví, že necítila. Když si Doctor ověří, že jsou fyziologické scany v pořádku, chce zkontrolovat ještě Borgské implantáty. Když chce přiložit scanovací nástroj k jejímu očnímu implantátu, vrátí se Seven opětně stejné obrazy, jako před chvílí. Odtáhne se, což už Doctor nepřehlédne. "Seven, co se děje?"
"Pusťe mě ven," naléhá Seven.
"Dobře, jenom klid."
Seven rychle vstane a odejde od lůžka: "Už žádná vyšetření. Držte se dál. Tohle nesmíte dělat!"
"Dobře, ale dělat co? Čeho se najednou tak bojíte?"
"Já nevím...." odpovídá zmatená Seven.
 
Na ošetřovně Doctor seznamuje kapitána s tím, co se tu stalo. "Dostala záchvat akutního strachu se všemi jeho příznaky, silná úzkost, zkrácení dechu a závrať. Nakonec se mi ji podařilo uspat ."(Seven opět leží na biolůžku). "Mohlo by to být způsobeno kortikálním implantátem?" 
"To nemyslím. Podle mě je to otázka potlačené paměti. V jejím hypokampu jsem zjistil zvýšenou koncentraci aktivních aminů. Nikdy před tím jsem si té látky nevšiml. Blokuje část jejího paměťového centra."
"Víte, odkud se tam vzaly?"
ptá se Kathryn.
"Ne, ale pravděpodobně se rozkládají. Její chování může být důsledkem toho, že se potlačené vzpomínky začínají vynořovat. Vzpomínky, které ještě nedokáže určit."
"Dá se to léčit?"
"Léčba by musela zařadit potlačené vzpomínky do jejího vědomí. Možná bych mohl použít standardní terapeutickou regresní techniku."
"Nevěděla jsem, že máte v programu psychoterapeutické schopnosti," odkrývá své překvapení Janeway.
"Neměl jsem, ale vzhledem k nepřítomnosti psychiatra na palubě jsem vyvinul psychiatrický podprogram a přidal si ho. Budu pro vás ještě cennější, než jsem teď," Doctor se cítí důležitě.
"Informujte mě, Doctore."
 
Doctor se rozhodne podstoupit léčbu (rekonstrukci paměti) Seven v nákladovém prostoru, vzhledem k tomu, že jde o prostředí, které Seven dobře zná. Také ji vysvětlí postup, který posléze Seven schválí. Na pravý spánek je Seven přiložena kortikální sonda. 
"Prosím, zavřete oči, očistěte mysl a snažte se nemyslet a neanalyzovat." 
"Moje mysl je nyní čistá." 
"Seven, tohle není žádné cvičení vaší výkonnosti. Zavřete oči a zhluboka dýchejte. Teď se soustřeďte na zvuk mého hlasu. Opustíte přítomnost, opustíte tento nákladový prostor a necháte se chvíli unášet.....Popište mi první obraz, který Vás napadne."
"Lékařský trikordér, duritaniový plášť, 7,6 cm x 9,8 cm x 3,2 cm, alfanumerický display."
"To by stačilo." (myslím, že dostal vyčerpávající odpověď) "Takže, ....jste na ošetřovně. Jak na Vás ten trikordér působí?"
"Rozčiluje mě!"
"Proč Vás rozčiluje?"
"Protože se bojím, že mi ublíží."
"Je tu ještě něco, co ve Vás vyvolává pomyšlení na bolest."
"Diagnostické lůžko, uzavírá se kolem mě."
"Cítíte se uvázaná, zavřená."
"Ano, jsem nervózní."
Na obrazech je vidět, že se ji promítá Doctorova prohlídka.
V tom se obraz Doctora přemění na Kovina. Ano, z Kovina je Seven nervózní.
"Co dělá?" ptá se Doctor.
"Uvazuje mě. Snažím se utéct, ale nemůžu.......Kovin na mně používá nějaký nástroj......."
V tom se Seven leknutím probere: "Tohle jsem předtím nevěděla, Doctore."
"Co jste nevěděla?"
"Kovin, on......Jsem si jistá, že na mně prováděl nějakou operaci. On vyňal Borgskou technologii z mého těla.....Myslím, že mi ublížil."

