Emissary
SD : 46379.1
N : 721 jako pilot
N : 401 a 402 jako 2 díly.
Oficiální fotografie 1 z Star Trek Continuum
Oficiální fotografie 2 z Star Trek Continuum

Epizoda logicky bezprostředně následuje po dvojepizodě TNG:"Chain of Command" a odkazuje se na TNG:"The Best of Both Worlds"

Píše se rok 2367, přesněji hvězdné datum kolem 44002.3 a u hvězdy Wolf 359 se snaží seskupená flotila Federálních lodí pod velením admirála Hansona zastavit přibližující se krychli Borgů před vstupem do naší Sluneční soustavy.

Mezi desítkami lodí bránící svobodu je i USS Saratoga s prvním důstojníkem nadporučíkem Benjaminem Siskem. Přestože Federace o hrozícím nebezpečí od Borgů věděla, měla málo času na vývoj nových lodí které by obstáli proti lepší technologii a jejich současné jsou bez větších problémů doslova masakrovány Borgy.
USS Saratoga je také těžce zasažena a posádka se musí evakuovat. Zatímco všichni běží do záchranných modulů, Sisko hledá svoji manželku Jennifer a syna Jakea, který je rovněž na palubě. Po malé chvíli nachází Jakea v bezvědomí, ale naštěstí živého a hned vedle Jennifer zavalenou zhrouceným stropem. Přibíhá mu pomoc Bolianský důstojník s trikordérem, ale Jennifer je bohužel mrtvá. Počítač hlásí brzké zničení jádra, zdrcený Sisko ale odmítá opustit svou mrtvou ženu a tak ho musí Bolian doslova násilím dotáhnout do záchranného modulu. Další z členů posádky odnáší v náručí Jakea a když jsou všichni v modulu, ten se odpoutává a poslední co Sisko vidí je jak Borgská krychle ničí Saratogu a hrob jeho manželky.
O tři roky později v roce 2369 ke hvězdnému datu 46379.1 si přisedá Sisko již v hodnosti komandéra k Jakeovi v simulátoru nějaké lodi, která ho má dopravit na vesmírnou stanici Deep Space Nine na oběžné dráze kolem planety Bajor. Přišel Jakeovi oznámit, že se blíží k cíli své cesty. Jake není zrovna nadšen, že bude někde na stanici a radši by žil alespoň na Bajoru, ale táta ho přesvědčuje, že to bude fajn, že tam najde spoustu kamarádů a podaří se mu Jakea pro jejich nový domov nadchnout. Po chvilce volá kapitán lodi, že jsou u cíle. Sisko s Jakem odchází ze simulátoru a oknem vidí stanici Deep Space Nine mezi třpytícími se hvězdami.
Komandér Sisko, staniční deník, hvězdné datum 46388.2: Na žádost Prozatímní Bajoranské vlády rozmístí Hvězdná flotila síly Federace v tomto systému. Okupační vojska Cardassianů opustila oblast. První kontingent důstojníků včetně mého operačního Milese O'Briena dorazil předevčírem na lodi Enterprise.
Bajor se po půl století okupace osvobodil od nadvlády sousední Cardassie a požádal o pomoc Spojenou Federaci Planet. Hvězdná flotila sem proto vysílá posádku a jmenovala Benjamina Siska, který po smrti své manželky pracoval po tři roky na vývoji lodí proti Borgům v loděnicích Utopia Planetia na Marsu, novým velitelem stanice Terok Nor, která je nyní přejmenována z nevyhovujícího Cardassianského jména na Deep Space Nine (Hluboký vesmír devět). 
Sisko vstupuje poprvé doprovázen Milesem O'Brienem, původně členem posádky USS Enterprise-D a Jakem na stanici a to co vidí není pěkný pohled. Procházejí spolu zničenou promenádou což je jakási hlavní třída stanice, kde jsou obchody a bary. O'Brien mu vysvětluje, že než Cardassiané odešli, náležitě se pobavili a zničili co mohli, všechno odvezli a místní podnikatelé mezi nimiž jsou i Ferengiové většinou balí co jim zbylo a chtějí stanici opustit. Na konci promenády jim vyjde vstříc z jedněch dveří nějaký Vedek (něco jako duchovní otec nebo farář) a osloví Siska: "Vítejte komandére. Vstupte prosím. Proroci vás čekají."
"Snad až později." odmítne překvapený Sisko nabídku.
Po prohlídce promenády je O'Brien zavede do jejich ubikace, kde není kromě podlahy a stropu lautr nic. Jake je dost zklamaný a Sisko ho musí znovu přesvědčovat, že to chce trpělivost a za chvilku si zde vytvoří domov jako na Zemi. Jakea zanechají v ubikaci a pokračují s prohlídkou do Ops (centrála).
