Hope and Fear
SD : 51978.2
N : 194
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Janeway a Seven střílí phaserema. Ale nikoliv po sobě, ale po červeném létajícím disku. Evidentně jde o nějakou hru jejíž cílem je nenechat se diskem zasáhnout. Obě se vrhají po zemi a z nejrůznějších poloh střílí po disku, který se navíc odráží od zdi. Janeway ve svém červeném sportovním oblečku se dostala do zjevné nevýhody, ale zázračným zásahem trefí disk, který změní směr letu a zasáhne Seven do pravé paže. Seven má černé sympatické tričko s krátkým rukávem, a tak je vidět, že na pravém rameni má velký, ošklivě vypadající, implantát.

Počítač oznámí, že hra skončila, poněvadž byla Seven zasažena, a proto kapitán vyhrává zápas. Udýchaná Janeway poděkuje Seven za hezkou hru, ale Seven, neprojevující žádné známky únavy, je evidentně rozmrzelá z porážky. Snaží se "přesvědčit" Janeway, že jelikož má lepší vizuální vnímání i kondici, měla by vyhrát. Janeway jí ale řekne, že tato hra je hlavně otázkou intuice.
S tím ovšem Seven zásadně nesouhlasí:"Intuice je lidský předsudek, že lze předpovídat náhodné jevy." Janeway se ji snaží vysvětlit, že určité části jejího podvědomí přece vnímají různé věci např. stín disku na stěně, zvuk disku, když se blíží atd.
"Úchvatné, ale nepravděpodobné," odsekne Seven.
"Vyhrála jsem, nebo ne," zeptá se provokativně Janeway, "děkuji za hru," a odchází ke dveřím. Seven chce pokračovat v další hře, ale Janeway odmítne. Seven i tak aktivuje hru, ale Janeway se otočí a nařídí počítači, aby hru ukončil a dodá k Seven:"Seven, snažte se být sportovní, hra skončila." Pak odejde, nechaje Seven smažit ve vlastní neschopnosti.

Kapitánův deník, hvězdný čas 51978.2: Je to již pět měsíců, co jsme obdrželi kódovanou zprávu z Alfa Kvadrantu. Víme, že to byla zpráva od Velitelství Hvězdné Flotily, ale stále ji nemůžeme dekódovat. B'Elanna si myslí, že to ztratilo smysl, protože příliš mnoho dat bylo zničeno. Ale já to nevzdávám. Doufám v inspiraci, která přijde...Někdy.
 
V prázdné jídelně sedí Janeway nad počítačem a patrně dekóduje zprávu. Dveře se otevřou a vstoupí první důstojník. Přijde až k ní a popřeje ji dobré ráno. Janeway se podiví pozdravu, ale Chakotay ji vysvětlí, že už je pět ráno.
"Ó, dobře, takže dobré ráno," odpoví Janeway. Chakotay využije situaci a rovnou podá neformální hlášení. Řekne, že Tom a Neelix se vracejí z obchodní kolonie a Tom hlásil, že raketoplán skoro praská ve švech, jak je naplněn zásobami. Neelix žádá o povolení, aby jeden z místních, který jim byl velmi nápomocný běhěm mise, mohl vstoupit na palubu. Neelix mu totiž slíbil, že ho zavezou do dalšího systému. Janeway povolení bez problémů dá. Chakotay pak řekne, že by měla jít raději spát, ale Janeway se povzdechne:"Vyzkoušela jsem již 50 algoritmů. Pokaždé když jsem spojila část dat, dalších 10 se rozmotalo. Co nám to Flotila poslala? Mapu? Umístění červí díry?" a zamyslí se, že pokud se jim to podaří dekódovat, mohli by být velmi rychle doma. Chakotay rozumí a tak navrhne, aby se na to podívala Seven. Janeway by s tím souhlasila, ale poslední dobou je Seven na ní mírně nabroušená a zpochybňuje každé její slovo.
"Naučila se od vás mnoho za ten poslední rok," řekne Chakotay. "Možná si žák myslí, že již přerostl učitele."
"Možná," odpoví Janeway. "Nuže tento učitel by rád další šálek kafe. Připojíte se k mně?"
Chakotay nahodí úsměv číslo čtyři:"Rád."