Doctor Seven uklidní, že dělají velké pokroky, a že by se měli zaměřit na tu operaci. Seven ale neví nic bližšího, podrobnosti jsou mlhavé.
"Určitě se jedná o Kovina? Viděla jste Kovina?"
"Ano."
"Říkala jste, že Vás uvázal a použil nějaký nástroj."
"Přesně tak."
"Byla jste tady, když se to stalo?"
"Ne, muselo se to stát, když jsme na povrchu testovali zbraně."
Doctor chce, aby se Seven tedy soustředila na výsadek. Ta zavře oči a vypráví, co se ji vybavuje.
Seven a Paris jsou na střelnici, kam je Kovin pozval na ukázku ručních zbraní, které jim chce prodat.
Tom střílí na žulový kvádr. Seven později přistoupí s trikordérem kvůli analýze.
"Částicová puška s teravatovým příkonem, dobíjecí cyklus 4 mikrosekundy, dostřel 10 km," charakterizuje zbraň Kovin.
"Rozhodně ne běžná zbraň Hvězdné Flotily," konstatuje Paris.
Seven zbraň označí za hrubou, leč účinnou.
"Není sice tak přesná jako naše kompresní pušky, ale mnohem lépe se ovládá. Rád bych měl jednu, až zase někdy narazíme na Hirogeny," poznamená Tom.
"Zaměřovací mechanismus jde rozšířit o tepelné navádění. To by zvýšilo přesnost o 24 procent," říká Seven.
"To můžu udělat hned. Šli byste se mnou? Můžete se ujistit, že úpravy jsou podle vašich specifikací," navrhuje Kovin. Protože si chtěl Paris vyzkoušet i další zbraně, jde Seven s Kovinem do laboratoře sama. Kovin položí pušku na stůl a začíná na ni něco předělávat.
"Tato zbraň má toronový základ", říká Seven.
"To má většina ručních disruptorů." 
"Torony ve zbraních mohou být nestabilní," upozorňuje Seven. 
"Ne když polarizujete matrici emitoru. To vyrovná všechny nepřesnosti. Podívejte...," doříkává Kovin a namíří pušku přímo proti Seven a vystřelí....... 
Seven si pak vzpomíná na oslňující bílé světlo, to už leží přivázaná na lůžku. Kovinovi pomáhá další Entaranka. Tzv. bioablační pumpou, kterou zapojili a natlakovali (přiložena z obou stran ke krku Seven), aktivují implantáty, čímž se začínají množit nanosondy. 
Po přiložení nějakého přístroje k hlavě ji později vyjímají oční implantát a také aktivují a stimulují implantáty, které má Seven v ruce (asimilační trubice). Pomocí jich odebírají určité množství nanosond.
Nanosondy pak přenášejí na Entarana, který je uvázaný na vedlejším lůžku. Je asimilován (charakteristicky se změní pokožka a vytvoří typický implantát na pravé tváři, známe hodně ze First Contacu). 

Seven si dále pamatuje, že je s Kovinem v laboratoři u stejného stolu. Kovin tvrdí, že se přetížila ta částicová puška a popálila Seven ruku. Kovin se omlouvá za svou neopatrnost. Seven požádá o dermální regenerátor, který ji Kovin hned na zraněnou ruku přiloží.
Seven si je nyní jistá: "Byla to lež, napadli mě."
"Oznámím to kapitánovi," dodá Doctor.
 