Zde probíhají nejrůznější opravy a pokusy zprovoznit stanici, jelikož spousta systému je mimo provoz. V Ops se nachází i kancelář bývalého prefekta, která bude nyní Siskova a momentálně v ní šéfuje zástupce Bajoru na stanici major Kira Nerys, první důstojník DS9 a tedy i zástupce komandéra Siska. Kira byla během okupace aktivním členem odboje a O'Brien se snaží nenápadně Siskovi naznačit, že s ní nebude lehké vyjít.
Sisko s úsměvem vstupuje do kanceláře, kde se Kira zrovna hádá dálkově s někým od Prozatímní vlády na Bajoru. 
Když zlostně ukončí spojení bouchnutím do konzole a otočí se, uvidí Siska, který se jí stále ještě s úsměvem představí jako nový velitel stanice. Kira místo vřelého uvítání suše pronese: "Takže chcete kancelář."
"Nejdřív jsem vás chtěl pozdravit a pak ji teprve převzít, ale pořadí úkonů záleží na vás."
Kira vykouzlí na tváři nucený úsměv a pozdraví Siska: "Nazdar."
Z následujícího rozhovoru vyplyne, že Kira nesouhlasí s přítomností Federace na stanici, protože se pracně zbavili jedněch okupantů a nyní je tu další mocnost, která jim má údajně pomoct. Jak sama řekne, byla sem poslána Prozatímní vládou spíše za trest, aby se na Bajoru zbavili jí a jejích rozdílných názorů. Siskovi to vůbec nevadí, že má jiné názory, a Kira dodá, že má ve zvyku, říkat všem pravdu a co si myslí. Sisko jí řekne, že je rád a že si dokonce osobně vyžádal, aby jeho prvním důstojníkem byl Bajoran. Povídání je přerušeno poplachem značící vloupání.
Kira běží spolu se Siskem na místo poplachu, kde se sejdou s místním šéfem bezpečnosti konstáblem Odem, jediným známým exemplářem rasy zvané Podvrženci, která umí proměňovat své tělo prakticky do čehokoliv. Jeden mladý Ferengi jménem Nog ještě se svým druhým kumpánem se vloupali na promenádě do jednoho obchodu a snaží se zmizet. Z jedné strany jim zastoupí cestu Kira se Siskem a z druhé Odo. Nogův kumpán se logicky rozhodne zaútočit na Oda jelikož ten je sám, vytáhne primitivní zbraň podobnou cepu, roztočí ji a vrhne na Odovu hlavu.
K jeho překvapení cep prolétne jeho hlavou, která se zkapalnila, jako máslem a zasekne se do stěny za Odem. Odova hlava se vrátí do původního stavu, kumpán zuřivě zavyje a snaží se zdrhnout. 
Odo ho pohotově chytí a třískne s ním o zeď. Sisko přeruší eventuelní bitku výstřelem z phaseru do stěny a Odo si teprve teď povšimne Siska: "Sakra, kdo jste?"
"Odo, tohle je náš nový velitel." představuje Siska Kira.
Odo přistoupí k Siskovi a místo pozdravu mu spíše vynadá: "Na promenádu se nesmí nosit zbraně a už vůbec ne phasery."
Je přerušen Ferengim jenž se představí jako Quark, před jehož barem se incident odehrál, a který se hlásí k mladému Frengimu. Žádá Siska o jeho propuštění s tím, že zítra odlétají ze stanice a Noga, svého synovce sám přísně potrestá. Sisko by Noga pustit mohl, ale kategoricky řekne ne a tak se Quark vrátí s nepořízenou do svého baru.
Odo odvádí oba zloděje a Kira prozrazuje Siskovi podrobnosti o Quarkovi. Ten je na stanici známý pěkný výtečník a Noga ke krádeži navedl nejspíš sám. Sisko cestou z promenády říká Kiře, že Noga pustí, ale něco bude od Quarka požadovat, ale nestačí to říct, protože je přerušen voláním O'Briena. Chce s ním totiž na Enterprise mluvit její kapitán Picard.
Přestože se spolu vidí osobně poprvé, viděli se nepřímo během bitvy u Wolf 359, kdy byl tehdy Picard asimilován Borgy a jako Locutus vedl jejich krychli do naší Sluneční soustavy a prozradil plány Hvězdné Flotily na obranu a tím i vlastně nepřímo zavinil smrt Jennifer. 
Picard mu krátce vysvětlí situaci na Bajoru, tedy to, že Cardassiané Bajor vyrabovali a pak ho pod sílícím tlakem odboje opustili totálně zdecimovaný a bezbranný. Bajor by chtěl vstoupit do Federace, ale ne všichni Bajorané s tím souhlasí a jednotlivé frakce, které za okupace společně bojovali proti Cardassianům se začínají znovu štěpit a rozcházet v názoru. Siskův úkol tedy bude přispět k začleněním Bajoru do Federace.
Picard se také zmíní o tom, že ví o Siskových výhradách na místo velitele stanice. To naznačuje, že Sisko není svým novým působištěm spokojen a dokonce říká, že uvažuje o opuštění Hvězdné Flotily a vrácení se do civilu na Zem. Picard na to odpovídá: "Možná za vás velitelství Hvězdné flotily najde náhradu."