Později v nákladovém prostoru Paris instruuje, kam jednotlivé bedny zamíří...strojovna...ošetřovna..
Ovšem u některých věcí není zřejmé kam to půjde, a tak se musí zeptat Neelixe. Ten je ale momentálně zaneprázdněn představováním cizince kapitánovi.
Cizinec má velmi velkou holou hlavu a malá ouška. "Kapitáne, tento muž je génius. Pokoušel jsem se vyjednávat s xenonově založenou životní formou, když najednou vysadil univerzální překladač. Arturis se do toho vložil a jednal jako perfektní zprostředkovatel i když nikdy neslyšel ani jeden z našich jazyků," chválí Neelix cizince.
Arturis samozřejmě zdvořile odpoví, že to bylo snadné. Paris pokračuje v dožadování se Neelixe, který se teda omluví a odejde za ním. Janeway uvítá hosta:"Vítejte na Voyageru. Možná jsme lingvisticky jednoduší lidé, ale bude nám potěšením vás svézt. Podíváme se, jestli vám najdeme nějakou kajutu."
Arturis poděkuje a Janeway ho odvede z nákladového prostoru. Během jejich chůze chodbou se cizinec pochlubí, že ovládá až 4000 jazyků.
 
"A já mám problémy i s jenom základy Klingonštiny," přizná se Janeway a dodá, že přece musel slyšet od Neelixe jenom základní fráze. Arturis řekl, že tomu stačilo a prozradí, že jeho rasa je těmito schopnostmi od přírody nadaná: "Některé druhy se rodí s velkou fyzickou silou. Některé, jako vaše, se šlechetností duše a moji lidé mohou vidět kousky, zatímco jiní vidí pouze zmatek."
Janeway se najedou zastaví. Dostala nápad:"Řekněte mi, jak jste na tom s počítačovými jazyky, Algoritmy? Trinárními syntaxemi?"
"To vše je pro mne stejné," odpoví Arturis.
A zamíří do Astrometriky...

V Astrometrice spolu s Janeway a Arturis je i Seven.
"Nepřeháněla jste, kapitáne," řekne Arturis. "Datový proud je těžce poškozen. Rád bych viděl, celé vysílaní znova."
Seven namačká čudlíky a Arturis se vrhne k jedné konzole.
"Vy jste ...Borg?" zeptá se Arturis Seven. Seven přitaká. "Jste daleko atraktivnější než průměrný dělník," poznamená, ale přece jenom si od Seven udržuje znatelný odstup.
Seven mu odhalí, že již není nadále součástí Kolektivu. Arturis zatím horečně pracuje za konzolou. "Střetla jste tyto lidi již dříve ? " zeptá se Janeway Seven.
"Druh 116," odpoví Seven, čímž dá najevo, že ano.
"To je jak nás nazýváte?" zeptá se Arturis.
"Ano, Borg je nebyl schopen asimilovat. Zatím!" odpoví Seven.
"Seven...," okřikne ji Janeway.
"Ó, to je v pořádku, kapitáne," řekne Arturis. "Borgský Kolektiv je jako přírodní živel. Necítíte zlost k bouřce na obzoru. Pouze se ji vyhnete."
Arturis dokončí dekódování dat a požádá, že by bylo rozumné, dát výsledek na obrazovku. Na obrazovce Astrometriky se objeví několik menších obrazovek, které obsahují jednotlivé datové proudy dat. Na jedné z nich je jakýsi muž v uniformě Hvězdné Flotily - patrně admirál a mluví z obrazovky. Ostatní jsou spíše mapy a data. Arturius řekne, že rekonstruoval 68 kiloquadů dat, ale část zprávy je neopravitelná.

Seven si všimne, jedné obrazovky, kde je jasně označeno určité místo v galaxii. Janeway zjistí, že je to míň než 10 světelných let.
"Možná Flotila chce, abychom se dostavili na tyto souřadnice," naznačí Seven.
"Možná," řekne Janeway, "je jediný způsob, jak to zjistit." Zamíří na můstek.

Můstek.
"Přibližujeme se k souřadnicím," oznámí Paris."
"Vyveďte nás z warpu, prohledejte okolí," nařídí Janeway.
"Zaznamenávám loď," oznámí Tuvok.
"Na obrazovku," vyštěkne kapitán.
Na obrazovce se objeví loď, na které jsou evidentně patrné známky, že je z Flotily.
Janeway se zeptá na identifikaci.
Tuvok odpoví:"Ledaže bych se mýlil, kapitáne, warp signatura je Hvězdné Flotily!!"
Všichni vytřeští oči na obrazovku.

Janeway pokračuje v rozkazech. Známky života ... žádné. Loď neodpovídá na volání. Primární systém v pořádku. Podpora života taktéž.
"Odpověď je někde v tom vysílání Flotily. Musíme dokončit dekódování," řekne Janeway a požádá Arturise o pomoc. Chakotaye pověří, aby si sestavil team a prozkoumal loď.
Arturis je poněkud překvapen, že Janeway neprojevuje žádné známky nadšení, ale kapitán mu odpoví:"Naučila jsem se jít cestou mezi nadějí a opatrností. Měli jsem možnosti, ale nefungovalo to. Ale musím se přiznat, že tentokrát se přikláním k naději," a nahodí úsměv.