V zasedačce Doctor sděluje své závěry: "Není pochyb, že se Seven stala obětí surového útoku." 
"Jak je jí?" ptá se kapitán. 
"Vzhledem k jejímu stavu dobře. Regeneruje se v nákladovém prostoru. Řekl bych, že než se citově vzpamatuje, bude to chvíli trvat. Rozhodně doufám, že si Kovin zodpoví to, co udělal." 
"Nakolik můžeme její příběh podepřít fakty? Tome, byl jste s ní na té planetě. Jak dlouho byla sama s Kovinem?" 
"Aspoň dvě hodiny určitě."
"A když se vrátila, říkala něco o tom, co se stalo?" ptá se znovu Kathryn. 
"Jen že dokončili práci na pušce, zdála se v pořádku."
"Pan Kovin jistě použil nějaký způsob, jak tu vzpomínku potlačit. To by vysvětlovalo nezvyklou paměťovou aktivitu, kterou jsem u ni zjistil."
"Našel jste nějaký fyzický důkaz lékařských postupů, které popsala?" ptá se Janeway.
"Ne. Myslím, že pan Kovin použil její vlastní nanosondy, aby napravil poškození buněk. Seven si pamatuje, že je Kovin vyjímal."
Do rozhovoru se konečně vloží i Tuvok: "Zdá se, že přijímáte její obnovené vzpomínky jako fakt."
"Máte snad jiný názor?"
ohradí se Doctor.
"V historii se obnovené vzpomínky často ukázaly jako nespolehlivé."
"Ano, pokud byla traumatická zkušenost potlačena celá léta. Ale tady jde o nedávnou vzpomínku, která byla potlačena umělým způsobem. Když jsem odstranil ten mechanismus, Seven si na všechno vzpomněla."
"Lidská paměť je zřídka kdy dokonalá," trvá si na své nejistotě Tuvok.
"Chcete tím říci Tuvoku, že si to Seven všechno vymyslela?" ptá se Paris.
"Ne, ale nesmíme zapomenout, že Seven halucinacemi trpěla již dříve."
"To byla přímá odpověď na signál s lodi, kde byla asimilována.Teď nemá halucinace, vzpomíná si, co se jí stalo. Potvrdil jsem to analýzou specifické engramatické činnosti jejího hypokampu. Nemluvíme tu o dohadech, mluvíme o vědě....," hájí se Doctor.
"Přestaňte, tohle nikam nevede," vloží se do toho Kathryn (už byla dlouho zticha), "Seven vyslovila vážné obvinění a já ho nezamítnu. Jestli ji Kovin napadl a vzal vzorek její borgské technologie, nemůžeme jenom přihlížet. Ve špatných rukou může jediná nanosonda vést ke tragédii. Doctore, chci abyste dál hledal nějaký fyzický důkaz na podporu jejího tvrzení. Já promluvím s Kovinem. To je vše," ukončí debatu kapitán.
 
Do své pracovny si Janeway pozve Kovina a sdělí mu obvinění Seven. 
"To je urážlivé a absurdní, kapitáne. Očividně lže." 
"A proč by to dělala?" 
"Odpověď možná znáte, je to vaše podřízená. Nejdříve mě napadne, pak si vymyslí tenhle směšný příběh a vy z toho obviňujete mě. Je to snad nějaká taktika vyjednávání?" 
"Nemám skryté úmysly, jen se snažím objasnit, co se stalo." 
"Už jsem Vám to řekl. Šli jsme do mé laboratoře, abych upravil zaměřovací systém na částicové pušce." 
"A to seřízení vám trvalo dvě hodiny?" 
"Chtěla, aby to bylo naprosto přesné, kapitáne."
"Zjistili jsme, že Seven byla vystavena silnému toronovému výboji."
"Ano, byla. Když došlo k přetížení zdroje té pušky. Okamžitě jsme tu nehodu oznámili."
"Vzpomíná si, že jste na ní z té zbraně vypálil schválně."
"To je nesmysl," říká Kovin.
"Doctor mi řekl, že ten výboj byl dost silný na to, aby ji omráčil."
"Ale neomráčil. Oba jsme se polekali, a když jsem se jí za tu nehodu omlouval, zeptala se, jestli nemám dermální regenerátor, což jsem měl a použil jsem ho na její ruku, tu s mechanickými implantáty."
"O kterých jste věděl, že jsou Borgské."
"Ano, věděl jsem, že je Borg. Sama mi to řekla."
"Byl jste někdy zvědavý na Borgskou technologii a snažil jste se prohlídnout si ji z blízka?"
"Ne."
"Takže tvrdíte, že Vás nikdy nenapadlo, jakou cenu by to mohlo mít jako zbraň?"
"Tak tohle jsem podle Vás udělal?"
"Možná si neuvědomujete, jak nebezpečná Borgská technologie je? Jestli jste vzal třeba jen jedinou nanosondu, musím se to dozvědět hned."
"Už jsem Vám řekl, že jsem nic nevzal."
"Ráda bych si prohlédla vaši laboratoř, abych si byla naprosto jistá."
"Ne, tohle už zašlo daleko, nemyslíte?"
"Tak se musíme spojit s úřady. Možná nám pomohou ony."
"Kapitáne, Vy chcete riskovat naši obchodní dohodu jenom na základě přeludů jednoho z vašich podřízených?"
"Ano, takže, budete s námi při vyšetřování spolupracovat?"
"Vypadá to, že nemám příliš na vybranou."