"To bude skvělé řešení."
"Zařídím to." slibuje Picard. "Ale prozatím ..."
Sisko mu skočí do řeči a vstane z křesla: "Ale prozatím jsem dostal rozkaz a splním ho jak nejlépe dovedu, pane!!!" Potom mu Picard dovolí odejít.
Po návratu od Picarda si Sisko zavolá do Odovi kanceláře Quarka a seznámí ho se svým nápadem ohledně Noga. Propustí ho pod jednou podmínkou a to tou, že Quark zůstane na stanici dál podnikat. Quark s tím nesouhlasí a ani Odo nechápe Siskovo rozhodnutí: "Já osobně se divím. Je to hazardní hráč a zloděj."
"Nejsem zloděj." brání se Quark.
Odo znovu opakuje: "Ty jsi zloděj."
"Ale i kdyby. Za ty čtyři roky jste mi nic nedokázal," nepřímo se hlásí ke své nevalné pověsti Quark. Sisko přeruší vzájemné obviňování a vysvětlí proč chce aby Quark zůstal. Na stanici je nyní spousta personálu a ten bude potřebovat služby jako jsou bary, restaurace a zábavu. Pokud všichni podnikatelé odejdou, stane se stanice mrtvou, a proto potřebují vůdce veřejnost, na jehož post se Quark ideálně hodí, který veřejně prohlásí, že na stanici zůstane a tím zůstanou i další podnikatelé.

Quark se tomu pořádně zasměje a argumentuje tím, že na jeho vkus je současná Bajoranská Prozatímní vláda moc prozatímní a v případě, že by se Cardassie snad vrátila, on by to odnesl jako první za spolupráci s Federací. Sisko to uznává: "To už je riziko a vy jste přece hazardní hráč Quarku?"
"A zloděj." přisadí si Odo.
Sisko začne s obměkčováním Quarkova srdce: "Víte Quarku, ten ubohý chlapec stráví nejlepší léta svého života v Bajoranské věznici. Jsem přece taky otec a vím jak teď váš bratr musí trpět. Ten chlapec má být u rodiny a ne v nějaké studené cele. Přemýšlejte. Je to na vás," odejde z kanceláře a nechá Quarka přemýšlet, ale výsledek je podle jeho tváře již jasný.
Další cesta zavede Siska na promenádě za majorem Kirou, která pro nedostatek lidí pomáhá s odklízením trosek a zmíní se jí o Quarkovi: "Právě jsme si povídali s panem Quarkem. Sází se, že tahle vláda padne."
"Quark se vsadí jen když vyhraje. Tato vláda bude během týdne pryč a vy také."
"Co se stane na Bajoru?" ptá se Sisko.
"Občanská válka."
"Myslíte, že je nevyhnutelná?"
"Zabránit jí může jen Opaka."
"Opaka?"
"Náš duchovní vůdce. Je známá jako Kai. Naše víra je to jediné co spojuje můj národ. Když je ona vyzve k jednotě, poslechnou. Chtěli by jí najít vůdcové všech frakcí, ale nikdo neví, kde žije a málo koho přijme."
V té chvíli se jim za zády objeví Vedek, se kterým se Sisko již setkal při svém prvním vstupu na stanici a řekne: "Komandére, je čas."
Sisko letí s Vedekem na Bajor,kde se setkává s nejvyšší Bajoranskou autoritou Kai Opakou, která ho již očekává. Podle ní má totiž Siskův příchod náboženský důvod. 
Posadí se a Opaka stiskne Siskovi ušní boltec. Sisko se to moc nelíbí. Kai zavře oči a řekne: "Ironie, ten kdo nechce být s námi, stane se Emisarem." Pak Opaka ho zavede do tajného podzemí a tam mu ukáže tajemnou relikvii nazývanou Orb. Orb je malá přenosná skřínka, ve které se nachází samotný Orb, což je jakési světlo v podobě hranolu. 
Opaka otevře skřínku a Sisko se najednou zničeno nic objeví na pláži na Zemi, když se poprvé seznámil se svou ženou Jennifer. Přestože se to zdá Siskovi neuvěřitelné, vše probíhá tak jako tehdy a ve chvíli, kdy zve Jennifer na večeři se objeví Orb a Sisko se vrátí zpátky k Opace na Bajor.
Opaka zavře skřínku s Orbem a začne vyprávět o Orbech: "Devět Orbů, nebeských těles se objevilo za posledních 10 tisíc let. Cardassiané ostatní ukradli. Musíte najít Nebeský Chrám dřív než oni."
"Nebeský Chrám?" diví se Sisko.
"Traduje se, že nebeská tělesa Proroků nás mají vzdělávat. To co známe dalo podobu naší teologii. Cardassiané udělají cokoliv, aby získali jejich moc. Kdyby objevili Nebeský Chrám, zničí ho."
"Proč si myslíte že já najdu Nebeský Chrám?"