Uvnitř nové lodě, přivítá Parise, Chakotaye a Tuvoka úplně nový design.
"Wow!" vyhrkne ze sebe Paris hned, jak se materializuje.
"'Wow!, opravdu," souhlasí Tuvok, který za moment najde identifikaci lodě:"U.S.S. Dauntless. Registrace NX-01A: Datum startu: 51472."
Chakotay nevěří vlastním uším: "60,000 světelných let za tři měsíce." (pozn.: Datum startu Dauntless přibližně odpovídá, času po epizodě VOY:"Message in the Bottle" (SD před 51471.3) a před epizodou VOY:"Hunters" (SD 51501.4), kdy Voyager obdržel zprávu od Flotily. Čas mezi vysílaním, VOY:"Hunters" a touto epizodou je opravdu asi 3 měsíce. Ovšem pokud se na to podívám z hlediska hvězdných časů tak rozdíl mezi VOY:"Hunters" a touto epizodou je asi 500.0 což je spíš půl roku než 3 měsíce. Hvězdné časy mě štvou a to je slabé slovo.)
Tuvok neobjeví žádné deníky posádky a Paris odhalí, že loď sem doletěla autopilotem.
"Zdá se, že Hvězdná Flotila nám opatřila novou loď," dedukuje Tuvok.
Paris dále zjistí, že motory určitě nejsou warp, a tak se jde celý team na to podívat do strojovny.
 
Ve strojovně určitě jádro není. Jakási skleněná koule, připomínající Van de Graffův generátor, je zdrojem energie. Motory určitě nefungují na antihmotu, zjistí Tom. Z počítače dostanou, že pohon se nazývá Kvantový Slipstreamový Pohon (pozn.: Quantum Slipstream Drive, slovo slipstream nemá adekvátní překlad. Překládat pouze jako proudový nezahrnuje slovíčko slip. Další možnost, která zahrnuje slovíčko slip, je překládat to jako skluzavkový, ale to zní blbě. Takže to nechám jako slipstream )
Za malý moment se však motor náhle probudí k životu...

Toho si okamžitě všimne Harry, který momentálně sedí v kapitánském křesle na můstku Voyageru. Kontaktuje Janeway, která pochopitelně vydá rozkaz k pronásledování.

Paris, Tuvok ani Chakotay nedokáží vypnout motor, a tak jediné, co jim zbývat, je držet se. Loď se potáhne namodralým světélkujícím povlakem a začne se urychlovat jak při standardním warpu. V tom dosáhle kritické rychlosti, frnk a je pryč...nechaje za sebou na moment pouze světle modrou čáru.

Kim na můstku oznamuje Janeway, která se právě dostavila, že jsou pryč.
Dauntless uhání slipstreamovým prostorem, který vypadá jako namodralá roura. Tři muži se snaží loď zastavit. Tom si všimne, že energie z kvantového motoru je směřována k deflektoru, a tak se ho pokusí vypnout.
 