Později si Kovina podává i Tuvok.
"Říkal jste, že zdroj pušky se přetížil následkem chybného nastavení oscilátoru, je to tak?"
"Ano, správně."
"Můžete podrobněji popsat, jak se to přesně stalo?"
"Ukazoval jsem jí, jak polarizovat matrici emitoru. Musel jsem nastavit indukční frekvenci moc vysoko."
"Byl pro Vás tento postup něco nového?"
"Ne, znal jsem ho. Dělal jsem to snad stokrát. Byla to ode mě neopatrnost, kolikrát se musím ještě omlouvat?"
"Já od Vás nechci prohlášení lítosti."
"Tak co tedy chcete? Snažíte se mě chytit při lži? Nebo mě zlákat k přiznání. To nejde, protože se nemám k čemu přiznat, nic špatného jsem neudělal. Proč mi nikdo nevěří?"
"Jeden z našich lidí vznesl vážné obvinění."
"Váš člověk, Seven of Nine, má veliké štěstí."
"Jak to?" diví se Tuvok.
"Stojí za ní totiž celá posádka Voyageru. Já nemám nikoho."
"To není pravda, brzy sem dorazí Entaranský zástupce."
"Myslíte smírčího soudce? Ten mi nepomůže. Jsem mu lhostejný. Jeho více zajímá ochrana dobrých vztahů s lidmi, jako jste vy."
"Určitě bude chtít znát pravdu jako my všichni. O to jediné tu teď jde."
"Vy mi nerozumíte. Naše existence je závislá na obchodu s cizími druhy. Ty vztahy jsou řízeny přísnými pravidly, Nadporučíku. Pouhé obvinění z jejich porušení je vážný přečin." 
"Budete mít příležitost všechna vznesená obvinění vyvrátit." 
"Vy tomu pořád nerozumíte, jakmile mě obviníte, tak jsem skončil. Už nebudu mít důvěru a nikoho nebude zajímat, kde je pravda. Prosím, nikdy jsem Seven of Nine neublížil. Nedělejte to." 
"Obávám se, že nemám jinou možnost, ale ujišťuji Vás, že naše vyšetřování bude vedeno spravedlivě a nestranně, pane Kovine." 
"Připadáte mi jako muž, který drží slovo. Když říkáte, že nebudu předem odsouzen, tak Vám věřím."