Opaka neodpoví, ale podá Orb Siskovi: "Pomůže vám."
"Kai Opako, já ..."
Opaka ho přeruší: "Nemohu sjednotit svůj národ dokud nejsou Proroci varováni. Vy najdete Chrám. Žádný Bajoran a žádná Federace, ale vy svým "pagh". Je to jednoduché, komandére. Tahle cesta vám byla určena osudem."
Po návratu na stanici v ubikaci se Sisko dívá na spícího Jakea a vzpomene si znovu na Jennifer. Poprvé je zde také vidět se svým oblíbeným talismanem baseballovým míčkem. Po chvilce volá Kira, aby se přišel podívat na promenádu. Quark se skutečně rozhodl zůstat na stanici a znovu otevřít svůj bar. V baru jede zábava plným proudem z čehož má Sisko radost a sám si sedne za bar hned vedle "ukecaného" Morna.
 Ihned přijde Quark a ptá se co si dá. Sisko by si dal panáka sintalu, ale ten Quark nedoporučí, že Bajorané nedělají dobrý a on by moc nevěřil sintalu od pobožných lidí nebo komandéru Hvězdné Flotily, který vězní jeho příbuzného čímž připomíná Siskovi, že musí splnit svou část dohody a to propustit Noga.
Komandér Sisko, staniční deník, hvězdné datum 46390.1: Enterprise byla odvelena k systému Lapolis. Odlétají v 0500 hodin po vyložení tří dopravních lodí. Už přiletěli zdravotníci a vědečtí pracovníci. Těším se na setkání se starým přítelem.
Sisko jde s Kirou uvítat nově příchozí a to vědeckého důstojníka poručíka Jadziu Dax, krásného Trilla, se kterým se dobře zná a šéfdoktora stanice podporučíka Juliana Bashira, který se hned od začátku ukáže jako "sexuální zoufalec", když se snažil celou cestu otravovat a sbalit neúspěšně Dax. Kira jde provést po stanici Bashira, zatímco Sisko se věnuje Dax.
Dax je Trill, což je rasa humanoidů, kteří mají ve svém těle symbiont (něco jako měkkýš), se kterým společně žijí jako jedna bytost. Když hostitel zemře, symbiont se přestěhuje do dalšího těla. Sisko se velmi dobře znal s předchozím hostitelem Dax velvyslancem Cursonem. Jelikož vzpomínky předchozích hostitelů symbiontu zůstávají, zná se tedy i Jadzia se Siskem.
Zatím Kira dovede Bashira do jeho budoucího království na ošetřovnu. Přestože je ošetřovna naprosto zničená a vykradená, Bashir se rozplývá: "To bude perfektní. Skutečně, pravá medicína."
"Prává medicína?" nechápe Bashirovu radost Kira.
"Majore, ve Flotile jsem si mohl vybrat cokoliv."
"Vážně?" ptá se bez většího ohromení Kira.
"Nechtěl jsem žádnou pohodlnou práci ani skvělý výzkum, chtěl jsem tohle. Jedno z nejvzdálenějších stanovišť v galaxii, tady najdu dobrodružství, tady se rodí hrdinové. Právě zde, v této divočině."
"Tato divočina je můj domov...," vysmaží Kira Bashira a vyzve ho, aby si začal dělat svou práci. Bashir pochopil, že s Kirou nemá nic začít a začne pracovat.
Dax se již dala v laboratoři do práce spolu se Siskem do prozkoumávání Orbu, který Sisko dostal od Opaky. Když Sisko odejde, po chvíli ukáže Orb Dax vizi z doby, kdy jí byl předáván symbiont od Cursona. Po předání symbiontu vize zmizí a Dax je opět na stanici.
Když je Enterprise dostatečně daleko od stanice, jistě ne náhodou se zde objeví Cardassianská válečná loď s Gul Dukatem, který byl za okupace prefektem na Bajoru a chce mluvit se Siskem. Ten ho uvítá v kanceláři, která bývala kdysi jeho: "Gul Dukat?"
"Omluvte mou troufalost, ale ještě nedávno byla tato kancelář moje. Předtím jsem nestával na téhle straně stolu. Abych byl upřímný veliteli, ta kancelář mi chybí. A velice nerad jsem jí opouštěl."

Sisko s úsměvem nabízí: "Klidně přijďte kdykoliv se vám zasteskne."
"Jste velmi laskavý," děkuje Dukat a pokračuje: "Chtěl bych vás ujistit, že vám rádi pomůžeme při těchto obtížných přeměnách. Jste daleko od flotil Federace, sami uprostřed neznáma, s ubohým obraným systémem, ale Cardassiané mohou velmi rychle reagovat na každý problém, který by nastal."
"Budeme se snažit vás neobtěžovat," znovu se usmívá Sisko.