Za malý moment se to i podaří a loď se dostane zpět do normálního prostoru. Chakotay nařídí lokalizovat Voyager, ale Tuvok oznámí, že ho nemůže najít a také podá vysvětlení:"Proletěli jsme 15 světelných let."
Kapitánův deník, dodatek: Po dvou dnech letu rychlým warpem, jsme se opět střetli s Dauntless. Arturis pomohl zrekonstruovat většinu zprávy Hvězdné Flotily. Kostky skládačky konečně zapadly k sobě.
Všichni starší důstojníci jsou v zasedačce a hledí na monitor. Admirál Flotily, kterého již Janeway zná z Astrometriky promlouvá:"Slipstreamová technologie je experimentální a velmi riskantní, ale prošla dlouhou cestu za minulý rok. Provedli jsme 47 pokusů a všechny byli úspěšné - ale každý let trval pouze několik dní. Za účelem dosáhnout Země musíte udržet slipstream rychlost po celé tři měsíce. Přežije vaše posádka tak dlouho? Věříme, že ano... a doporučujeme vám, aby jste to zkusili. Všechno, co potřebujete je na Dauntless - energetické články, podporné obytné kajuty. Šťastnou cestu. Doufáme, že se s vámi brzy shledáme."
Vysílání skončilo. Janeway se otočí na své důstojníky:"Admirál Hayes, dobrý muž, dobrý důstojník, trochu mluvka." (pozn.: Admirál Hayes - toho známe z First Contactu) Posádka se zasměje, pochopitelně kromě Tuvoka. Janeway se otočí na Doctora a zeptá se ho, jak je let riskantní. Doctor odpoví, že není vůbec.
" A co Dauntless?" pokračuje Janeway. Torres odpoví, že všechny hlavní systémy jsou v pořádku a podobné s tím, co mají na Voyageru, ale je to hubená loď:"Žádné raketoplány, pouze jeden transportér, žádný simulátor, žádné replikátory..."
Harry neváhá a zvolá:"Tak na co čekáme."
Ovšem skeptický bývalý Borgský dělník, je jiného názoru. Podle něj není moudré tak bezstarostně opustit Voyager.
"Tak co je, kde je ten Borgský duch," odpoví ji Harry, "přizpůsobíme se."
Diskuse pokračuje, ale opatrná Janeway se rozhodne, že by byla nejradši, kdyby Voyager "vzali sebou". Paris jako odborník na motory prohlásí, že Voyager nemusí tak dlouho vydržet kvantový tlak, ale zkusí to.
Janeway zavelí odchod a důstojníci se rozprchnou. Pouze Tuvoka si Janeway ještě přidrží. Odhalí mu, že je to velký den, na který čekali, dlouho dobu: "Ale proč se necítím víc nadšená?"
Tuvok pochopitelně má stejný pocit, ale ten vlastně nadšení nikdy necítí. Janeway pokračuje dál ve svém podezření:"Co si myslíte o tomto malém zázraku pro nás?"
"Sdílím vaše obavy o posádku. Musíme být velmi opatrní."
Ale Janeway míří trochu někam jinak:"Vše je až moc perfektní. Cizinecký génius se všemi odpověďmi na naše problémy. Zpráva z Flotily, taková jakou jsme ji chtěli slyšet. Loď doručená až ke dveřím, co bychom chtěli víc? Stačí zalehnout do postele. Jediná věc, která chybí je čokoláda na polštáři." (pozn.: doufám, že ta poslední věta není nějaká fráze.)
Janeway dodá, že něco je prostě špatně. Tuvok souhlasí a řekne, že vše začalo, když Arturis přišel na loď. Kapitán proto řekne Tuvokovi, aby tu loď důkladně prověřil a nespouštěl oči z jejich hosta.
"Rozumím," prohlásí Tuvok.
Janeway se usměje: "Doufejme, že trpíme pouze nějakou dobrou starou známou paranoiou. Informujte mě."

Kapitánův deník: Doposud posádka nenašla žádný důkaz mého podezření o Arturisovi. Nicméně, řekla jsem jim, aby stále hledali a drželi svůj optimizmus na uzdě. Ale to je rozkaz, který nemůžu očekávat, že splní do písmene.
 

Deník Seven of Nine, Hvězdný čas 51981.6: Analyzovala jsem kvantovou slipstreamovou technologii Dauntlessu. Je podobná s transwarp pohonem používaný Borgem. Z toho důvodu, je moje expertíza kritická vůči úspěchu mise. Posádka Voyager počítá z úspěchem, ale já se cítím rozpolcená. Tak plním úkoly a nic víc.
 

Kapitánův deník - pokračování: I přes moji předtuchu, nemůžu si pomoct, ale ráda bych věděla, co budu dělat za tři měsíce - stále vést Voyager Delta Kvadrantem a hledat cestu domů, nebo hledat starého přítele v Indianě.

Deník Seven of Nine - pokračování: Pokud se vrátím do Sektoru 001, adaptuji se s lidskou civilizací..jeden Borg mezi miliardou individuí.
 
Později. Torres, Seven a Kim pracují na způsobu jak v případě nutnosti vypnout slipstream. Pokus je úspěšný. Torres je spokojená a řekne, že půjde za můstek, kde jim jejich génius prozradí jak používat ovládací třídiče. Mezitím Harry začne na její rozkaz provádět metalurgickou kontrolu přepážek.
Ještě ve strojovně. Torres dokončí zadávání příkazu do panelu, když ji náhle přeruší Seven s poznámkou:"Poručíku. Vypadáte....nadchnutá pro návrat domů."
B'Elanna sdělí, že až tak daleko nezašla. Seven řekne, že přece byla členem Maquis, a proto když se vrátí domů, Flotila ji stále může činit zodpovědnou z mnoho zločinů, a tak na Zemi nenajde nic jiného než nepřátelství (pozn.: Seven hledá spojence ve svých pocitech).
Torres ji ovšem řekne, že radši by byla doma, než tady v Delta Kvadrantu (trochu od VOY:"Hunters" změnila názor) a pak se zeptá Seven : "A co vy? Těšíte se domů?"
"Ne," odpoví jasně Seven.
"To mně nepřekvapuje. Považte, že lidé budou nést nelibě ex-Makistu. A co ex-dělníka? Budeme psanci spolu."
Seven nahodí obličej číslo 2, ale B'Elanna ji brzy prozradí, že to byl pouze žert.
V tom se ozve Harry ze spodní části jádra. Potřebuje asistenci Seven, protože zaznamenává anomální energetický výboj. Seven sleze za Harrym, ale nic tam nenajde, a tak se vrátí zpět.
"Věřte mi Seven," pronáší Harry pln nadšení,"jeden pohled na tu velkou modrou kuličku a zamilujete se do ní. Je to právě jejím ekosystémem, můžete o tom uvažovat. Žijí tam stovky humanoidních druhů: Vulkanci, Boliani, Ktariani...teda pokud máte ráda...Ktariany."
Seven tohle odmítne poslouchat a odejde. Harry na ni ještě zavolá a ona se otočí. Jenže Harry s jejím pohledem ztratí všechna slova, pouze řekne:"Za co je to cena - nebude to stejné bez vás."
Seven se usměje a odejde.
Harryho trikordér však v tom začne zaznamenávat podivné hodnoty. Najde zdroj za jedním z ovládacích panelů. Panel zajiskří, zaleskne se a vše se vrátí do normálu. Okamžitě zavolá Tuvoka a oznámí, že našel něco, co se dá považovat za neobvyklé. Tuvok na můstku Voyageru odpoví, že je na cestě za ním.
 