Na ošetřovně je Seven a Doctor, který se jí ptá, jak se cítí.
"Nejsem poškozená."
"Ale jak se cítíte. Seven, tělesné jizvy se Vám zahojily, ale psychické následky tu stále jsou. Musíte je zvládnout."
"Z jakého důvodu?"
"Aby se zahojily. Seven, Kovin Vás napadl, takže narušil vaše práva jedince. Je důležité, abyste to rozpoznala a tak mohla pochopit nepřátelství či zášť, které asi cítíte."
"Zášť je lidský rys, Doctore. Nemá strukturu ani funkci. Nechci s ním nic mít."
"Budete muset přijmout fakt, že ve Vás existují lidské city, a že když je potlačíte, ublíží Vám to."
"Ale když si nejsem vědoma takových pocitů, jak je mohu vyjádřit?"
"Na něco se Vás zeptám. Co by se stalo, kdyby se Kovin pokusil sebrat Borgskou technologii přímo společenstvu?"
"Asi by byl asimilován."
"To je ono. Proto si vybral Vás. Mohl dostat co chtěl, aniž by při tom nijak riskoval."
"Takže jsem zranitelná jen díky své individualitě."
"Přesně tak. A on vaši individualitu napadl, Seven. Urazil vlastně úplně všechno, co je ve Vás Borgské i lidské."
"Byl to čin zbabělce."
"Ano." Je spokojen s reakcí Seven Doctor. "Někoho, kdo vás klidně využil tím nejkrutějším způsobem, aby mohl vytvořit nové zbraně, a ty potom prodat."
"Myslím, že začínám pociťovat silný hněv, hněv vůči Kovinovi."
"Dobře, to je naprosto zdravá a normální reakce. Až Kovin dostane, co si zaslouží, budete se cítit mnohem lépe."
Zpřesňuje Doctor Seven vývoj jejich pocitů.

Na planetě zatím Kovin, Doctor, Tuvok a pan soudce vstoupí do Kovinovi laboratoře. Tuvok a Doctor pomocí trikordérů zkoumají místnost, Kovin a pan soudce jen přihlížejí.
"Během své regrese, Seven popsala nástroje podobné těmto," sděluje Doctor.
"Samozřejmě, vždyť tady byla," souhlasí Kovin.
"Říkala, že podobnou věc jste použil, aby jste ji vyndal oční implantát."
"To je mikrosvěrka, Doctore. Použil jsem ji k sundání pláště zaměřovacího systému té částicové pušky."
Doctor vezme do ruky další přístroj a ptá se: "Není tohle náhodou elektrodynamická sonda."
"Ano."
"Má jednovláknový stimulátor. Šla by použít k ovlivnění hladiny neurotransmiteru v lidském mozku?"
"Ne v tomhle stavu."
"A s příslušnou úpravou?" 
"S příslušnou úpravou překonfiguruji i váš pro práci s neurotransmitery, kam tím míříte?" 
"Právě jste mi to vysvětlil," Doříkává Doctor a pokračuje ve scanování. "Na spoustě nástrojů jsou buněčné pozůstatky. Odpovídají genomu Seven. S vaším dovolením pane, bych ty nástroje přenesl na Voyager, kde můžu provést průkaznější vyšetření," soudce nic nenamítá. 
Tuvok objevuje na povrchu jednoho ze stolů množství Borgských nanosond. Doctor odebírá vzorek.
"Tam se přeci poranila na ruce, když se přetížila ta puška," zdůrazňuje Kovin.
"Rozptylový vzorec odpovídá porušení kůže, Doctore," přiklání se ke Kovinovi Tuvok.
"Tyto nanosondy byly nedávno regenerovány. Kdyby to byly jen buněčné zbytky z jejího zranění, nanosondy by byly nečinné. Tyto však byly aktivovány velmi zvláštním způsobem," vyvrací Kovinovo tvrzení Doctor.
"Viděl jsem dost. Kovine, myslím, že důkazy jsou dostatečné, abyste byl zadržen k oficiálnímu vyšetřování," rozhoduje se soudce.
"Ne, prosím, ne.... " V tom Kovin sáhne po zbrani a namíří je na ostatní. "Zůstaňte, kde jste!"
"Věřil jsem Vám. Říkal jste, že to bude nestranné vyšetřování, ale všichni jste odhodlaní najít to, co chcete. A to já nedovolím." Hledíc na Tuvoka se dematerializuje.
Nadporučík okamžitě volá Voyager s hlášením, že se Kovin přetransportoval. Kim zjistí, že do své lodi 300 km nad povrchem. Loď startuje. Janeway se ptá soudce, zda-li mají Kovina sledovat. Ten souhlasí a zároveň se chce pronásledování také zúčastnit. Všichni tři jsou transportováni. Na můstku vidí Kovinovu loď na hlavní obrazovce. Srovnají s ní kurz. Loď letí jen na polovinu impulsu. Když chtějí aktivovat vlečný paprsek, oslní je prudké světlo. Kovinova loď je najednou pryč a nejde zaměřit, protože fotonový puls vymazal všechny údaje ze senzorů. Ztratili spojení. 
"Naše vyšetřování se nám nečekaně změnilo ve štvanici," říká kapitán.
"Už to, že utíká svědčí o tom, že má co skrývat. Dokud nezjistíme, co to je, nemůžeme riskovat a pustit ho."
Vyvozuje svůj závěr Chakotay.

