Yesterday's Enterprise
SD : 43625.2
N : 163
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise na cestě kdesi ve Výsostném Prostoru Federace najednou objeví anomálii, jakýsi časový zlom, který je upoutá na tolik, že jej začnou prozkoumávat senzory. Z časového zlomu najednou vyletí značně poškozená loď Hvězdné Flotily, a v té chvíli se můstek za Picardem zcela změní. Vnitřek je nasvícen (je tmavší) tak, že vypadá podobně jako interiér Enterprise-E ve filmu First Contact, a u pultu Tactical, stojí, místo Worfa,.......Tasha Yar!!
V lodním baru chaosí spousta vojáků.
Služební hlášení: "Instruktáž hlavní bojové jednotky se koná ve 15:00 ve výcvikové místnosti číslo 3".
Guinan, která je obdařena naprosto unikátním vnímáním času, si uvědomuje, že něco není v pořádku: "Tohle nehraje. Je to jiné..." Mezitím na můstku Tasha zjišťuje údaje o lodi, která tak záhadně připlula z časového zlomu: "Čistí se to, kapitáne...Je to zaručeně loď Federace....hledám registraci.....NCC...1701...C...loď Federace.....Enterprise!!" Vzápětí je zachycen zvukový signál z poškozené lodi: "Tady kapitánka Garett vesmírné lodi Enterprise. Volám všechny lodě Federace - zaútočili na nás Romulané a potřebujeme pomoc. Přišli jsme o warp...životní systémy selhávají...škrr chr pýýsk...prd"
Tasha: "Teď už zachycuji pouze automatický nouzový signál."
Riker: "Riker ošetřovně, doktorko, hlaste se zdravotnic teamem v transportním boxu."
Picard: "Ruším ten rozkaz doktorko!!"
Riker: "Ale kapitáne, ti lidé potřebují naši pomoc!!"
Picard: "V této situaci budeme postupovat s nejvyšší opatrností...Volám Garett, tady Kapitán Picard z lodi Federace Enterpr-....z lodi hvězdné Federace. Posíláme k vám pomoc. Riker, Yar, běžte s nimi, a vyhněte se jakýmkoli diskusím o tom, kde, nebo Kdy jsou."

Poté, co se team transportuje na poškozenou loď, navštíví Guinan Picarda a říká mu, že něco není v pořádku, neměla by být válka s Klingony, Enterpise C tu nemá být. Picard Guinan moc nevěří, odchází do ošetřovny, kde leží zraněná kapitánka Garett. Garett chce vědět, kde se nachází, technika v ošetřovně jí připadá moc moderní. Pamatuje si, že bojovala s Romulany, aby ochránila Klingonskou základnu na Norendře Tři. Picard jí tedy prozradí, že se dostala časovým zlomem o 22 let do budoucnosti, je na palubě válečné lodi Enterprise D, a Fedeace válčí s Klingony.
Picard: "Je veliká škoda, že se vám tenkrát na Norendře Tři nepodařilo zvítězit...mohlo to odvrátit 20 let války."
Mezi tím Geordi a jeho team provádějí nezbytné opravy na Enterprise C, a Guinan se opět snaží Picarda přesvědčit, že musí tu loď poslat zpátky...na jistou smrt, protože Enterprise C nemá šanci vydržet útok Romulanů. Picard stále odmítá, i z důvodu že Guinan nemá žádné důkazy. Nakonec však rozhodne, že tedy Enterprise C se vrátí časovým zlomem zpět, protože Data podotkne, že zničená loď Federace při pokusu chránit Klingonskou základu, to by mohlo být považováno Klingony jako velmi čestný čin, a mohlo to odvrátit válku.
Picard: "Jedna loď navíc nám teď a tady nepomůže, ale před dvaceti lety..."
Federaci se totiž v této válce moc nedaří, a velení Hvězné Flotily přepokládá, že během 6 měsíců bude donuceno k bezpodmínečné kapitulaci.
Škody na Enterprise C jsou pomalu opraveny, a posádka se chystá odletět. Tasha se zatím v lodním baru sbližuje s poručíkem Castillem, a Guinan si jí velice pečlivě prohlíží (Guinan se s Tashou ve správné časové linii nikdy nesetkala) Najednou se však vedle lodí odmaskuje Klingonský křižník, a začne po nich střílet. Poškodí lod Enterprise C a jeden z výbuchů na můstku zabije i kapitánku Garett. Castillo převezme velení na Enterprise C a je připraven dovést ji zpět sám i přes Rikerovy námitky. Tasha Yar se ptá Guinan, proč se na ní tak koukala, a Guinan jí to vysvětlí:
Guinan: "Tasho, vy tu nemáte být...My dvě jsme se neměly nikdy potkat...Vy máte být mrtvá, Tasho.."
Poté, co Guinan ještě Tashu ujistí, že zemřela zbytečnou smrtí, smrtí, která neměla smysl, Tasha požádá Picarda, aby ji přeložil na Enterprise C, protože v alternativní časové linii by byla mrtvá, a na Enterprise C zemře také, ale aspoň to bude mít nějaký smysl. Picard ji vyhoví.
Enterprise C letí do časového zlomu, vstříc předem prohrané bitvě s Romulany, ale kvůli opravám, které se protáhly, se mezitím na dostřel dostaly tri Klingonské bitevní křižníky.
Picard tuší, že tahle bitva bude asi jeho poslední a proto oznámí posádce : "...zajistíme, aby historie nezapomněla jméno...Enterprise" [Zvukový záznam...]
Klingoni zahájí palbu. Picardova loď se snaží chránit Enterprise C, ale je při tom značně poškozena, můstek hoří a Klingoni požadují kapitulaci. Kapitán Picard, který už zbyl na můstku jediný živý (Pozn.: jěště možná Data), odpoví Klingonům "To teda určitě!!!", a plavným skokem šelmy skočí za Tactical a sám mezi plameny pokračuje v palbě na Klingony. Mezitím však Enterprise C proletí časovým zlomem, a opět se všechno změní, Klingoni zmizí (až na jednoho - u Tactical opět stojí Worf), a Data hlásí, že ten časový vír byla jenom nějaká anomálie : "...chvíli to vypadalo jako by tam byla loď, ale už to zmizelo". Všechno je zase v pořádku, jako by se nic nestalo, jen Guinan ví své, a ptá se Picarda, zda je u něj všechno O.K. Nakonec v lodním baru sedí Guinan a Geordi, a Guinan se ptá Geordiho: "Povězte mi o...Tashe Yar..."

Copyright © 1998 Ondřej Stibor

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]