Janeway si v Astrometrice opět hraje se zprávou od Flotily. Otevřou se dveře a tam Seven. Janeway se ji zeptá, zda-li ji pomůže: "Snažím se zrekonstruovat poslední fragment zprávy z Hvězdné Flotily." Seven poznamená, že Arturis říkal, že ta část je nenávratně poškozena.
"Vím, ale vzdal to příliš snadno."
"Intuice?"
"Je to intuice, pokud budu mít pravdu," řekne Janeway. "Navrhla jsem nový dekódovací algoritmus. Dejme mu šanci."
Seven konečně odhalí proč přišla - nepoletí s nimi do Alfa Kvadrantu!
Janeway ji rozumí, těžko se Seven vychází s 150 lidmi na Voyageru a vyhlídka, že by žila s celou planetou je ohromující. Seven řekne, že tomu tak není, prostě si nepřeje žít s lidmi. Janeway k ní přistoupí blíž:"Ušla jste dlouhou cestu od dělníka, který vystoupil z Borgského přístěnku před devíti měsíci." (pozn.: opět ten hvězdný čas). "Nezahazujte nyní svou lidskost - ne když jste před vaším největším krokem. Země. Váš domov."
Seven však nesouhlasí. Sice potvrdí, že ji Janeway obeznámila s její kulturou s jejími ideály, ale:"Doufala jste, že se vypodobníte podle vašeho obrazu. Ale neuspěla jste!" řekne Janeway.
Seven pokračuje s tím, že v hodně věcech se neshodnou:"Vaše přání objevovat vesmír je neefektivní. Vaše potřeba rodinných pout je slabost. Vaše zaslepení tou planetou je iracionální."
Janeway opět změní strategii (jako již mnohokrát) a řekne ji, že pokud je opustí, riskuje, že se posádka nedostane domů.
"Irelevantní," vypálí Seven.
Janeway si nyní již chová jako velící důstojník (viz scéna z VOY:"Prey") :"Dali jsme vám hodně, Seven. Je čas dát nám něco zpět na oplátku."
Seven odmítne a Janeway jako obyčejně kapituluje.
"Co budete dělat, vrátíte se zpět do Kolektivu," otáže se Janeway. Jenže Seven neví.
"Tak co máte na mysli," naléhá Janeway. Jenže Seven zase neví.
Ale Janeway odmítne nechat Seven samotnou v Delta Kvadrantu, protože je to příliš nebezpečné.
"Já přežiji," zní odpověď.
"Ó hle, Borgská dokonalost?"
"Přesně"
Jenže Janeway již nyní ví, která uhodila. Seven má strach a řekne jí to. Má strach z lidskosti, proto se bojí jít na Zem. (pozn.: Kate ty máš ale postřeh, z tebe by teda poradce nebyl.)

Počítačové pípaní přeruší jejich rozhovor. Dekódovací algoritmus uspěl a Janeway dá výsledek na malou obrazovku - opět admirál Hayes.
"To je podivné. Myslela jsem, že jsme již získali tuto část zprávy," řekne Janeway spíše pro sebe, protože Seven se stále ještě mírně zotavuje z jejich rozhovoru. "Možná je to dodatek od admirála," probere se Seven, "označila jste ho přece jako tlachala."
"Nemyslím," odpoví Janeway, "data index nesedí. Toto je úplně jiná zpráva." Admirál spustí, ale Janeway ho ještě musí trochu doladit:"Omlouvám se za každého z Velitelství Flotily. Shromáždili jsme naše nejlepší lidi, aby se pokusili najít červí díru, nebo nový způsob pohonu - cokoliv, aby jsme vás dostali domů. Ale i přes naše nejlepší snahy...já vím není to co čekáte, poslali jsme vám všechna data, která jsem nasbírali o Delta Kvadrantu. S nějakým tím štěstím, najdete v nich aspoň něco užitečného. Možná dost ke zkrácení o pár let z vaší cesty. Šťastnou cestu. Doufáme, že se s vámi brzy shledáme."