Kapitánův deník, hvězdné datum 51679.4. Zachytili jsme warp-signaturu Kovinovy lodi a nyní ji sledujeme. Zatím s Tuvokem prozkoumáváme nástroje z Kovinovi laboratoře.
Janeway z tohoto úkolu není dvakrát odvázaná. "Tohle nikam nevede. Zbytky buněk Seven na těch věcech sice jsou, ale byly by tam, i kdyby se jich jenom dotkla."
"Bohužel moje prohlídka pušky je úplně stejně neprůkazná. Mohla se přetížit náhodou nebo taky ne," přidá se Tuvok. "Začínám mít z toho špatný pocit Tuvoku. Nenarazili jsme na nic, co by Kovina usvědčovalo."
"Říkal jsem mu, že vyšetřování povedeme nestranně, a tak jsme ho také vedli." 
"To ano, ale připouštím, že jsem vůči němu měla předsudky. A obávám se, že ovlivnily můj úsudek. Zatím nejzávažnější jsou nanosondy, které Doctor našel v laboratoři. To, že byly regenerovány svědčí o tom, že s nimi Kovin experimentoval." 
"Nevíme skoro nic o interakci mezi nanosondami a Borgskou fyziologií. Mohlo by být užitečné simulovat účinek výstřelu na její ruku a zjistit, co se potom stane s nanosondami." 
"Dobrá, snad se dovíme něco víc," schválí pokus kapitán.