Dukat konečně přejde k tomu proč přiletěl: "Tak, řekněte mi jak na vás působí ta Kai Opaka? Vím že jste jí navštívil v zahradách, a že jste přinesl nebeské těleso. Mysleli jsme, že máme všechny. Možná, že by vzájemná výměna informací usnadnila výzkum."
Sisko zalže: "Já nevím nic o žádném Orbu." (Pozn. A jak tedy ví že se jmenuje Orb?).
Dukat tuto průhlednou lež také přejde oplaceným úsměvem: "Budeme stále v těsné blízkosti pokud byste znovu zvážil mojí nabídku." a ještě se zeptá: "Neměl byste námitky proti tomu, kdyby se moji lidé potěšili pohostinností vaší promenády?"
Sisko nic nenamítá, debata je ukončena a tak Dukat odejde.
Po nějaké době Dax seznamuje Siska s tím co o Orbu zjistila. Z databází se dozvěděla, že v blízkém pásu Denoris, což je oblast nabitá plazmou a kdo tam nemusí ten tam neletí byla ve 22. století znehybněna loď jednoho Kai a ten měl vidění. Prý se rozestoupila nebesa a takřka pohltila jeho loď. Další zajímavá věc je, že zde bylo nalezeno nejméně pět Orbů. Pak tu jsou dvě desítky záznamů z lodí, které se zmiňují o silných neutrinových poruchách v této oblasti. Když se dají tyto informace dohromady, vyjde jim místo kde by měl údajně být tajemný Nebeský Chrám. Jenže je tu malý problém a tím jsou Cardassiané, kteří je hlídají.
Část Cardassianské posádky se velmi dobře baví u Quarka v baru, když tam vejde Kira s O'Brienem a prohlásí, že bar je zavřený. Cardassiané zrovna vyhrávali, a tak jim dá Quark tašku na výhru a sám si jde stěžovat Siskovi, aby protestoval proti zavření baru. Cardassiané si dají výhru do tašky a vrátí se na svou loď ukotvenou na stanici. 
Na jejich lodi hodí Cardassiané tašku s výhrou na jedné chodbě do jakési skříňky a jdou pryč. Co ale netušili je, že zavření baru bylo s Quarkem nahráno a taška na výhru je ve skutečnosti Odo, který se vzápětí zhmotní do své podoby a vyřadí na lodi všechny systémy takže Cardassiané nebudou moci pronásledovat Siska.
 V té době se Sisko spolu s Dax připravuje v runaboutu Rio Grande na let do pásu Denoris, kde snad konečně odhalí tajemství Orbů.
[Zde je konec první části]
Siskův runabout spolu s Dax odlétá nerušeně ze stanice a Cardassiané ho díky Odovu zásahu do jejich počítače nemohou sledovat. Odův úkol skončil a proto je potřeba ho co nejdříve transportovat zpátky na stanici do bezpečí než ho Cardassiané objeví a zjistí původce výpadku počítače. Toho se pochopitelně ujímá zkušený „teleportista" Miles O’Brien, ale má problémy s ještě původním Cardassianským transportérem. Nakonec vztekle kopne do ovládacího pultu a Odo je transportován rovnou na centrálu stanice.
Runabout zatím dolétl do pásu Denoris, kde jeho senzory zaznamenávají zvýšenou hladinu neutrinů, když se před nimi náhle otevře vesmírná anomálie zvaná červí díra a runabout je vtažen dovnitř. Runabout prolétá červí dírou a po malé chvíli vylétne na druhé straně ven.
Když se oba pasažéři za chvilku rozkoukají a zjistí podle senzoru kde jsou, nemohou tomu uvěřit. Nachází se neuvěřitelných 70 tisíc světelných let od Bajoru v opačné části galaxie v Gama kvadrantu. To znamená, že proletěli první známou stabilní červí dírou a pokud se Orby dostali do Alfa kvadrantu tudy, znamená to, že je stará 10 tisíc let. Sisko má radost z objevu (možná tajně doufá, že díra se bude jmenovat Siskova) a okamžitě obrací runabout a vrací se zpátky dírou do Alfa kvadrantu, aby se podělil s ostatními o svůj objev. 
Uvnitř díry začne mít runabout problémy a začne zpomalovat. Senzory překvapivě zaznamenají atmosféru což je dost zvláštní v červí díře a najednou runabout přistane na planetě s dýchatelnou atmosférou.
Sisko vystoupí z runaboutu do nehostinné hornaté krajiny bez vegetace, kde se neustále blýská a hřmí. Hned za ním vystoupí Dax, ale ne do krajiny jako Sisko, ale do nádherného parku s anglickým trávníkem ve slunečním letním dni. Když se Dax začne rozplývat nad tou nádherou, Sisko který vidí jen nehostinné kamení to vůbec nechápe a nemá tušení, že oba vidí něco jiného. Za malou chvilku se před nimi z ničeho nic objeví vznášející Orb a začne oba dva něco jako scanovat a Sisko se pokusí o kontakt: „Jsem komandér Benjamin Sisko ze Spojené Federace Planet."