Janeway se pořadně nadechne.
"Vaše intuice byla správná," pronese klidně Seven.
"Naneštěstí," odpoví Janeway. (pozn.: já na jejím místě bych už vraždil, a první po ruce je Seven).
Obě jasně ví, že Arturis vytvořil falešnou zprávu. Janeway okamžitě kontaktuje Tuvoka a oznámí mu, že její podezření se potvrdilo: "Dauntless není tím, čím se zdá být."
Tuvok se ji ozve ze strojovny Dauntless, kde s Kimem objevili cizineckou technologii za jednou z přepážek, kterou nemohou identifikovat.
Janeway řekne, ať jdou na můstek, že ona tam bude s ochrankou v momentě. Ovšem nejdřív se musí ozbrojit.

Po můstku Dauntless se různě motá Arturis a několik inženýrů z Voyageru. Arturis přejde ke kormidlu (teda k něčemu takovému) a chce zmačknout jeden čudlík. Ovšem Torres ho zastaví :"Nedotýkejte se toho. Skoro jste nás vhodil do slipstreamu."
Arturis se omluví:"Ó, to jsem nechtěl, Ku cha mee-roch."
"V pořádku, mluvíte Klingonsky."
"Nyní ano, váš kapitán byla tak milá a poskytla mi vaši lingvistickou databázi."
"Ovládám pouze pár frází," omluví se Poloklingonka.
"Škoda. Je to robustní jazyk."
"Trochu příliš robustní pro mě," odpoví B'Elanna.
 

V tom se transportuje Janeway, Seven a další z ochranky vyzbrojení ručními phasery. (pozn.: a já myslel, ža na takového padoucha, si Action Kate vezme aspoň dělo).
Janeway okamžitě vydá rozkaz k evakuaci lodě. Torres nechápe, ale Janeway ji rázným "udělejte to" přesvědčí. Kapitán se pak otočí na cizince a řekne mu, co zjistila..o zprávě...o lodi. Arturis nejdřív mluví jako by s tím neměl nic společného a celou vinu se snaží svalit na Seven, protože chtěla sabotovat cestu na Zem.
Ale Janeway mu nevěří a vydá rozkaz bezpečákům by ho dali do vazby na Voygeru. Jenže bezpečnostní team nebyl dostatečně rychlý a Arturisovi se podařilo odstranit poklop z jednoho panelu za kormidlem. Tam se nachází velká páka, kterou se Arturis pokouší stisknout. Bezpečnostní team ho zasáhne phaserem. Už to vypadalo, že Arturis je bezmocný, ale zásah od phaseru mu vcelku nic moc neudělal (kromě díry na šatech) a podaří se mu páku stisknout i přes snahy bezpečáků.
Celý interiér vypadající podle standardů Flotily zmizel a objevil se neznámý červený design. Janeway zjistí, že tohle není dobrá situace a okamžitě vydá rozkaz Voyageru, aby je všechny transportovali. Arturis pokračuje v zadávání příkazů na panelu.
Harry na můstku Voyageru hlásí, že Arturis se snaží jejich transport blokovat. Ale i přesto se podaří přesunout všechny zaměřit paprskem a přesunout. Jedině Seven a Janeway se opět zmaterializují na Dauntlessu.
Paris oznámí, že Dauntless aktivuje slipstream a v tu ránu je pryč.