"Je tohle opravdu nutné, kapitáne? Už tak si vytrpěla dost, nemyslíte?" ptá se Doctor na nutnost připravovaného pokusu.
"Nechceme vznést obvinění proti nevinnému muži. Musíme udělat všechno proto, abychom našli konkrétní důkaz," trvá na svém Janeway.
"On přeci není nevinný. Všichni víte, co mi Kovin udělal," nechápe Seven.
"Ale potřebujeme důkaz, a tento pokus nám ho pomůže opatřit," vysvětluje Tuvok. "Upravili jsme tento hypospray, aby simuloval energii toronové střely. Potom nabereme vrstvičku vaši pokožky a prohlédneme ji. Nebude to bolet."
"Já se nebojím Tuvoku, já se zlobím."
"Já vím, zkuste být trpělivá. Snad brzy dostaneme odpovědi," uklidňuje Kathryn.
Tuvok přiloží Seven na hřbet levé ruky hypospray a později vloží odebraný vzorek pod mikroskop.
Jako první se na výsledek podívá Janeway. Z jejího výrazu je poznat, že ji moc nepotěšil. Teprve potom přistoupí k přístroji také Doctor. Seven se tedy ptá, co zjistili. Doctor ji bez obvyklého nadšení říká: "Nanosondy se regenerují úplně stejně jako ty, které jsem odebral u Kovina v laboratoři. Vypadá to jako spontánní odpověď, kterou mohla vyvolat energie uvolněná z toronové zbraně."
"Na tom nezáleží, Kovin je přeci vinen."
"Seven, vůbec nepochybuji, že věříte tomu, co říkáte, ale není možné, jenom možné, že vzpomínky, které jste s Doctorem objevili, nejsou přesné?" ptá se Kathryn.
"Jak by k tomu došlo?"
"Během doby strávené u Borgů jste podstoupila invazní lékařské procedury. Bezpochyby jste viděla, jak jsou jiné oběti asimilovány. Nemohla jste si vzpomenout na tohle?"
Seven promluví k Doctorovi: "Víte, že to tak není, řekněte jí to."
"Vše nasvědčovalo tomu, že jste byla obětí. Ta prudká reakce na Kovina ve strojovně, iracionální strach, když jsem Vás vyšetřoval. Něco to chování vyvolalo, a já myslel, že to byla potlačená vzpomínka na zážitek s Kovinem."
"Ano, to taky byla."
"Ale mám-li být nestranný, musím uznat, že vaše neurologie je pro mě stále trochu záhadou. Prostě si nejsem jist, co ty vzpomínky vyvolalo. A nemůžeme taky pominout fakt, že tento důkaz podporuje Kovinovu verzi, a ne vaši."
"To Vy jste mi přeci pomáhal pochopit, co se stalo a teď to popíráte?"
"Nikdo Vám nic nevyčítá, ale nemůžeme jednat jinak. Musíme najít Kovina a sdělit mu, co jsme zjistili," říká Janeway.
"Doctor mi řekl, že se budu cítit lépe, až Kovin dostane, co si zaslouží. Chci, aby byl potrestán, protože jedině pak se mi uleví," dořekne Seven a odchází z ošetřovny.
Kathryn se nevěřícně zadívá na Doctora, který se cítí provinile.

Kovinova loď je na dosah.
"Na obrazovku. .... Zavolejte ho," velí kapitán.
Tuvok ale hlásí, že nepřímá žádnou odpověď, navíc nabíjí zbraně.
"Otevřít kanál, všechny frekvence. Pane Kovine, tady kapitán Janeway. Myslíme si, že jsme udělali chybu, když jsme Vás obvinili. Chceme jenom vzniklou situaci napravit. Prosím nestřílejte."
Kovin odpovídá: "Přestaňte mě honit. Můžu vaši loď poškodit."
"Nejsme tu proto, abychom Vás zajali."
"Tak mě nechte jít."
"Kovine, poslouchejte. Řízení musí být oficiálně uzavřeno," oznamuje soudce.
"Tohle je určitě past."
"Ne, získali jsme informace, které podporují vaši verzi," říká Janeway.
"Nevěřím vám."
"Znovu jsme prošetřili důkazy. Nález nanosond nás vedl k chybnému závěru. Nyní víme, že se vaše toronová puška opravdu přetížila. Prosím...," přemlouvá Doctor.
Kovin ale ukončí spojení a vystřelí na Voyager dávku fotonových pulsů. Štíty klesají na 82 %. I když chce Janeway ustoupit, Kovin se obrací a míří přímo na ně. Opět pálí. Přímý zásah dostane elektrická síť. Kapitán přesto nechce vystřelit.

"Harry, zkuste ho z jeho lodi transportovat."
"Aktivoval rozptylové pole, nemůžu ho zaměřit. "
"Zkoušejte to dál."
Dalším výstřelem Voyager přichází o štíty úplně. Pan soudce dává svolení k palbě (přece se nenechají všichni zabít).
Kathryn to ale stále odmítá a nařizuje Parisovi úhybné manévry.
"Skoro jsem ho zaměřil, ještě chvíli a mám ho," hlásí Harry.
"Znovu nabíjí zbraně. Kapitáne, jeho emitory jsou přetížené, všechny systémy se destabilizují," oznamuje Tuvok.
Janeway ho chce ještě zkusit přemluvit: "Otevřete kanál. Kovine, deaktivujte to rozptylové pole, ať Vás můžeme transportovat sem. Kovine!...."
Kovin ale přesto vystřelí, což má za následek explozi celé jeho lodi.
"Harry...?"
"Nemůžu najít nic, co by šlo zaměřit."