Orb má asi jiný názor na kamarádění protože z něj vyšlehne nějaký paprsek který zasáhne Siska s Dax a srazí je k zemi. Kolem Dax zmizí iluze parku a na malou chvilku vidí stejnou hornatou krajinu jako Sisko když je pohlcena Orbem a Sisko zůstane sám. Kolem Siska začne mizet země a prosvítat z ní světlo až Sisko stojí sám obklopen jen světlem jakoby v mlze.

Na stanici zaznamenají otevření červí díry a z ní vylétne Orb. O’Brien ho zaměří a přímo v Ops se z Orbu objeví Dax. Zatím Sisko na planetě v červí díře se setká s jejími obyvateli (až později se dozví, že to jsou Proroci). Tyto bytosti na sebe berou podobu postav z jeho vzpomínek, začnou s ním komunikovat a daná postava se vždy objeví na místě kde se s ní Sisko setkal. Uvidí zde svou ženu na pláži, Kai Opaku, Picarda a nakonec Jakea v simulátoru když letěli k DS9. Siskovi je jasné, že se setkal s novou životní formou a začne mluvit s bytostí/Jakem: „Mému druhu se říká člověk. Pocházím z planety Země."
„Země?" ptá se bytost v podobě Jakea.
„Takhle vypadá moje planeta. Vy a já jsme velmi rozdílné druhy. Bude to chtít čas než si navzájem porozumíme," ukazuje na krajinu s jezírkem ze simulátoru Sisko.
„Co je to čas?" zeptá se nechápavě bytost/Jake.

„První důstojník Kira, staniční deník, hvězdné datum 46392.7: Záchranná mise má najít komandéra Siska, ale musíme překalibrovat navigační senzory podle údajů, které uvádí poručík Dax."
Dax na stanici vyhodnotila zjištěné údaje o díře: „To není obvyklá červí díra. Moje analýza naznačuje, že se nejedná o přírodní útvar."
„Co říkáte, že byla postavena?" diví se Bashir.
„Je pravděpodobné, že když někdo vytvoří Orby, dokáže vytvořit i červí díru," pokračuje Dax.
Mezitím se Cardassianům podařilo zprovoznit loď po Odově „opravě" a míří do pásu Denoris, aby zjistili co se to děje. Teď musí posádka stanice co nejrychleji jednat a uplatnit nárok Bajoru na červí díru, jelikož je jasné, že v ní leží budoucnost Bajoru (a nepochybně spousty peněz). Kira se vyptává O’Briena jak dlouho bude trvat přesun stanice k ústí červí díry čímž se do hry dostane i Federace. Podle O’Briena to bude na měsíce, ale po návrhu Dax jak stanici odlehčit zkrátí odhad na jeden den, ale ještě nebudou mít vyhráno, jelikož jsou Cardassiané v přesile a tak také pro jistotu zavolají Hvězdnou Flotilu o pomoc. 
Nejblíže ke stanici je zatím stále Picardova Enterprise vzdálená dva dny. O’Brien přebírá velení stanice a Kira, Dax a Bashir se vydávají v dalším runaboutu k červí díře. Jediný kdo nedostal žádný úkol je Odo, a tak se přidává ke Kiřině skupině. Kira ho nejprve nechce: „Nemám oprávnění vás vzít do červí díry. Nemáme ani ponětí co nás tam čeká."
Odo: „Majore, našli mě v hvězdném pásu Denoris. Nevím odkud pocházím, nevím jestli jsou další jako já. Celý život se ptám, kdo doopravdy jsem. Musím se přece dozvědět, kdo jsem. Odpověď na moje otázky by mohla být na druhé straně červí díry."
Na to Kira nemůže říct vůbec nic a tak Odo spolu s ostatními odlétá runaboutem.
 
Sisko dále pokračuje v rozmlouvání s bytostmi v podobách Jakea, Picarda, Locutuse a nevypadá to pro něj dobře. Bytosti jednak nechápou pojem lineárního času což bude velký problém a podle jeho vzpomínek ho považují za nebezpečného a chtějí ho prakticky zabít.
V Alfa kvadrantu se O’Brienovi podaří dostat stanici do pohybu směrem k ústí červí díry (využivá warp pole, které snižuje gravitaci stanice a tak k pohybu stačí menší tahová síla motorů (pozn.: podobný způsob jsme viděli v TNG:"Deja Q").
 Kira na runaboutu dohání Cardassianskou loď, která bude u červí díry dřív a pokouší se jí varovat: „Tady je loď Federeace Yang Tse Tiang, pod velením majora Kira Nerys."
Od Cardassianů se ozve Gul Dukat: „Ano majore?"
„Dukate, víme, že letíte do červí díry."
„Červí díra? Co je to červí díra?" dělá blbého Dukat.
„Doporučuji, abyste neletěli dovnitř. Setkali jsme se s nepřátelskou formou života," varuje Kira.
„Možná nebudou tak nepřátelští ke Cardassianům jako k lidem."