Ovšem Chakotay se jen tak nevzdává a rozkáže Tomovi, aby připravil modifikace warp jádra. Paris má obligátní poznámku, že to ještě nezkusili, ale na to mu teď Chakotay kašle. Paris tedy uposlechne a začne ťukat povely do panelu.
Dauntless již letí ve slipstreamu a Janeway se pokouší ještě nějak zvrátit nepříznivou situaci. Ovšem jejich snaha je blokována silovým polem, za kterým se ocitly.
"Kam nás to vezete," požaduje informaci Seven.
"Domů," odpoví Arturis, ale zjevně myslí svůj domov.
Janeway se zeptá jak dokázal vytvořit design Hvězdné Flotily. Arturis ji sice odpověď dá (použije odborný termín) ale dodá, že tomu by stejně nerozuměla.
"Je tohle, co dělají vaši lidé? Krást nevinné lodě" ptá se nabroušeně Janeway.
"Nevinné? Typické pro kapitána Janeway - samospravedlivá," odpoví ji Arturis.
"Pokud jsem se dopustila provinění na vás nebo na vašich lidech nějakým způsobem, prosím řekněte mi to," chce vědět Janeway.
"Diplomacie, Kapitáne? Vaše diplomacie zničila můj svět!" (pozn.: aha, motiv by tu byl.)
Janeway nechápe: "Co? O čem to mluvíte?"
Arturis ji to tedy objasní:"Sjednala jste dohodu s Borgským Kolektivem: bezpečnou cestu jejich prostorem výměnou za to, že jste jim pomohla porazit jejich nepřátele."
"Druh 8472," identifikuje nepřátele Seven.
"Ve vaši barvité řeči, ano - Druh 8 4 7 2."
Arturis ji ukáže svůj pohled na onu válku. Vítězství Druhu 8472 mohlo znamenat vyhlazení Borgů...:"Ale vy nedokážete vidět dál, než za oblouk své lodě."
"Podle mého úsudku," brání se Janeway,"Druh 8472 představoval daleko větší nebezpečí než hrozba Borgů."
"Kdo jste, že jste učinila toto rozhodnutí?!?" zvýší hlas Arturis. (BANG)
"Nebyl čas hlasovat. Jednala jsem rychle."
Arturis pak dořekne zbytek příběhu:"Moji lidé po celá staletí unikali Borgům. Vždy jsem je přelstili. Ale poslední roky, Borgové začali oslabovat naši obranu. Pak přišel Druh 8472, naše poslední naděje porazit je. A tu jste nám vzala!! Okrajové kolonie padly první - 23 dalších během hodin. Naše hlídkové lodě byly rychle vyřízeny, není žádná obrana proti bouřce. A jakmile obklíčili náš hvězdný systém - stovky kostek - byli jsme obklíčeni v našich městech - terror. Pár z nás přežilo - deset, dvacet tisíc. Měl jsem štěstí. Unikl jsem s lodí. Sám - ALE ŽIVÝ."
Jeho hlas dosáhl maximální intenzity.
[No jen si vzpomeňte na VOY:"Scorpion". Chakotay říká Janeway:"Dáváme výhodu rase zodpovědné za smrt miliard. Pomáháme Borgům asimilovat ještě další rasy, jen za to, že se dostaneme domů. To je ŠPATNÉ."]

Arturis se podívá na Seven:"Já je neobviňuji. Jsou to jenom vojáci konající podle Kolektivního instinktu." Otočí se zpět na Janeway:"Vy, vy jste měla VOLBU!!!"
Janeway se snaží omluvit:"Je mi líto, co se stalo vašim lidem. Ale snažte se mně pochopit. To jsem nemohla vědět."
Arturis ji pak řekne, že ji sledoval dlouho a když se dověděl o zprávě, uvědomil si příležitost pomstít se. Věděl, že Voyager neodolá :"Tak jsem vás nalákal na tuto loď. A teď můžu vidět, jak budete asimilována a strávíte zbytek věčnosti jako Borg! Chtěl jsem celou vaši posádku," pokračuje," ale uspokojím se s vámi dvěmi. Za několik hodin se tato loď vrátí do mého domovského světa....doprostřed Borgského prostrou!!"
Seven mu připomene, že bude také asimilován, ale on to shledává irelevantním a řekne Seven, že ona se přece chce vrátit celou tu dobu.
 
Mezitím. Povrch Voyager se začne potahovat modrým polem. Chakotay dostává postupně hlášení od Toma a Tuvoka, který oznamují jak probíhá přechod na slipstream. Až poté co je deflektor na maximu se začíná tvořit kvantové pole.
Chakotay se dívá na obrazovku, kde se prostor začíná měnit. Začíná být z něho ten typický namodralý válec. A v tom se Voyager dostane do slipstreamu. Sice to s ním pořadně hází, ale letí. Chakotay nařídí nastavit kurs na stíhaní Dauntless a poznamená:"Pokud znám kapitána, už provádí nějaký plán."