Na můstku se rozhostí ticho.

"Bohužel, víc už jsme udělat nemohli," říká soudce.
"Zrušit červený poplach..........Pane Parisi, nastavte kurz k Entaranské kolonii," velí kapitán.

Všichni si vyměňují pohledy, hlavně Kathryn s Doctorem a Seven.

Deník hlavního lékaře. Hvězdné datum 51658,2. Poslední tři dni jsem byl vyšetřován Entaranskými úřady, ale celá záležitost je uzavřena.
Seven přichází za Doctorem na pravidelnou prohlídku. Při scanování odečítá naměřené údaje: "Rychlost metabolismu stálá, elektrooptický implantát seřízen. Krevní tlak je sice trochu zvýšený, ale stále v normě. Jste ve výborném zdravotním stavu."
"Ale já se necítím výborně."
"Co tím myslíte?"
"Neustále přemýšlím o Kovinově smrti."
"To jsme dva. Na nic jiného nemohu myslet."
"Jako Borg jsem byla zodpovědná za zničení miliónů životů a necítila jsem vůbec nic. Ale teď lituji zničení jedné jediné bytosti."
"To jsou výčitky svědomí, Seven. Objevují se, když uděláte chybu, a cítíte vinu za to, co jste udělala. Další nový pocit do vaší sbírky."
"Tyhle výčitky se mi nelíbí o nic víc, než se mi líbil hněv. Přejde ten pocit Doctore?"
"Ano, ale ne tak rychle."
"Nejradši bych to neprodlužovala."
"Obávám se, že nemáte na vybranou."
Seven to tedy přijme jako fakt a odejde. Doctor si ale říká něco pro sebe: "Ale já možná mám."

V kapitánově pracovně předává Doctor Kathryn PADD.
"Izoloval jsem všechny algoritmy zodpovědné za mou touhu rozšířit si můj původní program, kapitáne. Chtěl bych je vymazat."
"Proč?" nechápe Kathryn.
"Právě moje touha experimentovat a nutkání se neustále vylepšovat vedly k této tragédii. Hrál jsem si na psychologa, byť v dobrém úmyslu, abych Seven pomohl, ale nebyl jsem připraven na komplikace, které v tomto případě mohou nastat. Ve svém nadšení pomoci Seven of Nine jsem ztratil lékařský odstup. Stal jsem se licoměrným advokátem a ani na chvíli mi nenapadlo, že se možná mýlím. To se nesmí opakovat."
"Chcete se vrátit do stavu, v němž jste byl, když jsme Vás poprvé aktivovali?"
"Budu stále schopen léčit jakákoliv zranění a nemoci, aniž bych však riskoval, že překročím hranice. Bude to tak nejlepší, kapitáne."
"Tím si nejsem tak jistá. Tato posádka měla z vašich vylepšení za ta léta velký prospěch. Žádost se zamítá."
"Kapitáne..."
"Nevrátím hodiny kvůli jedné chybě, Doctore, bez ohledu na její závažnost a na vaše pocity."
"Jsem lékař, měl bych přeci životy zachraňovat, a ne je ničit. Nemůžu žít s pocitem, že se to může znovu opakovat."
"S trochou štěstí Vám vaše vědomí zabrání, aby se to opakovalo. Všichni jsme se soustředili na Seven of Nine a tak, chtěla jsem, aby věděla, že je součástí rodiny, že ji podpoříme, postavíme se za ni za všech okolností. Nechali jsme se zaslepit dobrými úmysly. Všichni jsme zodpověděni za Kovinovu smrt, Doctore a všichni s tím musíme žít. Vymazat to břemeno by bylo to poslední, co bychom měli udělat, nemyslíte?"
Kathryn vrací Doctorovi jeho PADD. Doctor musí přiznat, že vše, co kapitán řekla, je pravda.

Copyright © 1999 Hana Volková

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]