„Dukate, tihle lidé vám chtějí ušetřit mnoho nepříjemností." přidává se Odo.
„Vážně? A bude následovat upozornění, že nejde o formu života, která posílala Orby. Nebo, že komandér Sisko nejedná o možnosti získání jejich technologie. Díky za milý zájem, ale já myslím, že se raději přesvědčíme sami," a přeruší spojení.
 
Sisko pokračuje v rozmlouvání s bytostmi a jedna v podobě Jennifer se v parku kde s ní tehdy byl vyptává co se s pravou Jennifer stalo. Sisko vysvětluje, že umřela dávno v minulosti a teď není. Bytosti se to snaží pochopit a přenesou se do dalšího obrazu ze Siskových vzpomínek kam je neustále vede a to na USS Saratoga v době války s Borgy, když Jennifer zemřela. Sisko se ve své mysli neustále vrací ke smrti Jennifer a to bytosti nemohou pochopit když jim neustále tvrdí, že to byla minulost.
Náhle bytosti zmizí a Siska obklopí zase jen světlo. Červí dírou totiž zrovna prolétá Dukatova loď a po chvíli vylétne druhou stranou ven. K ústí díry se blíží i Kiřin runabout, ale díra se před nimi uzavře ještě než vlétnou dovnitř. Siskovi se zase začnou objevovat bytosti v různých podobách a na různých místech ze vzpomínek a řeknou mu, že do červí díry vstoupili další z jeho druhu (Dukatova loď) což narušuje jejich bytí a červí díra se proto uzavřela.
Sisko je znovu obviněn, že jejich lineární bytí je tedy zákonitě destruktivní a nemají žádný vztah k důsledkům svých činů.
Sisko odporuje a nakonec se objeví na baseballovém hřišti (Sisko hraje totiž rád baseball), kde bytosti v podobě Jakea a jednoho baseballového hráče konečně vysvětlí lineárnost:„Pokaždé když hodíš míč, může se ve hře stát stovka různých věcí. Protihráč se může minout nebo trefit. Smyslel toho je, že nevíš. Zkoušíš tomu nějak čelit. Určit strategii pokud možno pro všechny možnosti, jenomže nakonec je všechno soustředěno na ten hod a pak na další a uvidíš co se stane. Každým následkem dostává hra svůj nový tvar."
„A vy ani netušíte jak bude hra vypadat, dokud neskončí?" zeptá se bytost/hráč.
„Správně," konečně se podařilo Siskovi za pomoci baseballu vysvětlit lineárnost.
Bytosti to již chápou, ale není jim stále jasné, proč je Siskovi vzpomínky neustále vedou ke dni, kdy zemřela na Saratoze Jennifer a Sisko se znovu objeví v té době.

„První důstojník Kira, staniční deník, dodatek: Setkali jsme se s vesmírnou stanicí (DS9) na souřadnicích červí díry, ale scanery neodhalili ani stopu po ústí nebo po Dukatově lodi. Před chvíli překročili hranice tři Cardassianské válečné lodě. Nepochybně pátrají po Dukatovi."

Kira se s runaboutem vrátila na stanici, která konečně doletěla k ústí červí díry. Po nějaké době jim zavolá velitel Cardassianských lodí Gul Jasad a požaduje vysvětlení, kde je Dukat s lodí. Vysvětlení posádky stanice, že Dukat je na druhé straně galaxie a červí díra se uzavřela a proto se nedá najít, Jasad pochopitelně nepřijme a ihned začne aktivovat zbraně na svých lodích.
Na stanici je vyhlášen poplach a Jasad znovu zavolá: „My to vaše vysvětlení nepřijímáme. Nějak jste zničili naši válečnou loď."
„Gul Jasade, já vás ujišťuji ..." snaží se to vysvětlit Kira.
„Požadujeme bezpodmínečnou kapitulaci stanice nebo jinak zahájíme palbu!"
Kiře nic jiného nezbývá a podvoluje se Jasadově diktátu: „Potřebujeme jeden den na všechny nezbytné přípravy."
„Dám vám jednu hodinu," řekne nekompromisně Jasad a odmlčí se.
Přestože je Enterprise stále ještě 20 hodin daleko, Kira se rozhodla, že kapitulaci nepřijme a bude se bránit až do jejího příletu. Bashir nahlas přemýšlí, že Cardassiané si určitě netroufnou zaútočit na stanoviště Flotily, ale z toho ho vyvede O’Brien, když mu připomene masakr u Setlik III a co Cardassiané dělají zajatcům. Bashir hodně rychle umlkne.
Sisko v červí díře se znovu objeví na Saratoze nad mrtvým tělem své manželky a ptá se, proč ho sem bytosti berou. Bytosti mu odpoví, že to je on kdo se sem neustále vrací. Sisko se při vzpomínkách skoro zhroutí, rozbrečí se a řekne bytostem, že chtěl tehdy umřít s Jennifer, nechtěl jí opustit a stále jaksi žije ve vzpomínkách na ten den, což není zrovna lineární.