No není tomu tak úplně pravda. Janeway a Seven jsou ve vězení za silovým polem. Janeway se ptá na návrhy, ale Seven žádný nemá. Janeway s určitou dávkou ironií si říká, že za méně než hodinku budou v Borgském prostoru, kde se opět shledají se starými známými. Ovšem tomuto střetnutí by se ráda vyhnula - pokud ovšem Seven není jiného názoru. Seven řekne, že není. Janeway si oddechne a začne provádět plán.
Navrhne, že Borgové mohou procházet silovým polem (pozn.: že jsem to nikdy neviděl) a tak by mohli tuto schopnost u Seven opět obnovit. Seven řekne, že potřebují upravit její bioelektrické pole a na to musí upravit něco na jejím kraniálním implantátu. Janeway si z komunikátoru vytáhne něco jako špendlík a začne se Seven vrtat v očičku resp. nad očičkem.
Janeway si během vrtání vzpomene na to, jak jejich vztah před devíti měsíci začal. Bylo taky ve vězení. Janeway se ji pokusí něco říct něco, na co nikdy neměla čas:"Uvědomuji si, že jsem na vás byla tvrdá, ale nebylo to vždy bez hněvu nebo lítosti, že jsem vás přivedla na palubu. Jsem váš kapitán. To znamená, že nemůžu být vždy váš přítel. Rozumíte?"
"Ne," odpoví Seven,"avšak, když budeme asimilováni naše myšlenky se stanou jedno a jsem ji jistá, že pak porozumím dokonale."
Janeway ji probodne pohledem.
"Žert, kapitáne," řekne konečně Seven, "vy jste mě sama povzbuzovala v mém smyslu pro humor."
"Je hezké slyšet, že jste si některé mé rady vzala k srdci," odpoví Janeway.
"Měla jste pravdu, kapitáne," odhalí se Seven, "moje rozhodnutí růstat v Delta Kvadrantu bylo založeno na strachu. Již nejsem Borg....ale vyhlídka, že se stanu člověkem je...rušivá. Nevím kam patřím."
"Patříte k nám," prozradí ji Janeway.
Za malý moment Janeway dokončí svou práci a Seven projde silovým polem. Přijde k ovladači silového pole a vypne jej.

Na můstku Arturis zaznamená změnu stavu silového pole ve vězení.
Seven a Janeway jsou již ve strojovně a pokouší se zastavit loď, ale zjišťují, že ovládání, je blokováno z můstku. Seven oznamuje, že rychlost lodě se zvýšila - budou v Borgském prostoru za 12 minut. Dále navrhne, že když nemohou zastavit, pokusí se aspoň něco poškodit nebo zpomalit. Janeway se rozhodne jít na můstek a získat přístup k navigaci.
Dauntless se otřese a Arturis vypadne ze židle (Bylo to způsobeno zažehnutím brzdných trysek), Ale přesto se mu podaří vše vrátit do normálu. Za moment přijde Janeway a omluví se za nepohodlnou jízdu. Arturis sice připustí, že mohou loď zpomalovat, ale nezastaví ji.
Janeway mu připomene, že tím si nemůže být jist, protože se Seven dostala do navigační kontroly.
Janeway pak začne psychologický nátlak. Řekne mu, ať to zastaví, protože pokud on žije, žije i jeho národ a tak je pořád naděje. Ale Arturis radši namačká pár tlačítek a ve strojovně něco exploduje. Arturis oznámí, že právě zničil navigaci a již zbývají pouze dvě minuty do Borgského prostoru.

4 fotonová torpéda letí na Dauntless. Jedno zasáhlo. Je to Voyager. Dauntless se otřese a Janeway a Arturis se válejí po zemi.

Tuvok na můstku Voyager oznamuje, že je mohou transportovat. Chakotay neztrácí čas a nařídí to.

Arturis právě zjistil, kdo střílel. Janeway se ho snaží přesvědčit, že ještě není pozdě. Vtom se Janeway začne dematerializovat a Arturis po ní vystřelí. Ovšem pozdě. Paprsek proletí skrz transportní paprsek.

Když je Janeway na palubě Chakotay nařídí zpětný kurz. Voyager si vytvoří odbočku v tunelu a pomalu se začne obracet zpět.
 

Dauntless vypadne ze slipstreamu. Okamžitě je přivítán čtyřmi Borgskými kostkami :"Jsme Borg. Budete asimilováni. Odpor je marný."
V kapitánské židli Arturis čeká na svůj osud.

Kapitánský denník, dodatek: Zůstali jsem ve slipstreamu ještě několik hodin, ale nakonec zkolaboval. Naše diagnostika ukázala, že nemůžeme tuto technologii použít znovu - ale i tak jsem se dostali o 300 světelných let blíže domů.
 

V simulátoru Janeway a Seven opět hraji Hru Rychlosti, Janeway opět vyhraje a chce si dát další hru. Seven ale nechce ve hře pokračovat a tvrdí, že se musí hlásit v Astrometrice.
Janeway tomu nerozumí, dala přece všem volno, které platí i pro Seven. Ta ji však prozradí, že se pokouší nalézt metodu, jak opět letět slipstreamem. "Myslela jsem, že je to nemožné," podiví se Janeway.
"'Nemožné', je slovo, které lidé používají až moc často. Budu nadále pokračovat ve svých snahách."
Janeway se podiví rozhodnutí Seven, přece ještě před několika dny chtěla opustit loď. Seven řekne, že přehodnotila svoji budoucnost.
"To zní jako, že začínáte přijímat svou lidskost," usměje se Janeway.
"Ne, ale jak říkám, nic není nemožné," odpoví také s úsměvem Seven.
Janeway pak řekne počítači, aby odstartoval další hru. Disk se materializuje před kamerou a Seven ho zasáhne tak, že vletí do kamery. Obraz zčerná.
Copyright © 1999 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]