Hodina, kterou dostala Kira na kapitulaci vypršela a Jasad požaduje odpověď. Kira se vzdát nehodlá a rozkáže O’Brienovi: „Vypalte šest fotonových torpéd na Jasadovu loď."
„Ale žádná další už nemáme majore," varuje O’Brien.
„Tuhle bitvu torpédy nevyhrajeme O’Briene," řekne skoro až rezignovaně Kira a O’Brien tedy vypálí.
Torpéda proletí těsně kolem lodí takže to byla jen výstražná palba a Jasad se rychle ozve: „To je vaše odpověď?"
„Copak by Hvězdná Flotila převzala velení stanice aniž by měla možnost jí ubránit?" blufuje Kira.
„Ubránit?" směje se Jasad: „Vaše vesmírná stanice by se neubránila jediné Cardassianské válečné lodi."
„Asi máte pravdu Jasade. Pokud byste jednal s důstojníkem Hvězdné Flotily, připustil by, že nemáme žádnou šanci, jenomže já jsem Bajoranka a bojuji za beznadějnou věc proti Cardassianům celý život a pokud chcete válku tak ji máte mít."
Na Jasada Kiřina řeč udělala velký dojem takže si pro jistotu zavolal pro posilu a začal připravovat svoje lodě k útoku. I když Kiřina řeč zněla věrohodně, Jasad nakonec zaútočí a zasáhne stanici na místech, kde naštěstí nebyli lidé.
O’Brien se pokusí o odvetnou střelbou s phaserů, ale Cardassianům moc velkou škodu neudělá.
Jejich další palba zasáhne jádro stanice a na promenádě jsou první ranění, kterých se ujímá Bashir a stává se tak hrdinou jak si přál.
O’Brien chce znovu vystřelit, když Dax zaznamená zvýšenou hladinu neutrinů na místě červí díry a po chvíli se červí díra znovu otevře a z ní vylétne Siskův runabout, který vleče Cardassianskou loď Gul Dukata. Když se Jasad přesvědčí, že červí díra skutečně existuje a hlavně když Dukat odvolá jeho útok, Cardassiané se stáhnou a nechají stanici na pokoji.
Po návratu čeká Siska na promenádě stejný pohled jako při prvním vstupu navíc doplněný o spousty raněných. Sisko přiklekne vedle ošetřujícího Bashira, vloží si hlavu do dlaní když si všimne Jakea, který je naštěstí v pořádku a padnou si radostně do náruče.

„Komandér Sisko, staniční deník, hvězdné datum 46393.1: Formy života, které vytvořili červí díru povolili všem lodím letícím do Gama kvadrantu průlet. Po příletu Enterprise opustili Cardassiané celou oblast."
Po příletu Enterprise přijde kapitán Picard za Siskem, který je po návratu z červí díry jako vyměněný do jeho kanceláře na stanici: „Mám dojem, že pohled na válečnou loď, kterou odtahuje dopravník Federace je poněkud schladil."
„Cardassiané ještě neskončili kvůli strategické důležitosti červí díry," upozorňuje Sisko.
„Zapsal jste Bajor do všech map komandére takže se brzy stane vedoucím centrem obchodu a vědeckých expedic. Pro Hvězdnou Flotilu jedno z nejdůležitějších stanovišť."
Sisko odskočí od tématu: „Kapitáne, navazuji na náš rozhovor o tom, že by mě někdo ..."
„Ano?"
„Já ..."
„Promiňte, zatím jsem to s velitelstvím neprojednal," omlouvá se Picard.
„Raději bych to vzal zpátky pane."
„Nevím jestli to půjde. Víte co vlastně chcete? Náš velící důstojník si nemůže dovolit ..."
Sisko ho přeruší: „Vím. Určitě, pane."
Picard na to přistoupí až k Siskovi, podá mu vřele ruku, popřeje hodně štěstí a opustí kancelář.
Na stanici se začíná vše uklidňovat a vracet do normálu. Bashir žertuje s Odem o tom, že by si ještě rád zastřílel z phaseru, hned vedle se rozčiluje Quark když mu Kira řekla, že bude muset podnikat podle nových směrnic a nesmí podvádět zákazníky. Quark se snaží s Kirou dohodnout, chytne jí za ruku a nabízí: „Tak dobře, tak dobře. Mohli bychom si promluvit o nových směrnicích u skleničky?"
Kira chytne Quarka za límec a důrazně řekne: „Jestli nedáte tu ruku okamžitě pryč, tak už s ní nikdy žádnou sklenici nezvednete."
Quark jí rychle pustí a na adresu odcházející Kiry si pro sebe řekne: „Miluji ženy v uniformě."
A poslední je Sisko, Dax a O’Brien kteří procházejí promenádou a debatují o opravách. Kamera najede nad promenádu do prvního patra a zabere naší odcházející skupinku. Na stanici začíná nový život....

Copyright © 1999 Mipix
[Deep Space Nine] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]